Jak dojść do siebie PO PORODZIE? Dzień pierwszy

2011-06-07 14:27

Pierwsze dni połogu mogą być trudne - możesz czuć się obolała i osłabiona. Krwawienie z dróg rodnych, rana na kroczu, kłopoty z wypróżnianiem... Jak dobrze znieść ten trudny czas po porodzie?

Jak dojść do siebie PO PORODZIE? Dzień pierwszy
Autor: Thinkstockphotos.com

Spis treści

  1. Co powinnaś wiedzieć o połogu?

Używaj dużych wkładek

Wydzielina z pochwy jest na początku obfita, więc zawczasu zaopatrz się w duże wkładki higieniczne, zwane też podkładami poporodowymi (np. marki Bella), które doskonale chłoną krew i jednocześnie przepuszczają powietrze. Standardowe podpaski będą niewystarczające. W żadnym wypadku nie stosuj tamponów dopochwowych. Wkładki zmieniaj nie rzadziej niż co 2–3 godziny, także po każdej wizycie w toalecie. Uwaga: myj ręce nie tylko po zmianie podkładu, lecz także przed tą czynnością, żeby na dłoniach nie wprowadzić zarazków w okolice rany po nacięciu lub pęknięciu krocza.

Noś wygodną bieliznę

Możesz kupić specjalne majtki jednorazowe z siateczki, ale nie wszystkim kobietom one odpowiadają. Równie dobrze sprawdzą się zwykłe, luźniejsze majtki bawełniane. Takie majtki też są przewiewne i ich noszenie niczym nie grozi (wbrew opiniom sprzed lat), pod warunkiem że będziesz wietrzyć krocze. Ważny jest też dobry stanik: bez fiszbinów, z szerokimi ramiączkami i odpinanymi miseczkami do karmienia.

Co powinnaś wiedzieć o połogu?

5 rzeczy, których nie wiesz o połogu

Oszczędzaj krocze

Gdy krocze zostało nacięte, przez okres 7–10 dni nie będziesz mogła normalnie siedzieć, bo może to doprowadzić do urazu. Aby zmniejszyć dyskomfort, podkładaj pod pupę specjalną poduszkę z otworem albo ręcznik zwinięty w rulon i uformowany na kształt litery „U”.

Dbaj o higienę intymną

Podmywaj się tak często, jak potrzebujesz – ale nie mniej niż 3 razy dziennie – pod bieżącą wodą, od przodu do tyłu. Do mycia stosuj łagodny płyn do higieny intymnej, taki, który nie podrażnia wrażliwych miejsc. Bardzo dobrze robi też przemywanie krocza płynem Tantum Rosa, który działa przeciwzapalnie, przeciwbólowo i antyseptycznie. W gojeniu się rany pomogą też napary z ziół: kory dębu, nagietka, rumianku.

Starannie osuszaj ranę

Po umyciu krocza delikatnie osusz je jednorazowym papierowym ręcznikiem – musi być miękki i dobrze wchłaniać wodę. Tradycyjne ręczniki nie są tak chłonne ani higieniczne. Nie pocieraj krocza, by nie naruszyć szwów.

Wietrz krocze

Dostęp powietrza przyspiesza gojenie się rany i zapobiega infekcjom bakteryjnym, dlatego nacięte krocze musi być wietrzone. Połóż się bez bielizny, pod pośladki podłóż duży podkład lub płat ligniny, nogi lekko ugnij w kolanach i odpoczywaj w ten sposób przez 15–20 minut przynajmniej 2–3 razy dziennie. W szpitalu, w wieloosobowej sali, może to być trudne, ale trzeba próbować – możesz np. narzucić na kolana prześcieradło czy ręcznik albo położyć się w łóżku nogami do ściany.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza