Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

20 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Kłykciny kończyste należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, z ang. „human papiliomavirus”), podobne do wirusów wywołujących zwykłe brodawki skóry. Jak wyglądają kłykciny kończyste i jak przebiega leczenie? Jak można się nimi zarazić?

Naukowcy zidentyfikowali do tej pory ponad 100 typów wirusa HPV, z czego ok. 30 jest przekazywana drogą płciową. Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe, najczęściej spowodowane są zakażeniem wirusem HPV 6 i (lub) HPV 11.

Gdzie się pojawiają kłykciny kończyste?

Zarazić się można przez każdy typ kontaktu seksualnego – stosunek waginalny, oralny, analny. Zmiany zazwyczaj rozwijają się po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od kontaktu z wirusem, czyli z zarażonym partnerem. U ponad 75 proc. osób, które miały kontakt seksualny z partnerem, u którego występowały brodawki narządów płciowych, objawy choroby rozwijają się w przeciągu 3 miesięcy. U mężczyzn występują najczęściej na żołędzi (głównie pod napletkiem, co może prowadzić do powikłań w postaci stulejki), na części środkowej penisa, czasem na mosznie.

Kłykciny kończyste lubią ciepło

Rozwojowi kłykcin sprzyja ciepło i wilgoć, pod ich wpływem szybko rosną, stają się coraz większe i przybierają postać kalafiorów. Jeszcze szybciej rosną podczas ciąży, prawdopodobnie pod wpływem progesteronu. Jeśli brodawki znajdują się na ścianie waginy i są bardzo liczne i duże, pochwaa może stać się mniej elastyczna, co może utrudnić poród.

Na ogół brodawki narządów płciowych i odbytu mają tendencję do utrzymywania się lub powiększania i zanikania przez lata. Samoistne ustępowanie zdarza się u 10 do 30 proc. zarażonych. W większości przypadków zmiany mają charakter nawracający, a terapia może przynieść tylko czasowa remisję.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jak się nie zarazić kłykcinami?

» Profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków płciowych i ewentualnie innych środków zapobiegawczych. Prezerwatywa nie chroni jednak przed zakażeniem w 100 proc.. Zmniejsza ryzyko infekcji o ok. 75 proc.
» Mężczyźni, których partnerki seksualne mają zdiagnozowane zmiany wywołane HPV, powinni mieć wykonane badanie moczu. Jeśli wykryje się w nim mikroskopowy krwiomocz, to najczęściej świadczy to o obecności brodawczaka.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Leczenie kłykcin jest konieczne, gdyż, nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Podejrzewa się, że brodawki płciowe mogą być stanem przednowotworowym raka szyjki macicy i innych narządów.

W leczeniu kłykcin stosuje się maści, kremy, krioterapię (zamrażanie ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu). W przypadku dużych zmian, zwłaszcza, gdy brodawki nie reagują na inne sposoby, wskazany jest zabieg chirurgiczny lub usunięcie chorych tkanek przy pomocy prądu elektrycznego. Bardzo skuteczny okazuje się laser, szczególnie gdy zakażenie obejmuje szyjkę macicy.

Ostatnio lekarze coraz częściej zalecają terapie lekiem w postaci kremu, który pacjent sam nakłada na kłykciny 3 razy w tygodniu, przez 10 do 16 tygodni. Stwierdzono skuteczność tego leku u 72 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn.

Leczeniu kłykcin kończystych powinni poddać się oboje partnerzy seksualni, gdyż tylko w tym przypadku terapia będzie skuteczna.

Problem

Problem

Z kłykcinami kończystymi walka jest trudna

  • Co prawda medycyna naturalna (i nie tylko) ma swoje sposoby leczenia kłykcin kończystych, głównie dotyczy to zresztą tych, które są widoczne (okłady z moczu, przykładanie białych części cytrusów, przedtem moczonych w occie, okłady z olejku z drzewa herbacianego, z octu jabłkowego), to jednak nie powinno ich się stosować na własną rękę. Tym bardziej, że metody te mogą (i to też tylko w porozumieniu z lekarzem), stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.
  • Uzupełniająco można stosować preparaty, wzmacniające układ immunologiczny, np. kapsułki czosnkowe czy wyciąg z jeżówki. Ale i w takich przypadkach należałoby poinformować o tym lekarza prowadzącego.
  • Jeśli schorzenie nawraca i własne obserwacje potwierdzają, że ma to miejsce  w stanach stresu, warto skupić się na metodach walki ze stresem. W przypadku tego schorzenia należy baczniej obserwować swój organizm, gdyż to może stanowić podstawę do potem obranej metody leczenia.

