Rentgen (RTG) zębów - badanie radiologiczne zębów

Zdjęcie rentgenowskie zębów i kości służy do uwidocznienia tkanki kostnej żuchwy i szczęki, oceny stawu skroniowo-żuchwowego, a także określenia stanu kości całej twarzoczaszki i poszczególnych zębów i tkanek kostnych otaczających ząb

Rentgen (RTG) zębów - badanie radiologiczne zębów
Autor: Thinkstockphotos.com Rentgen (RTG) zębów - badanie radiologiczne zębów

Spis treści

  1. RTG zębów - wskazania
  2. RTG zębów - rodzaje badania
  3. RTG zębów - jak wygląda?

RTG zębów, czyli mówiąc potocznie prześwietlenie zębów, to badanie radiologiczne, które pozwala w sposób bezbolesny i bezpieczny dla zdrowia ocenić stan uzębienia, kości szczęki i żuchwy.

RTG zębów - wskazania

Prześwietlenie zębów pozwala stwierdzić próchnicę, obecność lub brak zawiązków zębowych, ciał obcych, zębów zatrzymanych, zmian patologicznych przy korzeniach, pozostawionych korzeni, torbieli, zmian nowotworowych. Charakterystyczne białe plamy na zdjęciu RTG zębów to właśnie obraz próchnicy.

Dentysta może zlecić RTG zębów przed planowaną ekstrakcją zęba, leczeniem kanałowym oraz założeniem protezy zębowej. Wykonuje się je także przy podejrzeniu torbieli lub kamicy ślinianki. Badanie rentgenowskie uzębienia wskazane jest też w przypadku urazów twarzoczaszki.

RTG zębów - rodzaje badania

RTG zębów pantomograficzne

Zdjęcie pantomograficzne wykorzystuje się do wykrywania próchnicy, nadliczbowych zębów, zębów zatrzymanych (np. ósemek), wad rozwojowych, nieprawidłowości w obrębie korzenia zęba i przyzębia, a także w podejrzeniu nowotworów. Podczas badania pacjent przebywa w pozycji siedzącej, a maszyna obraca się wokół jego głowy rejestrując obraz szczęki, żuchwy, stawów skroniowo-żuchwowych, zatok szczękowych.

Zdjęcie punktowe

Obejmuje do 4 zębów i daje najbardziej szczegółowy obraz. Najczęściej zlecane jest przy planowaniu leczenia kanałowego, ale służy też diagnozie próchnicy, stanów zapalnych, ocenie wypełnień oraz implantów.

Cefalogram

Zdjęcie cefalometryczne potrzebne jest do zaplanowania leczenia ortodontycznego, czyli przed założeniem aparatu na zęby. Dzięki niemu ortodonta może przeanalizować wadę zgryzu. Daje obraz nie tylko zębów, ale także okolicznych tkanek miękkich twarzy i podniebienia twardego.

RTG zębów - jak wygląda?

To, jak wygląda prześwietlenie zębów, zależy od wybranej metody.

Badania radiologiczne zębów dzielą się na:

  • wewnątrzustne: są to zdjęcia przylegające (obejmujące niedużą przestrzeń, klisza jest małych rozmiarów) i zdjęcia zgryzowe (kliszę umieszcza się wewnątrz jamy ustnej).
  • zewnątrzustne (w tym pantomogram i zdjęcia warstwowe czyli tomograficzne) - stosuje się je w celu lepszego rozpoznania i zlokalizowania zmian.

Przed badaniem radiolog ubiera cię w specjalny fartuch ochronny z gumy ołowianej. U dzieci często też stosuje się osłony na szyję (taczycę). Zdjęcia wewnątrzustne wykonuje się na siedząco. Radiolog umieszcza kliszę rentgenowską w twojej jamie ustnej, przytrzymujesz ją sam. Przy badaniach zewnątrzustnych najczęściej trzeba leżeć. Badanie trwa kilka minut.