System Bethesda - wyniki cytologii systemem Bethesda

32 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

System Bethesda to nowy system, który obecnie wykorzystuje się do podawania wyników cytologii. Jeśli więc odebrałaś wynik badania cytologicznego i zamiast dobrze znanych ci grup masz niezrozumiały opis, oznacza to, że  został zastosowany system Bethesda. Sprawdź, jak interpretować wyniki badań w tym systemie.

System Bethesda to stosunkowo nowy system, który wykorzystuje się do podawania wyników cytologii. System Bethesda określa, czy wymaz zawiera materiał odpowiedni do oceny, i podaje ogólne stwierdzenie, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie.

Dotychczasowa pięciostopniowa skala Papanicolau uważana jest już za niewystarczającą, ponieważ określenie grupy cytologicznej nie dostarcza ginekologowi wszystkich informacji, które są bardzo istotne dla dalszego postępowania. To dlatego Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikację, która powszechnie nazywa się systemem Bethesda. Ten sposób opisywania wyników cytologii jest rekomendowany także przez Polskie Towarzystwo Ginekologiczne.

Cytologia - wyniki w systemie Bethesda

System Bethesda przede wszystkim informuje, czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny cytologicznej – to znaczy, czy ilość pobranych do badania komórek była wystarczająca i czy w próbce znajdują się komórki z kanału szyjki macicy. Dalej następuje stwierdzenie, czy obraz cytologiczny jest prawidłowy, czy nie, a potem dokładny opis stwierdzonych zmian – czyli określenie rodzaju zakażenia i ewentualnych zmian naprawczych, zmian w komórkach nabłonka i obecności innych nieprawidłowych komórek. W każdym przypadku wynik cytologii powinnaś pokazać ginekologowi.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 30.06.2016 1:18
Bezpłatne badanie markerów nowotworowych! Lekarz medycyny informuje kobiety w wieku powyżej 40 roku życia o możliwości odbycia badania lekarskiego oraz nieinwazyjnego oznaczenia markerów nowotworowych (z grupy nowotworów układu rozrodczego) z oceną ryzyka onkologicznego raka jajnika. Badania prowadzone są w ramach projektu naukowego przy Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Udział w badaniach jest bezpłatny. W badaniach udział wziąć mogą: a) zdrowe kobiety, które przyjmują obecnie hormonalną terapię zastępczą oraz nie chorowały nigdy na schorzenia nowotworowe a w rodzinie (u wstępnych) nie było stwierdzonych nowotworów ginekologicznych. Uwaga: wymagane dostarczenie aktualnych wyników badań USG narządu rodnego oraz badania cytologicznego. b) zdrowe kobiety, które nie stosują i nigdy nie stosowały hormonalnej terapii zastępczej oraz nie chorowały nigdy na schorzenia nowotworowe a w rodzinie (u wstępnych) nie było stwierdzonych nowotworów ginekologicznych. Uwaga: wymagane dostarczenie aktualnych wyników badań USG narządu rodnego oraz badania cytologicznego. Badanie lekarskie oraz oznaczenia markerów mają miejsce w Warszawie. Liczba miejsc jest ściśle ograniczona. Zgłoszeń proszę dokonywać na adres mailowy: badanie.lekarskie@gmail.com
Nie zarejestrowany, 09.06.2015 10:17
" IV grupa to rak szyjki przedinwazyjny - trzeba się szybko leczyć, ale podobno rokowanie są dobre " Jak się stosuje odpowiednie metody-czyli zgodnie z zaleceniami z przesłania z filmu"daleko od noszy".W szpitalu do kostuchy.Tu więcej: http://www.faceci.com.pl/r_rak_metody_konwencjonalne.html
 

Wyniki cytologii w systemie Bethesda

  • Cytologia prawidłowa - w opisie zaznaczone są tylko prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowatego – endocervix, co wskazuje, że wynik jest prawidłowy, odpowiada dawnej grupie I.
  • Cytologia prawidłowa z łagodnym stanem zapalnym - w opisie znajdują się komórki prawidłowe i nieliczne komórki świadczące o stanie zapalnym, który z dużym prawdopodobieństwem może ustąpić samoistnie.
  • Cytologia prawidłowa ze stanem zapalnym - w opisie są zaznaczone komórki prawidłowe, pojedyncze leukocyty i komórki świadczące o stanie zapalnym. Taki wynik odpowiada dawnej grupie II.
  • AGUS/ASCUS. Wynik nieprawidłowy - w opisie zaznaczone są komórki świadczące o stanie zapalnym, trudne do jednoznacznej klasyfikacji. Jednak nie ma jeszcze nieprawidłowych komórek, z których mogą powstawać nowotwory.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda LSIL - wynik nieprawidłowy. Oznacza to, że w rozmazie pojawiły się pojedyncze komórki, z których mogą powstawać nowotwory. Zwykle świadczy to o ostrym stanie zapalnym i odpowiada dawnej grupie III.
  • Obraz cytologiczny odpowiada Bethesda HSIL - wynik nieprawidłowy. W rozmazie są liczne komórki, z których mogą powstawać nowotwory.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Chodzi o twoje życie

U kobiet, które regularnie wykonują cytologię, zmiany nowotworowe wykrywane są w najwcześniejszym stadium (tzw. rak przedinwazyjny), co daje stuprocentową gwarancję wyleczenia. Niestety, Polki nie lubią się badać, czego dowodzi fakt, że mimo zaproszeń na darmową cytologię zgłasza się na nią niespełna 10 proc. kobiet. Dlatego w niechlubnej statystyce zachorowalności na raka szyjki macicy nasz kraj zajmuje drugie miejsce w Europie. Codziennie na ten nowotwór umiera 5 Polek. A dzięki systematycznie wykonywanej cytologii można by uratować aż 4 z nich!

