Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

maska dr n. med. Beata Sterlińska-Tulimowska, specjalista ginekolog położnik, wykładowca FOTONA, LAHA, konsultant naukowy BTP Polska
Konsultant: dr n. med. Beata Sterlińska-Tulimowska, specjalista ginekolog położnik, wykładowca FOTONA, LAHA, konsultant naukowy BTP Polska
321 komentarze
Autor: Anna Jarosz - artykuł pochodzi z miesięcznika "Zdrowie", Bożena Klukowska

Kłykciny kończyste czyli brodawki płciowe należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych drogą płciową. Winowajcą są wirusy brodawczaka ludzkiego (HPV, z ang. "human papiliomavirus"), podobne do wirusów wywołujących zwykłe brodawki skóry. Jak wyglądają kłykciny kończyste i jak przebiega leczenie? Jak można się nimi zarazić?

Naukowcy zidentyfikowali do tej pory ponad 100 typów wirusa HPV, z czego ok. 30 jest przekazywana drogą płciową. Kłykciny kończyste, czyli brodawki płciowe, najczęściej spowodowane są zakażeniem wirusem HPV 6 i (lub) HPV 11.

Podejrzewa się, że brodawki płciowe mogą być stanem przednowotworowym raka szyjki macicy i innych narządów.

W Polsce od kilkunastu lat obserwuje się powolny, ale stały wzrost liczby takich zakażeń. Powstałe w wyniku infekcji brodawki płciowe są powodem ponad 30% wszystkich konsultacji w poradniach skórno-wenerologicznych. Wśród osób aktywnych seksualnie i mających wielu partnerów ryzyko zakażenia przekracza 60%. Nie towarzyszą mu żadne objawy – wirus pozostaje w fazie latentnej, czyli utajonej. Ale gdy rozwinie się stan zapalny, np. w wyniku mechanicznego podrażnienia narządów płciowych, wirus HPV przystępuje do akcji.

Gdzie się pojawiają kłykciny kończyste?

Zarazić się można przez każdy typ kontaktu seksualnego – stosunek waginalny, oralny, analny. Zmiany zazwyczaj rozwijają się po upływie od 3 tygodni do 8 miesięcy od kontaktu z wirusem, czyli z zarażonym partnerem. U ponad 75 proc. osób, które miały kontakt seksualny z partnerem, u którego występowały brodawki narządów płciowych, objawy choroby rozwijają się w przeciągu 3 miesięcy. U mężczyzn występują najczęściej na żołędzi (głównie pod napletkiem, co może prowadzić do powikłań w postaci stulejki), na części środkowej penisa, czasem na mosznie.

Kłykciny kończyste lubią ciepło

Rozwojowi kłykcin sprzyja ciepło i wilgoć, pod ich wpływem szybko rosną, stają się coraz większe i przybierają postać kalafiorów. Jeszcze szybciej rosną podczas ciąży, prawdopodobnie pod wpływem progesteronu. Jeśli brodawki znajdują się na ścianie waginy i są bardzo liczne i duże, pochwa może stać się mniej elastyczna, co może utrudnić poród.

Na ogół brodawki narządów płciowych i odbytu mają tendencję do utrzymywania się lub powiększania i zanikania przez lata. Samoistne ustępowanie zdarza się u 10 do 30 proc. zarażonych. W większości przypadków zmiany mają charakter nawracający, a terapia może przynieść tylko czasowa remisję.

Ważne

Ważne

Uwaga: występowanie brodawek płciowych u nieletnich, którzy nie rozpoczęli jeszcze współżycia płciowego, powinno zwrócić uwagę opiekunów, bo często wiąże się z uzasadnionym podejrzeniem o wykorzystywaniu seksualnym. Wirus jest bowiem przenoszony także na rękach.

