17-latek zmarł na boisku. W trakcie meczu dostał zawału serca

2022-12-06 9:07

Tragedia podczas towarzyskiego meczu Trepca89 i A&N w Kosowie. Zawodnik grający w reprezentacji Kosowa do lat 17 nagle padł na murawę. Mimo interwencji medycznej, chłopak zmarł.

17-latek zmarł na boisku. W trakcie rozgrywania meczu dostał zawału serca
Autor: Twitter Erion Kajtazi zmarł podczas meczu. Doznał ataku serca

Śmierć na murawie. Zawodnik, mimo reanimacji, zmarł

17-letni defensywny pomocnik Erion Kajtazi podczas towarzyskiego spotkania lokalnych drużyn nagle źle się poczuł. Pod koniec pierwszej połowy meczu Erion stracił przytomność i upadł na ziemię

Obecni podczas meczu medycy od razu zareagowali, udzielając mu pierwszej pomocy. Mimo reanimacji, nie udało się uratować młodego piłkarza - lekarze stwierdzili zgon. Jak podaje Kosovan Football, przyczyną śmierci 17-latka był zawał serca

Zawodnik Kosova U17 i Trepça'89 Erion Kajtazi zmarł na boisku w wyniku zatrzymania akcji serca podczas towarzyskiego meczu z A&N w Prizren" - napisano na Twitterze.

Informacja o jego śmierci została przekazana w oficjalnym oświadczeniu klubu Trepca89:

"Planowaliśmy w najbliższym czasie zrealizować Twój transfer na Mistrzostwa Europy. Dziś jednak żegnamy Cię fizycznie, ale nie duchowo. Eri, na zawsze pozostaniesz w naszej pamięci".

Młody piłkarz aspirował na gwiazdę piłki nożnej. W reprezentacji Kosowa rozegrał osiem meczów. Niestety, nie zdążył zadebiutować jako senior.

Dlaczego młode osoby mają zawał?

Co dziesiąty zawał serca w Polsce dotyczy osób przed 45. rokiem życia. Choć może się zdarzyć, że za zawał u młodych ludzi odpowiadają czynniki genetyczne, zazwyczaj przyczyną są czynniki środowiskowe.

Należą do nich częste infekcje, stres środowiskowy, cukrzyca (zwłaszcza niezdiagnozowana), nadciśnienie tętnicze, nieodpowiednie odżywianie czy używki (palenie papierosów, picie alkoholu czy zażywanie narkotyków). Za przyczynę zawału u osób młodych może być odpowiedzialna również miażdżyca. Złogom cholesterolu wcale nie musi towarzyszyć nadwaga. Mogą występować u osób szczupłych i aktywnych, a są skutkiem nieprawidłowego odżywiania i stosowania używek. U osób młodych do zawału najczęściej dochodzi bez objawów miażdżycy.

Problemy z sercem u osób młodych mogą być również wynikiem niedoborów, zwłaszcza niedoboru magnezu i potasu. Do wypłukiwania tych pierwiastków przyczynia się picie dużej ilości kawy i alkoholu. 

Przyczyną zawału mogą być również choroby tkanki łącznej, nawet mimo braku historii chorób serca w rodzinie.