Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

55 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają oni patologiczną zazdrość o partnerkę i notorycznie podejrzewają ją o zdradę. Jednak stan ten nie jest wynikiem racjonalnego osądu, lecz urojenia. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jeszcze objawy zespołu Otella? Czy leczenie tej choroby psychicznej jest możliwe? Jak mogą sobie radzić osoby, których partner cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella, inaczej obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zwykle spowodowana użyciem alkoholu. Chorzy, podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia którego pochodzi nazwa choroby, odczuwają patologiczną zazdrość o partnerkę i stale podejrzewają ją o zdradę, mimo że nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan ten jest bowiem wynikiem urojenia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednak, dlaczego część nadużywających alkoholu zapada na zespół Otella.

Istnieją także rzadkie przypadki zachorowania na obłęd zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN.

Zespół Otella: przyczyny

Nieuzasadnione podejrzenia o zdradę i patologiczna zazdrość wynikają z obniżonej samooceny alkoholika. Jednocześnie ma on świadomość, że swoim zachowaniem zniechęca do siebie partnerkę. Wówczas pojawia się lęk przed odejściem lub zdradą.

Dodatkowo ryzyko pojawiania się zespołu Otella zwiększa się, jeśli alkoholik ma osobowość paranoiczną - zaburzenie osobowości, którego głównym objawem jest chorobliwa podejrzliwość.

Zespół Otella: objawy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest przekonany, że jest zdradzany, dlatego notorycznie oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, którymi zwykle są sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy ludzie. Wobec domniemanych kochanków, lub osób, które według niego uczestniczą w spisku i "ukrywają" przed nimi zdradę, potrafi być bardzo niemiły, a nawet agresywny. Należy pamiętać, że pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji i wówczas staje się bardzo niebezpieczny. A domniemane zdrady i emocje z nimi związane są pretekstem do częstszego sięgania po alkohol, co zwiększa ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań.

W przebiegu choroby umysł mężczyzny z zespołem Otella zostaje zdominowany przez myśli o niewierności partnerki, dlatego wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje własne śledztwa w celu znalezienia dowodu niewierności (np. regularnie przegląda rzeczy osobiste partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Oczywiście zebrane dowody są bardzo wątpliwe lub wręcz absurdalne (np. awizo z poczty). Jednak mimo ich braku i zapewnień partnerki o wierności, stan chorego nie zmienia się. Co ciekawe, chory może nawet odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

W związku z tym niejednokrotnie domaga się przyznania się partnerki do wyimaginowanej zdrady, jednak co zaskakujące, przyznanie się do niej nic nie zmienia. Może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ wówczas paranoik czuje, że ma jeszcze większe przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne partnerki. Może również  nastąpić eskalacja podejrzeń o kolejne zdrady. Wszystko dlatego, że osoba z zespołem Otella, jak wszystkie osoby cierpiące na psychozę urojeniową, nie dostrzega absurdalności swojego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora, dlatego swoje urojenia uznaje za rzeczywistość.

Psychoza alkoholowa rozwija się powoli, jednak im dłużej trwa, tym ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych zachowań jest większe.

Zespół Otella - leczenie. Jakie leki stosuje się w leczeniu chorych z zespołem Otella?

W przypadku zespołu Otella zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie mija po utrzymaniu abstynencji i terapii alkoholowej. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Jest jednak ono bardzo trudne z powodu braku krytycyzmu chorego i spożywania przez niego alkoholu. Dlatego leczenie może wynikać z nakazu sądowego.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia. Ryzyko to zwiększa się, im później choroba zostanie zdiagnozowana.

Bibliografia:
Bogacz P., Zespół Otella, „Moje zdrowie” 2012, nr 4

Polecamy
Depresja alkoholowa - rodzaje, objawy, leczenie

Depresja alkoholowa - rodzaje, objawy, leczenie

Wyróżniamy dwa rozpoznania depresji alkoholowej: pierwotny alkoholizm z wtórną depresją i pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. Patrząc na statystyki, tyko ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 05.07.2017

Komentarze (1 - 10 z 55)
Zdesperowana, 27.06.2017 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
witajcie! Czy jesli mój partner choruje na zespół ottela to czy w przyszłość nasze dzieci tez moga to przejąć w genach? Mój partner nie ma problemów z alkoholem, nie ciągnie go do picia, natomiast gdy jest jakas okazja np urodziny, wizyta znajomych to wtedy zaczynaja sie podejrzenia, wyzwiska itp czesto mi jest wstyd i próbuje go uspokoić, co nie daje efektów. Z faceta ktory zrobiłby dla mnie wszystko, staje sie facetem ktory mnie w jednej chwili znienawidził, nie poznaje go wtedy. Czy terapia cos pomoże? On stara sie, nie chce taki byc, ale nie umie tego opanować.
 
