Na jakie nowotwory najczęściej chorują kobiety w Polsce? RAPORT

1 komentarze
Autor: Anna Jakimiuk

Statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory wśród kobiet pokazują, że coraz częściej Polki chorują na raka płuc. Z raportu opublikowanego przez Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego wynika, że wyższa niż w krajach UE zachorowalność na nowotwory złośliwe spowodowana jest niską świadomością konieczności badań profilaktycznych.

Z raportu Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny przedstawionego ma początku 2013 roku wynika, że w ostatnich latach zmianom uległy statystyki dotyczące zachorowań na nowotwory złośliwe. Do niedawna kobiety chorowały głównie na raka piersi. Dziś częściej umierają na raka płuc.

Pomimo szybkiego rozwoju medycyny, umieralność na nowotwory wśród polskich kobiet zmniejsza się bardzo powoli w stosunku do innych krajów UE. Do najważniejszych przyczyn należy wciąż zbyt niska świadomość badań profilaktycznych (cytologii i mammografii) i moda na palenie tytoniu. Z tego też powodu wzrosła umieralność na raka płuc. W roku 2010 na nowotwory złośliwe zmarły 40793 kobiety w Polsce.

Najczęstsze nowotwory kobiet (stan na rok 2010):

1. Nowotwory złośliwe tchawicy, oskrzeli, płuc (23,6%)

2. Nowotwór złośliwy sutka (rak piersi) (19,8%)

3. Nowotwór złośliwy jelita grubego (16,2%)

4. Nowotwór złośliwy szyjki macicy (7,1%)

5. Nowotwór złośliwy żołądka (6,4%)

Nowotwory płuc

Główną przyczyną zachorowań na raka płuc jest palenie papierosów. Dym papierosowy zawiera w sobie 4000 rakotwórczych substancji. Choroba rozwija się bezobjawowo i nie daje o sobie znać nawet przez kilkanaście lat. Dopiero kiedy pojawia się przewlekły kaszel, bóle w klatce piersiowej, duszności, świszczący oddech, zaczynamy podejrzewać, że choroba mogła się już rozwinąć.

Rak piersi (nowotwór sutka)

Do niedawna był najczęściej występującym nowotworem złośliwym u kobiet. Ryzyko zachorowania na nowotwór złośliwy sutka zwiększa obecność genu BRCA1 i BRCA2, pierwsza miesiączka przed 12 rokiem życia, menopauza po 55 roku życia, późna pierwsza ciąża (po 30. roku życia), palenie papierosów.

Kiedy zrobić mammografię?

Nowotwór jelita grubego

Brak objawów choroby jest częstą przyczyną tego, że rak jelita grubego wykrywany jest zbyt późno. Jeśli pojawiają się niepokojące zaparcia, długotrwałe biegunki, nudności czy poczucie niepełnego wypróżnienia warto udać się na badania, aby wykluczyć nowotwór jelita grubego.

Nowotwór szyjki macicy

Jest jednym z najczęściej występujących nowotworów kobiecych narządów płciowych. Ponad 7% zgonów kobiet z powodów nowotworów spowodowanych jest rakiem szyjki macicy. Choroba wywoływana jest przez wirus brodawczaka ludzkiego HPV, a do zarażenia dochodzi w bezpośrednim kontakcie płciowym. Choroba dotyka kobiety już po 25 roku życia, dlatego zaleca się regularne badania cytologiczne.

Jak często robić cytologię?

Nowotwór złośliwy żołądka

Ryzyko zachorowania zwiększa spożywanie potraw słonych i peklowanych. Objawy choroby to uczucie sytości, utrata apetytu, utrata masy ciała, smoliste stolce i bóle w nadbrzuszu. Za zachorowanie w dużej mierze wpływa styl życia i odżywiania oraz palenie tytoniu, a także predyspozycje genetyczne.

Ocena: 0
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 03.11.2014

Komentarze (1 - 1 z 1)
R.F, 29.03.2015 17.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak,odzyskaj zdrowie,pisze na ten temat,bo sam bylem chory na raka jelita grubego.i po 7 mies.wykryto u mnie progresje choroby,przerzuty.Wtedy to poinformowali mnie znajomi z Niemiec o terapii,ktòra powstrzymuje przerzuty komòrek rakowych.Ta terapia to jest biologiczna terapia o nazwie ORGANOTERAPIA.No co wy nato?? od zastosowania tej terapii mija teraz 6 lat,a ja jejestem dalej zdrowy.Czy to nie jest CUD ???czytajcie na*organoterapia-opinie*, tam znajdziecie wszystkie informacje na temat tej terapii. Czy to nie jest CUD ?? Po leczeniu operacyjnym po 7 mies.stwierdzono u mnie przerzuty i wtedy dostarczyli mnie dostarczon
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka? Objawy raka przed śmiercią. Jak umiera się na raka?

Jakie są objawy raka przed śmiercią? Jak umiera się na raka? Jak rozpoznać, że choremu zostało...

więcej

423

Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe)  - wykrywacze raka Markery nowotworowe (wskaźniki nowotworowe) - wykrywacze raka

Większość z nas podświadomie boi się raka. Strach jest większy, jeśli ktoś w najbliższej rodzinie...

więcej

235

RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA] RAK SKÓRY - objawy i rodzaje [ZDJĘCIA]

Rak skóry to nie tylko czerniak. Różne mogą być nie tylko rodzaje, lecz także objawy raka skóry....

więcej

195

Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu? Objawy guza mózgu. Jakie objawy daje guz mózgu?

Objawy guza mózgu - błędnie określanego jako rak mózgu - pojawiają się po powstaniu tzw. ciasnoty...

więcej

190

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.