Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

24 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają oni patologiczną zazdrość o partnerkę i notorycznie podejrzewają ją o zdradę. Jednak stan ten nie jest wynikiem racjonalnego osądu, lecz urojenia. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jeszcze objawy zespołu Otella? Czy leczenie tej choroby psychicznej jest możliwe? Jak mogą sobie radzić osoby, których partner cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella, inaczej obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zwykle spowodowana użyciem alkoholu. Chorzy, podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia którego pochodzi nazwa choroby, odczuwają patologiczną zazdrość o partnerkę i stale podejrzewają ją o zdradę, mimo że nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan ten jest bowiem wynikiem urojenia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednak, dlaczego część nadużywających alkoholu zapada na zespół Otella.

Istnieją także rzadkie przypadki zachorowania na obłęd zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN.

Zespół Otella: przyczyny

Nieuzasadnione podejrzenia o zdradę i patologiczna zazdrość wynikają z obniżonej samooceny alkoholika. Jednocześnie ma on świadomość, że swoim zachowaniem zniechęca do siebie partnerkę. Wówczas pojawia się lęk przed odejściem lub zdradą.

Dodatkowo ryzyko pojawiania się zespołu Otella zwiększa się, jeśli alkoholik ma osobowość paranoiczną - zaburzenie osobowości, którego głównym objawem jest chorobliwa podejrzliwość.

Nie przegap

Zespół Otella: objawy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest przekonany, że jest zdradzany, dlatego notorycznie oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, którymi zwykle są sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy ludzie. Wobec domniemanych kochanków, lub osób, które według niego uczestniczą w spisku i "ukrywają" przed nimi zdradę, potrafi być bardzo niemiły, a nawet agresywny. Należy pamiętać, że pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji i wówczas staje się bardzo niebezpieczny. A domniemane zdrady i emocje z nimi związane są pretekstem do częstszego sięgania po alkohol, co zwiększa ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań.

W przebiegu choroby umysł mężczyzny z zespołem Otella zostaje zdominowany przez myśli o niewierności partnerki, dlatego wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje własne śledztwa w celu znalezienia dowodu niewierności (np. regularnie przegląda rzeczy osobiste partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Oczywiście zebrane dowody są bardzo wątpliwe lub wręcz absurdalne (np. awizo z poczty). Jednak mimo ich braku i zapewnień partnerki o wierności, stan chorego nie zmienia się. Co ciekawe, chory może nawet odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

W związku z tym niejednokrotnie domaga się przyznania się partnerki do wyimaginowanej zdrady, jednak co zaskakujące, przyznanie się do niej nic nie zmienia. Może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ wówczas paranoik czuje, że ma jeszcze większe przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne partnerki. Może również  nastąpić eskalacja podejrzeń o kolejne zdrady. Wszystko dlatego, że osoba z zespołem Otella, jak wszystkie osoby cierpiące na psychozę urojeniową, nie dostrzega absurdalności swojego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora, dlatego swoje urojenia uznaje za rzeczywistość.

Psychoza alkoholowa rozwija się powoli, jednak im dłużej trwa, tym ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych zachowań jest większe.

Zespół Otella - leczenie. Jakie leki stosuje się w leczeniu chorych z zespołem Otella?

W przypadku zespołu Otella zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie mija po utrzymaniu abstynencji i terapii alkoholowej. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Jest jednak ono bardzo trudne z powodu braku krytycyzmu chorego i spożywania przez niego alkoholu. Dlatego leczenie może wynikać z nakazu sądowego.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia. Ryzyko to zwiększa się, im później choroba zostanie zdiagnozowana.

Bibliografia:
Bogacz P., Zespół Otella, „Moje zdrowie” 2012, nr 4

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 03.10.2014

Komentarze (1 - 10 z 24)
rojos, 11.12.2014 05.25
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
To okropne... :( boje się że też to mam... a bardzo kocham moją kobietę... zawsze byłem zazdrosny... ale czuję że to chyba to jest we mnie... nie ma oczywiście u mnie jeszcze takich sytuacji... ale obawiam się że będą... jak to w miarę szybko zahamować? :( proszę o odpowiedź... może ktoś z tego wyszedł w miarę szybko...
 
