Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne

Masz 25-59 lat? Wykonaj bezpłatne badanie cytologiczne. Profilaktyka raka szyjki macicy i badanie cytologiczne dają szansę na szybkie wykrycie i całkowite wyleczenie raka szyjki macicy. Nie czekaj, aż będzie za późno - zgłoś się na badanie cytologiczne.

Badanie cytologiczne jest refundowane przez NFZ dla kobiet między 25 a 59 rokiem życia, które w ciągu ostatnich 3 lat nie miały pobranego wymazu cytologicznego. Badania wykonywane w ramach Populacyjnego Programu Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania Raka Szyjki Macicy są refundowane przez NFZ.

Dlaczego cytologia jest konieczna?

Pierwszą cytologię należy wykonać po 18 roku życia lub niedługo po pierwszym stosunku seksualnym. Potem badanie powinno być wykonywane raz w roku, a u osób zagrożonych genetycznie rakiem szyjki macicy nawet co 6 miesięcy. Badanie ma na celu wykrycie nieprawidłowych komórek powodujących zmiany nowotworowe. Wczesne wykrycie tych zmian daje szanse na całkowite wyleczenie.

Gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne

Wykaz placówek wykonujących bezpłatną cytologię w województwie mazowieckim znajduje sie pod adresem: www.bezplatnacytologia.pl

Informacje na temat ośrodków wykonujących bezpłatne badania w całej Polsce znależć można na stronie internetowej www.rakszyjki.org, w zakładce "Gdzie się badać".

Na czym polega badanie cytologiczne

Jest to proste badanie, praktycznie bezbolesne i trwa kilka minut. Wykonuje je ginekolog zakładając do pochwy wziernik, aby specjalną szczoteczką pobrać komórki znajdujące się na szyjce macicy. Następnie próbka wędruje pod mikroskop, gdzie oceniana jest budowa komórek. Jeśli zauważone zostaną niepokojące zmiany, ginekolog podejmuje decyzje dotyczące dalszego postępowania i leczenia. Nieprawidłowy wynik nie musi oznaczać zmian nowotworowych, konieczna jednak jest diagnostyka.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.

NOWY NUMER

Czytaj e-wydanie cenie 1,00 zł i zyskaj dostęp do numerów archiwalnych! W nr 6/2020 "Zdrowia" m.in.: jak działają jelita, 10 pytań o wazektomię, uzależnienia a płeć, dłonie pod ochroną, ćwiczenia na smukłe nogi. "Zdrowie" to 76 stron rzetelnej wiedzy!

Dowiedz się więcej
Miesięcznik Zdrowie  6/2020
KOMENTARZE
Agi
|

Dowiedziałam się o Kampanii "Piękna bo Zdrowa 2017" przez przypadek. Skoro kampania - to może i pomoc oraz garść informacji gdzie można zrobić badania taniej, szybciej czy w ramach kampanii może i nawet za darmo. Niestety pomimo informacji, że jest konkurs na darmowe badania i nawet linki kierujące na odpowiednie strony - na owych stronach nie ma kontynuacji wątku, a niektóre prowadzą do francuskojęzycznych stron nie związanych z tematem. Czy to kolejne marketingowe brednie, że się pomaga, a nie pomaga zupełnie wcale?

Tina
|

A co z nami kobietami, które ukończyły 60 lat?
Mamy iść do piachu?

monia
|

nie rozumiem - zalecane pierwsze badanie w wieku 18 lat, a potem co roku, a NFZ od 25 lat i raz na 3 lata - przecież to się nie zgadza

Pelagita
|

www.bezplatnacytologia.pl
niestety ta strona nie działa

Olivia
|

"25 a 59", tą skąpstwo NFZ to jakieś nieporozumienie. Takie badania powinny być dla każdego od 15 roku życia. Reklamują, żeby się badać i to jak najwcześniej, bo im wcześniej wykryty tym lepiej, to czemu 25 a nie 20 lat...

Kalina
|

Bardzo przydatny artykuł, dziękuję