Zbiórka Żywności Podziel się Posiłkiem:3-4.10.2014

Sprawdź, gdzie zbieramy »

Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

13 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają oni patologiczną zazdrość o partnerkę i notorycznie podejrzewają ją o zdradę. Jednak stan ten nie jest wynikiem racjonalnego osądu, lecz urojenia. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jeszcze objawy zespołu Otella? Czy leczenie tej choroby psychicznej jest możliwe? Jak mogą sobie radzić osoby, których partner cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella, inaczej obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zwykle spowodowana użyciem alkoholu. Chorzy, podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia którego pochodzi nazwa choroby, odczuwają patologiczną zazdrość o partnerkę i stale podejrzewają ją o zdradę, mimo że nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan ten jest bowiem wynikiem urojenia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednak, dlaczego część nadużywających alkoholu zapada na zespół Otella.

Istnieją także rzadkie przypadki zachorowania na obłęd zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN.

Zespół Otella: przyczyny

Nieuzasadnione podejrzenia o zdradę i patologiczna zazdrość wynikają z obniżonej samooceny alkoholika. Jednocześnie ma on świadomość, że swoim zachowaniem zniechęca do siebie partnerkę. Wówczas pojawia się lęk przed odejściem lub zdradą.

Dodatkowo ryzyko pojawiania się zespołu Otella zwiększa się, jeśli alkoholik ma osobowość paranoiczną - zaburzenie osobowości, którego głównym objawem jest chorobliwa podejrzliwość.

Nie przegap

Zespół Otella: objawy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest przekonany, że jest zdradzany, dlatego notorycznie oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, którymi zwykle są sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy ludzie. Wobec domniemanych kochanków, lub osób, które według niego uczestniczą w spisku i "ukrywają" przed nimi zdradę, potrafi być bardzo niemiły, a nawet agresywny. Należy pamiętać, że pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji i wówczas staje się bardzo niebezpieczny. A domniemane zdrady i emocje z nimi związane są pretekstem do częstszego sięgania po alkohol, co zwiększa ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań.

W przebiegu choroby umysł mężczyzny z zespołem Otella zostaje zdominowany przez myśli o niewierności partnerki, dlatego wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje własne śledztwa w celu znalezienia dowodu niewierności (np. regularnie przegląda rzeczy osobiste partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Oczywiście zebrane dowody są bardzo wątpliwe lub wręcz absurdalne (np. awizo z poczty). Jednak mimo ich braku i zapewnień partnerki o wierności, stan chorego nie zmienia się. Co ciekawe, chory może nawet odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

W związku z tym niejednokrotnie domaga się przyznania się partnerki do wyimaginowanej zdrady, jednak co zaskakujące, przyznanie się do niej nic nie zmienia. Może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ wówczas paranoik czuje, że ma jeszcze większe przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne partnerki. Może również  nastąpić eskalacja podejrzeń o kolejne zdrady. Wszystko dlatego, że osoba z zespołem Otella, jak wszystkie osoby cierpiące na psychozę urojeniową, nie dostrzega absurdalności swojego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora, dlatego swoje urojenia uznaje za rzeczywistość.

Psychoza alkoholowa rozwija się powoli, jednak im dłużej trwa, tym ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych zachowań jest większe.

Zespół Otella - leczenie. Jakie leki stosuje się w leczeniu chorych z zespołem Otella?

W przypadku zespołu Otella zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie mija po utrzymaniu abstynencji i terapii alkoholowej. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Jest jednak ono bardzo trudne z powodu braku krytycyzmu chorego i spożywania przez niego alkoholu. Dlatego leczenie może wynikać z nakazu sądowego.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia. Ryzyko to zwiększa się, im później choroba zostanie zdiagnozowana.

