Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

16 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają oni patologiczną zazdrość o partnerkę i notorycznie podejrzewają ją o zdradę. Jednak stan ten nie jest wynikiem racjonalnego osądu, lecz urojenia. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jeszcze objawy zespołu Otella? Czy leczenie tej choroby psychicznej jest możliwe? Jak mogą sobie radzić osoby, których partner cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella, inaczej obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zwykle spowodowana użyciem alkoholu. Chorzy, podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia którego pochodzi nazwa choroby, odczuwają patologiczną zazdrość o partnerkę i stale podejrzewają ją o zdradę, mimo że nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan ten jest bowiem wynikiem urojenia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednak, dlaczego część nadużywających alkoholu zapada na zespół Otella.

Istnieją także rzadkie przypadki zachorowania na obłęd zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN.

Zespół Otella: przyczyny

Nieuzasadnione podejrzenia o zdradę i patologiczna zazdrość wynikają z obniżonej samooceny alkoholika. Jednocześnie ma on świadomość, że swoim zachowaniem zniechęca do siebie partnerkę. Wówczas pojawia się lęk przed odejściem lub zdradą.

Dodatkowo ryzyko pojawiania się zespołu Otella zwiększa się, jeśli alkoholik ma osobowość paranoiczną - zaburzenie osobowości, którego głównym objawem jest chorobliwa podejrzliwość.

Nie przegap

Zespół Otella: objawy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest przekonany, że jest zdradzany, dlatego notorycznie oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, którymi zwykle są sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy ludzie. Wobec domniemanych kochanków, lub osób, które według niego uczestniczą w spisku i "ukrywają" przed nimi zdradę, potrafi być bardzo niemiły, a nawet agresywny. Należy pamiętać, że pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji i wówczas staje się bardzo niebezpieczny. A domniemane zdrady i emocje z nimi związane są pretekstem do częstszego sięgania po alkohol, co zwiększa ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań.

W przebiegu choroby umysł mężczyzny z zespołem Otella zostaje zdominowany przez myśli o niewierności partnerki, dlatego wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje własne śledztwa w celu znalezienia dowodu niewierności (np. regularnie przegląda rzeczy osobiste partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Oczywiście zebrane dowody są bardzo wątpliwe lub wręcz absurdalne (np. awizo z poczty). Jednak mimo ich braku i zapewnień partnerki o wierności, stan chorego nie zmienia się. Co ciekawe, chory może nawet odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

W związku z tym niejednokrotnie domaga się przyznania się partnerki do wyimaginowanej zdrady, jednak co zaskakujące, przyznanie się do niej nic nie zmienia. Może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ wówczas paranoik czuje, że ma jeszcze większe przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne partnerki. Może również  nastąpić eskalacja podejrzeń o kolejne zdrady. Wszystko dlatego, że osoba z zespołem Otella, jak wszystkie osoby cierpiące na psychozę urojeniową, nie dostrzega absurdalności swojego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora, dlatego swoje urojenia uznaje za rzeczywistość.

Psychoza alkoholowa rozwija się powoli, jednak im dłużej trwa, tym ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych zachowań jest większe.

Zespół Otella - leczenie. Jakie leki stosuje się w leczeniu chorych z zespołem Otella?

W przypadku zespołu Otella zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie mija po utrzymaniu abstynencji i terapii alkoholowej. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Jest jednak ono bardzo trudne z powodu braku krytycyzmu chorego i spożywania przez niego alkoholu. Dlatego leczenie może wynikać z nakazu sądowego.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia. Ryzyko to zwiększa się, im później choroba zostanie zdiagnozowana.

Bibliografia:
Bogacz P., Zespół Otella, „Moje zdrowie” 2012, nr 4

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 03.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 16)
Gośka, 18.10.2014 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam męża u którego zdiagnozowano zespół Otella. Przechodzę przez piekło. Mówi żebym się przyznała, że on nie był tym jedynym i że wie o tym i tak dalej. Nie będę się rozpisywać bo wszyscy wiedzą, co taki chory mówi i robi. Chciałabym się dowiedzieć, czy choć trochę można ją wyleczyć lub w pewnym stopniu zahamować chorobę? Na dzień dzisiejszy nienawidzę swojego męża.
 
