Wirusowe zapalenie opon mózgowych: przyczyny, objawy, leczenie

2015-06-23 9:37 Monika Majewska

Wirusowe zapalenie opon mózgowych to choroba, której przyczynami najczęściej są enterowirusy. Wywołują one objawy podobne do zapalenia opon mózgowych na tle bakteryjnym, jednak są one  łagodniejsze. Sprawdź, jakie są przyczyny i objawy wirusowego zapalenia opon mózgowych i na czym polega leczenie.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych (mózgowo-rdzeniowych) występuje znacznie częściej niż bakteryjne zapalenie opon mózgowo-rdzeniowych, jednak rzadko zagraża życiu, jednak może mieć ciężki przebieg. W większości przypadków pacjenci całkowicie powracają do zdrowia.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych - przyczyny

Jak wynika z badań, około 70-80 proc. wszystkich przypadków wirusowych zapaleń opon mózgowo-rdzeniowych jest wywoływanych przez enterowirusy (ECHO, polio, Coxsackie). Pozostałe wirusy to:

Wirusowe zapalenie opon mózgowych jest skutkiem bezpośredniego przedostania się wirusów do ośrodkowego układu nerwowego lub ich przenikania do płynu mózgowo-rdzeniowego z krwi, co jest wynikiem uogólnionego zakażenia wirusowego.

Wirusowe zapalenie opon mózgowych - objawy

Początkowo pojawiają się objawy grypopodobne:

Typowe objawy zapalenia opon mózgowo-rdzeniowych to klasyczna triada: ból głowy, gorączka i sztywność karku.

Później dołączają objawy, takie jak

Wirusowe zapalenie opon mózgowych - leczenie

Leczenie wirusowego zapalenia opon mózgowych najczęściej ogranicza się do leczenia objawowego pod całodobową kontrolą lekarza, co oznacza hospitalizację. Zwykle stosowane są środki przeciwbólowe i obniżające gorączkę, a leczenie może trwać nawet kilka tygodni.

Większość chorych  całkowicie powraca do zdrowia, chociaż niekiedy choroba pozostawia po sobie ślady, takie jak zmęczenie, bóle głowy i osłabienie pamięci.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
invictus
|

spokojnie, szczepienia pomagają lżej przejść chorobę; nikt nigdzie nie obiecuje, że się nie zachoruje

ipsen
|

szczepienie to jedna wielka nagonka i Sciema

Też tak miałem
|

Wychodzi na to że te szczepionki tylko kosztują i tyle. Moje dziecko też było szczepione a szczerze mówiąc reklamy i wypowiedzi niby lekarzy w tv mną wstrząsnęły ale raczej to tylko kabzą portfele nabijają powinni raczej być oskarżeni o umyślną próbę zabójstwa

Justyna
|

Witam,
moja dwuletnia córka chorowała na pneumokokowe zapalenie płuc, mimo że była zaszczepiona. Dlaczego tak się stało? Chodzi do żłobka i często choruje, ale przecież przeciwko pneumokokom była szczepiona więc teoretycznie nie powinna zachorować.