Jak żyć z chorym na ALZHEIMERA? Porady dla opiekującego się chorym na Alzheimera

Konsultant: Alicja Sadowska, psycholog
21 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Choroba Alzheimera dotyka całą rodzinę. Najbardziej jednak tych, którzy sprawują codzienną opiekę nad bezradnym chorym. Skazani na zajmowanie się nim przez całe lata - izolują się, zupełnie  zapominają o sobie, o radościach życia.

W Polsce ponad 90 proc. chorych na Alzheimera przebywa w domu od początku choroby aż do kresu życia, a ich opiekunami są osoby z najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie ma oczywiste plusy - dom to miejsce, które chory zna najlepiej, tu czuje się najbezpieczniej. Opiekun jednak bierze na siebie trud nieustającego dyżuru, który, w miarę jak choroba postępuje, wymaga coraz większego wysiłku fizycznego i odporności psychicznej. Zwykle opiekunem jest współmałżonek, a ponieważ choroba Alzheimera dotyka osoby w wieku podeszłym, po 60. roku życia i później, sam jest często nie w pełni sił. Dlatego tak ważna jest pomoc i wsparcie rodziny oraz przyjaciół.  Mamy tylko kilka domów dziennego pobytu dla chorych na Alzheimera, które mogą przyjąć kilkadziesiąt osób. A na chorobę tę cierpi u nas ok. 250 tys. mężczyzn i kobiet.

Choroba Alzheimera - dzielić się problemem

Gdy dowiadujemy się, że bliski cierpi na chorobę Alzheimera, pierwszą reakcją jest zwykle rozżalenie, bunt. Potem przychodzi przerażenie: jak ja temu podołam? Tymczasem, zaakceptowanie diagnozy, to pierwszy warunek poradzenia sobie z trudną sytuacją. Potem warto dowiedzieć się o chorobie jak najwięcej: od lekarzy, z fachowych książek i od członków stowarzyszeń zrzeszających ludzi z takimi problemami.

Nie trzeba się wstydzić, że nasz bliski jest chory na Alzheimera. O reakcję otoczenia często martwią się opiekunowie. Izolują więc chorego i jednocześnie siebie. Tymczasem psycholodzy doradzają, by mówili o swoim problemie jak największej liczbie osób. Może któraś z nich wyjdzie z chorym na spacer, pogra z nim w karty, obejrzy fotografie z dawnych lat? Poproszeni, zrobią to chętnie. Nie wiedząc jednak wiele na temat choroby, boją się urazić bliskich chorego i dlatego nie oferują pomocy. Dobrze jest, jeśli o problemie wiedzą sąsiedzi czy personel najbliższych sklepów. Gdyby chory wyszedł z domu i zgubił się - pomogą mu odnaleźć drogę powrotną. Osoba cierpiąca na Alzheimera powinna zawsze mieć przy sobie adres i numer telefonu - najlepiej na specjalnej, przymocowanej do ubrania wszywce lub na bransoletce.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Dziesięć złotych reguł opiekuna

 • Zostań członkiem grupy wsparcia.
 • Przyjmij każdą pomoc, którą ktoś ci oferuje.
 • Nie bój się prosić innych o dotrzymanie choremu towarzystwa, gdy musisz wyjść z domu.
 • Jeśli pracujesz, zrób wszystko, co możliwe, by nie rezygnować z pracy.
 • Nie spodziewaj się, że będziesz ciągle w stanie wykonywać wszystko, co wcześniej ci się udawało; nie stresuj się - tak po prostu musi być.
 • Zapewnij sobie odpoczynek - skorzystaj ze wsparcia rodziny, przyjaciół, ludzi ze stowarzyszenia.
 • Utrzymuj kontakty towarzyskie i rozwijaj swoje zainteresowania.
 • Pamiętaj, że masz prawo do przyjemności - zadowolony lepiej wypełnisz swoje obowiązki.
 • Nie obarczaj się winą za to, że czasem tracisz cierpliwość. W chwili załamania zadzwoń i porozmawiaj z kimś, kto cię zrozumie.
 • By nie okazać, że za chwilę wybuchniesz - wyjdź z pokoju i wróć, gdy będziesz spokojniejszy.