Leczenie domowe kłykcin kończystych

Leczenie kłykcin jest konieczne, gdyż, nieleczone, mogą doprowadzić do poważnych komplikacji: zaburzeń w oddawaniu moczu, naciekania okolicznych tkanek. Wszyscy pacjenci powinni kontrolować swój stan zdrowia co 4 tygodnie, przez minimum 6 miesięcy. Rutynowym działaniem jest także kontrolowanie innych zakażeń przenoszonych drogą płciową.

Jeśli zmiany są niewielkie, lekarz może zalecić leczenie preparatami do stosowania w domu:

 • podofilotoksyna to silny wyciąg z roślin iglastych i berberysowatych, który powoduje martwicę komórek nabłonka. Nanosi się go na brodawki 2 razy dziennie przez 3 kolejne dni tygodnia. Po 4-dniowej przerwie kurację się powtarza. Powinna trwać 3-6 tygodni. Terapia jest mniej skuteczna u kobiet niż u mężczyzn i daje działania niepożądane: ból, pieczenie, zmiany o charakterze rumienia i nadżerek. Lek jest przeciwwskazany w ciąży.
 • w przypadku kobiet skuteczniejszy jest imikwimod, który eliminuje komórki zainfekowane wirusem HPV. Preparat w postaci kremu stosuje się miejscowo, 3 razy w tygodniu przez 16 tygodni. Objawem niepożądanym jest podrażnienie skóry i silny stan zapalny.
 • skuteczny jest też wyciąg z zielonej herbaty, działający przeciwwirusowo i przeciwnowotworowo, dopuszczalny także dla kobiet w ciąży. Preparat nanosi się na kłykciny 3 razy dziennie, aż do zniknięcia wykwitów, ale nie dłużej niż przez 16 tygodni. W czasie terapii mogą pojawić się: rumień, świąd, obrzęk, a także nadżerki.

Problem

Problem

Z kłykcinami kończystymi walka jest trudna

 • Co prawda medycyna naturalna (i nie tylko) ma swoje sposoby leczenia kłykcin kończystych, głównie dotyczy to zresztą tych, które są widoczne (okłady z moczu, przykładanie białych części cytrusów, przedtem moczonych w occie, okłady z olejku z drzewa herbacianego, z octu jabłkowego), to jednak nie powinno ich się stosować na własną rękę. Tym bardziej, że metody te mogą (i to też tylko w porozumieniu z lekarzem), stanowić uzupełnienie podstawowej terapii.
 • Uzupełniająco można stosować preparaty, wzmacniające układ immunologiczny, np. kapsułki czosnkowe czy wyciąg z jeżówki. Ale i w takich przypadkach należałoby poinformować o tym lekarza prowadzącego.
 • Jeśli schorzenie nawraca i własne obserwacje potwierdzają, że ma to miejsce  w stanach stresu, warto skupić się na metodach walki ze stresem. W przypadku tego schorzenia należy baczniej obserwować swój organizm, gdyż to może stanowić podstawę do potem obranej metody leczenia.

Leczenie ambulatoryjne kłykcin kończystych

 • Laseroterapia zabieg przeprowadza się w znieczuleniu miejscowym z pomocą kolposkopu, który ułatwia widzenie pola operacji. Laseroterapia jest bardzo skuteczna i nie daje nawrotów zmian. Przy licznych kłykcinach zabieg powtarza się po tygodniu.
 • Krioterapia - zamrażanie zmian ciekłym azotem stosuje się w odstępach tygodniowych. Po krioterapii powstają przebarwienia lub bliznowacenia. Skuteczność leczenia zależy od doświadczenia lekarza.
 • Kwas trójchlorooctowy - to silny środek żrący powodujący martwicę tkanek, który nanosi się na zmiany. Ta metoda walki z kłykcinami jest  skuteczna przy niewielkich zmianach, a jej statystyczna skuteczność szacowana jest na 51-81%. Nawroty zdarzają się u 36% pacjentów. Działaniem niepożądanym są – przy zbyt obfitym użyciu preparatu – głębokie owrzodzenia i blizny.
 • Metody chirurgiczne - zabieg wykonuje się w znieczuleniu miejscowym lub ogólnym. Metoda łyżeczkowania i elektochirurgiczna dają najwyższy odsetek wyleczeń; kłykciny odnawiają się w 19% przypadków.
 • Terapia fotodynamiczna - z zastosowaniem kwasu 5-aminolewulinowego. Może być stosowana samodzielnie lub w połączeniu z laseroterapią, krioterapią czy łyżeczkowaniem. Zaletą jest znikomy odsetek działań niepożądanych i wysoki odsetek skutecznych wyleczeń.

