Dowiedziała się, że grozi jej choroba serca. Oto 5 rad, jakie dał jej kardiolog

2023-03-24 15:33

Allana Akhtar ma dopiero 27 lat, a już grozi jej choroba serca. O ryzyku dowiedziała się przypadkiem. Postanowiła zapytać lekarza o zalecenia w ramach profilaktyki. Oto 5 rzeczy, których kazał jej przestrzegać.

Dowiedziała się, że grozi jej choroba serca. Oto 5 rad, jakie dał jej kardiolog
Autor: instagram.com/allanaakh Dowiedziała się, że grozi jej choroba serca. Oto 5 rad, jakie dał jej kardiolog

Allana Akhtar jest 27-letnią redaktorką. Pisząc artykuły na temat zdrowia doszła do przerażającego wniosku: "mam 27 lat jestem w grupie wysokiego ryzyka chorób serca". 

Jak wiadomo, choroby serca są główną przyczyną śmierci na świecie. Na zachorowanie najbardziej narażone są osoby z nadwagą i otyłością, nadciśnieniem tętniczym, wysokim poziomem cholesterolu, cukrzycą typu 2, palące papierosy, nadużywające alkoholu, mające mało ruchu na co dzień, oraz te z historią chorób serca w rodzinie. Do tych ostatnich należy Allana.

Poradnik Zdrowie: kiedy iść do kardiologa?

Choroby serca w rodzinie to większe ryzyko zachorowania

W rodzinie Allany dużo osób miało problemy kardiologiczne. Jej babcia przeszła zawał serca, tata chorował na nadciśnienie tętnicze, zdarzały się także przypadki cukrzycy. Mimo to redaktorka nie zakładała, że choroby serca mogą dotyczyć także młodych osób.

Przygotowując materiały o tematyce zdrowotnej zdała sobie w końcu sprawę, że historia rodzinna w jej przypadku także zwiększa ryzyko chorób serca.

"Pomimo mojego naiwnego przekonania, że ​​choroby serca pojawiają się dopiero w średnim wieku, naukowcy i kardiolodzy coraz częściej widzą więcej młodych ludzi, którzy zgłaszają się z problemami z sercem niż kiedykolwiek wcześniej" - pisze Allana na łamach "Insidera". 

Kardiolog radzi, jak uniknąć chorób serca

O tym, jak zadbać o zdrowie i zminimalizować ryzyko wystąpienia chorób kardiologicznych zapytała doktora Nilaya Shah z Northwestern University. Kardiolog zaczął od tego, że każdy z nas, bez względu na wiek, powinien zatroszczyć się o swoje serce.

„Młoda dorosłość to czas, aby zacząć zwracać uwagę na czynniki ryzyka chorób serca” – powiedział.

Regularne badania to skuteczna ochrona, dlatego Allana jako osoba z wysokim ryzykiem chorób serca musi sprawdzać poziom cholesterolu, cukru we krwi i mierzyć ciśnienie krwi. Dr Shah zaznacza, że regularność takich badań jest ważna "ponieważ jeśli zaczną pojawiać się tendencje zmierzające w złym kierunku, łatwiej jest interweniować na wczesnym etapie".

Sama dieta to nie wszystko. Ważne jest coś jeszcze 

Oprócz zdrowej, zbilansowanej diety i regularnej aktywności, dr Shah zalecił 27-latce, aby ograniczyła jedzenie "na mieście". Podniesiony poziom cukru we krwi lub zbyt wysokie ciśnienie krwi można obniżyć wybierając dietę bogatą w rośliny i chude białko. Ograniczyć natomiast należy do minimum żywność smażoną i przetworzoną. Najbezpieczniejszą opcją jest przygotowywanie posiłków samodzielnie. 

Zdaniem doktora Shah, jedzenie w restauracjach może w podstępny sposób prowadzić do podwyższenia poziomu cholesterolu. 

Nie jest nowym odkryciem, że ćwiczenia zmniejszają ryzyko przedwczesnej śmierci z powodu chorób serca. Nawet, jeśli nie jesteś fanem sportu, musisz wiedzieć, że każda forma ćwiczeń jest lepsza niż nic.

Naukowcy zalecają 150 minut umiarkowanej lub intensywnej aktywności fizycznej tygodniowo. Dr Shah twierdzi, że należy traktować to jako cel, do którego należy dążyć, a nie zasadę „wszystko albo nic”. 

Dr Shah zasugerował, żeby Allana, której ma siedzący tryb pracy, spróbowała w ciągu dnia pracy częściej wstawać i chodzić na krótkie spacery. Ważne jest także, aby unikać papierosów i wyrobów nikotynowych.

Podsumowując: zdrowa dieta, regularne badania i aktywność fizyczna, unikanie używek i urozmaicanie siedzącego trybu pracy spacerami to podstawowe kroki do ochrony przed ryzykiem chorób serca.