Waga podczas ciąży - dlaczego trzeba tak tyć

2007-05-21 5:11

Równomierne przybieranie na wadze podczas ciąży jest bardzo ważne, bo świadczy o jej prawidłowym rozwoju. Gdy zaś waga nie rośnie lub rośnie zbyt gwałtownie, może to być sygnał, że dzieje się coś niepokojącego. Dlatego lekarz prowadzący waży cię podczas każdej wizyty, a wynik zapisuje w karcie ciąży. Warto także, żebyś sama kontrolowała wagę przynajmniej raz na tydzień.

Waga podczas ciąży - dlaczego trzeba tak tyć
Autor: thinkstockphotos.com

W pierwszym trymestrze powinnaś przybrać na wadze niewiele, zaledwie 1–2 kg. A jeśli dokuczają ci silne mdłości, którym towarzyszą wymioty, możesz nawet nieco schudnąć (do 2 kg). Lepiej nie tyć w początkowych miesiącach ciąży zbyt wiele, bo „nabyte” wtedy dodatkowe kilogramy „idą” w ciebie, a nie w dziecko, i trudniej ci będzie pozbyć się ich po porodzie. W drugim trymestrze idealny przyrost to 5–6 kg (po 1,5–2 kg na miesiąc), a w ostatnim 4–6 kg. Razem daje to 10–14 kg. Właśnie taki przybór wagi uważa się obecnie za normę przy prawidłowej wadze. Uwaga: jeśli spodziewasz się bliźniąt, twoja waga powinna powiększyć się dodatkowo jedynie o ciężar drugiego dziecka, a więc zalecany przybór wagi to 14–18 kg. Generalna zasada jest taka, że im mniej kobieta ważyła przed ciążą, tym więcej powinna przytyć podczas ciąży. A więc jeśli byłaś bardzo szczupła, powinnaś przytyć 13–17 kg, jeśli zaś miałaś nadwagę, to najwyżej 8–10 kg. Żeby wiedzieć dokładnie, ile możesz przytyć, wylicz swój współczynnik masy ciała (BMI) i sprawdź w tabelce, jaki przyrost wagi byłby dla ciebie idealny.  Nie ma znaczenia, którego dziecka się spodziewasz, zalecenia dotyczące przyboru wagi są takie same w każdej kolejnej ciąży.

M jak Mama - Przybieranie na wadze w ciąży – ile możesz przytyć?

Jak obliczyć przyrost wagi w ciąży - wskaźnik masy ciała (BMI)?

Skorzystaj z Kalkulatora wagi BMI

Ważne

Skąd te kilogramy?

  • dziecko 3–4 kg
  • powiększona macica 1 kg
  • łożysko 0,5–1 kg
  • płyn owodniowy 1–2 kg
  • większe piersi 1–2 kg
  • wzrost objętości krwi i innych płynów ustrojowych 3 kg
  • pozostałe kilogramy to tkanka tłuszczowa

Większe ryzyko dla mamy i dziecka niesie nadwaga niż niedowaga, dlatego lepiej jest przytyć mniej niż zbyt dużo.

W ciąży waga musi wzrastać

Pora odpowiedzieć na pytanie, które pojawiło się na początku: co składa się na te ciążowe kilogramy? To prawda, że dziecko waży tylko 3–4 kg, ale przecież całe twoje ciało zmienia się dla niego. Już na początku ciąży zaczynają rosnąć ci piersi i powiększa się macica. W twoim organizmie płynie więcej krwi, więcej jest też innych płynów ustrojowych. Potem wykształca się łożysko, które utrzymuje dziecko przy życiu. Maluszek otoczony jest płynem owodniowym, chroniącym go przed urazami. Na twoich pośladkach, biodrach i udach pojawia się grubsza warstwa tłuszczu – to zapewnia tobie i dziecku zapasowe źródło energii. Wszystkie te zmiany są więc uzasadnione, nawet przyrost tkanki tłuszczowej! Po urodzeniu dziecka od razu ubędzie ci ok. 6 kg. Reszty pozbędziesz się prawdopodobnie w ciągu kilku czy kilkunastu następnych miesięcy, zwłaszcza jeśli będziesz karmić piersią. Czasami wymagać to będzie większego wysiłku, ale nie załamuj się i nie martw na zapas. Są kobiety, które przytyły nawet 20 kg lub więcej, i w ciągu roku czy dwóch lat odzyskały swoją dawną sylwetkę.

Nadwaga i niedowaga niekorzystne dla dziecka i kobiety w ciąży

Oczywiście, nie ma co przejmować się wagą idealną i rygorystycznie trzymać się normy. Odstępstwa od niej są dozwolone, zwłaszcza że w ciąży masz prawo folgować swoim zachciankom. Warto jednak zachować umiar i zdrowy rozsądek, ponieważ w przypadku, gdy współczynnik BMI wynosi powyżej 26 lub poniżej 19 – zwiększa się ryzyko powikłań okołoporodowych. Zbyt mały przybór wagi może spowodować, że dziecko przyjdzie na świat z niską masą urodzeniową (poniżej 2500 g), a takie dzieci częściej chorują – zarówno w niemowlęctwie, jak i w wieku późniejszym. Zwiększa również prawdopodobieństwo porodu przedwczesnego. Z kolei gdy waga kobiety ciężarnej urośnie nadmiernie, wzrasta ryzyko powikłań: cukrzycy ciążowej, nadciśnienia indukowanego ciążą, porodu przedwczesnego czy cesarskiego cięcia. Duży przyrost wagi wiąże się też po prostu z większą niewygodą (bóle pleców, szybsze męczenie się, obrzęki), no i trudniejszym powrotem do sylwetki sprzed ciąży. Szczególnie musisz uważać, jeśli już wcześniej miałaś nadwagę, bo skłonność do tycia w ciąży jeszcze się nasila. Więcej przybierają również na wadze palaczki, które rzuciły nałóg dopiero wtedy, gdy dowiedziały się o swoim odmiennym stanie, oraz przyszłe mamy, które przekroczyły 30. rok życia. Jeśli zaliczasz się do którejś z tych grup, starannie dbaj o swoje menu. Oczywiście, nie ma teraz mowy o odchudzaniu, ale jedz z głową, unikając pustych kalorii, i staraj się zażywać ruchu – dużo spaceruj, gimnastykuj się (jeśli nie ma przeciwwskazań). Nie wykazano zależności, że jeśli kobieta dużo przytyje w ciąży, to urodzi dziecko z dużą masą urodzeniową (powyżej 4 kg). Wielkość noworodka jest uwarunkowana przede wszystkim genetycznie.

miesięcznik "M jak mama"

NOWY NUMER

POBIERZ PORADNIK! Darmowy poradnik, z którego dowiesz się, jak zmienia się ciało kobiety w ciąży, jak rozwija się płód, kiedy wykonać ważne badania, jak przygotować się do porodu. Pobieram >

Pobieram
poradnik ciaza