Jest lek, który ratuje życie chorym na przewlekłą białaczkę limfocytową

2017-11-15 16:40

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) jest najczęściej rozpoznawanym rodzajem białaczki u dorosłych. Odsetek 5-letnich przeżyć wśród polskich pacjentów chorujących na przewlekłą białaczką limfocytową jest jednym z najniższych w Europie. W ostatnich trzech latach dzięki postępowi medycyny, nastąpił prawdziwy przełom leczeniu tej choroby dzięki czemu można skutecznie leczyć i kontrolować jej przebieg. Od niedawana również i Polscy pacjenci mają dostęp do nowoczesnych rozwiązań terapeutycznych.

Nowoczesny lek ratuje życie chorym na przewlekłą białaczkę limfocytową
Autor: Thinkstockphotos.com Nowoczesny lek ratuje życie chorym na przewlekłą białaczkę limfocytową

Spis treści

  1. Przełom w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej
  2. Nowoczesne terapie ratują życie pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową
  3. Pacjenci wciąż czekają na wdrożenie innowacyjnych leków terapii

Przewlekła białaczka limfocytowa (PBL) to głównie nowotwór osób starszych – 70 proc. przypadków choroby rozpoznawanych jest między 60. a 70. rokiem życia, jedynie 10-15 proc. u osób poniżej 50. roku życia. Według danych NFZ z 2015 roku w Polsce na PBL cierpi około 16,7 tys. chorych.

Przełom w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej

- To choroba o różnorodnym przebiegu, część pacjentów albo nigdy nie wymaga leczenia, albo przez bardzo wiele lat nie musi z niego korzystać - wyjaśnia prof. Iwona Hus z Kliniki Hematoonkologii i Transplantacji Szpiku na Uniwersytecie Medycznym w Lublinie. Jednak jest grupa pacjentów z agresywną, oporną na leczenie postacią przewlekłej białaczki limfocytowej - z mutacją krótkiego ramienia chromosomu 17 p. W ich przypadku rak zachowuje się tak, jakby pacjent w ogóle nie przyjmował leków, dlatego rokowania są bardzo złe. Jeszcze do niedawna tacy pacjenci żyli średnio 3 lata. Jednak odkryto lek, który zwiększa ich szanse na przeżycie.

- W ostatnich latach nastąpiły duże zmiany w leczeniu przewlekłej białaczki limfocytowej - mówi prof.  Robin Foà, hematolog, kierownik Kliniki Hematologii na Uniwersytecie Sapienza w Rzymie. Dziś chorzy na ten nowotwór mogą być leczeni bardzo nowocześnie i skutecznie na każdym etapie choroby.

Nowoczesne terapie ratują życie pacjentom z przewlekłą białaczką limfocytową

Lekiem, który daje nadzieję w walce z przewlekłą białaczką limfocytową, jest ibrutinib. Dzięki niemu komórki rakowe nie dostają elementów ważnych dla ich przeżycia, dla ich namnażania się. W ten sposób można zatrzymać chorobę lub przynajmniej spowolnić jej postęp. Poza tym lek ten powoduje znacznie mniej skutków ubocznych niż tradycyjna terapia, chorzy nie mają tak wyniszczonych organizmów, jak przy chemio- czy radioterapii. Co więcej, lek można przyjmować postaci pigułek raz dziennie. Dzięki temu poprawia się jakość życia chorych.

Pacjenci wciąż czekają na wdrożenie innowacyjnych leków terapii

Z nowych terapii mogą już korzystać pacjenci w innych europejskich krajach. Jeszcze do niedawna Polska była jedynym krajem środkowo-wschodniego regionu Europy, w którym brakowało refundacji innowacyjnych terapii dla chorych z agresywną odmianą PBL. Brak leczenia pozbawiał polskich pacjentów szans na przeżycie. Świadczą o tym statystyki - średni odsetek 5-letnich przeżyć polskich pacjentów z przewlekłą białaczką limfocytową jest jednym z najniższych w Europie i wynosi 51 proc. We wrześniu 2017 roku minister zdrowia zdecydował o wpisaniu na listę leków refundowanych ibrutinibu. Zgodnie z decyzją ministra, ma on być dostępny w ramach programu lekowego. Dziś chorzy czekają na zakończenie procedur administarcynych, by móc rozpocząć leczenie.