Ważne

Ważne

Jak się nie zarazić kłykcinami?

 • Profilaktyka polega przede wszystkim na stosowaniu prezerwatywy podczas stosunków płciowych i ewentualnie innych środków zapobiegawczych. Prezerwatywa nie chroni jednak przed zakażeniem w 100 proc.. Zmniejsza ryzyko infekcji o ok. 75 proc.
 • Mężczyźni, których partnerki seksualne mają zdiagnozowane zmiany wywołane HPV, powinni mieć wykonane badanie moczu. Jeśli wykryje się w nim mikroskopowy krwiomocz, to najczęściej świadczy to o obecności brodawczaka.
Polecamy
Szczepionka HPV - przeciwko wirusowi HPV

Szczepionka HPV - przeciwko wirusowi HPV

Szczepionka HPV (przeciwko wirusowi HPV - wirusowi brodawczaka ludzkiego) chroni przed rakiem szyjki macicy, a także przed kłykcinami kończystymi. Szczepienie przeciwko ...

Galeria: Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych
fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), SOA-AIDS Amsterdam (www.gnu.org/copyleft/fdl.html), Rrreeewww (Praca własna) [CC-BY-SA-3.0 (www.creativecommons.org/licenses/by-sa/3.0)]

Aktualizacja: 18.05.2017

Komentarze (1 - 10 z 321)
356735, 16.05.2017 18.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety szczepionka jest przeciw, to znaczy bierze się ją jak się jest zdrowym aby nie mieć wirusa. Nie wolno brać szczepionki gdy już sie ma wirusa. Ludzie chodźcie do lekarza a nie wypisujcie. czytajcie głupot w Internecie.
 
andru, 11.10.2016 19.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jak ma się dostać do krwi, tzn?
 
marko13, 24.09.2016 12.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
jest teraz wiele preparatów ale żaden mi nie pomógł lecz zostawiał bardzo bolesne rany na penisie leczenie i borykanie sie z problemem trwało 3 lata.Dopiero stary sposób opisany przez MNICHÓW pomógł mi jest to zioło pod nazwą GLISTNIK POSPOLITY wystarczy smarowac kłyciny płynem bezpośrednio z rosliny a najlepiej jak płyn ten dostanie sie do krwi gdzie wystepuja klyciny po trzech tygodniach nie widac klycin i bez drastycznego bólu,nic nie kosztuje bo ziolo to rosnie wszedzie .POWODZENIA
 
adrael, 26.07.2016 18.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ile razy dziennie i jak dlugo stosowales amol? miales duze te klyciny?
 
Magda29, 26.07.2016 15.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tomku, gratuluję, widzisz, jesteś silniejszy niż myślałeś:) Nie ma sytuacji beznadziejnych, to nasze myślenie czyni je takimi. Wszystko w życiu jest po coś i czasem zamiast wiecznie czekać na słońce wystarczy po prostu nauczyć się tańczyć w deszczu:) Nasze szczęście zależy tylko i wyłącznie od nas samych, a wszelkie uczucia i odczucia wynikają z naszych myśli, które mozna kontrolować. Oczywiście, początkowy etap załamania jest normalny (chociaż tak logicznie patrząc nerwy przeciez się nie łamią, więc znowu musi być tu coś powiązanego z naszym mysleniem :) Ale w pewnym momencie trzeba po prostu powiedzieć stop, pogodzić się z obrotem spraw i nauczyć się być szczęśliwym niezależnie od sytuacji. A jest to możliwe i dużo łatwiejsze niż początkowo może się wydawać.
 
