Cytologia - wyniki w skali Papanicolau i systemie Bethesda

87 komentarze

Pierwszą cytologię powinnaś zrobić po rozpoczęciu współżycia. Potem trzeba robić ją regularnie raz w roku.  Badanie cytologiczne jest bezbolesne i szybkie, nie trzeba do niego specjalnych przygotowań, a dzięki niemu możesz uniknąć raka szyjki macicy. Do niedawna wyniki podawano w skali Papanicolau (grupy cytologii), teraz podaje się je w bardziej szczegółowym systemie Bethesda.

Cytologia w sposób pewny i dokładny ocenia stan szyjki macicy oraz wykrywa wszystkie zachodzące w niej zmiany, np. stany zapalne, nadżerki oraz raka szyjki macicy we wczesnym stadium, co daje stuprocentową pewność wyleczenia.

Cytologia - jak wygląda badanie?

Na cytologię zgłaszaj się między czwartym dniem po miesiączce a czwartym dniem poprzedzającym kolejną. Jeśli planujesz badanie cytologiczne, nie powinnaś współżyć poprzedniego dnia. Odczekaj też choć dwa dni, jeśli stosowałaś jakiekolwiek środki dopochwowe (np. lecznicze, antykoncepcyjne) lub irygacje.
Lekarz lub położna muszą pobrać próbkę do badania z szyjki macicy. Powinni to zrobić wyłącznie profesjonalną szczoteczką, nie wacikami umieszczonymi na metalowym drucie lub patyczku, czy szpatułką. Jedynie szczoteczka pozwala na pobranie komórek nie tylko z tarczy szyjki macicy, ale także z kanału szyjki. Niestety, w bardzo wielu ośrodkach wciąż stosuje się waciki, co sprawia, że wyniki są absolutnie niemiarodajne.
Podczas pobierania próbki prawie nic nie poczujesz, ewentualnie lekkie szczypanie.
Rozmaz pobiera się zawsze z dwóch miejsc: z tarczy szyjki macicy, która jest najbardziej widoczna, oraz kanału szyjki znajdującego się nieco głębiej. Obie próbki są nanoszone na osobne specjalne szkiełka i utrwalane odpowiednimi odczynnikami. Potem próbki te wędrują do laboratorium.

Ostatnio dodane na forum
zobacz wszystkie »
 
 
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:30
finishing in the pleased final result. The exact cups chosen with regard to to help keep plane martial artist planes pilots in regards to the unwelcome sun's rays, lighting mirrored appropriate http://www.parodia.net/ugg5854.html B away from alternate aircraft and to share ニューバランス 996 A these that has a meters.
Nie zarejestrowany, 26.11.2013 19:18
ive, high-performance units. Named 'essentially flawless' by simply 1 on the net paper i thought this was a single baller as compared with really experienced http://www.parodia.net/ugg5854.html B all of it. Designed by using nominal cushioning including a dieter pattern having http://www.livinginlondon.net/574-1.html A your intent of which.
 

Wyniki cytologii

Wynik cytologii odbiera się po kilku dniach. Możesz go otrzymać w dwóch wersjach: opisowej (tzw. system oceny Bethesda) lub w nadal niestety częściej stosowanej u nas klasyfikacji oceniającej wymaz w pięciostopniowej skali według Papanicolau, informującej, którą masz grupę cytologiczną - im niższa, tym lepiej.
Na świecie klasyfikacja Papanicolau jest obecnie uważana za niewystarczającą w przekazywaniu istotnych z klinicznego punktu widzenia informacji pomiędzy cytologiem a ginekologiem. Dzieje się tak dlatego, że nie odzwierciedla ona współczesnych poglądów na nowotwory szyjki macicy, a także nie uwzględnia licznych zmian nienowotworowych tego narządu. Dlatego też w miejsce klasyfikacji Papanicolau Narodowy Instytut Onkologii USA w Bethesda zaproponował klasyfikacje, którą określa jako system Bethesda. Przy podawaniu wyniku cytologicznego system Bethesda zaleca:

  • określenie czy rozmaz zawiera odpowiedni materiał do oceny (świadczy o tym ilość materiału oraz obecność komórek z kanału szyjki macicy, gdzie najczęściej podstępnie rozwija się 70 proc. raków szyjki macicy),
  • ogólne stwierdzenie czy obraz cytologiczny jest prawidłowy czy nie oraz dokładny opis stwierdzanych zmian zgodnie z obowiązującą terminologią ( określenie rodzaju zakażenia, zmian reparacyjnych, obecności nieprawidłowych komórek nabłonkowych, komórek innych nowotworów oraz ocenę stanu hormonalnego pacjentki).

