Biopsja mammotomiczna - badanie diagnozujące raka piersi

40 komentarze
Autor: Anna Jarosz

Do diagnozowania raka piersi niezbędna jest biopsja. Chore na nowotwór piersi kobiety żalą się, że odmawia im się wykonania biopsji mammotomicznej. Postanowiliśmy to zbadać.

Przez wiele lat jedynymi metodami diagnozowania raka piersi były trzy rodzaje biopsji: cienkoigłowa, gruboigłowa i chirurgiczna. Kiedy w 1999 r. sprowadzono supernowoczesną aparaturę do tzw. biopsji mammotomicznej, cieszyli się sami lekarze, ale przede wszystkim kobiety. 
Urządzenie to w prostym badaniu pozwala wykryć bardzo małe, niewyczuwalne pod palcami guzki. Potrzebny wycinek pobiera się w znieczuleniu miejscowym, zabieg trwa około 20 minut, a uzyskana próbka z blisko stuprocentową pewnością pozwala wykluczyć lub potwierdzić obecność komórek nowotworowych.

Nie przegap

Ograniczony dostęp do biopsji mammotomicznej

W ciągu zaledwie kilku lat w ośrodkach onkologicznych, szpitalach, a nawet prywatnych klinikach zainstalowano 29 aparatów. Kobiety, które szybko dowiedziały się o nowych możliwościach – były zachwycone. Wreszcie będą diagnozowane tak nowocześnie, jak mieszkanki Europy Zachodniej.

Dziś biopsje mammotomiczne wykonuje się tylko w dziewięciu ośrodkach onkologicznych. Dlaczego tak drastycznie ograniczono dostęp do najnowszej i najbardziej niezawodnej metody? Zabrakło pieniędzy? A może badanie okazało się nie dość doskonałe i nie może być przeprowadzane u wszystkich kobiet?

Biopsja mammotomiczna - koszty

Od 1999 r. szpitale, które kupiły aparaturę z własnych środków, płaciły za badania. W 2001 r. niektóre kasy chorych uwzględniły ten rodzaj biopsji w katalogu świadczeń refundowanych, wyceniając jedno badanie na 2500 zł, co nie było kwotą zbyt wygórowaną, wziąwszy pod uwagę, że koszt samej igły to ok. 1500 zł.
Taką samą stawkę przyjął Narodowy Fundusz Zdrowia. Ale w 2005 r. wycenę biopsji mammotomicznej obniżono do 1400 zł. Jej wykonywanie stało się więc nieopłacalne, bo refundacja z NFZ nie pokrywa nawet kosztu jednorazowej igły.
Jakby tego było mało, zawężono również listę specjalistów uprawnionych do wykonania badania. Nie ma na niej chirurgów ogólnych, ginekologów i radiologów. A zatem szpitale, które mają potrzebną aparaturę, ale nie zatrudniają lekarzy ze specjalizacją z onkologii, nie mogą proponować badania swoim pacjentkom. W efekcie biopsji mammotomicznych wykonuje się dziś o połowę mniej niż w 2004 r.

Dla kogo biopsja mammotomiczna?

Zainteresowanych przywróceniem stanu rzeczy sprzed 2005 r. jest wielu - od firm zajmujących się konserwacją urządzeń, poprzez dystrybutorów igieł, aż do menedżerów szpitali, dla których nowoczesna aparatura jest zawsze niezłą kartą przetargową w walce o pozyskanie funduszy dla placówki. Odzywają się też najróżniejsze organizacje, które w imieniu kobiet domagają się pełnego dostępu do biopsji mammotomicznej.