men, 15.10.2014 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystko o key a co z facetami tylko kobiety są pokrzywdzone oni są nieważni tylko ich racja się liczy oni nie mogą się nawet obronić ale co tam kobieta ma racje, tyko czy zawsze
 
anetka, 07.10.2014 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem 2 lata po rozwodzie. Nie wiedziałam że objawy mojego ex męża to syndrom otella dopiero nie dawno o tym się dowiedziałam. Muszę powiedzieć że nie tylko alkoholicy cierpią na tą chorobę ale osoby które mają objawy padaczki a tak było z moim ex. Ja zauważyłam nasilające się objawy po śmierci teścia (ale on to faktycznie nadużywał alkoholu). Teściowa wychodzą ze śmieciami - to już był powód do awantury i tak ciągle o byle jaką pierdołę. Nawet mi jej chwilami było szkoda ale ona to się poddała. Po jego śmierci 4 lata temu odżyła to nie ta sama kobieta. Wracając do mnie ja się nie poddałam o wszystko była kłótnia ale mój były przekroczył ją w momencie kiedy w mojej (już byłej) pani prezes zatrudniła na miejsce głównego księgowego mężczyznę na dodatek wdowiec w moim wieku. Awantury były oczywiście codziennie że mam się zwolnić z pracy itp. Nawet moje dzieci - teraz już dorosłe trzymały moją stronę. Im bardziej starałam mu się wytłumaczyć że nic mnie z nikim nie łączy to dopiero dostawał białej gorączki. Wiem trudno jest odejść z małymi dziećmi jest naprawdę samej ciężko ale nie można być ciągle poniżanym i zahukanym. Znajomi i rodzina do dziś nie może zrozumieć dlaczego się rozwiedliśmy przecież nie pije, nie bije, daje pieniądze na życie a głupia baba się z nim rozwiodła. Może miałam szczęście, że na krótko znalazł sobie inną (bo przecież ja go ciągle zdradzam to musiał odstresować) wyprowadził się z domu i jednej kłótni złożył pozew rozwodowy. Ale oczywiście były pretensje że się z nim rozwiodłam była 1 rozprawa. Życzę wszystkim panią dużo siły i wytrwałości
 
Mama28, 30.09.2014 10.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam dzieci i męża z chorą zazdrością. Na początku wymagał, bym się nie malowała, mówił że źle się ubieram itp. Oczywiście nie ustąpiłam. Potem sprawdzanie tel, poczty i głupkowate pytania czy mam szatnię damską w pracy. Jest zazdrosny o wszystko, dobre tylko że nie pije i nie ćpa, chociaż cholera wie, bo ja go obsesyjnie nie sprawdzam, w ogóle tego nie robię, bo niby po co. Zawozi mnie do pracy i przywozi, jestem na każdym kroku kontrolowana. Nigdy go nie zdradziłam, ale sama popadam w paranoję, przez to wydaje mi się że wszystko robię źle, nawet jak odbieram tel z pracy to już do mnie frajer dzwoni. Ostatnio zmieniałam sobie zdjęcie profilowe i kolega z dawnych lat szkolnych napisał że świetna fotka, to wyzywał go pod moim zdjęciem. Najgorsze jest to, że najmłodszy syn tak bardzo go kocha a on go olewa, powiedział że weźmie go do sklepu i go zostawił. Nie wspomnę o tym że on może wszystko a ja nic i obsesyjnie mnie kocha, nawet dzieci się nie liczą, tylko ja kupuję drogie prezenty ale dla dzieci na zabawki nie ma. Już dłużej nie mogę, pomocy.
 
Inka, 21.09.2014 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez tak mialam-UCIEKAJ!!!Ja uciekłam ,gdy zaczął grozic,ze musi sie mnie pozbyc,zlikwidowac.Znajdz w Sobie sile i nie czekaj bo bedzie coraz gorzej-powodzenia:))
 
Monika, 19.09.2014 23.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już nie mam siły tego znosić. Podejrzewam że mój mąż ma zespół Otella ale ta choroba wykańcza mnie. Jesteśmy już prawie 7 lat po ślubie, mamy dwójkę małych dzieci ale boję się że kiedyś ja nie wytrzymam tego i coś sobie zrobię bo co bym nie zrobiła to i tak będzie źle Nie mam żadnego życia a przy tym on ma już takie urojenia że to przechodzi moje wyobrażenia. A najlepsze jest to że dziwi go to iż nie mam ochoty na seks i wręcz zmusza mnie do tego. Nienawidzę samej siebie za to że jestem z tym człowiekiem a jednocześnie nie potrafię zrobić nić żeby od niego odejść.
 
