Skala Papanicolau - wyniki cytologii w skali Papanicolau

87 komentarze

Skala Papanicolau wciąż jest wykorzystywana przez część lekarzy do podawania wyników cytologii. Na ich podstawie można ocenić stan szyjki macicy i wykryć zmiany nowotworowe już we wczesnej fazie rozwoju. Sprawdź, jak interpretować wyniki badania cytologicznego wg Papanicolaou.

Skala Papanicolau to skala, którą wciąż się wykorzystuje, by podać wyniki cytologii, czyli wymazu z szyjki  macicy. Warto jednak wiedzieć, że na świecie klasyfikacja Papanicolau jest obecnie uważana za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych z klinicznego punktu widzenia informacji pomiędzy cytologiem a ginekologiem. Dzieje się tak dlatego, że nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu. Dlatego też w miejsce klasyfikacji Papanicolau Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikacje, którą określa jako system Bethesda. Jednak mimo to w Polsce wciąż można otrzymać wyniki badania cytologicznego wg Papanicolaou, dlatego warto wiedzieć, jak je interpretować.

Cytologia - wyniki w skali Papanicolau

  • 1. grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Gdy dostaniesz taki wynik, następną cytologię wykonaj za 2-3 lata.
  • 2. grupa jest najczęściej spotykana, zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Taki rozmaz uznaje się za &niepodejrzany&. Obok komórek obecnych w grupie I są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka. Nadżerkę musisz wyleczyć i powtórzyć cytologię. Jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny, przepisze ci środki przeciwzapalne i ginekologiczną kontrolę po leczeniu. Cytologię powtórz za 1–2 lata.
Jeśli masz I–II grupę, wystarczy powtarzać badanie co 2–3 lata (chyba że twój lekarz zaleci częściej). Jest także konieczne np. po leczeniu nadżerki
  • 3. grupa - to już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).
  • 4. grupa informuje o obecności tzw. komórek atypowych. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 proc. wyleczalny.
  • 5. grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych (jest to tzw. rak inwazyjny). Jeśli atypowe komórki nie są liczne i szybko zdecydujesz się na leczenie, masz spore szanse na uratowanie życia.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 19.06.2015

Komentarze (1 - 10 z 87)
reni71, 29.08.2015 16.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moje badania cytologiczne ujawnily wynik taki jak w nagłówku i tez doktor powiedzial mi ze wszystko jest w porządku zapomnial mi tylko podac leki przeciwzapalne pomimo iz ewidentnie taka info znajdowala sie w tresci wykinow badan... czy moge brac jakiekolwiek leki przeciwzapalne na wlasna reke?
 
amina, 22.04.2014 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w listopadzie 2013 mialam konizacje szyjki macicy i po 4 miesiacach mialam robiona cytologie .Wynik II stopien.Lekarz powiedzial,ze wszystko jest ok.Popieram Monike"pamietajcie dziewczyny warto sie badac zeby w pore wykryc wszystkie nieprawidlowosci"
 
Ola, 06.09.2013 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego "dziewicą", a nie dziewicą?
 
Monika , 05.09.2013 22.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej ja mialam w lutym robiona cytoogie i wyszla mi II za nie Cale 6 miesiecy kazano mi powturzyc cytologie i wyszlo mi IVa i muj ginekolog do powiedzialal mi ze mam wynik HPV pozytywny niestety w przyszyml tygodniu beda mnie operowac i bede miala Hysterektomie i tez mam 32 lata wiem ze to jest bardzo ciezko ale ja nie mam wyjscie u mnie rak jest w genach pamietajcie dziewczyny warto sie badac zeby w pore wykryc wszystkie nieprawidlowosci
 
monika grzyb, 03.07.2013 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy takim schorzeniu na pewno nie będziesz miała dziecka, dopóki się nie wyleczysz. Ja miałam cin 3 grupa 3 b i miałam konizację szyjki macicy chirurgiczną. 1 rok później zaszłam w ciąże, teraz jestem w 7 miesiącu, będę miała córkę. Ciąża jest ciężka, muszę cały czas leżeć.
 
kasiA , 08.02.2012 21.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
LEKARZ IDIOTA KTO TAK ROZMAWIA Z PACJENTEM ,SZOK
 
kasia, 08.02.2012 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak moim zdaniem powinnas udac sie do innego specjalisty przeszłam podobną sytuacje ,ale na wirusa hpv szczepi się małe dziewczynki a nie dojrzałe współżyjące kobiety,też miałam pobierany wycinek do badania histopatologicznego i do ostatecznej diagnozy i wyleczenia nie powinnas zachodzic w ciąże .Trzeba byc dobrej mysli,pozytywne myslenie to polowa sukcesu!
 
miki, 07.10.2011 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę, że niezależnie od dobrego wyniku I-II, cytologię należy wykonywać conajmniej raz w roku. Rak szyjki macicy może się rozwinąć do stadium niewyleczalnego nawet w pół roku i mówiono o tym głośno w TV.
 
Nick, 15.09.2011 21.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wypisujcie bzdur. To, że jest się "dziewicą" wcale nie znaczy, że nie trzeba robić cytologii.
 
Agnieszka , 04.09.2011 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 37 lat właśnie odebrałam wyniki cytologii i jestem przerażona IIIB grupa W zaleceniach mam wykonanie kolposkopii i weryfikacja histopatalogiczna. Umówiłam się do ginekologa ale dopiero na 15 września. Poniżej wyniki cytologii Ocena ogólna: Stwierdzono obecnośc nieprawidłowych komórek nabłonkowych, Komórki nabłonika płaskiego: HSIl zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia ( w tym CIN 2, CIN3/CIS ) dysplazja średniego i dużego stopnia) Czy któraś z Was miała coś takiego? Pomóżcie.
 
następne »
strona 1 z 9
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

157

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

140

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

128

Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che Próby wątrobowe: nieprawidłowe wyniki ALAT, ALP, AspAT, GGTP, LDH, Che

Próby wątrobowe to badanie z krwi, które ma ocenić pracę wątroby. Jeśli próby wątrobowe mieszczą...

więcej

126

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W przypadku przetłuszczających się włosów warto stosować szampony zawierające miedzy innymi: kwas salicylowy, cynk, selen, ketokonazol.

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.