OBRZEŻEK GOŁĘBI (kleszcze gołębie, ptasie) - objawy ugryzienia i zwalczanie

4 komentarze
Autor: Monika Majewska

Obrzeżek gołębień (kleszcze gołębie, ptasie kleszcze) to gatunek kleszcza, którego zwalczanie nie jest łatwe. Obrzeżki gołębie to "ptasie kleszcze" - powszechnie występują w miejscach gnieżdżenia się ptaków – w gołębnikach, kurnikach, wieżach kościołów, a także na strychach i poddaszach. Stąd przedostaje się do domów. Obrzeżki gołębie zwykle atakują nocą, a objawy ukąszenia są zauważane dopiero rano. Ślina tego pasożyta to bardzo silny alergen. W skrajnych przypadkach ugryzienie przez kleszcze obrzeżki może doprowadzić do wstrząsu anafilaktycznego, a nawet do śmierci. Sprawdź, jak wygląda obrzeżek gołębi i jak się go pozbyć z domu.

OBRZEŻEK GOŁĘBI. Źródło: Wikimedia Commons/PaulT, lic. CC BY-SA 3.0

OBRZEŻEK GOŁĘBI - objawy ukąszenia i zwalczanie. Jak się go pozbyć z domu?

Obrzeżek gołębi (a właściwie obrzeżek gołębień, łac. Argas  reflexus), inaczej kleszcze gołębie, ptasie kleszcze, to kleszcz, którego zwalczanie nie jest łatwe. Obrzeżek gołębi atakuje przede wszystkim gołębie. Żywi się również krwią jaskółek, gawronów oraz ptactwa domowego - kur i  kaczek. Dlatego kleszcz ten powszechnie występuje w miejscach gnieżdżenia się ptaków – w gołębnikach, kurnikach, wieżach kościołów, a także na strychach i poddaszach. W przypadku braku lub zbyt małej liczby ptasich żywicieli, a także w przypadku nadmiernego wzrostu ich populacji, wygłodniałe obrzeżki mogą przenikać do mieszkań. Obrzeżek gołębi zwykle atakuje nocą, a objawy ukąszenia są zauważalne dopiero rano.

Obrzeżek gołębi - objawy ukąszenia

Obrzeżki pobierają krew przez 0,5-1,5 godziny, po czym odpadają od żywiciela i ukrywają się w szczelinach, niczym pluskwy.

Pierwsze, miejscowe objawy ukąszenia obrzeżków to pojawienie się niewielkiej plamki krwotocznej, która przekształca się w swędzący pęcherzyk otoczony zaczerwienieniem i obrzękiem. Często dochodzi do rozwoju miejscowego zapalenia naczyń limfatycznych i zauważalnego powiększenia sąsiadujących węzłów chłonnych. Te lokalne zmiany zwykle ustępują po kilku dniach, ale mogą się utrzymywać przez kilka tygodni lub nawet miesięcy czy lat u najbardziej wrażliwych osób.

Obrzeżki kłują boleśnie, powodując świąd i obrzęk skóry, a ból i podrażnienie miejsc pokłutych może odnawiać się niekiedy przez  kilka lat.

Oprócz reakcji miejscowej, składniki śliny obrzeżków mogą wywołać liczne, zróżnicowane objawy ogólnoustrojowe, takie jak:

Ze względu na aktywność nocną i krótki okres żerowania, obrzeżki rzadko są znajdowane na człowieku, dlatego często objawy nie są z nim kojarzone.

Obrzeżek gołębi - dlaczego jest bardzo groźny?

Obrzeżki, tak jak inne kleszcze, mogą być też nosicielami groźnych chorób – m.in. boreliozy, gorączki Q - zakaźnej choroby odzwierzęcej powodowanej przez riketsje Coxiella burnetti, salmonellozy ptasiej, a także kleszczowego zapalenia mózgu.

Bardzo niebezpieczne jest zaatakowanie twarzy – może spowodować opuchliznę lub paraliż kleszczowy uniemożliwiający oddychanie.

W skrajnych przypadkach powtarzające się ukłucia obrzeżków u osób wrażliwych mogą spowodować wstrząs anafilaktyczny i śmierć.

U osób wrażliwych powodują bardzo ciężkie objawy alergii. Najpoważniejszą konsekwencją ukąszeń przez obrzeżki jest jednak możliwy wstrząs anafilaktyczny, którego wystąpienie i stopień nasilenia jest zależny od osobniczej wrażliwości, ale zdarzają się nawet przypadki śmierci. Największe ryzyko pojawienia się silnych reakcji po ukłuciu obrzeżka występuje u osób z atopowym zapaleniem skóry. Zauważa się też, że nadwrażliwość na alergeny zawarte w ślinie omawianych pajęczaków może być wywołana powtarzającymi się atakami.

Obrzeżek gołębi - jak rozpoznać, że ukąsił nas obrzeżek?

Potwierdzeniem rozpoznania jest znalezienie obrzeżków lub ich wylinek w mieszkaniach. Badania laboratoryjne polegają na wykryciu u pacjentów IgE całkowitych, IgE specyficznych na obrzeżka gołębiego oraz na testach skórnych.

