Jak żyć z chorym na ALZHEIMERA? Porady dla opiekującego się chorym na Alzheimera

Konsultant: Alicja Sadowska, psycholog
20 komentarze
Autor: Beata Prasałek

Choroba Alzheimera dotyka całą rodzinę. Najbardziej jednak tych, którzy sprawują codzienną opiekę nad bezradnym chorym. Skazani na zajmowanie się nim przez całe lata - izolują się, zupełnie  zapominają o sobie, o radościach życia.

W Polsce ponad 90 proc. chorych na Alzheimera przebywa w domu od początku choroby aż do kresu życia, a ich opiekunami są osoby z najbliższej rodziny. Takie rozwiązanie ma oczywiste plusy - dom to miejsce, które chory zna najlepiej, tu czuje się najbezpieczniej. Opiekun jednak bierze na siebie trud nieustającego dyżuru, który, w miarę jak choroba postępuje, wymaga coraz większego wysiłku fizycznego i odporności psychicznej. Zwykle opiekunem jest współmałżonek, a ponieważ choroba Alzheimera dotyka osoby w wieku podeszłym, po 60. roku życia i później, sam jest często nie w pełni sił. Dlatego tak ważna jest pomoc i wsparcie rodziny oraz przyjaciół.  Mamy tylko kilka domów dziennego pobytu dla chorych na Alzheimera, które mogą przyjąć kilkadziesiąt osób. A na chorobę tę cierpi u nas ok. 250 tys. mężczyzn i kobiet.

Choroba Alzheimera - dzielić się problemem

Gdy dowiadujemy się, że bliski cierpi na chorobę Alzheimera, pierwszą reakcją jest zwykle rozżalenie, bunt. Potem przychodzi przerażenie: jak ja temu podołam? Tymczasem, zaakceptowanie diagnozy, to pierwszy warunek poradzenia sobie z trudną sytuacją. Potem warto dowiedzieć się o chorobie jak najwięcej: od lekarzy, z fachowych książek i od członków stowarzyszeń zrzeszających ludzi z takimi problemami.

Nie trzeba się wstydzić, że nasz bliski jest chory na Alzheimera. O reakcję otoczenia często martwią się opiekunowie. Izolują więc chorego i jednocześnie siebie. Tymczasem psycholodzy doradzają, by mówili o swoim problemie jak największej liczbie osób. Może któraś z nich wyjdzie z chorym na spacer, pogra z nim w karty, obejrzy fotografie z dawnych lat? Poproszeni, zrobią to chętnie. Nie wiedząc jednak wiele na temat choroby, boją się urazić bliskich chorego i dlatego nie oferują pomocy. Dobrze jest, jeśli o problemie wiedzą sąsiedzi czy personel najbliższych sklepów. Gdyby chory wyszedł z domu i zgubił się - pomogą mu odnaleźć drogę powrotną. Osoba cierpiąca na Alzheimera powinna zawsze mieć przy sobie adres i numer telefonu - najlepiej na specjalnej, przymocowanej do ubrania wszywce lub na bransoletce.

Zrób to koniecznie

Zrób to koniecznie

Dziesięć złotych reguł opiekuna

 • Zostań członkiem grupy wsparcia.
 • Przyjmij każdą pomoc, którą ktoś ci oferuje.
 • Nie bój się prosić innych o dotrzymanie choremu towarzystwa, gdy musisz wyjść z domu.
 • Jeśli pracujesz, zrób wszystko, co możliwe, by nie rezygnować z pracy.
 • Nie spodziewaj się, że będziesz ciągle w stanie wykonywać wszystko, co wcześniej ci się udawało; nie stresuj się - tak po prostu musi być.
 • Zapewnij sobie odpoczynek - skorzystaj ze wsparcia rodziny, przyjaciół, ludzi ze stowarzyszenia.
 • Utrzymuj kontakty towarzyskie i rozwijaj swoje zainteresowania.
 • Pamiętaj, że masz prawo do przyjemności - zadowolony lepiej wypełnisz swoje obowiązki.
 • Nie obarczaj się winą za to, że czasem tracisz cierpliwość. W chwili załamania zadzwoń i porozmawiaj z kimś, kto cię zrozumie.
 • By nie okazać, że za chwilę wybuchniesz - wyjdź z pokoju i wróć, gdy będziesz spokojniejszy.