Zdaniem specjalistów ten podział jest wystarczający dla podjęcia właściwych decyzji odnośnie dalszego postępowania diagnostycznego lub leczniczego. Przeciwnicy systemu Bethesda, których w Polsce nie brak, mają tylko jeden argument - w systemie Bethesda cytolog musi poświecić nieco więcej czasu na każdy preparat. Tak jakby miało to znaczenie w momencie, kiedy może chodzić o życie pacjentki.
Co oznaczają poszczególne grupy w klasyfikacji Papanicolau?

  • I grupa – w rozmazie występują wyłącznie prawidłowe komórki nabłonka płaskiego i gruczołowego. Gdy dostaniesz taki wynik, następną cytologię wykonaj za 2-3 lata.
  • II grupa jest najczęściej spotykana, zwłaszcza u kobiet, które prowadzą życie seksualne. Taki rozmaz uznaje się za &niepodejrzany&. Obok komórek obecnych w grupie I są tu także komórki zapalne. Nie widać jednak komórek nieprawidłowych, charakterystycznych dla stanu przedrakowego. Taki wynik często mają kobiety, u których pojawiła się nadżerka. Nadżerkę musisz wyleczyć i powtórzyć cytologię. Jeśli lekarz podejrzewa stan zapalny, przepisze ci środki przeciwzapalne i ginekologiczną kontrolę po leczeniu. Cytologię powtórz za 1–2 lata.
  • III grupa - to już wynik zaliczany do “podejrzanych”. W rozmazie widać komórki nieprawidłowe (tzw. dysplastyczne, które mogą się przekształcić w nowotworowe). Cytolog określa stopień dysplazji jako: mały, średni lub duży. To ważne m.in. dlatego, że zmiany małego stopnia są niekiedy wynikiem silnego odczynu zapalnego i mogą się cofnąć po leczeniu. Przy średniej lub dużej dysplazji lekarz zleca zwykle dodatkowe badania, np. kolposkopię (oglądanie szyjki macicy przez specjalny przyrząd) lub biopsję (pobranie wycinków z szyjki macicy do badania histopatologicznego, pod mikroskopem).
  • IV grupa informuje o obecności tzw. komórek atypowych. Mogą one świadczyć o istnieniu raka przedinwazyjnego, czyli takiego, którego komórki występują na razie tylko w nabłonku. Ten nowotwór wcześnie wykryty jest w 100 proc. wyleczalny.
  • V grupa świadczy o wykryciu zmian złośliwych (jest to tzw. rak inwazyjny). Jeśli atypowe komórki nie są liczne i szybko zdecydujesz się na leczenie, masz spore szanse na uratowanie życia.

Jeśli masz I–II grupę, wystarczy powtarzać badanie co 2–3 lata (chyba że twój lekarz zaleci częściej). Jest także konieczne np. po leczeniu nadżerki.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także

Aktualizacja: 24.01.2014

Komentarze (1 - 10 z 87)
margo, 24.07.2014 17.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Proszę nie wprowadzać kobiet w błąd,pisząc iż pierwszą cytologię należy zrobić po rozpoczęciu współżycia.W zasadzie jest to karygodne stwierdzenie,gdyż część kobiet które nie współżyły jeszcze a mogą być w różnym wieku,niekoniecznie nastolatki,może zrozumieć że nie muszą takiego badania wykonywać wcale.W obecnych czasach,kiedy internet części populacji ludzkiej zastępuje lekarza ,przyjaciela księdza spowiednika i kogo tam jeszcze ,należało by uważać na to co się pisze i to jeszcze pod tytułem "poradnik-zdrowie"pozdrawiam: internautka-położna
 
amina, 22.04.2014 21.09
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w listopadzie 2013 mialam konizacje szyjki macicy i po 4 miesiacach mialam robiona cytologie .Wynik II stopien.Lekarz powiedzial,ze wszystko jest ok.Popieram Monike"pamietajcie dziewczyny warto sie badac zeby w pore wykryc wszystkie nieprawidlowosci"
 
Ola, 06.09.2013 16.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dlaczego "dziewicą", a nie dziewicą?
 
Monika , 05.09.2013 22.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
hej ja mialam w lutym robiona cytoogie i wyszla mi II za nie Cale 6 miesiecy kazano mi powturzyc cytologie i wyszlo mi IVa i muj ginekolog do powiedzialal mi ze mam wynik HPV pozytywny niestety w przyszyml tygodniu beda mnie operowac i bede miala Hysterektomie i tez mam 32 lata wiem ze to jest bardzo ciezko ale ja nie mam wyjscie u mnie rak jest w genach pamietajcie dziewczyny warto sie badac zeby w pore wykryc wszystkie nieprawidlowosci
 
monika grzyb, 03.07.2013 11.41
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przy takim schorzeniu na pewno nie będziesz miała dziecka, dopóki się nie wyleczysz. Ja miałam cin 3 grupa 3 b i miałam konizację szyjki macicy chirurgiczną. 1 rok później zaszłam w ciąże, teraz jestem w 7 miesiącu, będę miała córkę. Ciąża jest ciężka, muszę cały czas leżeć.
 