Obrzeżek gołębi - zwalczanie

Zwalczanie obrzeżków opiera się na niszczeniu postaci dorosłych i larw np. za pomocą środków chemicznych i  wysokiej temperatury. Preparatami trzeba spryskać wszystkie potencjalne miejsca ich pobytu. Oprócz mieszkań takie zabiegi powinny być przeprowadzone na strychach czy poddaszach. Konieczne może być usuwanie tapet, boazerii czy paneli ze ścian i sufitów, wykładzin, paneli podłogowych, parkietów, płyt sufitowych i ściennych.

Jeśli w  bliskim sąsiedztwie bytują ptaki, kluczowa jest profilaktyka – gipsowanie i fugowanie szczelin przy oknach czy drzwiach, tynkowanie spękanych ścian wewnątrz i na zewnątrz budynku.

Warto wiedzieć

Ważne

Obrzeżki są barwy brązowej lub cielistej. Wymiary dorosłych osobników to 6 do 10 mm.

W ciągu dnia kleszcze ukrywają się jednak w szparach podłóg, futryn, pod parapetami, progami i tapetami, w szczelinach mebli i miejsc do spania. Wszędzie tam się rozwijają i rozmnażają. Nocą wychodzą z kryjówek w poszukiwaniu żywiciela.

Na atak obrzeżków najbardziej narażeni są przede wszystkim mieszkańcy wyższych kondygnacji sąsiadujących ze strychami oraz osoby wykonujące różne prace na poddaszach.

Przypadki atakowania człowieka występują wówczas, gdy obrzeżki nie mają możliwości pobrania krwi naturalnego żywiciela lub mają utrudniony dostęp do tych żywicieli, np. podczas remontów i renowacji budynków.

Obrzeżki są aktywne od wczesnej wiosny do jesieni, przy czyn największą aktywność wykazują w miesiącach wiosennych i letnich.

REDAKCJA 24 GODZINY - Walczą z ptasimi kleszczami

Ma kilka milimetrów długości, ale walka z nim może być nierówna. Obrzeżek gołębi, zwany też ptasim kleszczem, to bardzo groźny pasożyt. Przenosi niebezpieczne dla człowieka choroby, wywołuje różne alergie oraz astmę. I właśnie z obrzeżkiem walczą mieszkańcy jednej z bytomskich kamienic. Pasożyt jest przenoszony przez gołębie i potrafi szybko się rozmnażać. Lokatorzy już pozbyli się mebli, musieli zdzierać tynk ze ścian i zrywać podłogę. Wśród osób poszkodowanych jest pani Agnieszka wychowująca siedmioro dzieci, z czego troje niepełnosprawnych. Kobieta skarży się, że na pomoc urzędników liczyć nie może, ci twierdzą, że to nieprawda.

Źródło: "24 GODZINY online.pl"

Ocena: 4.6
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Wikimedia Commons

Aktualizacja: 20.10.2017

Komentarze (1 - 4 z 4)
krzyś, 26.04.2017 07.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja babcia nigdy nie pozwalała mi zbliżać się do ptaków, bo roznoszą choroby - bardzo mnie bawiło, jak z namaszczeniem wymawiała słowo "ornitozy", specjalnie w to nie wierzyłem - a teraz proszę, obrzeżek w poznańskim komisariacie sieje spustoszenie ;) zaraz zacznie się nagonka na gołębie...
 
marta, 26.04.2017 02.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ten obrzeżek to nawet jak na kleszcza wydaje się wyjątkowo wredny - wstrząs anafilaktyczny i śmierć to już nie są żarty
 
Marek, 26.04.2017 01.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tak - ciekawe, czy zatrzymanych też gryzły obrzeżki czy tylko policjantów ;)
 
Kajtek, 25.04.2017 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy to jest ten obrzeżek gołębi, co pogryzł policjantów w Poznaniu?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący? Rumień po ukąszeniu kleszcza. Jak rozpoznać i leczyć groźny rumień wędrujący?

Rumień po ukąszeniu kleszcza nie występuje u każdego. Tylko w niektórych przypadkach pojawia się...

więcej

194

UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek UGRYZIENIA MESZEK - jak je leczyć? Sprawdzone sposoby na ukąszenia meszek

Ugryzienia meszek bardzo łatwo odróżnić od ukąszeń innych owadów. Meszki pozostawiają bowiem...

więcej

139

PLUSKWY - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się ich pozbyć? PLUSKWY - objawy ugryzienia i zwalczanie. Jak się ich pozbyć?

Pluskwy (pluskwa domowa, łóżkowa) to pasożyty, które żywią się krwią człowieka. Zwykle nie wiadomo,...

więcej

131

Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) - objawy i leczenie Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) - objawy i leczenie

Borelioza przewlekła (chroniczna, faza późna) jest znacznie trudniejsza w leczeniu niż wczesna...

więcej

130

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Mogę jedynie Pani napisać, że kobiety karmiące piersią nie powinny przyjmować Dalacinu. Radziłabym powtórnie skonsultować się ze stomatologiem i poprosić, aby zalecił Pani antybiotyk, który może być...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody TIME S.A. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody TIME S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.