Wioletta, 08.12.2014 16.13
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Znam taki przypadek chętnie porozmawiam.
 
Program TV, 08.12.2014 16.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Cześć, mam na imię Ksawery jestem dziennikarzem. Pracuję aktualnie nad programem telewizyjnym pt: "Obsesyjnie zazdrosny facet".Masz ochotę wyjść na imprezę z koleżanką, facet mówi nie? Sprawdza Cię na uczelni, kontroluje w sieci? Nie czujesz się swobodnie? Robi Ci częste awantury? Uważa ,że tak ma być ?! Jesteś w takiej sytuacji a może znasz takie osoby? Ten program jest dla Was! W odpowiedzi prześlij nam swoje zdjęcie wraz z numerem telefonu, skontaktujemy się z Tobą! k.sobieraj@tvn.pl
 
gola, 07.12.2014 07.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przeczytałam ten artykuł mojemu mężowi i zastanawiam się, czy coś do niego dotarło. Od 5 dni mam nadciśnienie 220/180, wylądowałam w szpitalu. Jest w ciągu i zastanawiam się jak dalej z tym żyć.
 
gola, 07.12.2014 07.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
NIECH BÓG DA CI SIŁĘ trzymam za ciebie kciuki tak jak za swojego męza który traktuje ten problem jak moją obsesję ztego powodu 5noc nie śpię wczoraj wylondowałam w szpitalu z ciśnieniem 220/180 a mąz twierdz ze symuluję POWODZENIA
 
10em, 05.12.2014 20.56
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
ja w urojeniach męża zdradzałam go ciągle, na silę wmawiał mi, że zdradzam go z różnymi mężczyznami, do domu z pracy przyjeżdżałam bez opóźnienia bo była awantura wciągnął teściów w te urojenia i oni mnie kontrolowali i wciskali zdrady pilnowali kiedy wracam z pracy czy się pół godziny nie spóźniłam, To co przeżyłam nie jestem w stanie wyrazić, łez wylałam mnóstwo, 5 km przed domem z pracy łzy lały się z oczu same, bo wiedziałam że to popołudnie będzie jak wiele poprzednich, wszystkim we wsi rozpowiedział ze jestem kurwą i się puszczam przez pół roku nie byłam na mojej wsi, jeździłam do pracy inną drogą wstydziłam się ludzi, pod sklepem przy znajomych wyzwał mnie, zmarł, zapił się, przez dwa lata przed śmiercią nikt nie widział mnie w jego towarzystwie, unikałam gości, uroczystości z tym człowiekiem, niech spoczywa w pokoju, ja mam silną nerwicę, duszności i kochaną córkę którą sama wychowuję i jestem szczęśliwa z nią, że męża nie ma - nie tęsknię za nim, ale żal mi go, nie dał sobie pomóc, nakaz sądowy na leczenie przyszedł miesiąc po jego śmierci, wierzyłam w pomoc instytucji, nie mieli na niego siły, przez ostatnie dwa lata nie dawał grosza, alimentów też nie dawał, młode dziewczyny jeżeli jesteście zakochany w podpijającym chłopaku, nie łudźcie się nie przestanie pić, ja się łudziłam alkohol towarzyszył mi przez wiele lat małżeństwa, to był koszmar, niedawno uświadomiłam sobie, przez lata z mężem byłam wciągana w picie, ale alkoholu nigdy nie nadużywałam miałam kilka odlotów, uświadomiłam sobie, że tak nie powinno być, alkohol mnie nie ciągnął, gdyby ciągnął mąż by pomógł mi się uzależnić od niego, mam córkę muszę o nią dbać ma tylko mnie, ma na kogo liczyć ja jej nie zawiodę jest szczęśliwym dzieckiem
 