Alek, 17.09.2014 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zespół Otella to jak podają różne "informatory" to zazdrosny alkoholik,to mąż. Bardzo mało pisze się o drugiej stronie płci. Zawsze winny mąż- pijak. A co mają robić tacy jak ja ? Mam już sporo lat, nie mam już siły rozwodzić się, dzielić majątku , budować się lub kupić mieszkanie i urządzać się na "nowo". Żona robi mi takie awantury, że tylko taki idiota jak ja mieszka z Nią. Chyba najlepsze wyjście dla takich jak ja to odejść na zawsze. Ciągle myślę o tym. Mąż Captchty ma zasłużony spokój.
 
captcha, 17.09.2014 08.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odkryłam nie dawno zespoł otella ja leczyłamsie na depresję mój mąż na to cierpial i jest dużo takich znajomych może im uda mi sie pomóc nie byłam świadoma co sie z nim dzije sama potrzebowałam pomocy żałuje bo moje dzieci zostały bez ojca-powiesił się bez leczenia sam nie mógl tego wytrzymac i wydaje mi sie ze naprawde mnie kochal skoro odszedl na zawsze nie chciał mnie ranić
 
Marzena, 05.09.2014 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 29 lat, od 5 lat jestem mężatką, mamy wspaniałego 3-letniego syna i od początku roku przeżywam najgorszy koszmar w moim życiu. Mąż (jesteśmy razem łącznie prawie 14 lat) zawsze był zazdrosny, zaborczy, ale to co się dzieje od początku tego roku jest nie do opisania. Wpadł w jakieś twarde narkotyki, które wywołują bardzo silne urojenia, przesłyszenia i podejrzenia o zdradę. Jestem ciągle podsłuchiwana, śledzona, sprawdzana (telefon, internet, nawet w pracy). Twierdzi, że (mimo iż siedze jebane bite 8 godzin w pracy!!!) jestem pod jego nieobecność w domu i się pier.... z kochankiem. Na początku tego roku nawet chodził po całym podwórku, nie spał w nocy i szukał tych kochanków, którzy rzekomo wyskakują przez okno. Przeżywam koszmar, złożyłam pozew na wiosnę, ale go wstrzymałam, bo się zeszliśmy, było w miarę dobrze i... od dwóch dni wszystko wróciło :( :( :( Nie wiem ile wytrzymam, czasami myślę, żeby się zaćpał, będę miała chociaż spokój :(
 
ewka, 01.09.2014 11.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
syndrom Otella nie tylko objawia się wśród alkoholików u nie pijących także, przeszłam to, wybaczałam nie raz ,znosiłam, wierzyłam że sie zmieni,ale było gorzej nawet posądzał mnie że sypiam z bratem.Każdy facet był wg niego kochankiem a każde pomieszczenie, nie ważne czy kino,kawiarnia,było domem schadzek.Wszdzie widzał tylko sex i kochanków.Takiego czegoś żadna nawet najtwardsza kobieta nie wytrzyma.Powiedziałam dosyć. Nigdy więcej ,psychiczne znęcanie się jest gorsze od cielesnego.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak odbudować związek po ZDRADZIE Jak odbudować związek po ZDRADZIE

Zdrada stawia pod znakiem zapytania dalsze funkcjonowanie związku. Osoba zdradzona czuje się...

więcej

7638

Związek idealny, czyli jak najlepiej dobierać się w PARY? Związek idealny, czyli jak najlepiej dobierać się w PARY?

Przyciągają nas podobieństwa czy różnice? Na jakiej zasadzie warto dobierać się w pary, by związek...

więcej

2163

Miłość: co jest potrzebne do ZAKOCHANIA Miłość: co jest potrzebne do ZAKOCHANIA

Film o miłości zwykle zaczyna się tak: spotykają się przypadkiem, patrzą na siebie, wymieniają...

więcej

2644

ROZWÓD to nie koniec świata ROZWÓD to nie koniec świata

Po rozwodzie trzeba zbudować wszystko od nowa. I to nowe może być dużo lepsze od tego, co się...

więcej

3596

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Grupy wsparcia
data

Październik 25, 2014

Zostawić faceta, może się wówczas opamięta z obżarstwem. Poza tym nie jesteś jeszcze jego żoną, jak mniemam. A jest w stanie zarobić na tyle jedzenia?

data

Październik 23, 2014

Ja również jeste fanką Foreverslimu.Wcześniej nie wierzyłam za bardzo w skuteczność tabletek odchudzających.Ale dzięki Foreverslimowi zmieniłam swoje zdanie.To dzięki tabletką w końcu udało mi się schudnąć.Rzeczywistość jest taka że schudłam bardzo dużo i bez efektu jo-jo.

data

Październik 23, 2014

Novoslim jeeeeeest najlepszy! właśnie się ważyłam minął miesiąc i już 3 kg mniej jak tak dalej pójdzie to sukces życia!

data

Październik 23, 2014

Jeżeli sie odchudzać to na prawdę w sposób zdrowy i bezpieczny.Sama nie muszę i nie musiałam się nigdy odchudzać ale moja koleżanka stosowała właśnie tabletki Foreverslim.I schudła sporo ale z tego co mi wiadomo jest zdrowa i do dnia dzisiejszego nie przytyła.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.