Lekarze, którzy na co dzień zajmują się wykonywaniem biopsji guzków piersi, nie są tak jednomyślni w swoich ocenach. Nie ma jednej, idealnej dla wszystkich pacjentek metody diagnostycznej. Wszystkie cztery rodzaje biopsji, z mammotomiczną włącznie, są tak samo pożyteczne w ocenie stanu zdrowia kobiety.
Z zebranych przeze mnie informacji wynika, że pacjentki, które wymagają takiego badania, są na nie kierowane i wcale nie czekają tygodniami. W niektórych szpitalach biopsje mammotomiczne wykonywane są niemal od ręki. Ale warto też pamiętać, że biopsja mammotomiczna, choć bardzo nowoczesna i potrzebna, nie musi być wykonywana u każdej pacjentki. Tak samo jak nie każdemu choremu należy wykonać tomografię komputerową czy rezonans magnetyczny. Na taki luksus nie stać nawet najbogatszych państw. To jednak nie zmienia faktu, że profilaktyka raka piersi jest w Polsce nadal niedostateczna.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Szpital Uniwersytecki, ul. Kopernika 36, 31-503 Kraków 
Instytut - Centrum Onkologii, ul. Roentgena 5, 02-781 Warszawa 
Dolnośląskie Centrum Onkologii, pl. Hirszfelda 12, 53-413 Wrocław
IV Wojskowy Szpital Kliniczny, ul. Weigla 5, 50-981 Wrocław
Szpital Specjalistyczny nr 2, ul. Batorego 15, 41-900 Bytom
Regionalny Szpital Onkologiczny, ul. Strzałowska 22, 71-730 Szczecin
Wojewódzkie Centrum Onkologii SPZOZ, ul. Curie-Skłodowskiej 2, 80-210 Gdańsk
Świętokrzyskie Centrum Onkologii, ul. Artwińskiego 3, 25-734 Kielce
Białostocki Ośrodek Onkologiczny, ul. Ogrodowa 12, 15-027 Białystok

Rak piersi w liczbach

Co roku rejestruje się w Polsce blisko 10 tys. nowych zachorowań na nowotwory złośliwe piersi i liczba ta stale rośnie. Na chorobę tę zapada jedna na dwanaście Polek. Częstotliwość zachorowań gwałtownie wzrasta po 35. roku życia.
5-10 proc. nowotworów piersi ma podłoże genetyczne. 80 proc. kobiet, które zachorują na raka piersi, można wyleczyć, pod warunkiem że odpowiednio wcześnie zgłoszą się do specjalisty. Pamiętajmy: do onkologa nie trzeba mieć skierowania.

Najpierw USG i mammografia

Zmiany w piersiach można wykryć na wiele sposobów. Najprostszym i najtańszym jest regularne samobadanie. Palpacyjne badanie piersi powinni wykonywać też ginekolodzy (choć nie zawsze to robią). Od 35. roku życia zaleca się regularne wykonywanie USG i mammografii. Gdy wynik jest niepokojący, potrzebne są dalsze badania diagnostyczne. Zwykle jest to biopsja, dodatkowe prześwietlenie lub USG. Tylko u 20 proc. kobiet zmiany okazują się złośliwe.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 22.04.2015

Komentarze (1 - 10 z 40)
Antoni, 12.03.2015 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
w zeszłym tygoniu miałam robioną biopsję mammotomiczną - pobranie materiału + usunięcie guza 16mm. Zabieg nie trwał długo. Zupełnie nic nie czułam. Dostałam znieczulenie miejscowe w pierś, a później to już wpiłam wzrok w sufit i modliłam sie, żeby wszystk było ok. Wyniki za tydzień. po zabiegu dezynfekcja ocataniseptem, okłady z tabletek altacet http://www.i-apteka.pl/product-pol-1242-ALTACET-x-6-tabletek.html nie z maści tak zostało mi zaznaczone! i na wieczór smarować maścią hirudoid. Pierś faktycznie zmienia kolory niczym pory roku ale nie boli, a w miejscu guza zrobiła się niewielka gulka ale tak ponoć ma być :) przerażające jest to, że na zabiegu oprócz mnie było jeszcze 20 kobiet ! skala jest ogromna!
 
Maria, 16.08.2014 19.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja również jestem po zabiegu, w Bytomiu dr. Niedzielski, czekałam jeden tydzień na zabieg... teraz czekam na wynik... nic nie bolało, tylko pierś nadal zmienia kolory :) teraz jest w części jak śliwka węgierka..
 
