Zaczadzenie czyli zatrucie tlenkiem węgla - objawy zatrucia czadem

Autor: redakcja poradnikzdrowie.pl

Zatrucie tlenkiem węgla (czad, CO), potocznie zwane zaczadzeniem, to często spotykany rodzaj zatruć, do których dochodzi zazwyczaj z powodu niedrożnych kominów, zatkanych kratek wentylacyjnych lub złej wentylacji w różnych pomieszczeniach.

Czad jest groźny, ponieważ jest bezwonny i bezbarwny. Jeśli zignorujemy pierwsze objawy zatrucia tlenkiem węgla, konsekwencje mogą być tragiczne. Czad wchłania się bowiem drogą oddechową, łączy się m.in. z hemoglobiną i utrudnia transport tlenu do płuc oraz odprowadzanie tlenu do tkanek. Skutkuje to niedotlenieniem a w konsekwencji uszkodzeniem narządów wewnętrznych i śmiercią.

Objawy zaczadzenia

Objawy zatrucia czadem zależą od stężenia tlenku węgla w powietrzu i czasu narażenia na jego wdychanie. Pierwszym objawem zatrucia czadem jest ból głowy. W następnej kolejności pojawiają się: zawroty głowy, wymioty, uczucie oszołomienia, osłabienia, bóle kończyn, konwulsje, przyspieszenie tętna i oddechu, utrata przytomności, a w wypadku ekspozycji na bardzo duże stężenie czadu, w krótkim czasie zgon. Charakterystycznym objawem ostrego zatrucia tlenkiem węgla jest także wyraźnie czerwone zabarwienie skóry.

Objawy przewlekłego zatrucia tlenkiem węgla

Osoby regularnie podtruwane tlenkiem węgla mogą uskarżać się na częste bóle głowy, pogorszenie pamięci i zdolności logicznego myślenia, utratę apetytu, pogorszenie węchu, bezsenność, przyspieszone tętno, drżenie mięśni, sine zabarwienie skóry. Długotrwałe wdychanie nawet małych ilości czadu jest bardzo szkodliwe dla organizmu.

Ocena: 3.9
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 26.10.2017

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Kleszcze: obalamy mity o kleszczach [SŁUCHAJ online] Kleszcze: obalamy mity o kleszczach [SŁUCHAJ online]

Czy kleszcze występują tylko w lasach i są aktywne tylko latem? Czy oznaką zakażenia boreliozą jest...

więcej

168

BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: jak rozpoznać? Jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego? BARSZCZ SOSNOWSKIEGO: jak rozpoznać? Jak leczyć oparzenia barszczem Sosnowskiego?

Barszcz Sosnowskiego, czyli "zemsta Stalina", to roślina, która jest bardzo niebezpieczna dla...

więcej

165

OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach OPARZENIA - leczenie oparzeń domowymi sposobami. Pierwsza pomoc przy oparzeniach

Jak wyleczyć oparzenia? Pierwsza pomoc przy oparzeniach lekkiego stopnia polega przede wszystkim na...

więcej

141

Ukąszenie przez kleszcza - jak usunąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza - jak usunąć kleszcza?

Jak wyciągnąć kleszcza? Ukąszenie przez kleszcza nie zawsze wymaga interwencji lekarza, ponieważ w...

więcej

134

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.