Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

30 komentarze
Autor: Bożena Klukowska

Kłykciny kończyste należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, z ang. „human papiliomavirus”), podobne do wirusów wywołujących zwykłe brodawki skóry. Jak wyglądają kłykciny kończyste i jak przebiega leczenie? Jak można się nimi zarazić?

Naukowcy zidentyfikowali do tej pory ponad 100 typów wirusa HPV, z czego ok. 30 jest przekazywana drogą płciową. Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe, najczęściej spowodowane są zakażeniem wirusem HPV 6 i (lub) HPV 11.

Gdzie się pojawiają kłykciny kończyste?

Zarazić się można przez każdy typ kontaktu seksualnego – stosunek waginalny, oralny, analny. Zmiany zazwyczaj rozwijają się po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od kontaktu z wirusem, czyli z zarażonym partnerem. U ponad 75 proc. osób, które miały kontakt seksualny z partnerem, u którego występowały brodawki narządów płciowych, objawy choroby rozwijają się w przeciągu 3 miesięcy. U mężczyzn występują najczęściej na żołędzi (głównie pod napletkiem, co może prowadzić do powikłań w postaci stulejki), na części środkowej penisa, czasem na mosznie.

Kłykciny kończyste lubią ciepło

Rozwojowi kłykcin sprzyja ciepło i wilgoć, pod ich wpływem szybko rosną, stają się coraz większe i przybierają postać kalafiorów. Jeszcze szybciej rosną podczas ciąży, prawdopodobnie pod wpływem progesteronu. Jeśli brodawki znajdują się na ścianie waginy i są bardzo liczne i duże, pochwaa może stać się mniej elastyczna, co może utrudnić poród.

Na ogół brodawki narządów płciowych i odbytu mają tendencję do utrzymywania się lub powiększania i zanikania przez lata. Samoistne ustępowanie zdarza się u 10 do 30 proc. zarażonych. W większości przypadków zmiany mają charakter nawracający, a terapia może przynieść tylko czasowa remisję.

Nie przegap

Ważne

Ważne

Jak się nie zarazić kłykcinami?

» Profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków płciowych i ewentualnie innych środków zapobiegawczych. Prezerwatywa nie chroni jednak przed zakażeniem w 100 proc.. Zmniejsza ryzyko infekcji o ok. 75 proc.
» Mężczyźni, których partnerki seksualne mają zdiagnozowane zmiany wywołane HPV, powinni mieć wykonane badanie moczu. Jeśli wykryje się w nim mikroskopowy krwiomocz, to najczęściej świadczy to o obecności brodawczaka.

Jak leczyć kłykciny kończyste?

Leczenie kłykcin jest konieczne, gdyż, nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Podejrzewa się, że brodawki płciowe mogą być stanem przednowotworowym raka szyjki macicy i innych narządów.

W leczeniu kłykcin stosuje się maści, kremy, krioterapię (zamrażanie ciekłym azotem lub podtlenkiem azotu). W przypadku dużych zmian, zwłaszcza, gdy brodawki nie reagują na inne sposoby, wskazany jest zabieg chirurgiczny lub usunięcie chorych tkanek przy pomocy prądu elektrycznego. Bardzo skuteczny okazuje się laser, szczególnie gdy zakażenie obejmuje szyjkę macicy.

Ostatnio lekarze coraz częściej zalecają terapie lekiem w postaci kremu, który pacjent sam nakłada na kłykciny 3 razy w tygodniu, przez 10 do 16 tygodni. Stwierdzono skuteczność tego leku u 72 proc. kobiet i 33 proc. mężczyzn.

Leczeniu kłykcin kończystych powinni poddać się oboje partnerzy seksualni, gdyż tylko w tym przypadku terapia będzie skuteczna.