Ruda, 26.03.2017 23.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Moja siostra przebywa obecnie na leczeniu odwykowym. Jeszczse 6 tygodnie zostaly do wyjscia . Bierze pernazine rano i wieczorem. Kiedy do niej dzwonie lub odwiedzam ja rozmawia ze mna zupelnie normalnie. Mowi ze teskni za męzem i dziecmi ale rozumie ze dla ich dobra i jej dobra musi wytrwac. Niestety na swoim męzu prezentuje inne zachowania. Wymusza aby ja odwiedzal dzwoni po kilkanascie razy do niego do pracy poniza go jest wtedy bardzo nerwowa i nie mysli logocznie. Co robić? Bardzo sie martwie co bedzie jak wyjdzie do domu za 3 tygodnie.
 
Ruda, 26.03.2017 23.15
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Od kilku tygodni sledze w necie wypowiedzi dotyczace choroby Otella. Czy twoj maż pije alkohol? CY nie myslalaś aby isc z nim na terapie i do psycjatry?
 
mamut1, 26.01.2017 20.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witaj nie tylko alkoholicy mają ten problem, mój mąż też jest chorobliwie zazdrosny przechodzę piekło od 47 lat trwam w chorym związku. Kiedy byłam młoda zastanawiałam się nie raz czy faktycznie lepiej zdradzić i wiedzieć że cierpię za coś co zrobiłam ? No nie jak potem spojrzeć do lustra, mam dzieci swoją godność , dzieci dorosły opuściły dom a ja mając 66 lat nadal jestem dziwką w/g niego. Osoba chora nigdy z tego się nie wyleczy, z wiekiem i niemocą męską się to pogłębia. Kiedy tylko moje Panie to zauważycie zostawcie zazdrośnika teraz są inne czasy poradzicie sobie same szkoda Waszego życia. pozdrawiam
 
maria, 29.11.2016 18.31
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Powiem Wam że w tej chwili mam założoną sprawę rozwodową, nie odbieram od niego telefonów, a z uwagi że mieszkamy na wsi,kiedy opuszczał dom poprosiłam policję żeby była przy tym obecna. Byliśmy cztery lata po ślubie( oboje jesteśmy po sześćdziesiątce), i przeszłam wszystkie etapy zespołu Otella. Zaczęło się od sprawdzania bilingów, nie można mi było korzystać z internetu, nie wolno mi było oddalać się dalej od zasięgu jego wzroku. Nękanie kilkugodzinne żebym się przyznała, on to zrozumie i mi wybaczy. Później zaczęły się wyzwiska, poniżanie, każdy przejeżdżający samochód to do mnie przyjeżdżający do mnie kochanek. A przy tym cały czas zapewniający że mnie bardzo kocha. Bez oporów poszedł do poradni zdrowia psychicznego, później był w szpitalu psychiatrycznym, gdzie zdiagnozowano że ma urojenia na tle mojej niewierności, przepisano mu leki, i wydawało mi się że jest jakaś nadzieja na w miarę spokojne życie. Ale przychodziły chwile, że najważniejszy w jego życiu był alkohol. No i ostatnio zaczęły się rękoczyny. Nie miałam na co czekać. Jak postanowiłam tak zrobiłam. Teraz czekam na rozprawę. Jest mi żal wstyd , bardzo przykro, ale zdałam sobie sprawę że albo będą leżeć w szpitalu psychiatrycznym dwie osoby, albo skończy się ten związek tragicznie. W ostatnich tygodniach gdy jeszcze byliśmy razem emocje były tak silne, że całkowicie rozumiałam tragedie rodzinne gdy jedno z małżonków zabijało drugie. Teraz liże rany i włączam sobie nagrane na telefonie awantury, albo patrze na rozbite na mojej twarzy okulary.
 
