GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

maska dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
Konsultant: dr n. med. Magdalena Ciupińska, dermatolog
102 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie"

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć. Grzybica paznokci nie zniknie sama, nie pomogą też domowe środki. Leczenie grzybicy paznokci jest skuteczne tylko pod okiem dermatologa i wymaga cierpliwości oraz troskliwej pielęgnacji stóp. Jak rozpoznać, czy to grzybica paznokci? Jak skutecznie ją leczyć?

Grzybica paznokci częściej atakuje paznokcie u stóp niż dłoni. Może ograniczyć się do jednej płytki lub przenieść na sąsiednie. Zwykle jednak grzybicze zakażenia zajmują pierwszy i piąty palec stopy. Prawdopodobnie dlatego, że do nich najszczelniej przylegają buty.

Grzybica paznokci: przyczyny

Grzybica paznokci często jest następstwem grzybicy stóp - choroby, którą ma ok. 42 proc. ludzi. Czasem ją lekceważymy, bywa, że jej w ogóle nie dostrzegamy. Stopy swędzą, czasem nawet pieką, ale uważamy, że to skutek nadmiernego wysuszenia skóry, złego mydła i nie szukamy pomocy u lekarza. Może właśnie dlatego grzybica paznokci staje się plagą wśród Polaków. Lekarze twierdzą, że cierpi na nią 21 proc. populacji.
W naszym klimacie głównym źródłem zakażeń są baseny, łaźnie, sauny (drewniane podesty). Ale można się też zarazić, używając cudzych butów, skarpet lub przyborów do pedikiuru.

Do infekcji grzybiczych predestynują choroby ogólnoustrojowe, np. cukrzyca, otyłość, niedokrwistość, zaburzenia hormonalne, żołądkowo-jelitowe, układu odpornościowego i krążenia, a także długa terapia antybiotykami, przyjmowanie sterydów i chemioterapia.
Rozwojowi grzybicy sprzyjają ciepło i wilgoć - niestaranne wycieranie stóp po myciu, chodzenie w nieprzewiewnych butach i noszenie skarpet z tworzywa sztucznego. Grzybica rozwija się, gdy płytka paznokcia jest uszkodzona - jeśli się skaleczymy lub zbyt krótko obetniemy paznokcie, grzyby z łatwością się pod nią dostaną. Noszenie ciasnych butów też osłabia płytkę. Tak jak akrylowe paznokcie i lakiery.

Ważne

Ważne
  • Grzybica paznokci nawet we wczesnym stadium nie ustąpi sama. Nie pomogą też żadne domowe sposoby. Nieleczona będzie się rozprzestrzeniała na kolejne palce. Może też przenieść się na paznokcie dłoni. Dlatego każdą zmianę koniecznie musi obejrzeć dermatolog.
  • Grzybica lubi nawracać. Dlatego po zakończeniu kuracji trzeba skrupulatnie przestrzegać zaleceń dermatologa i wręcz przesadnie dbać o higienę stóp.

Jeśli nie zamierzasz zrezygnować z malowania paznokci ani przestrzegać innych zasad, stosuj zapobiegawczo dezodorant z talkiem i przeciwgrzybicze kremy.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 19.03.2017 1:52
Odpowiednia higiena i dobre obuwie pomogą uniknąć grzybicy. Czy wiecie, że przy pocących się stopach najlepiej zmieniać buty co dwa dni – nie wcześniej i nie później? http://www.poradnikzdrowie.pl/zdrowie/skora/grzybica-jak-uniknac-tej-uciazliwej-choroby-stop_35263.html ta, ależ powiedziałaś nowinę !!grzybicą zaraziłam się w drogim ośrodku wypoczynkowym..sama zmieniaj buty ...
ewaZielinska, 17.03.2017 10:48
Może terbinafina lub też itrakonazol pomogą ? :) Na mnie zadziałały :) A jak chcesz o nich więcej przeczytać to polecam tą stronkę http://grzybica-paznokci.pl/
 

Grzybica paznokci: rozpoznanie

Grzybicę wywołują z reguły dermatofity. Zaatakowany przez nie paznokieć stopniowo zmienia wygląd. Pojawiają się przebarwienia - najpierw białawe, później żółtawe, wreszcie brązowe. Płytka łuszczy się i rozwarstwia, staje się coraz grubsza, trudno ją przyciąć. Stopy brzydko pachną, bo pod paznokciami gromadzą się grzybicze złogi.

Lekarz już po obejrzeniu stopy wie, że ma do czynienia z grzybicą. Czasem jednak, gdy obraz schorzenia nie jest jednoznaczny, zleca badania laboratoryjne. Próbki pobrane spod paznokcia oraz skrawki płytki ogląda się pod mikroskopem - to pozwala stwierdzić, czy chorobę rzeczywiście wywołały grzyby. Czasem w laboratorium hoduje się wyizolowane z próbki grzyby, by określić ich gatunek i dobrać leki. Przed pobraniem próbek nie należy malować paznokci, smarować stóp kremami czy używać zasypek.

