ADHD u dorosłych wygląda inaczej. Cztery oznaki, na które należy uważać

2022-03-21 10:28

Choć objawy zespołu nadpobudliwości psychoruchowej (ADHD) ujawniają się stosunkowo wcześnie (do ok. 5 roku życia), to w wielu przypadkach zaburzenie to jest diagnozowane dopiero w wieku dorosłym. Co ciekawe, ADHD u dorosłych może wyglądać zupełnie inaczej, niż u dzieci.

ADHD u dorosłych
Autor: Getty Images

ADHD - objawy ulegają zmianie wraz z wiekiem?

Zmienność objawów wraz z rozwojem i wiekiem pacjenta może utrudniać rozpoznanie ADHD. W związku z tym niezwykle istotne jest, aby wiedzieć na co zwracać uwagę. Zwiększy to szansę na uzyskanie niezbędnego wsparcia, które pomoże osobom z ADHD w pełni wykorzystać swój potencjał.

ADHD dotyka około 6–10 proc. dzieci i jest najczęstszym zaburzeniem neurorozwojowym okresu dziecięcego. Wpływa na zdolność planowania i organizowania, skupiania i utrzymywania uwagi oraz sprawowania samokontroli. Nie zawsze jednak osoba z ADHD otrzymuje diagnozę w dzieciństwie.

Poradnik Zdrowie: Sprawdzone sposoby na problemy z koncentracją

Objawy ADHD u dzieci najczęściej dotyczą problemów ze skupieniem uwagi, zapominaniem, gubieniem rzeczy czy dezorganizacją. Dzieci z objawami nadpobudliwości mogą mieć kłopot z zachowaniem jednej pozycji w trakcie lekcji czy podczas wizyty u lekarza, są zazwyczaj niecierpliwe i rozmowne. U osób dorosłych wygląda to nieco inaczej. 

Cztery oznaki ADHD u dorosłych

Objawy nadpobudliwości psychoruchowej u osób dorosłych są mniej oczywiste. Jak je rozpoznać?

1. Brak umiejętności odpoczywania

Osobom dorosłym z ADHD może towarzyszyć wewnętrzne uczucie niepokoju. Przez nieustannie zajęty umysł mogą mieć także problem ze zrelaksowaniem się. Osoby z nadpobudliwością stale są w ruchu, starają się być przez cały czas produktywni. Może to powodować trudności w "wyłączeniu się" na przykład podczas urlopu.

2. Zorganizowany, ale przytłoczony

Dorośli z ADHD są zazwyczaj dobrze zorganizowani, jednak często doświadczają także okresów poczucia przytłoczenia i niemożności załatwienia sprawy. Taki stan może trwać nawet kilka dni, jest on zazwyczaj wynikiem nadmiernego wysiłku, jaki wkładany jest w chęć dopięcia wszystkiego na ostatni guzik.

3. Prokrastynacja

Odkładanie zadań na później może realnie wpłynąć na życie zawodowe i osobiste pacjenta z ADHD. W takich przypadkach zbliżający się termin może skutkować "zarwaniem" nocy lub niedopełnieniem obowiązków na czas.

4. Kiepskie poczucie czasu

Dorośli z nadpobudliwością mogą mieć problemy z oszacowaniem czasu, jakiego potrzebują na wykonanie konkretnego zadania. Zbyt szybko pracujący umysł może zapomnieć o uwzględnieniu korków na drodze lub innych nieprzewidzianych sytuacji, które mogą wydarzyć się na przykład w drodze na spotkanie biznesowe, co często skutkuje spóźnianiem się.

Czy to mnie dotyczy?

Jeśli w różnych obszarach swojego życia doświadczasz ograniczonej zdolności do nauki, pracy, problemów na płaszczyźnie życia towarzyskiego czy osobistego, być może powinieneś rozważyć, czy nie są to objawy ADHD.

Wiedza na temat zespołu nadpobudliwości psychoruchowej nieustannie wzrasta, a otrzymanie właściwej diagnozy, leczenia i wsparcia ma kluczowe znaczenie. Leczenie ADHD - poza poprawą jakości życia - może także wydłużyć średnią długość życia, zwiększyć bezpieczeństwo pacjenta i jego otoczenia oraz pomóc w lepszym zrozumieniu siebie.

Player otwiera się w nowej karcie przeglądarki