Zapalenie płuc u dzieci - objawy. Jak rozpoznać zapalenie płuc u dziecka?

2022-04-15 11:30

Zapalenie płuc u dziecka ma zwykle znacznie cięższy przebieg niż u dorosłych, ponieważ rozwija się bardzo szybko. Wszystko przez niewykształcony układ odpornościowy dziecka. Sprawdź, jakie są pierwsze objawy zapalenia płuc u dziecka. Jak rozpoznać, że dziecko ma zapalenie płuc?

Zapalenie płuc u dzieci może stwierdzić lekarz na podstawie badania osłuchowego
Autor: Getty Images

Spis treści

 1. Wirusowe zapalenie płuc u dziecka: objawy
 2. Bakteryjne zapalenie płuc u dziecka - objawy
 3. Atypowe zapalenie płuc - objawy
 4. Grzybicze zapalenie płuc - objawy
 5. Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

Objawy zapalenia płuc u dziecka zależą w dużej mierze od tego, co wywołało chorobę. Zapalenie płuc najczęściej wywołują bakterie lub wirusy (np. covidowe zapalenie płuc), ale sprawcą mogą być również grzyby. Jakie objawy mogą wskazywać na to, że dziecko ma zapalenie płuc? 

Zapalenie płuc

Wirusowe zapalenie płuc u dziecka: objawy

Wirusowe zapalenie płuc u dzieci często jest następstwem grypy, przez co jest z nią błędnie utożsamiane. Myląca może być nawet wstępna diagnostyka, polegająca na osłuchiwaniu dziecka, dlatego ostateczne rozpoznanie stawia się w oparciu o wyniki badania RTG. Jednak istnieje pewna grupa charakterystycznych objawów, która wskazuje na wirusowe zapalenie płuc u dziecka:

 • tzw. uczucie rozbicia (apatia, brak apetytu)
 • suchy kaszel
 • uczucie duszności
 • ból w klatce piersiowej

Bakteryjne zapalenie płuc u dziecka - objawy

Rozpoznanie bakteryjnego zapalenia płuc u dzieci jest znacznie łatwiejsze. Podczas badania stetoskopem wyraźnie słychać charakterystyczne szmery. Ponadto pojawiają się:

 • ogólne osłabienie
 • wysoka gorączka (powyżej 38 st. C.)
 • dreszcze
 • potliwość

Ze strony układu oddechowego pojawiają się następujące objawy: kaszel suchy, a następnie mokry (z odkrztuszaniem wydzieliny), duszność, ból w klatce piersiowej.

  Atypowe zapalenie płuc - objawy

  Atypowe zapalenie płuc u dzieci rozwija się długo, nawet kilka tygodni. Początkowo przebiega łagodnie, jednak po 2-3 tygodniach charakterystycznymi objawami są suchy i męczący kaszel, który pojawia się powoli, i niewielkie podwyższenie temperatury. Objawami współtowarzyszącymi są bóle głowy, gardła, mięśni, nudności, wymioty i biegunki.

  Grzybicze zapalenie płuc - objawy

  U dzieci, zwłaszcza niemowląt, najczęściej diagnozuje się pneumocystozę, czyli zapalenie płuc, które wywołuje grzyb o nazwie Pneumocystis jiroveci. Głównymi objawami choroby są:

  • brak apetytu i apatia
  • narastające duszności
  • przyspieszenie oddechów
  • podwyższone ciśnienie

  Mogą pojawić się także gorączka i kaszel.

   Bezobjawowe zapalenie płuc u dzieci

   Zapalenie płuc u dzieci nie zawsze daje wyraźne objawy. Niektóre dzieci mogą chorować na tzw. bezobjawowe zapalenie płuc. Objawy tej postaci choroby nie są tak wyraźne, jak w pozostałych przypadkach, co nie oznacza, że ich w ogóle nie ma. Czasem jedynym symptomem choroby może być gorsze samopoczucie, przyśpieszony oddech czy sporadyczny kaszel.

   W takiej sytuacji dopiero na podstawie wyniku RTG płuc można postawić prawidłową diagnozę. Dlatego rodzice dzieci, zwłaszcza tych, które nie ukończyły pierwszego roku życia, powinni obserwować swoje dziecko i być wyczuleni na pozornie niegroźne objawy, zwłaszcza w okresie jesienno-zimowych zachorowań.