Galeria: Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), Rrreeewww (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html)

Aktualizacja: 18.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 20)
Aneczka , 13.08.2015 14.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
W Gdańsku jest klinika Clinica Dermatologica gdzie zajmują się tymi rzeczami.Właścicielem i kierownikiem zespołu lekarzy jest ceniony i znany z wielu publikacji naukowych dr. Michajłowski. Kłykciny to raczej wstydliwy problem, ale lepiej nie zwlekać z leczeniem. Szczególnie kobiety w ciąży powinny reagować od razu, bo w ich przypadku chodzi też o zdrowie maluszka- który może zarazić się wirusem w trakcie porodu. Tutaj jest więcej info na ten temat http://klykcinyhpv.pl/klykciny-konczyste-u-kobiet/ . Warto wiedzieć
 
Lajla, 04.08.2015 16.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Myślę, że każdy z nas powinien kontrolować swoje ciało i poszerzać swoją wiedzę odnośnie różnych chorób, które mogą zaatakować w szczególności narządy rodne. Warto czytać ciekawe artykuły, by móc szybciej rozpoznać np. kurzajkę. Mogę polecić taki artykuł http://wykurzyckurzajke.pl/kurzajki-na-narzadach-rodnych-wstydliwy-problem/, który mi osobiście bardzo pomógł zdiagnozować brodawki w tych miejscach. Niestety mnie to też dopadło.
 
ona26, 17.07.2015 22.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wenerolog tez przepisał mi ten preparat, mam nadzieję, że pomoże, ale jest go tak mało w buteleczce :( skąd mam wiedzieć, że pomaga?
 
kk, 29.06.2015 10.42
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
współczuję!!!! :( nie dość, że to ON Cię zdradził, to jeszcze zaraził Cię świństwem :( ja sama zastanawiam się czy mój mąż przypadkiem mnie tym nie zaraził... ;( ja się zastanawiam, bo nie jestem pewna czy to kłykciny- wyglądają trochę inaczej niż tu na zdjęciach- tak jakby maleńkie krostki- jakby mieszki włosowe... sama nie wiem :(
 
Joan, 26.06.2015 10.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, jestem mężatką z 23-letnim stażem i mąż zaraził mnie i teraz mam kłykciny. Jestem cukrzykiem I typu, więc u mnie to przebiega bardziej gwałtownie. Zrobiłam już 6 zabiegów wymrażania, bolesnych, ciągle smaruję maściami , pimafucort, i znowu mam nawroty. I to większe jak na początku. Jestem przerażona, nie wiem co robić. Mój ginekolog rozkłada ręce a ja nie wiem co mam robić, nawet wiem z kim się przespał. Kudły bym jej wyrwała za to co mi zrobili.
 
Kika, 20.04.2015 17.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,mój partner ma już drugi raz kłykciny na penisie.Ja byłam u ginekologa i chodzę regularnie i sie badam i nic u siebie nie znalazłam.Współżyjemy bez prezerwatywy bo biorę pigułki.Czy to możliwe że również mam tego wirusa ale bez objawowo???
 
karina12, 22.02.2015 23.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dwa lata temu miałam usunięte wszystkie kłykciny sposobem wypalania i to pomogło,ale borykam się z zrogowaciałą skórą w miejscach po tym zabiegu.Maści sterydowe nie pomagają,bo skóra nadal pęka i tworzą się ranki uprzykszające życie i współżycie.Co robić,szukam pomocy.
 
errgfr, 30.11.2014 15.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem w trakcie leczenia, wenerolog zapisal mi lek: CONDYLINE - wyglada na to ze dziala. Pozdrawiam
 
Mariusz, 19.08.2014 23.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mialem to i zostaw sobie brodawczacza na 12 lub 24 mies i zobaczymy jaki piekny kalafior ci wyrosnie. Naczytales sie bzdury z neta . Poczytaj wiedze książkowa nie opinie i forum innych.
 
Tomek, 07.07.2014 08.39
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Gdyby ktoś szukał informacji na temat kłykcin to polecam http://klykciny.pl/
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
AIDS i HIV: ważne pytania AIDS i HIV: ważne pytania

Na świecie żyje ok. 33 miliony ludzi z HIV. W Polsce codziennie dwie osoby dowiadują się, że mają...

więcej

6698

AIDS. Co to jest AIDS i jak się objawia AIDS. Co to jest AIDS i jak się objawia

AIDS to inaczej zespół nabytego braku odporności. AIDS jest ostatnim etapem choroby wywołanej...

więcej

4366

HIV - jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV HIV - jak uchronić się przed zakażeniem wirusem HIV

Latem prawie o 30 proc. wzrasta liczba zachorowań na schorzenia przenoszone drogą płciową. Pora...

więcej

5087

Rzeżączka (tryper) - zakażenie, objawy, leczenie Rzeżączka (tryper) - zakażenie, objawy, leczenie

Rzeżączka (tryper) to choroba weneryczna. Odpowiedzialne za jej powstanie są bakterie dwoinki...

więcej

23613

Znajdź badanie

Wybierz badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Oba wymienione przez Panią leki nie mają wpływu na skuteczność tabletek antykoncepcyjnych. Nie do przewidzenia jest jednak to, jak będzie Pani tolerowała tabletki. Można spróbować.

Jak rozumiem, obecne plamienie różni się od krwawienia miesiączkowego i dlatego, pomimo stosowania antykoncepcji, nie można wykluczyć ciąży. Lepiej poczekać na miesiączkę.

Mniejsze ma znaczenie średnica pęcherzyka, większe to, czy rośnie prawidłowo. Pregnyl podaje się przed owulacją przy średnicy pęcherzyka wynoszącej 16-18 mm. Pęcherzyk owulacyjny może mieć średnicę...

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.