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 05.01.2017

Komentarze (1 - 10 z 32)
M., 28.02.2017 15.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez tak kiedys mialam...do czasu! Badzcie czujne Dziewczyny! Te zwykle cytologie bywaja niewiarygodne i pewnego dnia mozna sie mocno zdziwic! Wiem cos o tym... Teraz juz wiecej - plynna cytologia+dobry lekarz+troche wiedzy=ZYCIE
 
baska, 12.01.2017 08.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja co rok chodze na kontrole i cytologia. mam zawsze super wyniki. Ide zawsze bez nerwa bo wiem ze w rok nic mi raczej nie pozre
 
Ala, 03.12.2016 09.51
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
można coś złapać w wc... nawet od męża lub zlapac stan zapalny od noszenia nieodpowiedniej bielizny, zbyt obcislych spodni, nieodpowiedniej higieny..nawet kierunku mycia (przeniesc z okolic odbytu bakterie) itd... sama jesteś niechlujna najwidoczniej więc nie zwalaj na polozna bo to chore, jak czytam komentarze takich ludzi to zastanawiam się jaki mają cel- glypota, sianie nienawiści czy co? - lekarz lub polozna pobierajac badanie używa jednorazowego sprzętu lub sprzętu sterylnego, nie ma opcji zrobienia stanu zapalnego wziernikiem - lekarz miał rację kierując cie do psychiatry. Najlepszy był twój tekst żeby chodzić na badanie ze swiadkami haha
 
ascus lsil, 27.07.2016 09.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
zapomniałam dodac ze polip o którym "mam zapomniec jest dna macicy . czy to moze mniec jakis zwiazek ze stanem szyjki ?????
 
ja, 27.07.2016 09.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
niewiem co o tym myslec pierw miałam ascus i polip macicy 14 mm (puzniej 15 mm ) w szpitalu mnie nieprzyjeli na usuniecie z powodu wyników cytologi , po pół roku myslałam ze wkońcu beda dobre i było lsil i lekaz powiedział mi zebym zapomniała o polipie ze robimy wycinki według wyników powinnam robic kolposkopie ... no niewiem co mi grozi i jakie leczenie czeka i czy robienie odrazu wycinków jest słuszne ....
 
agnieszka, 29.10.2015 13.48
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam zrobiłam wyniki cytologii wyszło nieprawidłowe komórki nabłonka płaskiego nieprawidłowe komórki nabłonka wielowarstwowego o nieokreślonym znaczeniu ASCUSi w rozmazie pojedyncze komórki atypowe co to oznacza która to jest grupa ? prosze o odpowiedz na mój adres meilowy agnieszka.zielinska40@wp.pl
 
Ola, 10.10.2015 21.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Toż to historia z horroru...jakaś masakra..tortury..a co to było za badanie- jak się nazwa?? Jestem przerażona.:-0
 
ja, 17.07.2015 12.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leczenie psychiatryczne? chyba lekarz powinien się sam zbadac, żałosny typ..
 
Ola, 01.02.2015 18.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Badanie wykonane przez niechlujną położną, nieodkażonym wziernikiem spowodowało, że leczyłam się po nim ok. 3 miesięcy. Nikt mi nie powie, że profilaktyka to zdrowie. W moim przypadku to NAJCIĘŻSZA choroba. W życiu zrobiłam 4 cytologie, po dwóch musiałam się leczyć dzięki brudnym, metalowym wziernikom (ostatnie badanie w 2012r. ; nigdy go nie zapomnę). Jeżeli możecie to chodźcie Panie na badania ze świadkiem. Lekarz mi powiedział, że zakaziłam się w toalecie (dobrze, że nie w agencji towarzyskiej) i zalecił leczenie psychiatryczne.
 
Ania, 11.01.2014 19.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja odebrałam wynik z cytologii i wyszło mi że mam mierny stan zapalny, leukocytoza oraz pojedyncze nietypowe komórki nabłonkowe. I oczywiście od lekarza nic nadzwyczajnego się nie dowiedziałam, a na moje zapytanie czy grozi mi nowotwór nie uzyskałam odpowiedzi. I teraz już całkiem zgłupiałam - nie wiem czy mam się bać czy nie?
 
następne »
strona 1 z 4
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

279

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

247

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

241

PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny? PROLAKTYNA: normy. Kiedy warto zbadać poziom prolaktyny?

Prolaktyna to hormon wydzielany w przysadce mózgowej. Zbyt wysoki poziom prolaktyny może być...

więcej

228

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nic nie wiadomo, aby mleko miało wpływ na wchłanianie tabletek antykoncepcyjnych. Radzę jednak popijać tabletkę wodą.

Wazelina może być zbyt ciężka i zatykająca ujścia gruczołów łojowych. Sugeruję zastosowanie specjalnych kremów ochronnych przeznaczonych na zimę (zawierają kompleksy lipidowe) dostępnych w aptekach.

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.