Hemoglobina: normy dla kobiet, mężczyzn i dzieci oraz dla kobiet w ciąży

6 komentarze
Autor: Agnieszka Paculanka

Hemoglobina to białko wchodzące w skład krwinek czerwonych. Poziom hemoglobiny jest podstawowym parametrem, który służy do rozpoznawania niedokrwistości. Jakie są normy hemoglobiny dla kobiet, dla kobiet w ciąży i dla mężczyzn? Czy wiesz, jakie są normy hemoglobiny dla dzieci?

Hemoglobina odpowiada za transport tlenu i dwutlenku węgla do komórek naszego organizmu. Normy hemoglobiny różnią się w zależności od wieku i płci. Interpretując wynik badania hemoglobiny należy pamiętać, że ze względu na różne metody oznaczania, wartość progowa może się różnić między laboratoriami i zależy od stosowanej metody oznaczenia.

Hemoglobina: normy

  • norma dla kobiet: 11,5-15,5 g/dl,
  • norma dla kobiet w ciąży: 11,5-13,5 g/dl; przy czym w ciąży niska wartość HGB zazwyczaj nie jest niczym niepokojącym
  • norma dla mężczyzn: 14-18 g/dl
  • normy dla dzieci: 20 g/dl u noworodków; 10 g/dl u trzymiesięcznych niemowląt; 11,5-11,8 g/dl między czwartym a dwunastym miesiącem życia; 13 g/dl po dwunastym miesiącu życia. Prawidłowa ilość hemoglobiny jest najniższa około trzeciego miesiąca życia, gdy w organizmie dziecka kończy się zapas pochodzący z okresu płodowego, a szpik nie produkuje jeszcze odpowiedniej ilości.

Hemoglobina powyżej normy

Co może być powodem, że hemoglobina jest powyżej normy?

Hemoglobina poniżej normy

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 26.06.2017

Przedstawione w artykule dane mają jedynie wartość informacyjną i nie mogą zastąpić profesjonalnej porady lekarskiej. Wyniki badań mogą się różnić w zależności od norm stosowanych przez pracownię analityczną wykonującą badanie.

Komentarze (1 - 6 z 6)
Olsea, 05.07.2017 03.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Żółtaczka to objaw, może chodzić o niewyd. wątroby, mamy kilka jej rdzajów. Przedwątrobową, np. wchłanianie krwiaka, można to porównać do robotnika, który układa cegła po cegle i dostaje ogromną dostawę; wątrobową, tj miąższową, np. ch. spichrzeniowe, takie jak hemochromatoza; w talasemii (nie jestem pewna, ale krwinki mają nieprawidłową budowę, więc szybciej się rozkładają ergo więcej bilirubiny powstaje), pozawątrobową. Ergo: kamica, niewydolność wątroby i krwiak to opcje najbrdziej prawdopodobne w Twoim przypadku.
 
Michu, 07.02.2017 17.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Co2 jest transportowany do pecherzykow plucnych, to tez komorki, jednak w wiekszosci wcale nie jest transportowany przez Hb Podwyzszony poziom Hb moze byc fizjologiczny u sportowcow.
 
Karolina, 01.02.2017 12.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem kto pisał ten artykuł... Dwutlenek węgla nie jest transportowany do komórek organizmu... Czemu wprowadzacie w błąd?
 
Matka 18 miesięcznego synka, 13.12.2016 07.28
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam mieszkam zagranica a dokładnie w angli mam synka co ma 19 miesięcy i był wczoraj w szpitalu hemoglobina wyszła mu 5,8 i lekarze odesłali go do domu i przepisali suplement diety czy to wystarczy by dziecko wyDrowialo bardzo proszę o radę ponieważ bardzo sie martwi a nie dokonać ufam angielskim doktorom zgory dziękuje.
 
wiola, 25.07.2015 23.02
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
podwyższony poziom bilirubiny może swiadczyć o żóltaczce.
 
maria, 20.04.2013 19.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
co może znaczyć bardzo podwyższony wynik bilirubiny (4x)?
 
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik MORFOLOGIA KRWI - jak odczytać wynik

Morfologia, czyli ogólne badanie krwi, jest pomocna we wczesnym wykryciu wielu chorób. Wyniki...

więcej

291

Badanie krwi - jak się do niego przygotować Badanie krwi - jak się do niego przygotować

Morfologia, OB, cholesterol, cukier to najczęściej wykonywane badania krwi. Warto wiedzieć, co...

więcej

264

Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP Badanie CRP - co to jest i kiedy wykonuje się badanie CRP? Interpretacja wyniku CRP

Badanie CRP (tzw. białko ostrej fazy) to badanie wykonywane z krwi. Celem badania CRP jest...

więcej

248

Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii Kolonoskopia. Przebieg badania i przygotowanie do kolonoskopii

Kolonoskopia to badanie, które umożliwia obejrzenie wnętrza całego jelita grubego przy użyciu...

więcej

232

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Bezwzględnie nie można się opalać w czasie stosowania preparatów z dziurawcem. W zależności od rodzaju preparatu okres wypłukiwania może być różny, z tego powodu sugeruję co najmniej 4-tygodniową...

1. Są bardzo małe szansa na zmianę położenia z główkowego na miednicowe po 36. tygodniu ciąży. 2. Do oceny położenia płodu nie potrzebne jest badanie USG. Położenie rozpoznaje się w badaniu...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.