Przyjazny dom osoby chorej na Alzheimera

Na początku wystarczy ułatwić choremu wykonywanie codziennych czynności: usunąć z podłóg małe chodniki, a większe przymocować, by się nie ślizgały; z trasy codziennych wędrówek usunąć drobne przeszkody, np. stołki; pamiętać o odkładaniu rzeczy na miejsce, by chory łatwiej je odnajdował; usunąć zasuwki, zatrzaski, by nie mógł się niechcący zamknąć. Ważne jest też ułatwienie choremu orientacji w przestrzeni  - można np. oznaczyć kolorowymi strzałkami drogę do łazienki.  Później należy zadbać o bezpieczeństwo chorego, np.: ostre przedmioty, leki, środki czystości trzymać w zamkniętych szafkach; schować zapałki i zapalniczki; uniemożliwić korzystanie ze zmechanizowanych sprzętów gospodarstwa domowego; odłączać dopływ wody i gazu, gdy chory musi zostać sam w domu.  Pozwólmy choremu wykonywać drobne czynności. Włączajmy go do życia towarzyskiego. Wzmocni to jego wiarę, że nadal jest pełnoprawnym członkiem rodziny.

Co wiemy o chorobie Alzheimera

 • Należy do grupy tzw. schorzeń otępiennych.
 • Trwa zwykle 6 - 14 lat i różnie przebiega.
 • Ujawnia się zwykle u ludzi 60 - 65-letnich.
 • Jej efektem jest stopniowy zanik neuronów (komórek nerwowych) w mózgu. Z wiekiem giną one u każdego z nas, ale w chorobie Alzheimera ten proces jest bardzo szybki. Neurony giną, a w ich miejsca wkraczają złogi pewnego białka (beta-amyloidu), które uniemożliwia przepływ informacji między pozostałymi komórkami nerwowymi. W zaawansowanych stadiach choroby cały mózg pacjenta poprzetykany  jest blaszkami beta-amyloidu.
 • Na Alzheimera nie ma skutecznego lekarstwa. Dostępne na  naszym rynku środki - spowalniają  nieco rozwój choroby.

Gdzie szukać pomocy

Gdzie szukać pomocy

Polskie Stowarzyszenie Pomocy Osobom  z Chorobą Alzheimera, Warszawa, ul. Hoża 54/1,  tel. (022) 622-11-22
Lokalne organizacje alzheimerowskie - adresy znajdują się na stronie: www.alzheimer.pl
Polska Fundacja  Alzheimerowska, Warszawa, ul. Widok 10,  tel. (022) 827-35-86.

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia alzheimera?

Będzie prosty test na ryzyko wystąpienia alzheimera?

Alzheimerem można się zarazić? Wywiad z prof. Davidsonem

Alzheimerem można się zarazić? Wywiad z prof. Davidsonem

Zdjęcia: Purestock

Aktualizacja: 14.12.2015

Komentarze (1 - 10 z 20)
Bez nadziei, 24.06.2017 18.53
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Opiekuję się chorym. Robię wszystko jak robot. A wewnątrz kipi wściekłość i nienawiść. Nie jestem już młoda. Chcę wiedzieć tylko jedno: ile to jeszcze potrwa ? Czy mam jakąś nadzieję na rok -dwa własnego życia ? Czy nie doczekam oswobodzenia ? Nikt - ani lekarze ani opiekunowie którzy to przeżyli nie piszą konkretnie ile to trwa i na jakim etapie chorzy odchodzą. Co to znaczy 6 do 14 lat ? Od kiedy to się liczy ?
 
Córka, 29.03.2017 13.11
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Dobrym rozwiązaniem są pajace lub kombinezony dla osób chorych, zapinane na plecach. Są różne wersje, z rękawem lub bez i nogawką krótką lub długą. Do wyboru bawełna, dzianina i polar. Nie chcę robić reklamy konkretnej stronie ale proszę wpisać pajace ala chorych na alzheimera.
 
Ala, 24.02.2017 16.26
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tereso podaj proszę, gdzie można kupić pieluchy, o których piszesz - zapinane na plecach?
 
aga, 11.02.2017 21.07
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Prosze oodaj dokladnie gdzie mozna dostac takie pieluchy zapinane
 