Leczenie grzybicy paznokci

Walka z grzybicą często kończy się niepowodzeniem, bo pacjent zniechęca się do stosowania kuracji po kilku tygodniach. Niekiedy próbuje ratować się domowymi sposobami, ale te - co trzeba podkreślić - są nieskuteczne. Czas i rodzaj leczenia zależą od zaawansowania choroby. Warto pójść do lekarza, gdy tylko zauważymy pierwsze zmiany w wyglądzie paznokcia, bo wtedy zwykle wystarczy smarowanie specjalnym lakierem lub naklejanie miniplastrów zawierających substancje grzybobójcze. Ale i tak trzeba uzbroić się w cierpliwość. Kuracja może trwać i do trzech miesięcy.

Przy rozległych zmianach, kiedy płytka jest poważnie zniszczona - stosuje się leki doustne. Dzięki nim substancja lecznicza dociera do środka paznokcia (tam jest najbardziej potrzebna) i gromadzi się u nasady płytki, blokując rozwój grzybów. Wśród stosowanych leków znajdują się preparaty, które należy przyjmować przez co najmniej 3 miesiące, a niekiedy nawet rok.

Grzybica paznokci: terapia pulsowa

Polega na doustnym przyjmowaniu leku, który dociera tylko do zakażonego miejsca. Lek należy brać przez tydzień, potem zrobić trzytygodniową przerwę i znów przez tydzień łykać tabletki. Kuracja trwa 3 miesiące, ale nagromadzony w paznokciach preparat działa jeszcze przez 9 miesięcy. Takie leczenie jest wygodniejsze dla chorego i w większości przypadków pozwala uniknąć interwencji chirurga (usunięcia płytek). Paznokcie bez skazy możemy zobaczyć po 10-12 miesiącach.

Leczenie grzybicy paznokci: rekonstrukcja płytki paznokcia

Uzupełnieniem terapii lekami powinno być szlifowanie paznokcia co 2-4 tygodnie. Im więcej zagrzybionej płytki usuniemy, tym skuteczniejsze leczenie, bo leki (podawane zewnętrznie i wewnętrznie) łatwo wnikają w chore miejsca. Ponieważ tkanka pod paznokciem jest mocno unerwiona, a zeszlifowana płytka stanowi nikłą ochronę, konieczna jest jej rekonstrukcja. Nakłada się na nią specjalną masę. Gdy przeschnie, przykleja się kawałek fizeliny, dopasowany do wielkości ubytku. Czynność powtarza się kilka razy, aż płytka uzyska odpowiednią grubość. Proteza nie powoduje deformacji wału paznokciowego. Zdrowa płytka rośnie szybciej i nie wrasta.

Niedopuszczenie do nawrotów infekcji grzybicy paznokci

Buty, które wkładaliśmy na stopy zakażone grzybicą, najlepiej wyrzucić. Na pewno są w nich zarodniki grzybów, które spowodują nawrót infekcji. Nie zawsze jednak można sobie na to pozwolić. Dlatego:

  • do foliowego worka włóż buty i pojemnik z 10% roztworem formaliny (można kupić w aptece); worek szczelnie zamknij i trzymaj w ciepłym miejscu; po 48 godz. buty należy wietrzyć, najlepiej przez dobę na wolnym powietrzu.
  • 1 tabletkę chinoksyzolu (kupisz w aptece) rozpuść w szklance wody; do każdego buta włóż namoczoną w roztworze watę lub lnianą szmatkę; buty zamknij w oddzielnych torebkach foliowych i szczelnie zawiąż; po 24 godzinach wyjmij buty i wietrz przez dobę na powietrzu.
Polecamy
Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Grzybica paznokci najczęściej atakuje paznokcie stóp, ale zdarza się także grzybica na paznokciach dłoni. Objawy grzybicy paznokci są nieprzyjemne i ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Leczenie grzybicy paznokci laserem - na czym polega?

Leczenie grzybicy paznokci laserem - na czym polega?

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Jakie są objawy grzybicy paznokci?

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 11.05.2015

Komentarze (1 - 10 z 102)
granulla, 19.03.2017 01.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
proszę napisz jak z tym sobie radzić ?
 
myszka, 01.03.2017 22.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Woda utleniona na grzybice rewelacja i tanio. Woda z octem., sola.
 
