Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

44 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają oni patologiczną zazdrość o partnerkę i notorycznie podejrzewają ją o zdradę. Jednak stan ten nie jest wynikiem racjonalnego osądu, lecz urojenia. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jeszcze objawy zespołu Otella? Czy leczenie tej choroby psychicznej jest możliwe? Jak mogą sobie radzić osoby, których partner cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella, inaczej obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zwykle spowodowana użyciem alkoholu. Chorzy, podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia którego pochodzi nazwa choroby, odczuwają patologiczną zazdrość o partnerkę i stale podejrzewają ją o zdradę, mimo że nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan ten jest bowiem wynikiem urojenia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednak, dlaczego część nadużywających alkoholu zapada na zespół Otella.

Istnieją także rzadkie przypadki zachorowania na obłęd zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN.

Zespół Otella: przyczyny

Nieuzasadnione podejrzenia o zdradę i patologiczna zazdrość wynikają z obniżonej samooceny alkoholika. Jednocześnie ma on świadomość, że swoim zachowaniem zniechęca do siebie partnerkę. Wówczas pojawia się lęk przed odejściem lub zdradą.

Dodatkowo ryzyko pojawiania się zespołu Otella zwiększa się, jeśli alkoholik ma osobowość paranoiczną - zaburzenie osobowości, którego głównym objawem jest chorobliwa podejrzliwość.

Nie przegap

Zespół Otella: objawy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest przekonany, że jest zdradzany, dlatego notorycznie oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, którymi zwykle są sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy ludzie. Wobec domniemanych kochanków, lub osób, które według niego uczestniczą w spisku i "ukrywają" przed nimi zdradę, potrafi być bardzo niemiły, a nawet agresywny. Należy pamiętać, że pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji i wówczas staje się bardzo niebezpieczny. A domniemane zdrady i emocje z nimi związane są pretekstem do częstszego sięgania po alkohol, co zwiększa ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań.

W przebiegu choroby umysł mężczyzny z zespołem Otella zostaje zdominowany przez myśli o niewierności partnerki, dlatego wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje własne śledztwa w celu znalezienia dowodu niewierności (np. regularnie przegląda rzeczy osobiste partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Oczywiście zebrane dowody są bardzo wątpliwe lub wręcz absurdalne (np. awizo z poczty). Jednak mimo ich braku i zapewnień partnerki o wierności, stan chorego nie zmienia się. Co ciekawe, chory może nawet odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

W związku z tym niejednokrotnie domaga się przyznania się partnerki do wyimaginowanej zdrady, jednak co zaskakujące, przyznanie się do niej nic nie zmienia. Może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ wówczas paranoik czuje, że ma jeszcze większe przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne partnerki. Może również  nastąpić eskalacja podejrzeń o kolejne zdrady. Wszystko dlatego, że osoba z zespołem Otella, jak wszystkie osoby cierpiące na psychozę urojeniową, nie dostrzega absurdalności swojego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora, dlatego swoje urojenia uznaje za rzeczywistość.

Psychoza alkoholowa rozwija się powoli, jednak im dłużej trwa, tym ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych zachowań jest większe.

Zespół Otella - leczenie. Jakie leki stosuje się w leczeniu chorych z zespołem Otella?

W przypadku zespołu Otella zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie mija po utrzymaniu abstynencji i terapii alkoholowej. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Jest jednak ono bardzo trudne z powodu braku krytycyzmu chorego i spożywania przez niego alkoholu. Dlatego leczenie może wynikać z nakazu sądowego.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia. Ryzyko to zwiększa się, im później choroba zostanie zdiagnozowana.

Bibliografia:
Bogacz P., Zespół Otella, „Moje zdrowie” 2012, nr 4

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Przyczyny zazdrości w związku

Przyczyny zazdrości w związku

ZAZDROŚĆ - uczucie związane z miłością, które może być destrukcyjne

ZAZDROŚĆ - uczucie związane z miłością, które może być destrukcyjne

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 29.04.2016

Komentarze (1 - 10 z 44)
Daggah, 11.06.2016 21.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy komuś udało sie doprowadzić do leczenia szpitalnego i sie powiodlo? Jakiś cień szansy? U mojego męża zdiagnozowano ostra psychozę i skierowanie do szpitala. Psychozę ma po narkotykach. Ale on twierdzi ze nie ma problemu i sam sobie ze wszystkim poradzi i jest normalny. Wyprowadzilam sie z domu ale maz mnie namawia na spotkania, ze on wszystko rozumie. Ze za duzo sobie pozwolił i juz nigdy tak nie zrobi. Ciezka jest samotność ale jeszcze cięższy strach przed tym co moze wrocic
 
Daggah, 11.06.2016 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez mam taka sytuacje. Normalnie jest ok wszystko ale po narkotykach to sie dzieją dziwne życzy. Udało mi sie dojść do psychiatry i zdiagnozował ostra psychozę. Jak sie u Ciebie dalej losy potoczyły?
 
pociecha82, 19.04.2016 19.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Jestem w tym samym g...nie co wy. Najgorsze jest to ze 7 razy sie rozstawalismy, ja go 7 razy przyjmowalam, nadal go kocham, ale tak nie da sie zyc. teraz juz nie jestesmy razem, mam nadzieje ze wytrwam w tym postanowieniu, jest mi strasznie ciezko, pomimo tych wyzwisk, zlego traktowania, ponizania a nawet bicia kocham tego sk...na,,,, ale nie moge sie wylamac.
 