Bibliografia:
Bogacz P., Zespół Otella, „Moje zdrowie” 2012, nr 4

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 04.02.2014

Komentarze (1 - 10 z 13)
Mama28, 30.09.2014 10.19
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Też mam dzieci i męża z chorą zazdrością. Na początku wymagał, bym się nie malowała, mówił że źle się ubieram itp. Oczywiście nie ustąpiłam. Potem sprawdzanie tel, poczty i głupkowate pytania czy mam szatnię damską w pracy. Jest zazdrosny o wszystko, dobre tylko że nie pije i nie ćpa, chociaż cholera wie, bo ja go obsesyjnie nie sprawdzam, w ogóle tego nie robię, bo niby po co. Zawozi mnie do pracy i przywozi, jestem na każdym kroku kontrolowana. Nigdy go nie zdradziłam, ale sama popadam w paranoję, przez to wydaje mi się że wszystko robię źle, nawet jak odbieram tel z pracy to już do mnie frajer dzwoni. Ostatnio zmieniałam sobie zdjęcie profilowe i kolega z dawnych lat szkolnych napisał że świetna fotka, to wyzywał go pod moim zdjęciem. Najgorsze jest to, że najmłodszy syn tak bardzo go kocha a on go olewa, powiedział że weźmie go do sklepu i go zostawił. Nie wspomnę o tym że on może wszystko a ja nic i obsesyjnie mnie kocha, nawet dzieci się nie liczą, tylko ja kupuję drogie prezenty ale dla dzieci na zabawki nie ma. Już dłużej nie mogę, pomocy.
 
Inka, 21.09.2014 11.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez tak mialam-UCIEKAJ!!!Ja uciekłam ,gdy zaczął grozic,ze musi sie mnie pozbyc,zlikwidowac.Znajdz w Sobie sile i nie czekaj bo bedzie coraz gorzej-powodzenia:))
 
Monika, 19.09.2014 23.49
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja już nie mam siły tego znosić. Podejrzewam że mój mąż ma zespół Otella ale ta choroba wykańcza mnie. Jesteśmy już prawie 7 lat po ślubie, mamy dwójkę małych dzieci ale boję się że kiedyś ja nie wytrzymam tego i coś sobie zrobię bo co bym nie zrobiła to i tak będzie źle Nie mam żadnego życia a przy tym on ma już takie urojenia że to przechodzi moje wyobrażenia. A najlepsze jest to że dziwi go to iż nie mam ochoty na seks i wręcz zmusza mnie do tego. Nienawidzę samej siebie za to że jestem z tym człowiekiem a jednocześnie nie potrafię zrobić nić żeby od niego odejść.
 
Alek, 17.09.2014 16.03
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Zespół Otella to jak podają różne "informatory" to zazdrosny alkoholik,to mąż. Bardzo mało pisze się o drugiej stronie płci. Zawsze winny mąż- pijak. A co mają robić tacy jak ja ? Mam już sporo lat, nie mam już siły rozwodzić się, dzielić majątku , budować się lub kupić mieszkanie i urządzać się na "nowo". Żona robi mi takie awantury, że tylko taki idiota jak ja mieszka z Nią. Chyba najlepsze wyjście dla takich jak ja to odejść na zawsze. Ciągle myślę o tym. Mąż Captchty ma zasłużony spokój.
 
captcha, 17.09.2014 08.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
odkryłam nie dawno zespoł otella ja leczyłamsie na depresję mój mąż na to cierpial i jest dużo takich znajomych może im uda mi sie pomóc nie byłam świadoma co sie z nim dzije sama potrzebowałam pomocy żałuje bo moje dzieci zostały bez ojca-powiesił się bez leczenia sam nie mógl tego wytrzymac i wydaje mi sie ze naprawde mnie kochal skoro odszedl na zawsze nie chciał mnie ranić
 