Teresa, 08.11.2016 20.16
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Miałam problem u mojej mamy ,ściągała pieluchy i niestety cała pościel nadawała się do wyprania i tak dzień w dzień.Szukałam jak mogę rozwiązać problem ściągania pieluch ,wchodziłam na różne fora poświęcone takim problemom no i w końcu znalazłam.Na jednym forum znalazłam odpowiedź że istnieją pieluchy dla dorosłych zapinane na plecach .Zakupiłam taki śpioch i to okazało się strzał w dziesiątkę ,problem znikną łmama już nie może ściągnąć pieluchy
 
opiekun, 04.07.2016 23.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Tylko na taką opiekę trzeba mieć pieniądze i to niemałe. kiedy emerytura jest niewielka a leki na alzheimera są bardzo drogie a osoba opiekująca się przekroczyła 70-kę i sama ma kłopoty ze zdrowiem,to co wtedy? tacy chorzy i ich opiekunowie są w naszym kraju zdani na siebie. Temat chorób otępiennych jest starannie pomijany,bo w starego i w dodatku beznadziejnie chorego nie opłaca sią inwestować.
 
gucha, 17.05.2016 10.54
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Jestem w trakcie pisania pracy magisterskiej na temat choroby Alzheimera jeżeli byłaby chętna osoba która mogłaby mi pomoc i opisać przypadek członka swojej rodziny bądź sąsiada z tą chorobą byłabym bardzo wdzięczna, wszystkie historie proszę wysyłać pod adres mailowy gucha06@op.pl z góry serdecznie dziękuję :)
 
Elizjaeliasz, 18.02.2016 11.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Niestety Alzheimer to ciężka choroba i odbija sie na całej rodzinie. Przede wszytski idźcie do psychiatry, który stwierdzi jakie rodzaj Alzheimera występuje u Twojej mamy, bo jest ich kilka. Moja babcia miała Otępienie typu Alzheimerowskiego, kontakt jest normalny, ale coraz gorzej z pamięcią, wykonuje rózne dziwne rzeczy, słodzi słony obiad, wychodzi w pidżamie z domu.. Postanowilismy ze nasza babcia powinna miec stałą opiekę, kiedy nas nie ma w domu i korzystamy z opiekunów, którzy przyjezdzają zajmować się babcią, to jest firma Gold Care, możesz sobie poczytać na ich stronie co poferują, ale moja rodzina jest bardzo zadowolona z ich pomocy. Babcia ma się dobrze i wszytscy jestesmy spokojni, wiedząc ze nic złego sie nie stanie
 
grazka35, 25.01.2016 12.21
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Mój tata zmarł pół roku temu ,podczas choroby taty zauważyliśmy ze mama jest inna, okazało się ze ma Alzheimera. Tata opiekował się mama i ukrywał chorobę przed nami, teraz to my zostaliśmy z chorobą i nie wiemy jak pomóc mamie. Proszę o podpowiedz jak postępować i gdzie szukać pomocy.
 
Agnieszka , 09.06.2015 17.06
» zgłoś nadużycie » ODPOWIEDZ
Ludzie o tym nie mówią ale to jest poważny problem. Teściowa mojej siostry choruje na alzheimera i niestety wymaga ciągłej opieki. Siostra biega z pracy do domu i potem do niej na chwile i po dzieci i tak w kółko. Dziwię się, że jeszcze się nie wykończyła nerwowo.
 
następne »
strona 1 z 2
DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy? Nerwica - objawy. Czy to, co czujesz i robisz jest objawem nerwicy?

Nerwica ma różnorodne objawy. Daje znać o sobie przez ciało, emocje i zachowania. Objawy nerwicy...

więcej

40

Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie Nerwica serca - objawy, przyczyny, leczenie

Nerwica serca to odmiana nerwicy lękowej, która objawia się pod postacią zaburzeń w rytmie serca,...

więcej

35

Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia Ataki PANIKI - co robić, by nie ulegać napadom przerażenia

Wszyscy czasem odczuwamy lęk. Niekiedy osiąga on jednak rozmiar psychicznego kataklizmu: wpadamy w...

więcej

29

Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę? Nerwica - leczenie. W jaki sposób leczyć nerwicę?

Leczenie nerwicy wymaga czasu, ale warto podjąć ten wysiłek. Nerwica bowiem może całkowicie...

więcej

28

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, dla dobra dziecka trzeba jak najszybciej skonsultować się z lekarzem psychiatrą, a nie z psychologiem, dlatego że stany lękowe utrzymują się u Pani syna dość długo. Nie ma na co czekać,...

Problem snu małych dzieci to bardzo ważny temat dla całej rodziny, zrozumiały jest Pani niepokój. W tej kwestii wiele jest wskazówek, rad, które należny przetestować i stosować, jeśli działają...

Nie pisze Pani, czy coś w ostatnim czasie zmieniło się u Pani w życiu, może pojawił się jakiś stres, który może powodować problemy z mową albo np. korygowała sobie Pani uzębienie, co też ma...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.