Przed świńską grypą ochroni szczepionka

Autor: www.zaszczepsiewiedza.pl

Wirus A/H1N1, odpowiedzialny za tzw. świńską grypę, dotarł do Polski. Według danych PZH do 7 lutego odnotowano u nas 7 zgonów z powodu powikłań po grypie. Wiele osób nie zdaje sobie sprawy, że ochronę przed nim daje szczepionka przeciwko grypie rekomendowana na obecny sezon 2015/2016 przez Światową Organizację Zdrowia.

- Najlepsze, co możemy zrobić, żeby się uchronić przed zachorowaniem na grypę, to poddać się szczepieniu. Jest na to czas, oczekiwany szczyt zachorowań w naszym kraju dopiero przed nami – mówi prof. Lidia Brydak, kierownik Krajowego Ośrodka ds. Grypy. - Światowa Organizacja Zdrowia rekomenduje, żeby w składzie szczepionki sezonowej przeciwko grypie był antygen związany z podtypem wirusa A/H1N1. Szczepionka rekomendowana na sezon 2015/2016 posiada ten antygen.

Rada profesor Lidii Brydak to nie słowa rzucone na wiatr. Z danych Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego - Państwowego Zakładu Higieny w Warszawie wynika, że tylko w styczniu odnotowano w Polsce ok. 250 tysięcy zachorowań na grypę. Tymczasem w ostatnim sezonie 2014/2015 przeciwko grypie zaszczepiło się u nas jedynie 3,7 proc. populacji.

Rodzice bardzo rzadko szczepią przeciwko grypie małe dzieci. Od wielu lat szczepionych jest w naszym kraju zaledwie 0,5 proc. dzieci do 4. roku życia, choć zakażenie grypą może mieć u nich szczególnie groźny przebieg. Z danych NIZP-PZH wynika, że w latach 2011-2014 na dzieci do 14. roku życia przypadało od 43 do 48 proc. wszystkich infekcji grypowych i grypopodobnych.

Drugą najbardziej narażoną grupą są osoby starsze. Niestety one również rzadko szczepią się przeciwko grypie. Ze szczepionek korzysta w naszym kraju niewiele ponad 7 proc. osób po 65. roku życia.

Podobny, bardzo niski odsetek osób, które szczepią się przeciwko grypie, dotyczy Ukrainy, gdzie wirus od niedawna zbiera śmiertelne żniwo. Według ukraińskiego ministerstwa zdrowia, w tym sezonie grypowym zachorowało na Ukrainie 2,6 mln osób, a na powikłania zmarło 150 chorych. Próg epidemiologiczny został przekroczony w 18 obwodach, przy tym w 11 z nich jest on przekroczony o 50 proc. Na Ukrainie przeciwko grypie zaszczepiło się dotąd jedynie 0,3 proc. społeczeństwa. - Wszędzie tam, gdzie mało osób się szczepi przeciwko grypie, należy liczyć się ze wzrostem zachorowań – twierdzą eksperci.

W krakowskim szpitalu uniwersyteckim hospitalizowanych jest obecnie 12 osób chorych na grypę. U sześciu wykryto wirusa H1N1. Jedna z osób zmarła. Nie wiadomo jednak, czy to właśnie grypa była przyczyną zgonu.

- Pacjent trafił do szpitala z ostrym nawrotem choroby hematologicznej – mówi Maria Włodkowska, rzecznik Szpitala Uniwersyteckiego w Krakowie. - Faktycznie stwierdzono u niego wirusa grypy, ale przyczynę zgonu poznamy, kiedy znane będą wyniki sekcji zwłok, za kilka tygodni. Z naszych doświadczeń wynika, że Polacy nie przepadają za szczepionkami, a to jedyny sposób zabezpieczenia się przed groźnym wirusem grypy i szansa, by ustrzec się od groźnych powikłań.

Ważne

Ważne

Na świecie co roku z powodu grypy choruje od 330 mln do ponad 1,5 mld ludzi, a od 500 tys. do 1 mln umiera na skutek wywołanych przez nią powikłań. W Polsce w latach 2013-2014 odnotowywano rocznie ponad 3,1 mln tego rodzaju zakażeń. Grypa jest wyjątkowo zaraźliwa. Wraz z jednym kichnięciem rozprzestrzenianych jest 3 tys. kropelek z wirusami grypy poruszających się z prędkością 167 km/h. Wystarczy, że samolotem leci jedna osoba z grypą, żeby zostało zakażonych aż 70 proc. przebywających w nim pasażerów.