Ewelina, 26.03.2014 17.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
A ja sobie w Toruniu czekam na biopsję od sierpnia 2013 r. Lekarz powiedział, że będzie w ciągu dwóch miesięcy i zadzwoni do mnie jak będzie ustalony termin. Nie zadzwonił. Potem się okazało, że nie było rejestracji, że będzie w grudniu. No i oczywiście w grudniu rejestracji nie było. Kolejna wizyta u lekarza w lutym z pytaniem o termin - odpowiedź lekarza "Zadzwonię do pani w ciągu miesiąca" No to sobie chyba mogę czekać na wieczne nigdy.
 
Katarzyna, 25.03.2013 22.14
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam, chce wam powiedzieć że jestem po biopsji mammotomicznej zrobionej w Bytomiu przez Dr Bednarskiego, przed zabiegiem bardzo się bałam, prawie całą noc nie spałam ze stresu. Trochę mnie postraszyła koleżanka która miała wcześniej wycinanego guzka w piersi operacyjnie w szpitalu. Doktor wykonał biopsje wspaniale, nic nie bolało. Biopsje miałam w piątek a w niedzielę spotkałam się z koleżanką, nie mogła uwierzyć że mam usuniętego guzka i prawie nic nie widać a był wcale nie mały bo ok. 1,5cm. Była bardzo zdziwiona, że tak to wygląda. Po dwóch tygodniach otrzymałam wynik - zmiana łagodna włókniak. Teraz wiem, że warto było jechać na śląsk aż z Rzeszowa. Takich kobiet jak ja w tym dniu było więcej jedna była nawet z Warszawy. Wszystkim polecam ten zabieg a szczególnie dr Bednarskiego, wspaniały lekarz.
 
Barbara, 15.12.2012 15.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W sierpniu tego roku zrobiłam usg sutków :wynik badania brzmi : Sutki o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym Sutek prawy bez zmian ogniskowych. W sutku lewym okolicy okołobrodawkowej torbiele śr. 2,0 cm.i 0,6 cm. Przewody mlekowe nieposzerzone W prawym dole pachowym zwłókniały węzeł chłonny dł. 1,7 cm. BIRADS 2. Wskazane wykonanie profilaktycznej mammografii oraz kontrola usg za 3 miesiące. W październiku wykonałam mammografę w której jest napisane sutki o utkaniu tłuszczowo-gruczołowym. W obu sutkach widoczne są owalne cienie o radiologicznie prawdopodobnie łagodnym charakterze, w sutku lewym w kwadrancie pachowym blisko brodawki sutkowej śr.2,2 cm. W badaniu usg z 02.08.2012 r, w lokalizacji zmiany w sutku lewym opisywana była torbiel. W części centralnej sutka prawego dwa mikrozwapnienia Doły pachowe wolne BIRADS 3. No i właśnie te mikrozwapnienia mnie bardzo niepokoją.
 
Daria, 04.06.2012 20.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Uczęszczam do poradnii onkologicznej w Koszalinie , skierowanie na biopcje momograficzną dostałam bardzo łatwo i nie czekałam wcale na Nią zbyt długo, bo ok .2 tyg. i to tylko dlatego ,ze lekarz miał akurat urlop przez tydzień więc umówiliśmy się tak. Z tego co ja widziałam , to nie jest wcale tak trudno dostać się na daną biopsje. Więc proszę Was bardzo nie narzekajmy aż tak bardzo , bo jeżeli mamy chęci to wszystko jest do załatwienia.
 
lidia, 30.04.2012 13.22
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Na pewno wazne jest to zeby w odpowiednim czasie udac sie do specjalisty. Jesli o mnie chodzi to poelcam dr Jerzego Jakubowicza w Krakowie. Moim zdaniem znalezienie dobrego lekarza w tym wypadku jest jednak najważniejsze.
 
ewa, 02.02.2012 18.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
dostałaś jakieś leki przeciwbólowe ? mam podobna sytuację i jak na razie żaden z lekarzy nie zaproponował mi leków przeciwbólowych. ból jest do wytrzymania, czasem bardziej mnie boli głowa, ale zastanawiam się czy mam czekać aż mi przejdzie po prostu?
 