teresa, 17.04.2016 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
magda mialam to samo .jesli potrzebujesz jeszcze rozmowy z kims napisz
 
Jana, 15.02.2016 00.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem co dalej bedzie. Ma 37 lat.Wyszedl z więzienia za pobicie policjanta z którym prawdopodobnie zdradziła go jego żona. Dziewczyny młode uważajcie kogo bierzecie za męża. To jest nieuleczalna choroba. Potrafi zniszczyć człowieka. Zazdrość to nie dowód miłości.
 
giziu, 19.01.2016 08.30
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam, mam również ogromy problem z zazdrością o żonę. Na co dzień się to nie objawia ale gdy pójdziemy na np. zabawę to za każdym razem kończy się się źle. Opiszę ostatnią impreze/zabawę. Już na samym początku się wkurzyłem bo nie mogliśmy siedzieć obok siebie tylko po drugiej stronie stolika gdzie pozostali znajomi siedzieli ze swoimi partnerkami. Ale pomijam to bo nic się strasznego nie stało. Problem zaczął się wtedy kiedy byłem już mocniej pijany. Byłem na zapalić na dworze ze swoim szwagrem. Po powrocie nie było naszych Pań przy stoliku/bawiły się. Był to ten moment w którym zakończyła się zabawa dla mnie:(. Szwagier poszedł się bawić a ja zostałem przy stole i piłem. Jak wszyscy wrócili do stolika to ja wstałem i poszedłem na dwór znowu zapalić. Nie potrafię tego kontrolować, nie panuję nad tym wstrętnym uczuciem. Żona jest strasznie na mnie zła o takie zachowanie ale nie potrafię inaczej a wydaje mi się że ona mnie nie rozumie(tego co czuję). Za każdym razem nasze imprezy kończą się podobnie. Nie wiem co ze mną jest nie tak. Mam 37 dwójka dzieci i jesteśmy małżeństwem od prawie 11 lat. Prośba o komentarz, dziękuję.
 
kawka, 14.12.2015 23.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż nie pije, ale ma objawy Otella. Jesteśmy 30 lat małzeństwem i nie ma podstaw do zazdrości, ale sobie cały czas tak roi. Przezukuje,śledzi, jest pewny, że mnie złapał. Czy mozliwe, żeby ni-alkoholik miał OTELLA? PODEJRZEWAM GO O JAKIŚ RODZAJ DEPRESYJNO- MANIAKALNEJ
 
ewa, 26.11.2015 10.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witam po 23 latach małżeństwa 20 względnych a 3 przerwy w życiorysie odważyłąm się zgłosić sprawę na policję o znęcanie się psychiczne i grożby karalne i jest mi cholernie ciężko i nie mogę sobie dać z tym rady jak widziałam jak osobę którą naprawdę kochałam wyprowadzili w kajdankach .2 lata błagałam żebyśmy poszli do lekarza ale otello twierdził że to ja mam problem a on jest ofiarą.Kochanków mam wszędzie w całej Polsce i wszyscy się z biedaka śmieją jakie ma rogi.Do szwagrów się nie odzywa bo mnie rypali,koledzy również ,brat oraz śp teść to boli jak kilka razy dziennie słyszy się że jest się szmatą,k**wą ,dziwką itd Jak dalej żyć!!!!! pomocy
 
Angel, 24.11.2015 22.57
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam,jestem trzezwiejącym alkoholikiem,i dopiero po znalezieniu kilku informacji na ten temat uświadomiłem sobie jak powaznie jestem lub byłem chory, uwzględniając etepy reemisji ale z pewnością moge napisać,ze od momentu kiedy nie pije stan mój uleł poprawie bez środków farmakologicznych, a ,teraz wiedząc dokładnie co mi dolega moge walczyc z tym o wiele łatwiej niz nie bedąc swiadomy co mi dokładnie dolega,do tej pory był cigły bul i pytanie co to jest itd,chętnie podziele sie swoim dośw,
 
maria, 23.11.2015 20.58
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
czytajac te komentarze jest mi dzisiaj lepiej, nie jestem sama, ale mam pytanie, czy ktos zna przypadek wyleczenia? czy jest ro mozliwe?
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

13349

Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość

Psychologowie są zgodni: zazdrość jest chorobą i to nieuleczalną. Dlatego trzeba nauczyć się z nią...

więcej

9464

Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania

Każdy kocha inaczej, miłość miłości nierówna. Niektórzy zachowują się jak ogarnięci szałem, inni...

więcej

8214

Miłość: gdy w związku jest duża RÓŻNICA WIEKU między partnerami

On jest po pięćdziesiątce, ona ma zaledwie dwudziestkę. Ona dobiega czterdziestki, on dopiero...

więcej

6930

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Super, że obudziła się w Tobie taka refleksja. Pakuj się, wyjeżdżaj, porzuć nudę i przymus bycia najemnym robolem. Masz szerokie horyzonty, ambicję, marzenia. Nie strać ich, bo to łatwo; dużo...

Niestety bez konsultacji z logopedą się nie obejdzie... Zapewne da się tę wadę skorygować, ale nie można tego zrobić samodzielnie. Oprócz stanu anatomicznego języka trzeba sprawdzić jego możliwości...

Pani niepokój związany z nową sytuacją jest jak najbardziej zrozumiały. Faktem jest, że przełożony kierując pracownika na sesje z coachem, szkolenie zawodowe czy jakąkolwiek inną formę wsparcia,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.