15 mln zł na badania nad skutecznością terapii fagowej. Ma pomagać w leczeniu zatok

2022-09-23 14:46

Specjalnie powołane konsorcjum zbada, czy terapia fagowa jest bezpieczna i skuteczna w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych. Na ten cel Agencja Badań Medycznych przeznaczyła 15,5 mln zł. Skuteczność terapii sprawdzą wrocławscy eksperci, którzy już dziewięciokrotnie otrzymali dofinansowanie z ABM.

15 mln zł na badania nad skutecznością terapii fagowej? Ma pomagać w leczeniu zatok
Autor: Getty Images

Naukowcy z Uniwersytetu Medycznego im. Piastów Śląskich we Wrocławiu i Instytutu Immunologii i Terapii Doświadczalnej PAN im. Ludwika Hirszfelda we Wrocławiu w ramach niekomercyjnego badania klinicznego zbadają, czy terapia fagowa jest bezpiecznym i skutecznym rozwiązaniem w leczeniu przewlekłego zapalenia zatok przynosowych.

- Konsorcjum, którego liderem jest IIiTD PAN, otrzymało na ten projekt grant z Agencji Badań Medycznych w wysokości blisko 15,5 mln zł. Głównym badaczem jest dr hab. Tomasz Zatoński, prof. Uniwersytetu Medycznego, kierownik Katedry i Kliniki Otolaryngologii, Chirurgii Głowy i Szyi UMW. Badanie rozpocznie się jeszcze w tym roku i potrwa sześć lat – czytamy w komunikacie uczelni.

Metoda z wykorzystaniem bakteriofagów

Obecnie standardem w leczeniu zapalenia zatok przynosowych jest funkcjonalna endoskopowa operacja zatok. Innymi najczęstszymi metodami leczenia choroby jest stosowanie leków obkurczających błonę śluzową nosa i zatok lub antybiotykoterapia. Niestety, leczenie antybiotykami w przypadku tego schorzenia, nie zawsze jest skuteczne.

Cytowany w komunikacie prof. Zatoński podkreśla: "Rosnąca antybiotykooporność w ostatnich latach uznawana jest za jedno z największych zagrożeń dla zdrowia publicznego na całym świecie. W sytuacji, gdy coraz liczniejsze grupy bakterii nauczyły się bronić przed antybiotykami, konieczne jest poszukiwane innych metod terapii".

Wrocławscy naukowcy chcą przetestować inną metodę. Rozwiązanie polega na wykorzystaniu bakteriofagów. Prof. Zatoński wyjaśnił, że zaproponowana przez nich nowa forma leczenia polega na aplikacji do nosa pacjenta specjalnego preparatu z bakteriofagami. Bakteriofagi to wirusy, które są wyspecjalizowane w atakowaniu oraz niszczeniu różnych bakterii. Eksperci wierzą, że wykorzystanie ich w leczeniu zakażeń bakteryjnych, może stanowić alternatywę dla antybiotykoterapii.

Ekspert zaznacza: "Choć to żywe wirusy, nie ma obaw, by mogły się stać przyczyną nowej infekcji. Ich unikatowe właściwości polegają na tym, że niszczą jedynie określone bakterie. Nie mają licencji na zabijanie, działają raczej jak zabójcy na zlecenie, których jedynym celem są drobnoustroje zlokalizowane w zatokach".

Domowe sposoby na ból zatok

IIiTD będzie realizować badanie przez Ośrodek Terapii Fagowej Centrum Medycznego Instytutu i Laboratorium Bakteriofagowe pod kierownictwem prof. Andrzeja Górskiego.

- Jak wiadomo, mimo wielkiego wzrostu zainteresowania terapią fagową na arenie międzynarodowej, nie udało się dotychczas uzyskać potwierdzenia jej skuteczności z zastosowaniem podwójnie zaślepionego badania klinicznego z użyciem placebo. Dlatego obecny projekt stanowi szansę na dokonanie znaczącego postępu w upowszechnieniu tej terapii zgodnie z wymaganiami współczesnej medycyny - wyjaśnił prof. Górski.

Objawy zapalenia zatok przynosowych

Charakterystyczna dla tego schorzenia jest obecność mas polipów w obrębie zatok i nosa. W przebiegu choroby dochodzi do zablokowania toru oddechowego, czemu często towarzyszy ból głowy. Chory ma wówczas problemy z oddychaniem przez nos. Zazwyczaj osoba cierpiąca na zapalenie zatok przynosowych zmaga się również z dyskomfortem u nasady nosa, a także po jego obu stronach.

Prof. Zatoński tłumaczy: "Ponadto istnieje ryzyko rozwinięcia się ognisk zapalnych. U licznych pacjentów, cierpiących na przewlekłe zapalenie zatok przynosowych, stwierdzamy nadkażenie gronkowcem złocistym, które utrudnia standardowe leczenie i sprzyja nawrotom choroby".

Zapalenie zatok przynosowch dotyka do 15 proc. populacji Europy oraz USA i stanowią jedną z najczęstszych przyczyn nieobecności w pracy.