Problem

Problem

Z kłykcinami kończystymi walka jest trudna

  • Co prawda medycyna naturalna (i nie tylko) ma swoje sposoby leczenia kłykcin kończystych, głównie dotyczy to zresztą tych, które są widoczne (okłady z moczu, przykładanie białych części cytrusów, przedtem moczonych w occie, okłady z olejku z drzewa herbacianego, z octu jabłkowego), to jednak nie powinno ich się stosować na własną rękę. Tym bardziej, że metody te mogą (i to też tylko w porozumieniu z lekarzem), stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.
  • Uzupełniająco można stosować preparaty, wzmacniające układ immunologiczny, np. kapsułki czosnkowe czy wyciąg z jeżówki. Ale i w takich przypadkach należałoby poinformować o tym lekarza prowadzącego.
  • Jeśli schorzenie nawraca i własne obserwacje potwierdzają, że ma to miejsce  w stanach stresu, warto skupić się na metodach walki ze stresem. W przypadku tego schorzenia należy baczniej obserwować swój organizm, gdyż to może stanowić podstawę do potem obranej metody leczenia.

Galeria: Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
CHOROBY ZAKAŹNE, których możesz uniknąć dzięki szczepieniom

CHOROBY ZAKAŹNE, których możesz uniknąć dzięki szczepieniom

BRODAWCZAK może powodować raka. Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego?

BRODAWCZAK może powodować raka. Co to jest wirus brodawczaka ludzkiego?

Kłykciny kończyste czyli zakażenie wirusem HPV

Kłykciny kończyste czyli zakażenie wirusem HPV

Seks oralny a rak jamy ustnej

Seks oralny a rak jamy ustnej

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem szyjki macicy

Szczepionka przeciwko wirusowi HPV chroni przed rakiem szyjki macicy

Zdjęcia: SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), Rrreeewww (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)], SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html)

Aktualizacja: 18.11.2014

Komentarze (1 - 10 z 30)
garsi, 28.05.2016 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem kłykciny na napletku,być może wczesne stadium bo pomógł mi amol ,trochę piekło,bo wcierałem namoczoną pałeczką z watą,na początku zmieniają kolor widać ,że obumierają a następnie znikają.Pozdrawiam.
 
Tina, 05.02.2016 07.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam płyn condyline mi pomógł, a miałam to paskudztwo na odbycie, sama aplikowałam szpatułką ściśle według wskazań lekarza i na ulotce, trzeba uważać bo preparat silnie żrący, niełatwo jest trafić w kłykcinę zwłaszcza w tym miejscu, z pomocą przychodzi lusterko i giętkie ciało,. Wyleczyłam to świństwo, już 3 rok mija i jest ok, żadnych nawrotów.
 
Baśka, 02.01.2016 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety mam kilka genotypów tego wirusa i nawet pojawiły się u mnie te brodawki :/ na stronach anglojęzycznych przeczytałam o kurkuminie, która hamuje rozwój HPV. Przeprowadzono nawet liczne badania, których wyniki były bardzo obiecujące. Na kontrowersyjną szczepionkę na pewno się nie zdecyduję, więc od jakiegoś czasu zażywam tą kurkuminę. Dam znać czy pomogło. Dziewczyny z HPV trzymajcie się! PS. kurkuminę należy spożywać z piperyną, bo bez niej jest praktycznie nieprzyswajalna!
 
jacc, 24.11.2015 23.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponad rok temu zaraziłem się kłycinami prawdopodobnie na basenie ... zawsze byłem wierny swojej partnerce a jednak się stało ... na to nie ma sposobu... jak bym mógł cofnąć czas to bym się zaszczepił .... mądry polak po biedzie !!! nie chodcie na baseny !!!
 
pl, 22.11.2015 21.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z moją partnerką zawsze prezerwatywy używamy I co? Teraz leżę w szpitalu jutro będą laserem wycinać to guwno na tyłku. Jetem w Niemieckim szpitalu po wszystkim napiszę wam co niemiaszki polecają w tej sprawie . Jak widzicie prezerwatywy nie dają 100% ochrony ,wierność partnerowi też jak żyć? .
 
chory, 16.10.2015 19.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jestem po zabiegu usunięcia kłykcin, chciałbym się dowiedzieć kiedy można stosować tę metodę aronią? kiedy są kłykciny czy w miejsca po usunięciu?
 
