5 oznak depresji, których nie należy lekceważyć. Wśród nich jedna związana ze snem

2022-10-06 13:48

W poniedziałek 10 października przypada Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego, który po raz pierwszy obchodzono w 1992 roku. Dzień ten ustanowiono po to, by poszerzać globalną świadomość w zakresie tematyki zdrowia psychicznego oraz wspierać walkę ze stygmatyzacją społeczną. Poznaj objawy depresji, których nie można przeoczyć.

depresja
Autor: Getty Images

Gorszy dzień, miesiąc, rok?

Rozpoznanie objawów depresji nie zawsze jest takie oczywiste i proste, zwłaszcza gdy w życiu zmagamy się z wieloma problemami różnorakiej natury. W rzeczywistości łatwo jest przeoczyć moment, gdy troska o kłopoty życia codziennego i towarzyszący im smutek czy zwątpienie przekształca się w przewlekłą chorobę - depresję.

Jak rozpoznać depresję? Oto 5 alarmujących sygnałów

1. Trudności z wstawaniem z łóżka

To zupełnie normalne, że lubisz spać lub spędzać czas w łóżku, zwłaszcza jesienią i zimą, gdy za oknem wieje i pada. Jeśli jednak znalezienie motywacji do wstania z łóżka i wyjście z domu zaczęło sprawiać ci trudność, może to być oznaka depresji. Depresja jest chorobą, która może wywołać potworne zmęczenie do tego stopnia, że ​​nawet z pozoru błahe czynności, takie jak poranny prysznic czy przygotowanie posiłku mogą być wyczerpujące lub trudne do wykonania.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do psychologa?

2. Zmiany nawyków dotyczące snu

Wyczerpanie fizyczne i psychiczne towarzyszące depresji może również wpływać na nawyki dotyczące snu i objawiać się na wiele sposobów. Czasami oznacza to spanie przez cały dzień czy używanie snu jako sposobu na spędzenie czasu.

Innym razem mogą to być napady bezsenności, wybudzanie się w środku nocy lub kłopoty z zaśnięciem. Niedobór snu może wpłynąć na zwiększenie poziomu lęku i niepokoju. 

3. Zmiana apetytu

Depresja może także wpływać na apetyt i nawyki żywieniowe. Niektórzy ludzie mogą odczuwać zwiększony apetyt, podczas gdy inni mają mniejszy apetyt lub mogą wcale nie czują głodu. Zauważalne zmiany w nawykach dotyczących snu mogą wpłynąć na zmiany w sposobie odżywiania. Dzieje się tak, ponieważ sen pomaga regulować nasze hormony głodu, które powinny chronić nas przed przejadaniem się lub niedojadaniem.

4. Uporczywa drażliwość i wahania nastroju

Depresja może powodować wybuchy gniewu i wahania nastroju. W jednej chwili jesteśmy źli, w następnej płaczemy w niekontrolowany sposób, albo odcinamy się od rzeczywistości. Zmiany w naszym nastroju mogą zmienić się w mgnieniu oka. Czasami mogą być wywołane małymi lub nieistotnymi sprawami, a innym razem mogą pojawić się całkowicie bez powodu. Jeśli zaobserwujesz drażliwość lub wahania nastroju, które trwają dłużej niż kilka dni, może to być związane z depresją.

5. Trudności w doświadczaniu radości 

Depresja może odebrać całą radość, która płynie z tego, co kochamy. Może też utrudnić kontakt z najbliższymi. Może odebrać zainteresowanie hobby, przyjaźniami, spotkaniami towarzyskimi, seksem lub życiem w ogóle. Nieodczuwanie przyjemności w rzeczach, które kiedyś lubiliśmy może być oznaką depresji. 

Gdzie szukać pomocy?

Jeśli obecnie doświadczasz jednego lub więcej z tych objawów, możesz szukać wsparcia. 800 70 2222 - pod tym numerem telefonu działa linia dla osób w stanie kryzysu psychicznego. Jest czynna całodobowo, a połączenie jest bezpłatne dla osób dzwoniących.