Marzena, 05.09.2014 20.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mam 29 lat, od 5 lat jestem mężatką, mamy wspaniałego 3-letniego syna i od początku roku przeżywam najgorszy koszmar w moim życiu. Mąż (jesteśmy razem łącznie prawie 14 lat) zawsze był zazdrosny, zaborczy, ale to co się dzieje od początku tego roku jest nie do opisania. Wpadł w jakieś twarde narkotyki, które wywołują bardzo silne urojenia, przesłyszenia i podejrzenia o zdradę. Jestem ciągle podsłuchiwana, śledzona, sprawdzana (telefon, internet, nawet w pracy). Twierdzi, że (mimo iż siedze jebane bite 8 godzin w pracy!!!) jestem pod jego nieobecność w domu i się pier.... z kochankiem. Na początku tego roku nawet chodził po całym podwórku, nie spał w nocy i szukał tych kochanków, którzy rzekomo wyskakują przez okno. Przeżywam koszmar, złożyłam pozew na wiosnę, ale go wstrzymałam, bo się zeszliśmy, było w miarę dobrze i... od dwóch dni wszystko wróciło :( :( :( Nie wiem ile wytrzymam, czasami myślę, żeby się zaćpał, będę miała chociaż spokój :(
 
ewka, 01.09.2014 11.37
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
syndrom Otella nie tylko objawia się wśród alkoholików u nie pijących także, przeszłam to, wybaczałam nie raz ,znosiłam, wierzyłam że sie zmieni,ale było gorzej nawet posądzał mnie że sypiam z bratem.Każdy facet był wg niego kochankiem a każde pomieszczenie, nie ważne czy kino,kawiarnia,było domem schadzek.Wszdzie widzał tylko sex i kochanków.Takiego czegoś żadna nawet najtwardsza kobieta nie wytrzyma.Powiedziałam dosyć. Nigdy więcej ,psychiczne znęcanie się jest gorsze od cielesnego.
 
Ania, 09.07.2014 18.44
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Przechodze tez przez to pieko, mam 28 lat i dwojke dzieci. Moj maz wciaz oskaza mnie o zdrade, ktorej nie bylo. Mowi ze mi nie ufa i juz nigdy nie zaufa. Moja rodzina sie rozpada. Pol roku zmuszal mnie do przyznania sie do winy, przysiegal ze bedzie dobrze jak to zrobie, plakal i mowil ze wybacza i teraz juz bedzie wszystko dobrze, klamalam, choc wiem ze to jest zle, chcialam ratowac moja rodzine. Lecz on po tygodniu moze zaczal wypominac, ponizac, wysmiewac sie ze mnia, klamac (bo ja tez klamie), zmusza bym sie przyznawala do coraz to nowych rzeczy, ze bylo to bardzo czesto, pyta w jakich pozycjach itd. Wkoncu nie wytrzymalam i powiedzialam ze to wszystko bylo klamstwo i ja go nigdy nie zdradzilam, powiedzialam to tylko dlatego ze on tego chcial. To jest pieklo nie zycie. Ciagle nagrywa nasze rozmowy, zeby miec dowody przeciwko mnie do sadu. Kaze mi sie leczyc, bo to ja jestem nienormalna. sam cierpi, probowal sie powiesic... Nie chce isc na zadna terapie, sam cierpi i mi nie daje zyc, to jest pieklo nie zycie. A zaczelo sie to od tego, ze codziennie nagrywal mnie w domu gdy bylam sama, on slyszy na nagraniach, jak go zdradzam, choc tam nic nie ma, jego wyobraznia i halucynacje, a najgorsze jest to ze on w to tak wierzy, w ramach kary dla mnie zdradzil mnie, bo sobie na to zasluzylam. Mam dosc takiego zycia ... Pytam Boga dlaczego... bylismy dobra rodzina, tak bardzo sie kochalismy, a teraz... to jest niewyobrazalne co sie stalo... :...(
 
Ula, 02.07.2014 00.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Życie z człowiekiem z tą choroba, to koszmar. Odeszłam po 21 latach małżeństwa, w trosce o swoje życie.Spakowałam walizki i potajemnie wyjechałam. Mam córkę, dla której muszę żyć. Eskalacja następowała z roku na rok, te groźby i akty przemocy. Czasami nagrywałam niektóre zachowania. Jak odsłuchiwałam, co powinnam zachować w razie czego dla sądu, to ciarki mnie przechodziły - jakbym słyszała diabła.
 
