Aparaty ortodontyczne - rodzaje aparatów korygujących wady zgryzu

Konsultant: Agnieszka Kolibabska, specjalista ortodoncji
7 komentarze
Autor: Aneta Grabowska - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Aparaty ortodontyczne korygują szpary międzyzębowe, stłoczenia zębów, cofnięcia żuchwy i inne wady zgryzu. Nie ma znaczenia, ile masz lat - każdy wiek jest dobry, by wyleczyć wady zgryzu. Obecnie dostępnych jest wiele rodzajów aparatów ortodontycznych. Wybór należy do ciebie.

Aparat ortodontyczny na zębach dorosłego nikogo dziś nie dziwi. Na leczenie ortodontyczne coraz częściej decydują się osoby 30–40-letnie. Bo zdrowe i zadbane zęby są dziś tak samo ważne jak piękna fryzura lub modne ubranie.

Na szczęście na skorygowanie wady zgryzu nigdy nie jest za późno. Nowoczesna ortodoncja oferuje pacjentom wiele modeli aparatów, mniej lub bardziej widocznych. Wybór zależy od indywidualnych potrzeb i... zasobności portfela – leczenie nie jest, niestety, refundowane przez NFZ.

Aparaty ortodontyczne klasyczne z zamkami metalowymi lub estetycznymi

Takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów. Są zbudowane z zamków (kosteczek z metalu, porcelany, kryształu lub kompozytu), pierścieni albo tub oraz łuków (metalowych albo powlekanych teflonem, silikonem). Aparaty metalowe (tytan albo stopy metali z niklem lub bez) są najbardziej widoczne, natomiast ceramiczne i kryształowe mają kolor zbliżony do naturalnego odcienia zębów lub są przezroczyste. Wizyty kontrolne są konieczne co 4–6 tygodni.
Cena: aparat metalowy – ok. 3 tys. zł (górna i dolna szczęka), aparat kryształowy – ok. 6 tys. zł (oba łuki zębowe), do tego należy doliczyć koszty wizyt kontrolnych (100–300 zł).

Nie przegap

Aparaty ortodontyczne lingwalne (językowe)

Wyglądem przypominają klasyczne aparaty, ale z zasadniczym wyjątkiem – zamki przyklejane są od wewnętrznej strony zębów, a więc z zewnątrz są zupełnie niewidoczne. Jednak nie każdemu można założyć standardowy aparat językowy. Przeciwwskazaniem są zwłaszcza choroby przyzębia, niskie zęby (niedostateczna wysokość części koronowej zęba do przyklejenia zamka), wąskie łuki, zła higiena. Okres przyzwyczajenia się do aparatu lingwalnego trwa zwykle nieco dłużej niż w przypadku klasycznych aparatów – powoduje on przejściowe kłopoty z wymową (niekiedy konieczna bywa pomoc logopedy), utrudniona jest także higiena.
W tej grupie są też aparaty wykonywane indywidualnie z użyciem zaawansowanych technik komputerowych (zamek programuje się dla konkretnego pacjenta, biorąc po uwagę kształt zębów). 
Cena: 8–14 tys. (oba łuki) plus koszty wizyt kontrolnych.

Aparaty Invisalign

To przezroczyste nakładki ściśle obejmujące zęby, które wymienia się co 2 tygodnie. Sprawdzają się w przypadku niedużych wad. Są wygodne, siły wywierane na zęby są ściśle zaplanowane. Nakładki wyjmuje się na czas posiłków i mycia zębów, dzięki czemu łatwiej utrzymać higienę jamy ustnej niż w przypadku aparatu stałego. Wadą zdejmowanego aparatu jest jednak wydłużenie czasu leczenia, które wynika często z niesumienności w noszeniu, oraz występujące przebarwienia nakładek. 
Pełny koszt leczenia (aparat i wizyty kontrolne) to 10–19 tys. zł.

Aparaty samoligaturujące

To nowoczesne aparaty, które dzięki unikalnej budowie zamków pozwalają na użycie dużo mniejszej (ale jednakowej w całym okresie leczenia) siły przy prostowaniu zębów niż w klasycznych aparatach. To niweluje dyskomfort towarzyszący leczeniu ortodontycznemu, a także skraca jego czas i wydłuża odstępy między kolejnymi wizytami kontrolnymi (odbywają się co 8–12 tygodni). Aparaty samoligaturujące sprzyjają dodatkowo utrzymaniu właściwej higieny jamy ustnej, ponieważ nie mają elementów elastycznych (m.in. dlatego nadają się dla osób z chorobami przyzębia). W wielu wadach dają możliwość leczenia bez usuwania zębów. Jako jedyne potrafią także poszerzyć uśmiech, z czym wiąże się tzw. lifting ortodontyczny – położenie zębów zmienia położenie tkanek miękkich, a więc zęby bardziej podpierają policzki, wargi. Krótko mówiąc – wygląda się młodziej!
Cena: 5–6 tys. (górny i dolny łuk) plus koszty wizyt kontrolnych.