Warto wiedzieć

Ważne

Rzetelne i sprawdzone informacje na temat szczepień można znaleźć na stronie internetowej www.zaszczepsiewiedza.pl. Osoby stojące przed decyzją: "szczepić czy nie szczepić?" znajdą tu źródła wiedzy, sprawdzone przez autorytety wspierające akcję. Są wśród nich uznani eksperci oraz instytucje od lat zajmujące się wakcynologią, czyli nauką dotyczącą szczepień.

Akcję społeczną "Zaszczep się wiedzą" wspierają: Centrum Zdrowia Dziecka, Fundacja Rozwoju Pediatrii, Krajowy konsultant w dziedzinie neonatologii, Naczelna Rada Pielęgniarek i Położnych, Polskie Towarzystwo Alergologiczne, Centrum Medyczne Damiana, Polskie Towarzystwo Higieniczne, Narodowy Instytut Zdrowia Publicznego, Polska Akademia Nauk, Polskie Towarzystwo Oświaty Zdrowotnej, Polskie Towarzystwo Pielęgniarskie, Krajowy konsultant w dziedzinie pediatrii, Ogólnopolski Program Zwalczania Grypy.
Szczepienia ochronne to bezsprzecznie największy sukces medycyny w dziejach ludzkości. Dzięki nim, na terenie Europy udało się wyeliminować lub zmniejszyć liczbę zachorowań na wiele ciężkich chorób zakaźnych, m.in. grypę.

Polecamy
Szczepionki na grypę 2016/2017. Rekomendacje szczepień przeciw grypie w sezonie 2016/2017

Szczepionki na grypę 2016/2017. Rekomendacje szczepień przeciw grypie w sezonie 2016/2017

Rekomendacje szczepień przeciw grypie w sezonie 2016/2017 różnią się od zeszłorocznych zaleceń. Wszystko dlatego, że w ostatnim roku doszło ...

fb udostępnij tweet udostępnij g+ udostępnij print wydrukuj
Zobacz także
Zdjęcia: thinkstockphotos.com

Aktualizacja: 22.12.2016

DlaPacjentow24.pl
Najpopularniejsze artykuły
Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc! Przez kleszcza Sebastian zapadł w śpiączkę. Możesz mu pomóc!

Kleszczowe Zapalenie Mózgu (KZM) to choroba, na którą nie ma lekarstwa. Cztery lata temu przekonał...

więcej

186

Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć? Anna Grodzka i proces zmiany płci. Jak Anna Grodzka zmieniła płeć?

Zanim Anna Grodzka stała się kobietą, przez 56 lat była Krzysztofem Bęgowskim. Dlaczego Anna...

więcej

39

Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy Ministerstwo Zdrowia skazuje Polki z mięśniakami na usunięcie macicy

Ministerstwo Zdrowia nie zgodziło się na refundowanie jedynego leku dla kobiet z mięśniakami...

więcej

38

Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach Pakiet onkologiczny - diabeł tkwi w szczegółach

Wprowadzeniu nowego systemu leczenia raka, zwanego pakietem onkologicznym, towarzyszyły szczytne...

więcej

35

Znajdź badanie

albo

albo

Alfabetyczny indeks badań

a b c d e f g h i k
l m n o p r s t u v
w z ż
Eksperci

Niestety, bez pomocy logopedy nie wyćwiczy Pani sama prawidłowej głoski r. Logopeda musi zdiagnozować rodzaj wady (głoska r może mieć różne formy), dobrać odpowiednie ćwiczenia, które będzie Pani...

Do miesiączki, która powinna pojawić się 4-6 tygodni po poronieniu, nie radzę współżyć. Po miesiączce radzę zgłosić się na badanie do lekarza prowadzącego i porozmawiać o optymalnym czasie na...

Zdrowa społeczność

Żaden utwór zamieszczony w serwisie nie może być powielany i rozpowszechniany lub dalej rozpowszechniany w jakikolwiek sposób (w tym także elektroniczny lub mechaniczny) na jakimkolwiek polu eksploatacji w jakiejkolwiek formie, włącznie z umieszczaniem w Internecie - bez pisemnej zgody ZPR Media S.A.. Jakiekolwiek użycie lub wykorzystanie utworów w całości lub w części z naruszeniem prawa tzn. bez zgody ZPR Media S.A. jest zabronione pod groźbą kary i może być ścigane prawnie.