PKS, 16.06.2014 18.24
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mój mąż od 5 lat mnie śledzi,chodzi za mną,zainstalował szpiegi w komputerze,przegląda mi telefon...wciąż mnie oskarża o zdrady z różnymi mężczyznami,według niego każdy z sąsiadów to mój kochanek,każdy kolega i znajomy który się ze mną przywita i uśmiechnie na ulicy...mąż uważa że jest zdrowy,że to ja jestem chora i powinnam się leczyć...wyzywa mnie od najgorszych i oczekuje że zapewnię go że więcej go nie zdradzę...jest coraz gorzej i coraz częściej są te akcje w domu...mówi o mnie źle do dzieci,starsza córka ma 12 lat i mówi mi że tata powiedział-' że jesteś dziwką'....mam dość...myślałam nawet że rzeczywiście go zdradzę skoro tak mnie pcha w ramiona różnych facetów...ale nie nadaję się do tego,a szkoda bo miałabym ochotę zasadzić mu kopa...nie wiem ile wytrzymam z moim mężem.
 
następne »
strona 1 z 2
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Każdy związek z problemami da się uratować Każdy związek z problemami da się uratować

Jak żyć po zdradzie? Na pytania odpowiada Monika Jędrzejewska, mediator rodzinny i terapeuta.

więcej

2131

Miłość: gdy w związku jest duża RÓŻNICA WIEKU między partnerami

On jest po pięćdziesiątce, ona ma zaledwie dwudziestkę. Ona dobiega czterdziestki, on dopiero...

więcej

4832

Pod jednym dachem z TEŚCIAMI Pod jednym dachem z TEŚCIAMI

Nie ma się co oszukiwać – mieszkanie pod jednym dachem z teściami to nie jest sytuacja...

więcej

2084

Recepta na UDANY ZWIĄZEK Recepta na UDANY ZWIĄZEK

Gdy człowiek jest zakochany, wady wybranka wydają się mu urocze. Ale jak utrzymać związek gdy...

więcej

4929

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Wymawianie głosek zależy od ich sąsiedztwa, tzn. w jakim miejscu w wyrazie dana głoska się znajduje. Pojedyncze wyrazy na ogół wymawiamy dobrze, jeśli nie mamy wady wymowy. Błędy dykcyjne pojawiają...

Grupy wsparcia
data

Październik 01, 2014

Oczywiście wpływ tej kawy na zdrowie jest tak naprawdę znikomy, albo żaden, a piekielna po prostu wierzy w to, w co chce uwierzyć. W dodatku wypisuje "mądrości" z pisemek dla kobiet. Oczywiście zwykłe suplementy żadnej wątroby nie uszkadzają - choć zwykle nie mają sensu. Istnieją też...

data

Wrzesień 29, 2014

Może nie schudłam 20 kg w ciągu dwóch miesięcy ale w udało mi się zrzucić 14 kg w przeciągu trzech miesięcy a to wszystko dzięki cudownemu połączeniu diety i amerykańskich tabletek Foreverslim.Nie była to żądna katorżnicza praca.Niewielkie zmiany w jadłospisie a za to wielka zmiana na...

data

Wrzesień 28, 2014

3 miesiące i 12 kg mniej... bez diet, bez wyrzeczeń i forsujących ćwiczeń. Samo się. Po odstawieniu pigułek antykoncepcyjnych. W wieku 38 lat.

data

Wrzesień 30, 2014

Czy slim coffee można w mleku rozpuszczać .

reklama
Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody MURATOR S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody MURATOR S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.