Przyjazny dom osoby chorej na Alzheimera

Na początku wystarczy ułatwić choremu wykonywanie codziennych czynności: usunąć z podłóg małe chodniki, a większe przymocować, by się nie ślizgały; z trasy codziennych wędrówek usunąć drobne przeszkody, np. stołki; pamiętać o odkładaniu rzeczy na miejsce, by chory łatwiej je odnajdował; usunąć zasuwki, zatrzaski, by nie mógł się niechcący zamknąć. Ważne jest też ułatwienie choremu orientacji w przestrzeni  - można np. oznaczyć kolorowymi strzałkami drogę do łazienki.  Później należy zadbać o bezpieczeństwo chorego, np.: ostre przedmioty, leki, środki czystości trzymać w zamkniętych szafkach; schować zapałki i zapalniczki; uniemożliwić korzystanie ze zmechanizowanych sprzętów gospodarstwa domowego; odłączać dopływ wody i gazu, gdy chory musi zostać sam w domu.  Pozwólmy choremu wykonywać drobne czynności. Włączajmy go do życia towarzyskiego. Wzmocni to jego wiarę, że nadal jest pełnoprawnym członkiem rodziny.

Co wiemy o chorobie Alzheimera

 • Należy do grupy tzw. schorzeń otępiennych.
 • Trwa zwykle 6 - 14 lat i różnie przebiega.
 • Ujawnia się zwykle u ludzi 60 - 65-letnich.
 • Jej efektem jest stopniowy zanik neuronów (komórek nerwowych) w mózgu. Z wiekiem giną one u każdego z nas, ale w chorobie Alzheimera ten proces jest bardzo szybki. Neurony giną, a w ich miejsca wkraczają złogi pewnego białka (beta-amyloidu), które uniemożliwia przepływ informacji między pozostałymi komórkami nerwowymi. W zaawansowanych stadiach choroby cały mózg pacjenta poprzetykany  jest blaszkami beta-amyloidu.
 • Na Alzheimera nie ma skutecznego lekarstwa. Dostępne na  naszym rynku środki - spowalniają  nieco rozwój choroby.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom  z Chorobą Alzheimera, Warszawa, ul. Hoża 54/1,  tel. (022) 622-11-22
Lokalne organizacje alzheimerowskie - adresy znajdują się na stronie: www.alzheimer.pl
Polska Fundacja  Alzheimerowska, Warszawa, ul. Widok 10,  tel. (022) 827-35-86.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 14.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 21)
Ewa, 20.07.2017 11.36
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem oiekunka,poniewaz mam za mała emeryture,zebyopłacic rachunki i godnie zyc(wynikPRL) opiekuje sie osoba ,ktora miała poczatkAlzheimera,gdy pierwszy raz tu zawitałam dzisiaj,z mojej obserwacji to przez 2ipól roku strasznie choroba sie posuneła,chwilami mysle ,ze Tej Kobiecie zaszkodziły opiekunki,poniewaz całkowicie sie zdała na nas(jestesmy we dwie)i tak stopniowo sie wyłancza.Praca wymagajaca bardzo duzo cierpliwosci i samodyscypliny. Wytrwałosci w opiece jesli ktos musi
 
Bez nadziei, 24.06.2017 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opiekuję się chorym. Robię wszystko jak robot. A wewnątrz kipi wściekłość i nienawiść. Nie jestem już młoda. Chcę wiedzieć tylko jedno: ile to jeszcze potrwa ? Czy mam jakąś nadzieję na rok -dwa własnego życia ? Czy nie doczekam oswobodzenia ? Nikt - ani lekarze ani opiekunowie którzy to przeżyli nie piszą konkretnie ile to trwa i na jakim etapie chorzy odchodzą. Co to znaczy 6 do 14 lat ? Od kiedy to się liczy ?
 