Iza, 05.12.2014 14.47
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Do programu TV poszukuję małżeństw, w których mężczyzna jest chorobliwie zazdrosny. Proszę o odpowiedź na adres programtv@onet.eu
 
ewa, 19.11.2014 19.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mogę doradzić tylko jedno uciekaj jak najszybciej i jak najdalej bedzie tylko gorzej..przeżywałam to 8 lat temu najgorsze że znowu znalazłam kogos podobnego i musze znowu to przechodzic to koszmar za który płacę nerwicą lękową .....uciekaj uciekaj on cie nie kocha uciekaj to cię zniszczy
 
Gośka, 18.10.2014 18.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam męża u którego zdiagnozowano zespół Otella. Przechodzę przez piekło. Mówi żebym się przyznała, że on nie był tym jedynym i że wie o tym i tak dalej. Nie będę się rozpisywać bo wszyscy wiedzą, co taki chory mówi i robi. Chciałabym się dowiedzieć, czy choć trochę można ją wyleczyć lub w pewnym stopniu zahamować chorobę? Na dzień dzisiejszy nienawidzę swojego męża.
 
men, 15.10.2014 12.59
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
wszystko o key a co z facetami tylko kobiety są pokrzywdzone oni są nieważni tylko ich racja się liczy oni nie mogą się nawet obronić ale co tam kobieta ma racje, tyko czy zawsze
 
następne »
strona 1 z 3
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Jak stworzyć ZWIĄZEK PARTNERSKI oparty na bliskości i zaufaniu? Jak stworzyć ZWIĄZEK PARTNERSKI oparty na bliskości i zaufaniu?

Związek to nie bokserski ring, gdzie walczy się o to, kto ważniejszy, czyje na wierzchu. Zamiast...

więcej

5734

UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

21503

KOBIETA i mężczyzna: małe i duże różnice między nimi KOBIETA i mężczyzna: małe i duże różnice między nimi

Kobiety wolą rozwiązywać problemy praktyczne, panowie są lepsi w myśleniu abstrakcyjnym. Mężczyźni...

więcej

4332

Od fascynacji do prawdziwej MIŁOŚCI Od fascynacji do prawdziwej MIŁOŚCI

Większość z nas wierzy w absolutną siłę miłości, która „potrafi przenosić góry”. Czy...

więcej

3710

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Warto udać się do logopedy żeby zdiagnozować dlaczego syn jeszcze nie mówi. Jeśli parametry słuchu są w normie, powinien już mówić proste wyrazy. Być może są inne przyczyny takiego stanu, ale to...

Absolutnie jest się czym martwić! Czterolatek powinien już mówić pełnymi zdaniami i większością polskich głosek. Proszę koniecznie udać się do logopedy i rozpocząć regularne ćwiczenia. Fakt, że ktoś...

Jąkać się można zacząć w każdym wieku. Jest to często zaburzenie uwarunkowane psychologicznie. Oczywiście specjalistów w tym zakresie dla dorosłych jest nieco mniej, ale są. Proszę zgłosić się do...

Grupy wsparcia
data

Grudzień 22, 2014

Witam Ten sposób żywienia jest bardzo dobry dla osób,którym brakuje enzymów odpowiedzialnych za strawienie węglowodanów.DO jest stosunkowo nową dietą w porównaniu do np.diety stosowanej wg ajurwedy czy medycyny chińskiej.W naszym klimacie większości ludzi może służyć jedzenie...

data

Grudzień 21, 2014

Chyba też zaczynam wątpić w działanie wszelkich suplementów. Może jedynie dają efekt placebo...

data

Grudzień 21, 2014

Dieta w święta to u mnie rzecz niemożliwa :D

data

Grudzień 21, 2014

to naprawdę działa. pije się w małych ilościach, a kilogramy powoli ubywają. jestem pozytywnie zaskoczona.

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.