PoradnikZdrowie.pl > Sprawdź się > Badania > Cytologia - wyniki w skali Papanicolau i systemie Bethesda

Cytologia - wyniki w skali Papanicolau i systemie Bethesda

Pierwszą cytologię powinnaś zrobić po rozpoczęciu współżycia. Potem trzeba robić ją regularnie raz w roku.  Badanie cytologiczne jest bezbolesne i szybkie, nie trzeba do niego specjalnych przygotowań, a dzięki niemu możesz uniknąć raka szyjki macicy. Do niedawna wyniki podawano w skali Papanicolau (grupy cytologii), teraz podaje się je w bardziej szczegółowym systemie Bethesda.
A A A

Cytologia w sposób pewny i dokładny ocenia stan szyjki macicy oraz wykrywa wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka szyjki macicy we wczesnym stadium, co daje stuprocentową pewność wyleczenia.

Cytologia - jak wygląda badanie?

Na cytologię zgłaszaj się między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym kolejną. Jeśli planujesz badanie cytologiczne, nie powinnaś współżyć poprzedniego dnia. Odczekaj też choć dwa dni, jeśli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe (np. lecznicze, antykoncepcyjne) lub irygacje.
Lekarz lub położna muszą pobrać próbkę do badania z szyjki macicy. Powinni to zrobić wyłącznie profesjonalną szczoteczką, nie wacikami umieszczonymi na metalowym drucie lub patyczku, czy szpatułką. Jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale także z kanału szyjki. Niestety, w bardzo wielu ośrodkach wciąż stosuje się waciki, co sprawia, że wyniki są absolutnie niemiarodajne.
Podczas pobierania próbki prawie nic nie poczujesz, ewentualnie lekkie szczypanie.
Rozmaz pobiera się zawsze z dwóch miejsc: z tarczy szyjki macicy, która jest najbardziej widoczna, oraz kanału szyjki znajdującego się nieco głębiej. Obie próbki są nanoszone na osobne specjalne szkiełka i utrwalane odpowiednimi odczynnikami. Potem próbki te wędrują do laboratorium.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:30
finishing in the pleased final result. The exact cups chosen with regard to to help keep plane martial artist planes pilots in regards to the unwelcome sun's rays, lighting mirrored appropriate http://www.parodia.net/ugg5854.html B away from alternate aircraft and to share ニューバランス 996 A these that has a meters.
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:18
ive, high-performance units. Named 'essentially flawless' by simply 1 on the net paper i thought this was a single baller as compared with really experienced http://www.parodia.net/ugg5854.html B all of it. Designed by using nominal cushioning including a dieter pattern having http://www.livinginlondon.net/574-1.html A your intent of which.
 

Wyniki cytologii

Wynik cytologii odbiera się po kilku dniach. Możesz go otrzymać w dwóch wersjach: opisowej (tzw. system oceny Bethesda) lub w nadal niestety częściej stosowanej u nas klasyfikacji oceniającej wymaz w pięciostopniowej skali według Papanicolau, informującej, którą masz grupę cytologiczną - im niższa, tym lepiej.
Na świecie klasyfikacja Papanicolau jest obecnie uważana za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych z klinicznego punktu widzenia informacji pomiędzy cytologiem a ginekologiem. Dzieje się tak dlatego, że nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu. Dlatego też w miejsce klasyfikacji Papanicolau Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikacje, którą określa jako system Bethesda. Przy podawaniu wyniku cytologicznego system Bethesda zaleca:

  • określenie czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny (świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy, gdzie najczęściej podstępnie rozwija się 70 proc. raków szyjki macicy),
  • ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie oraz dokładny opis stwierdzanych zmian zgodnie z obowiązującą terminologią ( określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki).

Zdaniem specjalistów ten podział jest wystarczający dla podjęcia właściwych decyzji odnośnie dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego. Przeciwnicy systemu Bethesda, których w Polsce nie brak, mają tylko jeden argument - w systemie Bethesda cytolog musi poświecić nieco więcej czasu na każdy preparat. Tak jakby miało to znaczenie w momencie, kiedy może chodzić o życie pacjentki.
Co oznaczają poszczególne grupy w klasyfikacji Papanicolau?

