Żylaki na własne życzenie. Sprawdź, czy robisz wszystko, by mieć żylaki

2018-03-29 8:01 ap

Żylaki są brzydkie, ale przede wszystkim są wynikiem poważnej choroby układu krążenia. Niektóre przyczyny powstawania żylaków są od ciebie niezależne: wiek (z upływem lat żyły stają się mniej elastyczne), płeć (kobiety są bardziej zagrożone), ciąża i poród czy choroby sprzyjające powstawaniu żylaków. Jednak za zmiany w naczyniach żylnych odpowiada też niewłaściwy styl życia i złe nawyki. Sprawdź, jak bardzo się starasz, by mieć żylaki.

Żylaki nie tylko szpecą, ale również są poważną chorobą, wymagającą leczenia. Żylaków nie zawsze można uniknąć, ale na pewno można spowolnić ich pojawienie się, bo niektóre przyczyny powstawania żylaków są zależne tylko od nas. Dlaczego więc tak często same robimy wszystko, by żylaki szpeciły nasze nogi? Sprawdź, jak bardzo się starasz, by mieć żylaki.

By mieć żylaki, nie dbasz o właściwą wagę

Nadwaga i otyłość zwiększają obciążenie nóg. Przez naczynia musi przepływać więcej krwi, i to pod większym ciśnieniem, a delikatne żyły nie zawsze sobie z tym radzą. Szczególnie niebezpieczna jest otyłość brzuszna, bo nadmiar tkanki tłuszczowej w tych partiach utrudnia krążenie.

By mieć żylaki, spędzasz dużo czasu w jednej pozycji

Długie stanie i siedzenie sprawia, że krew ma utrudniona drogę do serca, nie pracują mięśnie nóg, wzrasta więc ryzyko zastoju krwi w żyłach. Dlatego gdy długo stoisz, przestępuj z nogi na nogę, wspinaj się na palce, zrób kilka przysiadów. Jeśli zaś siedzisz, co jakiś czas przejdź się, poruszaj nogami pod biurkiem (np. wspinaj się na palce, zadzieraj je, drepcz w miejscu, zataczaj stopami kółka). Zadbaj tez o wygodne krzesło – ciężar ciała powinien spoczywać na pośladkach, nie na udach. Pod biurko wstaw podnóżek i opieraj na nim wyprostowane nogi (nie krzyżuj ich). Nie zakładaj nogi na nogę i nie siadaj na podkurczonych nogach. Zamiast korzystać z windy, chodź po schodach.

By mieć żylaki, wygrzewasz się bez umiaru

Pod wpływem ciepła żyły rozszerzają się i krew w kierunku serca płynie wolniej, co sprzyja jej zaleganiu. Nie przesadzaj wiec z opalaniem (na słońcu, w solarium), unikaj gorących kąpieli, okładów z borowiny, nie chodź do sauny, zrezygnuj z depilacji gorącym woskiem.

By mieć żylaki, przesadzasz z uprawianiem niektórych sportów

Ruch jest znakomity dla żył, o ile nie jest zbyt forsujący. Unikaj wiec wielogodzinnych wypraw rowerowych czy pieszych, długich biegów. Żyłom nie służą też ćwiczenia siłowe, jak np. podnoszenie ciężarów, bo powodują nadmierny wzrost ciśnienia w jamie brzusznej, uciskając położone tam naczynia, a tym samym uniemożliwiając swobodny przepływ krwi. Przy skłonności do żylaków niewskazana jest również jazda konna, wspinaczki górskie (zwłaszcza z ciężkim plecakiem), tenis, squash.

By mieć żylaki, zawsze chodzisz na wysokich obcasach

Szpilki zostaw na wyjątkowe okazje, bo zbyt wysoki obcas (powyżej 5 cm) zupełnie zmienia dynamikę chodu: nie pracują mięśnie stopy i ograniczona jest aktywność mięśni łydek (tzw. chód ptasi). Natomiast za wąskie noski upośledzają krążenie krwi w stopie.

By mieć żylaki, palisz papierosy

Nikotyna przyspiesza niszczenie ścianek naczyń krwionośnych, przyczynia się do zwężenia żył i ich wapnienia. Gdy palisz, wzrasta też ryzyko zakrzepów.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
Agata
|

moje żylaki od ciąży uaktywniły się na dobre, regularnie chodzę do chirurga, niestety babcia je miała i tata też je ma. Osoby obciążone to tak jak Ty robisz ruch, oczywiscie są również zabiegi (sama miałam nastrzyki), ale lekarz zalecił mi 2 klasę kompresji i powiem szczerze, że odczuwam ulgę, moje nogi już nie są obolałe po caym dniu. Oprócz tego biorę preparat z heparyną. Polecam wizytę u chiruga i ocenę swoich naczyń i produkty uciskowe.

Agata
|

wiem co masz na myśli, niestety mam to samo i problem z żylakami, któe i u mnie są dziedziczne.

Damyan de Mage
|

Jestem dorosłym facetem .Prowadzę aktywny tryb życia. Pracuję w Niemczech ,komisjonuję towar do sklepów,a co się z tym wiąże jestem przez 8-9 godzin w ciągłym ruchu układając artykuły na paletach. Po pracy zwykle robię kilka kilometrów na rowerku lub jakiś trening siłowy... Odżywiam się w zależności od mojego widzimisię ale biorę witaminy,proteiny itd. Mam 38 lat, do 30tego roku życia grałem intensywnie w piłkę nożną . Od zakończenia służby wojskowej zacząłem palić papierosy czy to może być powodem moich żylaków ??? Chciałbym nadmienić że jestem honorowym dawcą krwi, ostatnie wyniki badań lekarskich miałem jak 20stolatek tak stwierdził mój lekarz rodzinny. Więc co jest nie tak ,proszę o komentarz .pozdrawiam .