Kurzajki - jak wykurzyć wirusa HPV ze skóry?

2020-02-16 11:57

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i chimeryczne. Kurzajki powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV. Czasami same znikają, kiedy indziej zniszczone – odrastają. Sprawdź, które sposoby na kurzajki są skuteczne.

kurzajki
Autor: archiwum poradnikzdrowie.pl   Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i chimeryczne. Powstają w wyniku zakażenia wirusem HPV. Czasami same znikają, kiedy indziej zniszczone – odrastają.  

Spis treści

  1. Kurzajki pełne tajemnic
  2. Łagodne leczenie kurzajek
  3. Agresywne metody usuwania kurzajek
  4. Kurzajki [wideo]

Kurzajki czyli brodawki zwykłe są efektem zarażenia się niektórymi typami wirusa brodawczaka ludzkiego (HPVHuman  Papilloma Virus). Typową lokalizacją dla tych łagodnych zmian skórnych są ręce, ale mogą one utworzyć się także w innych miejscach. Szpecą, nie są jednak dokuczliwe, chyba że utworzą się na stopach. Wtedy mogą sprawiać ból przy chodzeniu. Nie wolno ich rozdrapywać, bo się rozsiewają.

Kurzajki pełne tajemnic

Kurzajki są powszechne, ponieważ wirusami HPV można łatwo się zarazić poprzez kontakt z zainfekowaną osobą lub z przedmiotem, którego dotykała. Układ immunologiczny nie zawsze sobie radzi z kurzajkami. Zdarza się, że je szybko niszczy. Na ogół jednak utrzymują się nawet latami, zanim nasze przeciwciała "zauważą" je i zniszczą. W tym czasie zakażamy innych i siebie. Możemy je np. przenieść z palców na twarz. Ta banalna zmiana skórna wciąż skrywa wiele tajemnic. Nie wiemy, dlaczego po zlikwidowaniu jednej lub dwóch kurzajek inne znikają same. Niestety, żadna z metod leczenia nie gwarantuje, że nie powrócą. Mimo to wypowiedzmy wojnę kurzajkom!

Łagodne leczenie kurzajek

Walkę z kurzajkami warto zacząć od leczenia farmakologicznego, bo jest bezbolesne, tanie i nie pozostawia po sobie śladu. Trzeba tylko być cierpliwym, bo trwa 6-8 tygodni. Najczęściej stosuje się preparaty z kwasem mlekowym i salicylowym. Trzeba nimi codziennie smarować brodawkę. Zdrową skórę wokół niej warto ochronić bezbarwnym lakierem do paznokci lub wazeliną, bo leki te zawierają substancje żrące. Możemy też wybrać specyfiki do domowego wymrażania kurzajek, które sprawiają, że po 10-14 dniach brodawka odpada.

Agresywne metody usuwania kurzajek

Kurzajki są nieprzewidywalne, dlatego niektórym pomogą farmakologiczne metody leczenia, a innym – nie. W tym drugim przypadku skorzystajmy z zabiegów u dermatologa. Bardzo skuteczne jest wyłyżeczkowanie kurzajki, ale pozostaje po nim przebarwienie. Mniej inwazyjna jest krioterapia (wymrażanie ciekłym azotem). Rzadko pozostawia ślad, mogą się jednak pojawić odbarwienia skóry, jeśli wymraża się brodawki w innych miejscach niż podeszwy stóp i dłonie. Kurzajki likwiduje się też laserem CO2. Usuwa je precyzyjnie, jednak niekiedy tworzą się blizny. Oba zabiegi czasami trzeba powtarzać, aby mieć pewność, że zostały zniszczone wszystkie komórki zainfekowane przez wirusy HPV. Możemy się też zdecydować na elektrokoagulację (przyżeganie prądem). To tani, ale bolesny zabieg. Koszt takich kuracji wynosi od kilkudziesięciu do kilkuset złotych, w zależności od metody i liczby usuwanych zmian.

Kurzajki [wideo]

Kurzajki a mówiąc prawidłowo - brodawki, to szarobrunatne, grudkowane narośla o szorstkiej powierzchni. Co powoduje kurzajki i w jaki sposób się je leczy? Posłuchaj naszego eksperta..

Kurzajki - przyczyny i leczenie
Ważne

Rośliny w walce z kurzajkami

Jeśli nękają nas te dokuczliwe brodawki, można wypróbować też domowe sposoby leczenia z wykorzystaniem ziół.

  • Jaskółcze ziele, czyli glistnik - wyciskamy sok z łodygi na kurzajki i zaklejamy plastrem. Robimy to codziennie.
  • Mniszek lekarski - mleczkiem z łodygi smarujemy brodawki dwa razy dziennie.
  • Czosnek - robimy okład ze zmiażdżonego ząbka i zaklejamy plastrem (trzy-cztery razy dziennie).

miesięcznik "Zdrowie"