41-latek z guzem mózgu zdradza dwa kluczowe objawy. "Przeszedłem długą drogę"

2023-09-18 15:41

Ojciec trójki dzieci, Marcus Elwell, mierzył się z dwoma objawami, zanim usłyszał diagnozę. Brytyjczyk przeszedł ciężką operację usunięcia guza mózgu. Musiał na nowo nauczyć się chodzić. Jak stwierdził, jego droga do zdrowia była bardzo długa.

41-latek z guzem mózgu zdradza dwa kluczowe objawy. Przeszedłem długą drogę
Autor: Getty Images 41-latek z guzem mózgu zdradza dwa kluczowe objawy. "Przeszedłem długą drogę"

41-letni Marcus Elwell z Shirley w Solihull postanowił opowiedzieć swoją historię w rozmowie z brytyjskim portalem coventrytelegraph.net. Ma za sobą bardzo ciężką operację, która polegała na usunięciu guza mózgu. Jego problemy zdrowotne zaczęły się na wiosnę w 2021 roku. Odczuwał ciągłe zmęczenie i z czasem zauważył też zmiany w osobowości.

Gadaj Zdrów EXTRA: Ewelina miała 27 lat, kiedy usłyszała: “Guz ma 2 cm, będzie pani miała chemię, wypadną pani włosy”

Walczył dwa lata o powrót do zdrowia

Brytyjczyk udał się w końcu na badania. Nie spodziewał się takiej diagnozy - naczyniak krwionośny zarodkowy o niskim stadium złośliwości. Według organizacji charytatywnej Brain Tumor Research powstaje w wyniku przerostu małych naczyń krwionośnych tzw. włośniczek. Najczęściej lokalizuje się w móżdżku. Jego charakterystycznymi symptomami są ogniskowe zaburzenia neurologiczne oraz zwiększone ciśnienie śródczaszkowe.

- W ciągu ostatnich dwóch lat przeszedłem długą drogę zarówno pod względem fizycznym, jak i umysłowym – wyjaśnił 41-latek. Jak dodał, miał wiele szczęścia w walce z chorobą w porównaniu z innymi pacjentami.

Niesamowitą siłę do walki dawała mu rodzina – ukochana żona oraz trójka dzieci. Przez większość czasu starał się myśleć pozytywnie i pokładał nadzieję w to, że w końcu całkowicie wyzdrowieje. I tak się stało. 

Wspiera pacjentów z guzem mózgu

Marcus jest teraz pod stałą opieką lekarzy. Wyniki badań są bardzo dobre. Mężczyzna chce przekuć swoje trudne doświadczenia w coś dobrego. Postanowił zostać wolontariuszem dla Brain Tumor Research. Postawił sobie pewien cel. Mianowicie chce podnosić świadomość w społeczeństwie na temat choroby, z którą tak niedawno stoczył walkę.

41-latek prowadzi też zbiórkę pieniędzy dla osób z guzem mózgu. Do tej pory zebrał blisko 6000 funtów (ponad 32 tys. złotych). Mężczyzna angażuje się w różne akcje i inicjatywy sportowe, by okazać swoje wsparcie pacjentom.