Ania, 25.07.2016 18.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, Mam zmiany płytki na kilku paznokciach u nóg i na jednym u reki. Terapie lakierami 2 lata bez efektów. Próbowałam Scholl, Dyfteryt, nalac. Robiłam badanie mikrobiologiczne 2 razy w odstępie po pol roku. Po pierwszym lekarz odesłał mnie z kwitkiem, powiedział, że grzybicy nie ma i takich zmian nie leczymy więc mi pomóc nie może. Drugie badanie zrobiłam po odstawieniu lakierów grzybobójczych (3 miesiące) na własną rękę. U paznokci na nogach wyszedł wynik ujemny na grzyby, drożdżaki oraz dermatofity, A u ręki wyszedł mi wynik dodatni: Aspergillus SP wzrost skąpy (+). Czy to może powodować zmiany (płytka odchodzi od podłoża, po stosowaniu lakierów następuje wapnienie i kruszenie)? Czy to można leczyć? Proszę o wsparcie :)
 
ToM, 09.06.2016 11.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Kiedys wyczytalem ze oliwa z oliwek skutecznie walczy z grzybicami jak i infekcjami lub dyskomfortem czesci intymnych. Jesli idzie o pierwsze przetestowalismy na tesciowej - rewelacja, jesli o drugie na zonie - rewelacja. Warto sprawdzic ...... smarowac kilka razy dziennie i byc cierpliwym gwarantuje efekty. Pozdrawiam. Tomek
 
Tosia, 02.06.2016 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak dla mnie pulsy są bardzo skuteczne, do tego załatwiają grzybice raz na zawsze. Te wszystkie kadzidełka do niczego się nie nadają.
 
małgośka, 16.05.2016 12.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zgadza się grzesiek, ale nie na wszystkich działają te same metody i to jest najgorsze :( też chciałabym, żeby kremy z ketokonazolem tak działały na moje paluchy, jak na ciebie. a tu kicha. dlatego konieczna jest wizyta u specjalisty. sama najpierw zaczęłam od wymiany maili z ekspertem z leczpaznokcie, bo nie mogłam dobić się do dermatologa. podrzucił kilka ciekawych pomysłów, ale przede wszystkim prosił o cierpliwie czekanie na wizytę. skończyło się na doustnych lekach. niedawno zaczęłam kurację, więc mam nadzieję, że pomoże.
 
grzesiek, 10.03.2016 09.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
terapia pulsowa oparta jest na lekach zawierających ketokenazol. Lek ten niestety idzie przez wątrobę. O wiele lepszym sposobem jest zalewanie chorego miejsca szamponami zawierającymi ketokenazol np. nizoral i spłukiwanie po 5 minutach. jest to skuteczniejsze. Mi terapia pulsowa nie pomogła, ale szampony tak i to rewelacyjnie. Zdarzały się nawroty ale szampony nie pozwoliły się dziadostwu rozwinąć. od 2 lat mam spokój.
 
Ania, 07.01.2016 20.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Aga ,czy to był 10% ocet bez rozcieńczania i jak długo stosowałaś proszę o odpowiedź
 
gaga, 09.12.2015 16.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
olejek herbaciany takze mi wyleczyl paznokcie z nog - pilowalam i smarowalam prawie pol roku - paznokcie zeszly i wyrosly nowe
 
lobelia, 24.11.2015 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dziewczyny z dumą oświadczam, że jestem całkowicie zdrowa. Zakończyłam pulsy i choć trochę to trwało to udało się opanować sytuację. Obiecałam sobie, że nigdy więcej nie dopuszczę do powrotu grzybicy. Jeszcze trochę i będę mogła malować wszystkie paznokcie.
 
następne »
strona 1 z 11
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka GRZYBICA PAZNOKCI: objawy, leczenie i profilaktyka

Grzybica paznokci jest chorobą, którą bardzo łatwo jest się zarazić, a znacznie trudniej wyleczyć....

więcej

334

Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca? Łuszczyca: objawy i leczenie łuszczycy. Komu grozi łuszczyca?

Łuszczyca to choroba skóry, której jeszcze nie udaje się wyleczyć. Ale można łagodzić przykre...

więcej

296

Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku Trądzik różowaty: objawy i leczenie trądziku

Trądzik różowaty charakteryzują: zaczerwienienie, pajączki oraz krostki. Przyczyny pojawienia się...

więcej

269

KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry? KURZAJKI - jak wykurzyć WIRUSA HPV ze skóry?

Krępujemy się podać usianą kurzajkami dłoń. A pozbyć się ich jest niełatwo, bo są uparte i...

więcej

260

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W pierwszym etapie sugeruję natłuszczanie bazami dermatologicznymi lub emolientami dostępnymi w aptece. Jeśli takie postępowanie nie jest wystarczające, należy rozważyć dołączenie preparatów...

Krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania Vibin mini to nie miesiączka, a nieprawidłowe krwawienie. Miesiączką należy nazwać krwawienie, które pojawiło się podczas przyjmowania tabletek...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.