  • I grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Gdy dostaniesz taki wynik, następną cytologię wykonaj za 2-3 lata.
  • II grupa jest najczęściej spotykana, zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Taki rozmaz uznaje się za &niepodejrzany&. Obok komórek obecnych w grupie I są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka. Nadżerkę musisz wyleczyć i powtórzyć cytologię. Jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny, przepisze ci środki przeciwzapalne i ginekologiczną kontrolę po leczeniu. Cytologię powtórz za 1–2 lata.
  • III grupa - to już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).
  • IV grupa informuje o obecności tzw. komórek atypowych. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 proc. wyleczalny.
  • V grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych (jest to tzw. rak inwazyjny). Jeśli atypowe komórki nie są liczne i szybko zdecydujesz się na leczenie, masz spore szanse na uratowanie życia.

Jeśli masz I–II grupę, wystarczy powtarzać badanie co 2–3 lata (chyba że twój lekarz zaleci częściej). Jest także konieczne np. po leczeniu nadżerki.

Polecamy także
Pamiętaj o cytologii, broń sie przed rakiem szyjki macicy
Pamiętaj o cytologii, broń sie przed rakiem szyjki macicy
CYTOLOGIA cienkowarstwowa (badanie LBC) i test HPV
CYTOLOGIA cienkowarstwowa (badanie LBC) i test HPV
CYTOLOGIA – w tym badaniu liczy się i ilość i jakość
CYTOLOGIA – w tym badaniu liczy się i ilość i jakość
Cytologia. Badania profilaktyczne raka szyjki macicy
Cytologia. Badania profilaktyczne raka szyjki macicy
Rób cytologię regularnie - zapobiegniesz rakowi szyjki macicy
Rób cytologię regularnie - zapobiegniesz rakowi szyjki macicy
Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne
Bezpłatna cytologia - gdzie wykonać bezpłatne badanie cytologiczne
Cytologia - badanie ważne w profilaktyce raka szyjki macicy
Cytologia - badanie ważne w profilaktyce raka szyjki macicy
CYTOLOGIA – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać najgorszego
CYTOLOGIA – nieprawidłowy wynik badania cytologicznego nie musi oznaczać najgorszego
 
Opinie o suplemencie diety Slimcea
Ja właśnie tymi 8 kilogramami schudłam do swojej wymarzonej wagi 49 kilogramów :) więc nie byłam jakaś grubcia :)
 
 
Buliony z kostki a tycie
Te buliony pomijając że są tuczące to są strasznie niezdrowe. Nie pij tego świństwa!
Autor: Hanan
 
 
Druga broda..
Ja kiedyś stosowałam specjalną piłeczkę . Trzeba ją ściskać pomiędzy brodą a szyją ale niestety szybko mi się to ćwiczenie znudziło...
Autor: Hanan
 
 
Mąż mnie już nie kręci
Niestety często zdarza się tak,że atmosfera w związku czasami siada. To normalne w długich związkach. Niemniej istnieją sposoby na to aby ponownie obudzić w sobie namiętność. Słyszałaś o afrodyzjaku SexElixir ? No super sprawa .Ja ...
 
 
forum.poradnikzdrowie.pl
  • eksperci radzą
Poradnikzdrowie.pl – wiodący serwis o zdrowiu, zawierający kompendium wiedzy o chorobach, leczeniu, profilaktyce, badaniach. Sprawdź się – badania – kompendium wiedzy o badaniach i diagnozach. Badania od A do Z. Badanie krwi, badanie moczu, badanie kału, morfologia, mammografia, USG, EKG, badanie serca, badanie dopplerowskie, holter, rezonans magnetyczny, biopsja wątroby, koronografia – badania podstawowe i badania dedykowane diagnozowaniu określonych chorób. Na czym polegają? Jak przebiegają? Co wykrywają? Indeks wszystkich dostępnych badań w diagnostyce chorób. Kalendarz badań – które badania powinno się wykonywać systematycznie. Jakie badania powinna wykonywać kobieta, a jakie mężczyzna.
Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.