garsi, 28.05.2016 11.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałem kłykciny na napletku,być może wczesne stadium bo pomógł mi amol ,trochę piekło,bo wcierałem namoczoną pałeczką z watą,na początku zmieniają kolor widać ,że obumierają a następnie znikają.Pozdrawiam.
 
Tina, 05.02.2016 07.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Polecam płyn condyline mi pomógł, a miałam to paskudztwo na odbycie, sama aplikowałam szpatułką ściśle według wskazań lekarza i na ulotce, trzeba uważać bo preparat silnie żrący, niełatwo jest trafić w kłykcinę zwłaszcza w tym miejscu, z pomocą przychodzi lusterko i giętkie ciało,. Wyleczyłam to świństwo, już 3 rok mija i jest ok, żadnych nawrotów.
 
Baśka, 02.01.2016 13.01
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety mam kilka genotypów tego wirusa i nawet pojawiły się u mnie te brodawki :/ na stronach anglojęzycznych przeczytałam o kurkuminie, która hamuje rozwój HPV. Przeprowadzono nawet liczne badania, których wyniki były bardzo obiecujące. Na kontrowersyjną szczepionkę na pewno się nie zdecyduję, więc od jakiegoś czasu zażywam tą kurkuminę. Dam znać czy pomogło. Dziewczyny z HPV trzymajcie się! PS. kurkuminę należy spożywać z piperyną, bo bez niej jest praktycznie nieprzyswajalna!
 
jacc, 24.11.2015 23.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ponad rok temu zaraziłem się kłycinami prawdopodobnie na basenie ... zawsze byłem wierny swojej partnerce a jednak się stało ... na to nie ma sposobu... jak bym mógł cofnąć czas to bym się zaszczepił .... mądry polak po biedzie !!! nie chodcie na baseny !!!
 
pl, 22.11.2015 21.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja z moją partnerką zawsze prezerwatywy używamy I co? Teraz leżę w szpitalu jutro będą laserem wycinać to guwno na tyłku. Jetem w Niemieckim szpitalu po wszystkim napiszę wam co niemiaszki polecają w tej sprawie . Jak widzicie prezerwatywy nie dają 100% ochrony ,wierność partnerowi też jak żyć? .
 
następne »
strona 1 z 33
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy Chlamydioza: przyczyny, objawy leczenie. Groźne powikłania chlamydiozy

Chlamydioza wywoływana jest przez bakterie Chlamydia trachomatis, które przenoszą się podczas...

więcej

144

Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa Grzybica penisa. Przyczyny, objawy i leczenie grzybicy penisa

Nieleczona grzybica penisa może prowadzić do bezpłodności na skutek obniżenia żywotności plemników...

więcej

137

Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV Kłykciny kończyste: brodawki na narządach płciowych wywołane wirusem HPV

Kłykciny kończyste czyli brodawki płciowe należą do jednych z najczęstszych chorób przenoszonych...

więcej

129

Wargi sromowe: za duże, za małe, wystające. Problemy z wargami sromowymi Wargi sromowe: za duże, za małe, wystające. Problemy z wargami sromowymi

Wargi sromowe są mniejsze i większe. Z tym, że te mniejsze czasem bywają większe. Co jest normalne,...

więcej

120

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Nie sądzę, aby nikt z lekarzy nie wyjaśnił Pani na czym polega Pani problem. Z Pani opisu wynika, że ma Pani wadę rozwojową macicy i pochwy. W takim przypadku postępowanie jest objawowe. Jeśli nie ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.