Zespół Otella: przyczyny i objawy. Czy wyleczenie chorobliwej zazdrości jest możliwe?

49 komentarze
Autor: Monika Majewska

Zespół Otella to zaburzenie psychotyczne, które najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Odczuwają oni patologiczną zazdrość o partnerkę i notorycznie podejrzewają ją o zdradę. Jednak stan ten nie jest wynikiem racjonalnego osądu, lecz urojenia. Jakie są przyczyny choroby? Jakie są jeszcze objawy zespołu Otella? Czy leczenie tej choroby psychicznej jest możliwe? Jak mogą sobie radzić osoby, których partner cierpi na zespół Otella?

Zespół Otella, inaczej obłęd alkoholowy lub obłęd zazdrości, to psychoza urojeniowa zwykle spowodowana użyciem alkoholu. Chorzy, podobnie jak bohater tragedii Szekspira, od imienia którego pochodzi nazwa choroby, odczuwają patologiczną zazdrość o partnerkę i stale podejrzewają ją o zdradę, mimo że nie ma żadnych racjonalnych podstaw do podejrzeń. Stan ten jest bowiem wynikiem urojenia. Choroba najczęściej dotyka mężczyzn-alkoholików. Nie wiadomo jednak, dlaczego część nadużywających alkoholu zapada na zespół Otella.

Istnieją także rzadkie przypadki zachorowania na obłęd zazdrości wśród kobiet i osób w podeszłym wieku, które cierpią na psychozę starczą w wyniku zmian neuronalnych w OUN.

Zespół Otella: przyczyny

Nieuzasadnione podejrzenia o zdradę i patologiczna zazdrość wynikają z obniżonej samooceny alkoholika. Jednocześnie ma on świadomość, że swoim zachowaniem zniechęca do siebie partnerkę. Wówczas pojawia się lęk przed odejściem lub zdradą.

Dodatkowo ryzyko pojawiania się zespołu Otella zwiększa się, jeśli alkoholik ma osobowość paranoiczną - zaburzenie osobowości, którego głównym objawem jest chorobliwa podejrzliwość.

Zespół Otella: objawy

Alkoholik cierpiący na zespół Otella jest przekonany, że jest zdradzany, dlatego notorycznie oskarża partnerkę o posiadanie kochanków, którymi zwykle są sąsiedzi, przyjaciele, a nawet obcy ludzie. Wobec domniemanych kochanków, lub osób, które według niego uczestniczą w spisku i "ukrywają" przed nimi zdradę, potrafi być bardzo niemiły, a nawet agresywny. Należy pamiętać, że pijany alkoholik nie potrafi kontrolować swoich emocji i wówczas staje się bardzo niebezpieczny. A domniemane zdrady i emocje z nimi związane są pretekstem do częstszego sięgania po alkohol, co zwiększa ryzyko pojawienia się agresywnych zachowań.

W przebiegu choroby umysł mężczyzny z zespołem Otella zostaje zdominowany przez myśli o niewierności partnerki, dlatego wkłada bardzo dużo wysiłku w udowodnienie partnerce zdrady – podejmuje własne śledztwa w celu znalezienia dowodu niewierności (np. regularnie przegląda rzeczy osobiste partnerki, billingi, instaluje podsłuchy w domu, wynajmuje detektywów). Oczywiście zebrane dowody są bardzo wątpliwe lub wręcz absurdalne (np. awizo z poczty). Jednak mimo ich braku i zapewnień partnerki o wierności, stan chorego nie zmienia się. Co ciekawe, chory może nawet odczytywać brak dowodów jako przebiegłość partnerki.

W związku z tym niejednokrotnie domaga się przyznania się partnerki do wyimaginowanej zdrady, jednak co zaskakujące, przyznanie się do niej nic nie zmienia. Może tylko pogorszyć sytuację, ponieważ wówczas paranoik czuje, że ma jeszcze większe przyzwolenie na prześladowanie fizyczne i psychiczne partnerki. Może również  nastąpić eskalacja podejrzeń o kolejne zdrady. Wszystko dlatego, że osoba z zespołem Otella, jak wszystkie osoby cierpiące na psychozę urojeniową, nie dostrzega absurdalności swojego zachowania. Nie zdaje sobie sprawy z tego, że jest chora, dlatego swoje urojenia uznaje za rzeczywistość.

Psychoza alkoholowa rozwija się powoli, jednak im dłużej trwa, tym ryzyko gwałtownych, niekontrolowanych zachowań jest większe.

Zespół Otella - leczenie. Jakie leki stosuje się w leczeniu chorych z zespołem Otella?

W przypadku zespołu Otella zazdrość towarzysząca uzależnieniu od alkoholu nie mija po utrzymaniu abstynencji i terapii alkoholowej. Konieczne jest leczenie psychiatryczne, które polega na podawaniu leków przeciwpsychotycznych. Jest jednak ono bardzo trudne z powodu braku krytycyzmu chorego i spożywania przez niego alkoholu. Dlatego leczenie może wynikać z nakazu sądowego.

Leczenie zespołu Otella może trwać do końca życia. Ryzyko to zwiększa się, im później choroba zostanie zdiagnozowana.

Bibliografia:
Bogacz P., Zespół Otella, „Moje zdrowie” 2012, nr 4

Polecamy
Depresja alkoholowa - rodzaje, objawy, leczenie

Depresja alkoholowa - rodzaje, objawy, leczenie

Wyróżniamy dwa rozpoznania depresji alkoholowej: pierwotny alkoholizm z wtórną depresją i pierwotną depresję z wtórnym alkoholizmem. Patrząc na statystyki, tyko ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
ZAZDROŚĆ - uczucie związane z miłością, które może być destrukcyjne

ZAZDROŚĆ - uczucie związane z miłością, które może być destrukcyjne

Przyczyny zazdrości w związku

Przyczyny zazdrości w związku

Zdjęcia: Photos.com

Aktualizacja: 01.08.2016

Komentarze (1 - 10 z 49)
Anonimowa, 07.08.2016 21.55
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój mąż od półtora roku oskarża mnie o zdrady od dnia kiedy poszłam do pracy jeżdził za mną do pracy i mnie odbierał przyjeżdzał w czasie przerwy czy nie gadam z innymi mężczyznami i czy nie uciekam z pracy na spotkanie z kochankiem szuka pod łóżkami w piwnicy w szafach po strychu po kilka razy dziennie na drugi dzień mówi i wyzywa od najgorszych był w nocy i się z nim j**a**ś kto kolwiek na mnie spojrzy z mężczyzn to kochanek do sklepu nie mogę sama iść gdy idę z nim i ktoś się na mnie spojrzy to jestem wyzywana nawet do kościoła nie mogę iść i wyjąć telefonu bo mówi ,że pisze do niego i potem sprawdza mi telefon jak nie znany numer to od razu on dzwoni ze swojego sprawdza kto to jest od pięciu mięsiecy jestem na zwolnieniu lekarskim bo zabronił mi pracować tak się już nie da żyć. Kiedy człowiek jest wyzywany za nic i poniżany. Bardzo bym chciała by ktoś z tym problemem do mnie zadzwonił NR.516-905-782
 
córka, 27.07.2016 09.08
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od 13 lat przeżywam ten koszmar. Moja matka robi piekło mojemu ojcu i mnie. Nadużywa alkoholu odejrzewa go o zdrady, a mnie o spiskowanie i krycie go. Nie mam już sił. Wobec mnie wytacza najgorsze podejrzenia straszy mnie policją, sąsiadami, rodziną, wyzywa stosuje przemoc psychiczną. Jestem osobą spokojną, niepijącą, niepalącą wrazliwą i strasznie przezywam kolejne jej ataki w moją stronę, a szczególnie w stronę mojego ojca. Stosuje wobec niego przemoc fizyczną, wobec mnie już nie. Błagam, prosze o pomoc, nie wiem do kogo się zgłosić jak udowodnić jej szaleńcze zachowania, gdyż poza domem sprawia wrażenie ułożonej i stabilnej emocjonalnie osoby.
 
roman, 23.07.2016 23.34
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
monologi trwające po 12 godzin, awantury, wyzwiska poniżanie 5 niebieskich kart 2 wyroki z 207kk 16 lat w skrócie. Jestem wrakiem człowieka szukam pomocy. Jak twierdzi żona że współpracuje z policja i nic jej nie zrobią. to jakaś paranoja
 
moniaa_87, 19.07.2016 14.32
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jesli chcesz porozmawiać o tym to podaje ci mój mail monikaaf1987@onet.pl. Napisz do mnie
 
Joanna, 09.07.2016 13.20
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
mam podobny problem...czy jest ktos z kim moge porozmawiac na ten temat
 
Daggah, 11.06.2016 21.45
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Czy komuś udało sie doprowadzić do leczenia szpitalnego i sie powiodlo? Jakiś cień szansy? U mojego męża zdiagnozowano ostra psychozę i skierowanie do szpitala. Psychozę ma po narkotykach. Ale on twierdzi ze nie ma problemu i sam sobie ze wszystkim poradzi i jest normalny. Wyprowadzilam sie z domu ale maz mnie namawia na spotkania, ze on wszystko rozumie. Ze za duzo sobie pozwolił i juz nigdy tak nie zrobi. Ciezka jest samotność ale jeszcze cięższy strach przed tym co moze wrocic
 
Daggah, 11.06.2016 21.38
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tez mam taka sytuacje. Normalnie jest ok wszystko ale po narkotykach to sie dzieją dziwne życzy. Udało mi sie dojść do psychiatry i zdiagnozował ostra psychozę. Jak sie u Ciebie dalej losy potoczyły?
 
pociecha82, 19.04.2016 19.33
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam Jestem w tym samym g...nie co wy. Najgorsze jest to ze 7 razy sie rozstawalismy, ja go 7 razy przyjmowalam, nadal go kocham, ale tak nie da sie zyc. teraz juz nie jestesmy razem, mam nadzieje ze wytrwam w tym postanowieniu, jest mi strasznie ciezko, pomimo tych wyzwisk, zlego traktowania, ponizania a nawet bicia kocham tego sk...na,,,, ale nie moge sie wylamac.
 
teresa, 17.04.2016 19.40
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
magda mialam to samo .jesli potrzebujesz jeszcze rozmowy z kims napisz
 
Jana, 15.02.2016 00.05
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Nie wiem co dalej bedzie. Ma 37 lat.Wyszedl z więzienia za pobicie policjanta z którym prawdopodobnie zdradziła go jego żona. Dziewczyny młode uważajcie kogo bierzecie za męża. To jest nieuleczalna choroba. Potrafi zniszczyć człowieka. Zazdrość to nie dowód miłości.
 
następne »
strona 1 z 5
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety UWODZENIE: co uwodzi mężczyzn, a co kobiety

Okazuje się, że na kobiety i mężczyzn działają zupełnie odmienne bodźce. Sprawdź, co uwodzi...

więcej

24912

Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość Jak zwalczyć w sobie ZAZDROŚĆ? 9 sposobów na zazdrość

Psychologowie są zgodni: zazdrość jest chorobą i to nieuleczalną. Dlatego trzeba nauczyć się z nią...

więcej

18698

Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania Chemia MIŁOŚCI - co się dzieje w organizmie w czasie zakochania

Każdy kocha inaczej, miłość miłości nierówna. Niektórzy zachowują się jak ogarnięci szałem, inni...

więcej

14731

Miłość: gdy w związku jest duża RÓŻNICA WIEKU między partnerami

On jest po pięćdziesiątce, ona ma zaledwie dwudziestkę. Ona dobiega czterdziestki, on dopiero...

więcej

13435

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Zadałeś bardzo mądre i trafne pytanie - mdłości, przy braku choroby somatycznej (np. zaburzeń trawienia), są bardzo często powiązane ze stresem. Często występuje tak zwane błędne koło - wymioty w...

Proszę umówić się na wizytę do psychologa, który pomoże Panu uporać się z lękami szkolnymi, trudnościami w nawiązywaniu relacji, nieskupianiu się w tak intensywny sposób na reakcjach swojego ciała....

Na początek proszę zrobić wszystkie badania, np. hormony tarczycy, czyli TSH, fT3, fT4 oraz badanie krwi, moczu. Proszę zbadać sobie cukier, potas, żelazo i inne witaminy, jeżeli to wyjdzie dobrze,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.