Prozopagnozja: przyczyny i objawy. Czy można wyleczyć ślepotę twarzy?

2020-05-19 8:56 Monika Majewska

Prozopagnozja to choroba, której istotą jest problem z rozpoznawaniem twarzy. Chory nie potrafi wypatrzeć bliskich w grupie nieznajomych, a gdy znajomi witają się z nim na ulicy, jest przekonany, że widzi ich po raz pierwszy w życiu. Z takimi problemami zmaga się m.in. aktor Brad Pitt. Jakie są przyczyny i objawy prozopagnozji? Czy można wyleczyć ślepotę twarzy?

Prozopagnozja, inaczej agnozja twarzy lub ślepota twarzy, a potocznie syndrom Brada Pitta, to niezdolność do rozpoznawania twarzy jako całości. W konsekwencji znajome twarze stają się dla chorego obce. Należy zaznaczyć, że brak umiejętności rozpoznawania twarzy nie jest związany z problemami ze wzrokiem, roztargnieniem czy mniejszą sprawnością intelektualną.

Szacuje się, że na prozopagnozję o różnym nasileniu może cierpieć nawet ok. 2 proc. populacji.

Spis treści

  1. Prozopagnozja - przyczyny
  2. Prozopagnozja - objawy
  3. Prozopagnozja - jak radzą sobie osoby z syndromem Brada Pitta?
  4. Prozopagnozja - leczenie

Prozopagnozja - przyczyny

Naukowcy nie są pewni przyczyn prozopagnozji. Przypuszczają, że przyczyną ślepoty twarzy jest niewłaściwe funkcjonowanie płata skroniowego lub ścieżek neuronowych łączących różne części mózgowia. Są to obszary mózgu, które odpowiadają za porównywanie obrazów aktualnie oglądanych z tymi, które zostały zobaczone i zapamiętane wcześniej.

Istnieje także hipoteza, że przyczyną agnozji twarzy może być również uszkodzenie kory wzrokowej w prawej półkuli mózgu, która jest odpowiedzialna za odbiór wrażeń wzrokowych, ciała modzelowatego, styku płata potylicznego lub zakrętu hipokampa.

Ponadto naukowcy podejrzewają, że zaburzenie może być skutkiem mutacji genetycznej.

W związku z tym prozopagnozja może być nie tylko wrodzona, lecz także może pojawić się w wyniku wypadku, w którym uszkodzeniu uległa któraś z tych części mózgu.

Prozopagnozja - objawy

W zależności od nasilenia prozopagnozji, chorzy mają problemy z rozpoznaniem twarzy członków rodziny, a także bliższych lub dalszych znajomych. W skrajnych postaciach prozopagnozji chory może nie rozpoznać twarzy nie tylko najbliższych, np. współmałżonka czy matki, lecz także własnej.

Co ciekawe, osoby z prozopagnozją często cierpią także na agnozję topograficzną, której istotą jest niezdolność do rozpoznawania miejsc. Chorzy z amnezją topograficzną gubią się w znanych im miejscach i czasami mają problemy z trafieniem do domu.

Niektórzy z nich mają też problemy z rozpoznawaniem innych konkretnych rzeczy, np. z odróżnieniem jabłka od gruszki.

Prozopagnozja - jak radzą sobie osoby z syndromem Brada Pitta?

Osoby z prozopagnozją potrafią rozpoznać bliskich i znajomych po znakach szczególnych, np. po pieprzyku na twarzy, odstających uszach czy charakterystycznym nosie, a także po innych wskazówkach, np. po fryzurze, barwie głosu, zapachu, sposobie chodzenia, zachowaniu czy rodzaju ubrań.

W związku z tym wystarczy, że zapamiętają dany szczegół. Chorym pomaga także kontekst. Łatwiej im rozpoznać nauczyciela w szkole niż na ulicy, czy koleżankę z pracy w biurze niż w centrum handlowym.

Mogą także np. rozpoznać konkretnego sąsiada po tym, że zwykle spaceruje z psem, którego rozpoznają (jeśli jednak ten sam sąsiad wyjdzie bez psa, zostanie uznany za osobę nieznajomą).

Prozopagnozja - leczenie

Nie ma leku ani żadnej formy terapii, która mogłaby wyleczyć prozopagnozję. U osób, u których do schorzenia doszło w wyniku uszkodzenia mózgu, np. po udarach czy ciężkich urazach mózgu, można stosować leki ogólnie poprawiające krążenie mózgowe.

W niektórych krajach jest stosowana terapia psychologiczna, która polega na specjalnym treningu i ćwiczeniach pamięci.

Więcej na temat prozopagnozji można znaleźć na stronie www.faceblind.org.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
AAA
|

Interesujące. A jak nazwać sytuację, w której ktoś zapamiętuje twarz, ale nie jest w stanie skojarzyć jej z nazwiskiem nawet po kilku latach znajomości?

Syla
|

Ja też tak mam i mam zamiar powiedzieć o tym psychiatrze.To nic nie zmieni, bo mam to od zawsze, ale może ktoś w końcu zrozumie, że to choroba, a nie ignorowanie danej osoby, czy jakaś dyskryminacja, bo to mi zarzucił ktoś fajny.

kasia44l.
|

Nie wiedziałam, że to choroba... A mam to od dziecka. Zawsze myślałam, że coś jest ze mną nie tak i byłam bardzo nieśmiała. Osoby rozpoznaję tylko w danym kontekście (np.lekarkę, u której się leczę od lat rozpoznam tylko w gabinecie...). Straszne jest takie życie.

Dominik38l.
|

Ludzi poznaje tylko po głosie i kolorze ubrań lub gdy wykonują znajome czynności.

kuro
|

też to mam :/ ludzi głównie poznaje po tym jakiego ma psa ^^ wczoraj nie poznałam na peronie mojej współlokatorki z która prawie rok mieszkam :(

ja
|

nie rozpoznaję: dzieci, męża, rodziny, znajomych. Twarze rozpoznaję tylko na podstawie zapamiętanych zdjęć :( czyli mój mózg pzechowuje trochę trochę nieaktualne dane.

WikaKoniara
|

chyba to mam... jeśli kogoś widzę w miejscu innym niż zwkle to nie wiem kto t jest, dopóki mi nie powie...

paulinis
|

ja na to cierpię . Nie rozpoznaje twarzy bliskich , nie rozpoznałam przyjaciolki po twarzy ktora znam 5 lat . Przyszlam do niej patrzylam na nią i zastanawiałam się kim jest ta dziewczyna , po chwili po znakach szczególnych dotarło do mnie ze to przyjaciolka. Nie rozpoznaje mamy po twarzy oraz ogólnie bliskich

anetka xd
|

ja na to choruje D; wczoraj na ulicy nie rozpoznałam swojej nauczycielki która uczy mnie już 4 lata!