Kolejny wstyd dla Polski. Nawet WHO o nas wspomina!

2021-12-29 14:54

Palenie tytoniu to czynnik najpoważniejszego ryzyka zdrowotnego i główna przyczynę przedwczesnej umieralności. Dane są zatrważające - każdego dnia w Polsce zaczyna palić pół tysiąca nieletnich. Badania Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego pokazują, że ok. 30 proc. dzieci poniżej 15. roku życia przynajmniej raz zapaliło papierosa.

palące dzieci
Autor: Getty Images

Według WHO Polska znajduje się w pierwszej piątce wśród europejskich krajów z jednym z najwyższych wskaźników palących dzieci. Co roku po pierwszego papierosa sięga 180 tysięcy nieletnich, którzy co roku wypalają ponad 4 mld papierosów. Większość nałogowych palaczy w Polsce zaczyna być uzależnionych już w wieku kilkunastu lat. Nie bez znaczenia jest tutaj fakt, że co piąty palacz w Polsce sięga po papierosy przy dzieciach – to aż 17% mężczyzn i 21% kobiet (CBOS).

Badania ESPAD przeprowadzone na zlecenie Krajowego Biura ds. Zapobiegania Narkomanii, pokazują, że ponad 60 proc. nastolatków miało kontakt z papierosami, a 65 proc. deklaruje, że zakup papierosów jest dla nich "bardzo łatwy". Jedną z przyczyn sięgania po papierosy przez dzieci jest również negatywny wzorzec przekazywany przez rodziców. Ponad połowa dzieci wchodzi w nałóg, ponieważ papierosy są dla nich atrakcyjne, tanie i łatwo dostępne (badanie PolNicoYouth dla Ministerstwa Zdrowia).

Jak uchronić dzieci i nastolatki przed paleniem papierosów i przekonać je, że papierosy są szkodliwe dla zdrowia i ich rozwoju? Jak powinna wyglądać profilaktyka? Ogromną rolę do odegrania mają tutaj przede wszystkim rodzice - to duże wyzwanie, bo badania wykazują, że blisko 70 proc. domów nie rozmawia się na ten temat. Sytuacja rodzinna ma istotny wpływ na zachowania związane z nałogiem nikotynowym u młodzieży. Z badań wynika, że palenie rozpoczynają najczęściej dzieci, w których domach pali się papierosy. Wg badania PolNicoYouth ponad 1/5 rodziców nie wyraża opinii lub nie interesuje się̨ tym czy ich dziecko pali czy nie. Sytuacja jest alarmująca i wymaga podjęcia zdecydowanych działań́ prewencyjnych, gdyż̇ konsekwencje zaniechań mogą być ogromne.

Poradnik Zdrowie: palenie papierosów - skutki przyjmowania nikotyny