Hania, 01.10.2015 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam małą kłykcinę (tak twierdzi ginekolog) na WZGÓRKU ŁONOWYM (nigdzie indziej, nie mam tych zmian, w pochwie ani śladu) czy jest to możliwe? Czy to może być kłykcina (raz to wymrażałam, a teraz odrosło) ? W cytologii wyszło wszystko w porządku. Jestem w stałym związku od 4 lat. Oboje mieliśmy ze sobą pierwszy raz (jestem pewna, co do wierności mojego partnera). Zawsze robiliśmy to z prezerwatywą. Jak mogłam się zarazić? Proszę pomóżcie :(
 
ojciec zielarz, 16.09.2015 20.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
leczenie brodawek i grzybicy: Nie słuchajcie lekarzy(przyjąłem 6 antybiotyków w tym jeden w tyłek, condyline, wymrażanie itp.. po których problem nie znikał a wręcz przeciwnie) sam odkryłem na to lek: Sok ze świeżo rozgnieconej aronii, stosuję 3 razy dziennie kilka kropli na prącie(żołądź pod napletek) + zjadam 30owoców rano i 30 owoców wieczorem przy czym trzeba je mocno rozgryźć ząbkami. Aronia powinna pochodzić z uprawy bez środków chemicznych. Post pewnie będzie usunięty ze względu na komercję portalu i nienażarte mordy z koncernów farmaceutycznych. Pomaga! po 1 dniu zauważysz efekty, po dwóch dniach zdecydowanie poprawa skóry, zanikanie kłykcin i grzybicy. Nie dajcie się namówić na leki wytworzone w sposób sztuczny. "Natura stworzyła problem, stworzyła również rozwiązanie" Aronia zawiera dużo witaminy P. Witamina P to nic innego jak bioflawonoidy czyli substancje fitochemiczne występujące w roślinach działają przeciwgrzybiczo, przeciwwirusowo, przeciwbakteryjnie. Gama witamin: C, E, P, PP, B2, W aronii są także cenne makro- i mikroelementy: wapń, żelazo, miedź, molibden, mangan jod i bor potrzebne do tego, by prawidłowo przebiegały rozmaite procesy w organizmie. Nie dajcie się namawiać na coś co nie działa!!
 
Zegar, 08.09.2015 17.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mnie pomogły irygacje moczem okolic intymnych 3-4 razy dziennie przez 3 tyg, też się z tego śmiałem ale w obliczu tego świństwa nie miałem nic do stracenia. Polecam serie książek GP Małachowa.
 
zona, 07.09.2015 13.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż też ma kurzajki... szkoda gadać. W każdym razie polecam każdemu panu i ich żonom, aby przeczytali ten artykuł http://wykurzyckurzajke.pl/kurzajki-a-wirus-hpv-u-mezczyzn/.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa

Nieleczona grzybica penisa może prowadzić do bezpłodności na skutek obniżenia żywotności plemników...

więcej

20869

Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy

Chlamydioza wywoływana jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, które przenoszą się podczas...

więcej

15110

Kłykciny kończyste: brodawki  na narządach płciowych wywołane wirusem HPV Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą...

więcej

13538

Opryszczka narządów płciowych - objawy i leczenie Opryszczka narządów płciowych - objawy i leczenie

Pierwsze symptomy opryszczki narządów płciowych to uczucie mrowienia, swędzenia w okolicach...

więcej

11613

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

W ciąży spożywanie alkoholu jest przeciwwskazane. Wprawdzie kieliszek wina wypity podczas całej ciąży nie powinien zaszkodzić ale nie należy pić alkoholu w ogóle. To tak jakby małe dziecko poić...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.