Krysia, 17.08.2011 20.35
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po biopsji mammotomicznej, wynik fibroadenoma. Dr Bednarski powiedział, że wszystko w porządku że jest to zmiana łagodna. trzy tygodnie po zabiegu usg bez zmian. Nie mam już guzka :). Co ciekawe zniknęły też bóle tej piersi. Czuję się świetnie, jestem szczęśliwa. Teraz wiem, że miałam wielkie szczęście udając się do Dr Bednarskiego.
 
Karolina, 18.08.2010 13.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja również jestem po zabiegu biopsji mammotomicznej u dr Bednarskiego i zapewniam nic nie boli, lekarz świetny. I czytając wasze komenatrze to powiem, że tą metodą usuwa się całego guzka, później tylko czekanie na wynik. Ja chodzę do dr do przychoni SANIVITAS w Bytomiu. Gorąco polecam
 
następne »
strona 1 z 4
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy Morfologia krwi kobiet w ciąży może odbiegać od normy

Jesteś w ciąży, odebrałaś wynik badania krwi i martwisz się, że odbiegają nieco od norm podanych na...

więcej

31453

OB czyli odczyn Biernackiego. Jakie są normy OB? OB czyli odczyn Biernackiego. Jakie są normy OB?

OB, czyli odczyn Bernackiego, jest jednym ze wskaźników zdrowia organizmu. Oznacza się go w badaniu...

więcej

39235

Cytologia - wyniki w skali Papanicolau i systemie Bethesda

Pierwszą cytologię powinnaś zrobić po rozpoczęciu współżycia. Potem trzeba robić ją...

więcej

30410

Poziom cukru we krwi Poziom cukru we krwi

Poziom cukru we krwi każdy z nas powinien profilaktycznie zbadać sobie raz w roku. Jest to badanie...

więcej

31199

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Radzę skonsultować się z immunologiem. W przypadku rozpoznanego zespołu toczniowego stosowane są leki przeciwzakrzepowe. Z pewnością pani ciąża wymaga troskliwej opieki i wykonywania badań...

Ani Euthyrox, ani Bisocard nie obniżają skuteczność antykoncepcyjnej Marvelonu. Nie powinna jednak pani stosować antykoncepcji hormonalnej bez konsultacji z lekarzem, ponieważ choroby przewlekłe, z...

Nie jest określony czas stosowania antykoncepcji hormonalnej. Jest on uwarunkowany jedynie decyzją pacjentki, tolerancją preparatu i obecnością przeciwwskazań do stosowania antykoncepcji hormonalnej....

Grupy wsparcia
data

Kwiecień 25, 2015

Czasem można kogoś pouczyć. Na tym polega wymiana zdań. Ale wątpię czy wypowiadanie się na temat chudnięcia i do tego wklejanie linku do szkoły aikido było dobrym i mądrym posunięciem. Prowadzę szkolę AIKIDO, ale link był do zakładki ZDROWIE. Oprócz bycia instruktorem TKKF jestem...

data

Kwiecień 24, 2015

Sprawdźcie również wyniki głosowania internautów na najlepsze tabletki na odchudzanie, wyniki dostępne na stronie rtno.pl, zielona kawa zajmuje tu wysokie miejsce.

data

Kwiecień 24, 2015

Cudownego sposobu nie ma, ale może kuracja z Natur House pomoże Ci osiągnąć wymarzoną sylwetkę? sporo ostatnio o nich czytałam, bo sama też bym trochę zrzuciła, i mają bardzo dobre opinie. Co ważne, odbywają się pod kontrolą dietetyka.

data

Kwiecień 25, 2015

Śmiać się chce z was ludzie,wierzycie w takie brednie.nawet jak schudniecie to ciekawe ile czasu utrzymanie ta wagę.zamiast brać ta chemie,psuć żołądek,trzustke i wątrobę to lepiej ruszyć tłuste leniwe dupsko i poćwiczyć,zdrowo jeść!!!!

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.