Ortodoncja dorosłych [wideo]

Na czym polega ortodoncja osób dorosłych? Jak leczenie ortodontyczne wpływa na rysy naszej twarzy? Posłuchaj naszego eksperta.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.02.2016

Komentarze (1 - 7 z 7)
minttu, 22.05.2015 12.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W poniedziałek zdecydowałam się na nakładki Clear Aligner na górny łuk, noszę je od wczoraj. Za pierwszy zestaw zapłaciłam 600 zł (planowane 5, ale po 3 jeżeli efekty będą zadowalające mogę na nim zakończyć). Moje leczenie ortodonta chce przeprowadzić w szybki sposób, bo w ok. 3 mies. Ogólnie nakładka jest wygodna po paru godzinach zaczyna się coś czuć. Po 2-3 dniach mały ból ma ustąpić i będzie można normalnie funkcjonować. Nakładki są naprawdę niewidoczne dla towarzystwa :)) Polecam
 
luizka, 20.04.2015 15.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moja wada wymagała noszenia przez dlugi czas stalego aparatu. Ale po chyba 3 latach mój ortodonta http://www.ortodonta-katowice.eu/page/oferta wyminil ten staly aparat na czesciowy, bo wada znacznie ustapila i tylko na górze jeszcze trzeba troche popracowac nad zebami.
 
Arek Maro, 19.04.2015 22.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dla mnie najlepszym sposobem okazał się wybór nakładek ortodontycznych. Prosty i mało inwazyjny sposób. Nakładki dopasowano mi w http://clearaligner.pl/ i szczerze polecam.
 
fiiif, 08.04.2015 15.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
córka miała wczoraj zakładany aparat, nawet tanio wyszło i narzeka trochę że ją boli, ale wiedzieliśmy bo to normalne musi się przyzwyczaić, zdecydowaliśmy z lekarzem że weźmiemy standardowy aparat i po 2 max 2,5 roku wada powinna zostać usunieta;) byliśmy w duodental pod warszawa:)
 
Nina, 16.03.2015 10.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dla mnie zawsze istniał problem z estetyką zwykłego aparatu. Na szczęście teraz można zdecydowć się również na ruchomy i przezroczysty. Moja wada nie była zbyt poważana więc zdecydowałam sie na to rozwiązanie http://www.znanylekarz.pl/blog/przezroczyste-aparaty-ortodontyczne-clear-aligner
 
ela, 28.02.2015 23.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
"Takie aparaty przykleja się do zewnętrznych powierzchni wszystkich zębów". Nieprawda, bo w większości przypadków tylko do 6. Siódemki są wolne :)
 
kalia, 20.01.2015 12.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukam opinii na temat systemu CA (nakładki prostujące na zęby). Interesuje mnie ich skuteczność. Ktoś coś?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Aparat ortodontyczny: rodzaje, zakładanie i higiena Aparat ortodontyczny: rodzaje, zakładanie i higiena

Aparat ortodontyczny to prawidłowy zgryz. Proste zęby to nie tylko ładny uśmiech, ale także...

więcej

25083

PRÓCHNICA - przyczyny, przebieg i leczenie PRÓCHNICA - przyczyny, przebieg i leczenie

Próchnicy można skutecznie zapobiegać i całkowicie ją wyleczyć. Mimo to na próchnicę choćby kilka...

więcej

17432

Leczenie próchnicy: nowoczesne WYPEŁNIENIA Leczenie próchnicy: nowoczesne WYPEŁNIENIA

Nowe technologie dotarły już do gabinetów dentystycznych. Wypełnienia ubytków są dziś estetyczne,...

więcej

10412

Zapalenie dziąseł: objawy i leczenie

Zapalenie dziąseł dziąseł to, tuż obok próchnicy i nadwrażliwości, jeden z największych wrogów...

więcej

17106

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Dopóki pani karmi piersią miesiączka może nie wystąpić. Dobrze jednak by było skonsultować się z lekarzem. Powinno wystarczyć badanie ginekologiczne i USG, a jeśli będą potrzebne inne badania, to już...

Nie jest wskazane wykonywanie tatuażu w miejscu blizny. Generuje to ryzyko niewłaściwego efektu kosmetycznego oraz złego gojenia się skóry po wprowadzeniu pigmentu.

Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.