Aktorka z "M jak miłość" ma za sobą traumę. "Nie wiem, gdzie byłabym dziś"

2024-03-01 14:04

Katarzyna Kołeczek to polska aktorka, którą widzowie kojarzą z serialu “Na Wspólnej”, z teatralnych ról, albo z serialu “M jak miłość”. Choć losy granych przez nią postaci zdecydowanie różnią się od jej prywatnego życia, to jednak gwiazda nie ukrywa, że doświadczyła trudnych momentów. W mediach społecznościowych powiedziała wprost, co ją spotkało.

Aktorka z M jak miłość ma za sobą traumę. Nie wiem gdzie byłabym dziś
Autor: Getty Images Aktorka z "M jak miłość" ma za sobą traumę. "Nie wiem gdzie byłabym dziś"

Serialowa Jagoda z “M jak miłość” nie ma spokojnego życiorysu. Była księgowa w pewnym momencie musiała ukryć się u wuja, by ocalić życie, gdy ostatecznie udało się jej wymknąć z rąk mafii. Później została otruta przez zazdrosną rywalkę i omal nie spłonęła w wyniku celowego podpalenia. Choć te wydarzenia to wyłącznie fikcja stworzona na potrzebę serialu, to odgrywająca rolę Jagody Katarzyna Kołeczek również ma za sobą ciężki czas.

Jak wygląda depresja? Za uśmiechem może się chować wołanie o pomoc

Katarzyna Kołeczek o zdrowiu psychicznym

23 lutego obchodziliśmy Światowy Dzień Walki z Depresją. Do tego dnia nawiązała także Katarzyna Kołeczek publikując wymowny wpis w mediach społecznościowych.

- Często dostaję pytania o to, czy zawsze jestem optymistyczna, radosna i pełna energii. Otóż nie… Bardzo pracuję nad tym, by nie dać się ciemnym myślom, ale jak każdy mam lepsze i gorsze dni. Miałam taki moment w życiu gdy przerosło mnie wszystko. Straciłam etat w teatrze, odeszły ukochane osoby, nie miałam pracy. Coraz ciężej było mi znaleźć powody do uśmiechu. Gdyby nie terapia, nie wiem gdzie byłabym dziś - wyznaje aktorka.

W ostatnim czasie coraz częściej można natrafić na zwierzenia celebrytów, którzy przyznają, że ich życie nie zawsze jest tak kolorowe jak to na pierwszych stronach gazet. Przykładem jest także Małgorzata Potocka, która ostatnio przyznała, że z depresją walczy od lat, ale mówienie o tym głośno nie było dla niej oczywiste. Więcej na ten temat znajdziesz TUTAJ.

Na szczęście coraz więcej osób dzieli się swoim doświadczeniem w nadziei, że w ten sposób uda się przełamać tabu chorób psychicznych, które wciąż jest zauważalne w naszym kraju.

- To żaden wstyd mówić o tym, że boli nas dusza, że jest nam ze sobą niewygodnie, że nie wiemy skąd biorą się łzy (...) Najważniejsza jest chyba świadomość, że człowiek nie jest sam. Mnie udało pokonać się moje demony, dziś staram się skupiać na pozytywach, rozmasowywać ból podczas terapii, wybiegać smutki, łapać endorfiny. Każdy musi znaleźć swój własny klucz i tego Wam życzę - brzmi wpis Katarzyny Kołeczek.

Depresja i kryzys psychiczny. Gdzie szukać pomocy?

Choć teoretycznie wiemy, czym jest depresja, to wciąż wiele osób uważa, że to san przejściowy, że wystarczy wyjść do ludzi, zmienić pracę, czy środowisko, a wszystko się ułoży. Prawda jest jednak inna. Po pierwsze depresja to choroba i o tym zawsze należy pamiętać, a chorobę leczy się u lekarza, a nie w jakiś magiczny sposób. 

Po drugie depresja bywa trywializowana, umniejszanie rangi problemu nie sprawi, że on zniknie. Co gorsza, może przyczynić się do tego, że niektórzy będą bagatelizować objawy swoje, bliskich, czy znajomych, a takie działania mogą prowadzić do najgorszego, czyli do prób samobójczych nierzadko zakończonych śmiercią.

Katarzyna Kołeczek także zaznaczyła, że trzeba walczyć o siebie i nie brakuje miejsc, gdzie możemy zadzwonić i prosić o pomoc.

- Tak dobrze, że jest tyle miejsc, do których możemy pójść po pomoc, jest telefon 800 12 12 12  dla osób zmagających się z obniżonym nastrojem, depresją - zaznacza aktorka.

Przypominamy, że jest znacznie więcej możliwości otrzymania wsparcia w kryzysie psychicznym. Po drugiej stronie słuchawki czeka ktoś, kto ma czas właśnie dla ciebie, czeka, by usłyszeć całą prawdę o twoim cierpieniu i problemach, o twojej bezradności i beznadziei o tym, że nie masz już siły. 

Dzwoniąc, nic nie tracisz, a możesz zyskać zupełnie nowe życie. Poniżej podajemy więcej numerów, pod które możesz zadzwonić. Nie wstydź się, specjaliści są tam także dla ciebie.

  • Całodobowa Linia Wsparcia 800 70 2222
  • Telefon Zaufania dla Dzieci i Młodzieży - czynny codziennie od 12:00 do 22:00: 116 111
  • Telefon Zaufania Fundacji Twarze Depresji - czynny we wtorki i środy w godzinach od 8:00 do 11:00: 22 290 44 42
  • Telefon zaufania dla osób starszych – czynny w poniedziałek, środę i czwartek w godzinach 17.00 – 20.00: 22 635 09 54
  • Bezpłatny Kryzysowy Telefon zaufania dla dorosłych w kryzysie emocjonalnym, czynny w godzinach 14.00 – 22.00 przez 7 dni w tygodniu: 116 123

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki