Uzależnienie od HAZARDU zaczyna się niewinnie

168 komentarze
Autor: Luiza Łuniewska

Uzależnieni od hazardu nie chcą zaakceptować rzeczywistości, są niedojrzali, uciekają w świat marzeń. Mogą stracić majątek, grając w pokera, ruletkę, czy korzystając z „jednorękich bandytów” - automatów do gier. Ale nałogowi hazardziści to nie tylko bywalcy kasyn, to także ci, którzy obsesyjnie grają w totolotka, audiotele czy wysyłają konkursowe sms-y.

Anna twierdzi, że uzależnienie od hazardu ma we krwi. Jej dziadek przepuścił rodzinny majątek na „konikach” – obstawiając wyścigi na warszawskim Służewcu. Jeden z kuzynów, mieszkający zagranicą, co zarobi, zaraz przepuści w kasynie. Jej choroba zaczęła się niewinnie. Siedziała z dzieckiem w domu na urlopie wychowawczym i kombinowała, jak tu poprawić nienajlepszą sytuację materialną rodziny.

Nie przegap

Niewinne początki przyszłego uzależnienia od hazardu

Kiedyś trafiła na kanał telewizyjny z interaktywnymi konkursami dla widzów. - Boże, te pytania takie proste. Wystarczy tylko zadzwonić – pomyślała. No i dzwoniła. Raz nawet wygrała kilkaset złotych. I – jak teraz twierdzi – dzięki temu wciągnęła się. - Potem było już gorzej. Kolejna wygrana nie nadchodziła. A rachunki za telefon – opiewające na astronomiczne sumy - przychodziły co miesiąc. Przez pól roku ukrywała je przed mężem. Potem wszystko się wydało. Na spłatę poszły ich całe oszczędności. - Kobito, czyś ty do cna zdurniała – wkurzył się mąż. - Jak chcesz grać, to w totolotka. Anna na początku twierdziła, ze już nigdy w nic, ale nie minął tydzień, a rzeczywiście poszła do kolektury obstawić. I to nie jeden kupon, ale od razu kilka. Potem kilkanaście, kilkadziesiąt. Czasami się odgrywała, potem znów była na minusie.

Zdaniem eksperta
dr med. Bohdan T. Woronowicz, psychiatra, specjalista terapii uzależnień

Zdrowi ludzie traktują grę jako zabawę, nawet jeśli bardzo chcą wygrać. Wyznaczają sobie najczęściej pewien limit pieniędzy, jakie mogą stracić w grze lub określają limit czasu, po którym odstępują od gry, bez względu na to, czy wygrywają czy też przegrywają. Osoby, które mają w sobie "żyłkę hazardzisty", ale jednocześnie mają większe poczucie odpowiedzialności, wybierają bardziej bezpieczne namiastki hazardu takie jak totolotek, konkursy audiotele czy niedrogie loterie. Bardzo często motywacją jest chęć poprawienia bytu swojego czy rodziny. Zdarza się nawet, że w uzależnienie od hazardu popadają emeryci, którzy chcieli „tylko pomoc dzieciom i wnukom”. W pewnym momencie stracili jednak kontrolę nad swoimi emocjami i tak naprawdę zaczął się  liczyć tylko ten dreszczyk emocji. Co ciekawe nałogowi hazardziści czasami rzeczywiście wygrają duże sumy, ale to ich tylko motywuje by zintensyfikować grę. Zupełnie innymi motywami kierują się osoby, których granie nabrało cech patologicznego hazardu. Nimi kieruje przymus "mocnych wrażeń".

Napięcie towarzyszące grze to siła napędowa hazardu

Sprzedała biżuterię, wzięła kredyt w Providencie. – Gdy sytuacja zrobiła się naprawdę podbramkowa, a nie miałam już żadnej gotówki, znów zaczęłam dzwonić – opowiada. Bo siłą napędową patologicznego hazardu jest potrzeba przeżywania napięcia, jakie pojawia się podczas gry. Wygrana zwiększa poczucie mocy i popycha do dalszej gry. Przegrana powoduje spadek szacunku do siebie i zmniejszenie poczucia kontroli oraz niejednokrotnie żądzę odzyskania straty, a te z kolei stymulują do poszukiwania komfortu psychicznego w kolejnych grach. Paradoksalne jest to, że wielu hazardzistów jest bardziej zadowolonych z przegranej niż z wygranej, bowiem przegrana zmusza ich do odgrywania się i pozwala na dalsza grę, a tym samym umożliwia dalsze przeżywanie stanów napięcia. W efekcie osoba grająca, niezależnie od swojego stanu finansowego nie jest w stanie przerwać gry, bez względu na konsekwencje.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: PhotoSpin

Aktualizacja: 03.03.2014

Komentarze (1 - 10 z 168)
naiwniaczek, 22.11.2014 19.18
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
moje granie zaczęło w 2010 , od małych su od 5 zł, później coraz wieksze 1000 zl na , zamiast chodzic na uczelnie to przesiadywałem przy maszynie , w końcu mnie wylali , nie mam skąńczonych studiów , za to mam długi które spłaca . Mam nadzieje że nie długo znikną maszyny z naszych miast .
 
inga_ipz, 14.08.2014 00.10
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
BEZPŁATNY PROGRAM TERAPEUTYCZNY DLA OSÓB CIERPIĄCYCH Z POWODU UZALEŻNIEŃ BEHAWIORALNYCH, ICH RODZIN I BLISKICH Warszawa Od 1 lipca 2014 roku Ośrodek Psychoterapii i Promocji Zdrowia Instytutu Psychologii Zdrowia PTP „OGRÓD” uruchamia Poradnię Uzależnień dla osób cierpiących z powodu uzależnienia od hazardu, Internetu, komputera, seksu, zakupów, pracy, jedzenia czy innych destrukcyjnych zachowań. W ramach programu prowadzimy terapię indywidualną oraz terapię grupową. W celu skorzystania z bezpłatnej oferty terapeutycznej zadzwoń i umów się na konsultację: tel. (22)665 77 17 (22) 665 77 49 Dzwoniąc należy powołać się na „program behawioralny” Nasz adres: Warszawa ul. J. Olbrachta 118 A. lok. 12 Program refundowany jest z Funduszu Rozwiązywania Problemów Hazardowych będących w dyspozycji Ministra Zdrowia.
 
Bartosz, 11.12.2013 12.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Szukam gości do programu TV: osób, które przegrywają pieniądze np. na automatach do gier. Jeśli jesteś w takiej sytuacji lub znasz kogoś takiego, możesz napisać na adres bartosztv@wp.pl i podać swoje imię wraz z numerem telefonu. Zadzwonię. Rozmowa do niczego nie zobowiązuje. Szukamy osób z całej Polski. Zwracamy koszty udziału. Pilne.
 
rps m, 08.12.2013 22.04
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ja gram u buka, jeszcze większe bagno. Przegrałem masę pieniędzy, może już bym miał piękny dom. Zarabiam dużo ale co z tego jak wszystko przegrywam i jeszcze pożyczam. Muszę się leczyć, ale nie wiem jak. Nie jest mi żal siebie, tylko mojej rodziny, jak by mieli ze mną dobrze gdybym nie był hazardzistą. Pozdrawiam wszystkich debili takich jak ja. Leczmy się i nie dawajmy bukom robić fortuny na naszej naiwności. Pozdrawiam
 
Hubert, 11.11.2013 12.29
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam grałem kilka lat tyle razy wygrałem przegrałem ale .. przyszedł moment w którym postanowiłem nie grać i jakoś potrafie nie grać nie ciagnie mnie tam, nie prawda ze ciezko jest przestać grac tylko trzeba chcieć i nie idziesz kiedyś potrafiłem przegrać głupie 10 zł które mogłem sobie zjeść coś albo wypić piwo, ale na szczęscie to odeszło ode mnie juz i jest zajebiscie ! i wiecej tam nie pojde nie ma opcji za dużo w zyciu starcilem przez to przez co po dzis załuje choc z drugiej strony moze to musiało sie stać zebym pzestał grać ? pozdrawiam i naprawde nie warto bo to gó*no tak zrobi ze wezmie nasze pieniądze mało kto chodzi na + z maszynami
 
pawel, 15.08.2013 10.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Od dziś koniec z tym bagnem... Chcę normalnie żyć... Proszę Boga, aby dał mi silną wolę...
 
siostra hazardzisty, 07.06.2013 12.17
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Witam. Moja historia a raczej historia mojego brata, który za 2 tyg. kończy DOPIERO 18 LAT, jest tragiczna... Nie wiem ile czasu to trwa, ale od kilku lat gra, do tej pory podbierał pieniądze rodzicom, ale jakiś czas temu się zorientowali i ukrócili mu to. Obecnie nadal ma masę długów, ale ponieważ nie ma dostępu do pieniędzy, wariuje. Jest tak agresywny, ze nie da się z nim wytrzymać, ponadto wynosi z domu wartościowe rzeczy, nie chodzi do szkoły, na wszystko ma "wy*ebane".. rodzice nie mają już sił ani wpływu. Nic do niego nie dociera, nikogo nie słucha. Wyciąga ręce do taty i obrzuca nas wszystkich strasznymi wyzwiskami. Znika na całe dnie z domu, ma podejrzanych kolegów... Jak mu pomóc? bezsilność... Cała rodzina na tym cierpi, a On nawet nie zdaje sobie sprawy jak bardzo sam sobie niszczy życie...
 
Maciek, 15.05.2013 11.46
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niezłe z was po...bańce - grać na automatach.... Nuda i żal
 
już nie gram na tych gównach !!!!!!!, 21.04.2013 19.50
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
LUDZIE POWIEM TAK . GRAŁEM NA TYCH GÓWNACH JEDNORĘKICH BANDYTACH PRZEZ ROK MOŻE DŁUŻEJ ALE NIGDY JUŻ NIE WRZUCĘ ANI GROSZA DO TYCH ZASRANYCH MASZYN. JESTEM ŻONATY MAM PIEKNĄ ŻONĘ I DZIECKO I NIE CHCĘ POPAŚĆ W HAZARD. PRACOWAŁEM ZAGRANICĄ I ZARABIAŁEM NIEŹLE TO POSZEDŁEM OD CZASU DO CZASU DO KASYNA , NIE POWIEM BO WYGRYWAŁEM TEŻ NIEMAŁE SUMY 2000 EURO 1500 EURO 1300 EURO I MNIEJSZE SUMY PO 500-600 EURO I CO I GÓWNO BO TO CO WYGRAŁEM TO POTEM WTOPIŁEM W MASZYNY I DODATKOWO JAKIEŚ 2000 EURO NIESTETY SZCZĘŚCIE SZYBKO ODESZŁO ALE JA RÓWNIEŻ ZREZYGNOWAŁEM Z TEGO BAGNA . LUDZIE ZROZUMCIE ŻE NIGDY SIĘ NIE ODEGRACIE NA TYM GÓWNIE TO WAS ZABIJE PSYCHICZNIE I BĘDZIECIE CZULI SIĘ JAK SZMATY (PRZEPRASZAM ZA TAKIE OKREŚLENIE ALE TAK SIĘ CZUŁEM) POMYŚLCIE ILE BYŚCIE ZA TE PIENIĄDZE PRZEGRANE DO DOMU KUPILI LUB JECHALI NA PIĘKNE WAKACJE W CIEPŁYCH KRAJACH. AUTOMATY TO WIELKIE GÓWNO I OSZUSTWO KRĘCĄCE SIĘ W KÓŁKO BĘBNY I GŁUPIA RADOŚĆ Z JEDNEJ LUB DWÓCH WIĘKSZYCH WYGRANYCH A POTEM CO ? WŁOŻYCIE ZNOWU W TEN SYF I WEŹMIECIE KREDYTY BĘDZIECIE SPŁACAĆ PRZEZ LATA KOSZTEM ZDROWIA, ZRUJNOWANEJ PSYCHIKI I UTRATY RODZINY . NIGDY NIE BYŁEM UZALEŻNIONY OD MASZYN ALE PO DUŻEJ WYGRANEJ WCIĄGAŁO DO DALSZEJ GRY. NA SZCZĘŚCIE NIGDY NIE BRAŁEM KREDYTOW NA TO BAGNO BO MIAŁEM DOBRĄ PENSJĘ NO ALE STRACIŁEM JAKIEŚ 3000 EURO TO JEST 12000 ZŁ , CO BYM ZA TO KUPIŁ ? MOŻE JAKIEŚ ŁADNE MEBLE, UŻYWANY SAMOCHÓD LUB RODZINNY WYJAZD NA DWA TYGODNIE NA WYSPY KANARYJSKIE. TAKŻE JUŻ NIKT MI NIE POWIE ŻE NA TYCH BANDYTACH MOŻNA WYGRAĆ . JA NATOMIAST WIEM ŻE JAK DALEJ BYM GRAŁ W TO BAGNO TO BYM MÓGŁ POPŁYNĄĆ TYLKO NA DNO I ZESZMACIĆ SIĘ KOMPLETNIE. RZYGAM TYM GÓWNEM I MAM WSTRĘT DO KASYN Z OBOJĘTNIE JAKIMI GRAMI I MASZYNAMI. POZDRAWIAM WSZYSTKICH I ŻYCZĘ WYJŚCIA Z TEGO BAGNA I NIE MÓWCIE ŻE TO UZALEŻNIA . PO PROSTU MUSICIE POWIEDZIEĆ KOŃCZĘ Z TYM GÓWNEM BO TO MNIE ZABIJE.
 
anonim , 09.01.2013 16.27
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
WITAM mam 32 lata, zaczałęm grać od czerwca 2012 , zaczałęm od 5 zł na automatach, potem od sierpnia 2012 zaczałem korzystac z hazardu internetwego, PIERWSZY RAZ wplaciłem 50 euro - wygrałem 200 euro,, potem były porazki, Natepnie nastąpił zwrot,,, przy wpłaceniu 500 euro miałem 4000 EURO na plusie - był to moment w którym miałbym 16000zł .. ........i tu nastąpił błąd...... grałem dalej .... starciłem 16000zł potem wziałem kredyt - straciłem w ciągu 5 miesiący ok 50000zł.. . najlepsze jest to ze długi były zdecydowanie mniejsze , gdyby nie zachęcali tymi bonusami itp,,,,( psychologia) ...........co bedzie dalej.....????od stycznia 2012 zaczeło sie spałcanie DŁUGÓW..... NAWET GDYBYM WTEDY JAK MIAŁEM JUZ TE 16000 zł nie grał , to i tak predzej czy pózniej straciłbym te pieniądze.. hazard=bagni
 
następne »
strona 1 z 17
reklama
reklama
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo - skutki uboczne zażywania dopalaczy Dopalacze zbierają śmiertelne żniwo - skutki uboczne zażywania dopalaczy

Dopalacze to narkotyki wyjątkowo niebezpieczne dla zdrowia. Najczęściej po substancje psychoaktywne...

więcej

11604

BIGOREKSJA - obsesja na punkcie muskulatury BIGOREKSJA - obsesja na punkcie muskulatury

Bigoreksja to uzależnienie. Doskonale uformowane bicepsy, widoczny każdy mięsień brzucha. Nie...

więcej

3846

Ketamina - NARKOTYK coraz popularniejszy wśród nastolatków Ketamina - NARKOTYK coraz popularniejszy wśród nastolatków

Ketamina to lek od dawna stosowany w medycynie, jednak przez nastolatki coraz częściej jest...

więcej

3104

Testy na obecność marihuany (THC) w moczu i na przedmiotach osobistego użytku Testy na obecność marihuany (THC) w moczu i na przedmiotach osobistego użytku

Najpopularniejsze testy na obecność THC (tetrahydrokannabinolu) badają mocz lub przedmioty użytku...

więcej

12116

Zamów bezpłatny newsletter

zapisz się
Autodiagnoza

Wybierz badanie

albo

Alfabetyczny indeks badań

A B C D E F G H I J
K L Ł M N O P R S Ś
T U W Z Ż
Eksperci

Wszystko zależy od tego ile lat ma dziecko. Głoska r pojawia się najpóźniej w rozwoju mowy, tj. około 5 roku życia. Przed osiągnięciem tego wieku nie należy podejmować prób ćwiczeń w kierunku...

Podczas wymowy głosek szumiących czyli sz, ż, cz, dż język przypomina kształtem łyżeczkę. Jest zawinięty po bokach i lekko na czubku. Boki języka dotykają do dziąseł przy bocznych zębach. Wargi...

Grupy wsparcia
data

Listopad 23, 2014

Ja już od 3 miesięcy stosuję tabletki z acai . Jest kilka preparatów na rynku z tym składem, ale z opinii w internecie wynika, że Acai Berry 900 jest najlepszy i najbezpieczniejszy (oryginalna strona tutaj > http://goo.gl/6UEeqp) , dlatego postanowiłam go przetestować. Pierwsze kilogramy...

data

Listopad 23, 2014

Witam, szukam opinii o occie jabłkowym Ojca Mateusza na odchudzanie. Ktoś stosował na odchudzanie? Podobno lepszy pod względem jakości niż inne dostępne octy. Ma dużo pozytywnych opinii, ale ja szukam takich na odchudzanie. Czy ktos stosował i może coś napisać? odchudzanie octem...

data

Listopad 18, 2014

Co do skuteczności ja jestem bardzo zadowolona bo waga w ciągu trzech miesięcy spadła 0 14 kg...??

data

Listopad 21, 2014

lepszy jest od tego całego g***** sprzedawanego w aptekach i sklepach

reklama
Aktywna społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.