Córka, 29.03.2017 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobrym rozwiązaniem są pajace lub kombinezony dla osób chorych, zapinane na plecach. Są różne wersje, z rękawem lub bez i nogawką krótką lub długą. Do wyboru bawełna, dzianina i polar. Nie chcę robić reklamy konkretnej stronie ale proszę wpisać pajace ala chorych na alzheimera.
 
Ala, 24.02.2017 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tereso podaj proszę, gdzie można kupić pieluchy, o których piszesz - zapinane na plecach?
 
aga, 11.02.2017 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze oodaj dokladnie gdzie mozna dostac takie pieluchy zapinane
 
Teresa, 08.11.2016 20.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam problem u mojej mamy ,ściągała pieluchy i niestety cała pościel nadawała się do wyprania i tak dzień w dzień.Szukałam jak mogę rozwiązać problem ściągania pieluch ,wchodziłam na różne fora poświęcone takim problemom no i w końcu znalazłam.Na jednym forum znalazłam odpowiedź że istnieją pieluchy dla dorosłych zapinane na plecach .Zakupiłam taki śpioch i to okazało się strzał w dziesiątkę ,problem znikną łmama już nie może ściągnąć pieluchy
 
opiekun, 04.07.2016 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko na taką opiekę trzeba mieć pieniądze i to niemałe. kiedy emerytura jest niewielka a leki na alzheimera są bardzo drogie a osoba opiekująca się przekroczyła 70-kę i sama ma kłopoty ze zdrowiem,to co wtedy? tacy chorzy i ich opiekunowie są w naszym kraju zdani na siebie. Temat chorób otępiennych jest starannie pomijany,bo w starego i w dodatku beznadziejnie chorego nie opłaca sią inwestować.
 
gucha, 17.05.2016 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej na temat choroby Alzheimera jeżeli byłaby chętna osoba która mogłaby mi pomoc i opisać przypadek członka swojej rodziny bądź sąsiada z tą chorobą byłabym bardzo wdzięczna, wszystkie historie proszę wysyłać pod adres mailowy gucha06@op.pl z góry serdecznie dziękuję :)
 
Elizjaeliasz, 18.02.2016 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety Alzheimer to ciężka choroba i odbija sie na całej rodzinie. Przede wszytski idźcie do psychiatry, który stwierdzi jakie rodzaj Alzheimera występuje u Twojej mamy, bo jest ich kilka. Moja babcia miała Otępienie typu Alzheimerowskiego, kontakt jest normalny, ale coraz gorzej z pamięcią, wykonuje rózne dziwne rzeczy, słodzi słony obiad, wychodzi w pidżamie z domu.. Postanowilismy ze nasza babcia powinna miec stałą opiekę, kiedy nas nie ma w domu i korzystamy z opiekunów, którzy przyjezdzają zajmować się babcią, to jest firma Gold Care, możesz sobie poczytać na ich stronie co poferują, ale moja rodzina jest bardzo zadowolona z ich pomocy. Babcia ma się dobrze i wszytscy jestesmy spokojni, wiedząc ze nic złego sie nie stanie
 
grazka35, 25.01.2016 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata zmarł pół roku temu ,podczas choroby taty zauważyliśmy ze mama jest inna, okazało się ze ma Alzheimera. Tata opiekował się mama i ukrywał chorobę przed nami, teraz to my zostaliśmy z chorobą i nie wiemy jak pomóc mamie. Proszę o podpowiedz jak postępować i gdzie szukać pomocy.
 
następne »
strona 1 z 3
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

76

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

68

Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej Jak rozpoznać chorobę psychiczną. Co może świadczyć o chorobie psychicznej

Choroba psychiczna to stan zaburzenia postrzegania realnej rzeczywistości. Jak rozpoznać chorobę...

więcej

58

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

56

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Najważniejsze w tym, co opisujesz, to fakt, iż jest to przeszłość. Kluczowe dla wyjaśnienia jest opisane podejrzenie padaczki. Padaczka kojarzy nam się z widokiem chorego leżącego w konwulsjach na...

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.