Marzena, 03.11.2016 23.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Leżę w łóżku obok mojej córki po kolejnej awanturę. Pytania, dociekanie, pretensje, żale, ... tak mnie głowa boli że w desperacji chce się podzielić z kimś tym bólem. Mąż ma problem z alkoholem, nie chce mu się pracować mimo iż założył firmę na swoją matkę i ma ogromne długi. Nie jeździ do pracy, nie stara się, mamusia płaci za każdym razem raty, podatki, rachunki. Pije codziennie, często kończy się to awanturami i ostrymi słowami. Raz obrucil się ode mnie i sam uderzył się w futryne drzwi, poleciała krew, po czym uderzył mnie w twarz. Oczywiście biedny przedstawił swojej matce inna wersję. Przebija mi opony w aucie, zabiera kluczyki po tym jak karze mi wypier. Prosiłam o pomoc w Mopsie, miał być terapeuta... cisza. Pretensje ze nie chce z nim spać, że nie jestem taka jak kiedyś, nie dociera do niego fakt że jest tak bo on pije! Tesiowa nie odzywa się do mnie bo zagrozilam że założę mu niebieska kartę. Nie mam już siły, proszę o pomoc: mikilove@wp.pl
 
Anonimowa, 07.08.2016 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż od półtora roku oskarża mnie o zdrady od dnia kiedy poszłam do pracy jeżdził za mną do pracy i mnie odbierał przyjeżdzał w czasie przerwy czy nie gadam z innymi mężczyznami i czy nie uciekam z pracy na spotkanie z kochankiem szuka pod łóżkami w piwnicy w szafach po strychu po kilka razy dziennie na drugi dzień mówi i wyzywa od najgorszych był w nocy i się z nim j**a**ś kto kolwiek na mnie spojrzy z mężczyzn to kochanek do sklepu nie mogę sama iść gdy idę z nim i ktoś się na mnie spojrzy to jestem wyzywana nawet do kościoła nie mogę iść i wyjąć telefonu bo mówi ,że pisze do niego i potem sprawdza mi telefon jak nie znany numer to od razu on dzwoni ze swojego sprawdza kto to jest od pięciu mięsiecy jestem na zwolnieniu lekarskim bo zabronił mi pracować tak się już nie da żyć. Kiedy człowiek jest wyzywany za nic i poniżany. Bardzo bym chciała by ktoś z tym problemem do mnie zadzwonił NR.516-905-782
 
córka, 27.07.2016 09.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 13 lat przeżywam ten koszmar. Moja matka robi piekło mojemu ojcu i mnie. Nadużywa alkoholu odejrzewa go o zdrady, a mnie o spiskowanie i krycie go. Nie mam już sił. Wobec mnie wytacza najgorsze podejrzenia straszy mnie policją, sąsiadami, rodziną, wyzywa stosuje przemoc psychiczną. Jestem osobą spokojną, niepijącą, niepalącą wrazliwą i strasznie przezywam kolejne jej ataki w moją stronę, a szczególnie w stronę mojego ojca. Stosuje wobec niego przemoc fizyczną, wobec mnie już nie. Błagam, prosze o pomoc, nie wiem do kogo się zgłosić jak udowodnić jej szaleńcze zachowania, gdyż poza domem sprawia wrażenie ułożonej i stabilnej emocjonalnie osoby.
 
roman, 23.07.2016 23.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
monologi trwające po 12 godzin, awantury, wyzwiska poniżanie 5 niebieskich kart 2 wyroki z 207kk 16 lat w skrócie. Jestem wrakiem człowieka szukam pomocy. Jak twierdzi żona że współpracuje z policja i nic jej nie zrobią. to jakaś paranoja
 
moniaa_87, 19.07.2016 14.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesli chcesz porozmawiać o tym to podaje ci mój mail monikaaf1987@onet.pl. Napisz do mnie
 
następne »
strona 1 z 6
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

260

Jak utrzymać ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ? Historie związków i porady psychologa Jak utrzymać ZWIĄZEK NA ODLEGŁOŚĆ? Historie związków i porady psychologa

Czy miłość może przetrwać, jeśli partnerów dzielą setki kilometrów? Jak ocalić związek na...

więcej

197

Jak odbudować związek po ZDRADZIE Jak odbudować związek po ZDRADZIE

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się...

więcej

187

Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania

Każdy kocha inaczej, miłość miłości nierówna. Niektórzy zachowują się jak ogarnięci szałem, inni...

więcej

177

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.