kasiA , 08.02.2012 21.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
LEKARZ IDIOTA KTO TAK ROZMAWIA Z PACJENTEM ,SZOK
 
kasia, 08.02.2012 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
tak moim zdaniem powinnas udac sie do innego specjalisty przeszłam podobną sytuacje ,ale na wirusa hpv szczepi się małe dziewczynki a nie dojrzałe współżyjące kobiety,też miałam pobierany wycinek do badania histopatologicznego i do ostatecznej diagnozy i wyleczenia nie powinnas zachodzic w ciąże .Trzeba byc dobrej mysli,pozytywne myslenie to polowa sukcesu!
 
miki, 07.10.2011 12.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę, że niezależnie od dobrego wyniku I-II, cytologię należy wykonywać conajmniej raz w roku. Rak szyjki macicy może się rozwinąć do stadium niewyleczalnego nawet w pół roku i mówiono o tym głośno w TV.
 
Nick, 15.09.2011 21.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wypisujcie bzdur. To, że jest się "dziewicą" wcale nie znaczy, że nie trzeba robić cytologii.
 
Agnieszka , 04.09.2011 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam 37 lat właśnie odebrałam wyniki cytologii i jestem przerażona IIIB grupa W zaleceniach mam wykonanie kolposkopii i weryfikacja histopatalogiczna. Umówiłam się do ginekologa ale dopiero na 15 września. Poniżej wyniki cytologii Ocena ogólna: Stwierdzono obecnośc nieprawidłowych komórek nabłonkowych, Komórki nabłonika płaskiego: HSIl zmiany śródnabłonkowe wysokiego stopnia ( w tym CIN 2, CIN3/CIS ) dysplazja średniego i dużego stopnia) Czy któraś z Was miała coś takiego? Pomóżcie.
 
następne »
strona 1 z 9
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby Próby wątrobowe: normy. Badanie krwi monitorujące pracę wątroby

Podstawowe funkcje wątroby bada się oznaczając we krwi wskaźniki – enzymy. Razem z określeniem...

więcej

40678

Koronarografia: badanie tętnic [wideo] Koronarografia: badanie tętnic [wideo]

Koronarografia (cewnikowanie tętnic wieńcowych, angiografia wieńcowa) jest niezwykle przydatnym...

więcej

33601

Limfocyty: normy w badaniu krwi. Jaką rolę w organizmie pełnią limfocyty? Limfocyty: normy w badaniu krwi. Jaką rolę w organizmie pełnią limfocyty?

Limfocyty należą do leukocytów czyli białych krwinek. Są komórkami wchodzącymi w skład układu...

więcej

35339

Cholesterol całkowity, LDL i HDL - normy

Badanie biochemiczne krwi, sprawdzające cholesterol całkowity, a także cholesterol zły - LDL oraz...

więcej

36927

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Tabletki antykoncepcyjne mogą dawać takie objawy, jak pani napisała. Nie ma innego sposobu, aby przekonać się, czy obniżony nastrój jest wynikiem stosowania tabletek, jak odstawić je na jakiś czas.

Jeśli nauczyciel otrzyma termin wyjazdu do sanatorium uzdrowiskowego w innym terminie niż okres wakacji, może skorzystać z urlopu bezpłatnego lub wykorzystać na wyjazd urlop dla podratowania zdrowia...

Nie ma granic stosowania terapii hormonalnej i nie przerywa się jej "na jakiś czas", chyba że są przeciwwskazania lub cofają się wskazania do jej stosowania. Granice czasowe są z powodu zwiększonego...

Grupy wsparcia
data

Maj 24, 2015

Witam nie nabierajcie się na te tabletki wita slim i reklamy to wszystko to wielka bzdura zamówiłam 2 opakowania bo tyle kazala mi konsultantka i mówiła ze do 10 kg zgubie i że taka kuracja mi wystarczy a tu co nic zero efektu nic nie schudłam tylko nalykalam sie tego świństwa dalam sie...

data

Maj 24, 2015

Do odchudzania potrzebna jest silna wola i naprawdę DYSCYPLINA. Bez tego ani rusz. Można owszem pomóc sobie suplementem. Ja zmieniłam troche swoje nawyki żywieniowe i zażywałam therm line fast. W ciągu 2 miesięcy schudłam prawie 5kg. Uważam, że wynik niezły.

data

Maj 23, 2015

"Oglądam" w ppv na kompie sd 360p , pierwszy i ostatni raz wydałem 40pln na tego typu gónwo , co kilka minut ścinka , buforowanie, (nie mam problemu z łączem, sprawdzałem) inni użytkownicy zgłaszają takie same problemy w mini zakładce ksw girls oglądamy puste krzesła. Nie przychylne...

data

Maj 24, 2015

Ja wspomagałam się Therm Line Fast w walce z nadprogramowymi kilogramami. Wg mnie działa ok bo nie stosowałam żadnej diety a waga leciała w dół. Mogę polecić.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.