Bóle głowy, szumy uszne, kołatanie serca - czy to nadciśnienie?

2011-11-16 14:23

Częste bóle głowy, szumy uszne, mroczki przed oczami, bezsenność, wybuchowość, kołatanie serca, potliwość, duszności czy wreszcie zmęczenie - z jaką dolegliwością połączyć te niepokojące sygnały? Może to nadciśnienie tętnicze, które bezboleśnie może rozwijać się przez wiele lat, nie dając żadnych zauważalnych objawów.

Nadciśnienie tętnicze nie boli i przez wiele lat może się rozwijać, nie dając zauważalnych objawów. Jednak gdy naczynia krwionośne zarosną blaszką miażdżycową, krew nie może przez nie swobodnie przepływać. Wtedy pojawiają się bóle i zawroty głowy, czasem duszność, a niekiedy rozdrażnienie lub nadmierna senność. Niektórzy odczuwają kołatanie serca, bóle w klatce piersiowej, mają zaczerwienioną twarz, szyję, klatkę piersiową. Większość osób lekceważy dolegliwości, szukając ich przyczyn w braku snu czy przepracowaniu. Tymczasem nawet przy nieznacznie podwyższonym ciśnieniu utrzymującym się przez kilka lat naczynia krwionośne ulegają nieodwracalnemu uszkodzeniu. O chorobie można dowiedzieć się dopiero w dramatycznych okolicznościach, gdy już naprawdę będzie źle. U nadciśnieniowców zawała serce występuje 3-5 razy częściej niż u innych, a wylew krwi do mózgu 4 razy częściej niż u osób zdrowych.

 

Warto poznać najważniejsze symptomy, które mogą zwiastować nadciśnienie. Są to:

Częste bóle głowy

Dyskomfort występuje szczególnie wtedy, gdy ciśnienie rośnie skokowo lub jego wartość jest bardzo wysoka. Ból zwykle dokucza rano (wtedy ciśnienie jest najwyższe) w okolicach potylicy. Takie dolegliwości są też dość typowe w przypadku guzów nadnerczy, ponieważ to schorzenie prowadzi do wzrostu ciśnienia krwi. Jednak ból głowy może być także przyczyną wielu innych chorób, np. zapalenia zatok, wady wzroku czy migreny.

Szumy uszne

Nie są wywoływane przez żadne dźwięki, nie mają wpływu na stan słuchu, nie pogarszają go ani nie poprawiają. To zjawisko akustyczne, słyszane tylko przez osobę, której dotyczy. Ich występowanie może świadczyć między innymi o nadciśnieniu. Nienaturalnie podwyższone ciśnienie krwi jest nie tylko przyczyną szumów usznych, ale też wyraźnie odczuwanego pulsowania. Chorzy opisują ten stan jako przepychanie waty przez głowę. Przy wysokim ciśnieniu oprócz szumów często pojawia się też ból umiejscowiony z tyłu głowy. Dolegliwości nasilają się po wysiłku fizycznym.

Mroczki przed oczami

Pojawiają się rozmazane plamki pływające w polu widzenia. Możesz zauważyć je na przykład podczas czytania albo patrzenia na jasną ścianę.

Bezsenność

U niektórych osób ciśnienie w nocy może być zbyt wysokie, co może objawiać się między innymi trudnościami w zasypianiu lub utrzymaniu snu, zbyt wczesnym budzeniu się czy snem złej jakości.

Wybuchowość

Stałe napięcie i drażliwość to stan świadczący o zdenerwowaniu. Nie jest to choroba, ale objaw różnych zaburzeń. Do zwiększonej nerwowości mogą prowadzić między innymi schorzenia kardiologiczne, zwłaszcza nadciśnienie.

Kołatanie serca

Występuje nawet u ludzi zdrowych w momencie silnych emocji, po wypiciu zbyt dużej kawy czy alkoholu, a także po wysiłku fizycznym. Jeśli jednak kołatanie powtarza się często i bez wyraźnej przyczyny, może mieć to związek ze schorzeniami układu krążenia.

Potliwość

To przykra dolegliwość, która polega na zbyt obfitej produkcji potu w poszczególnych miejscach ciała, na przykład pod pachami czy czole. Przyczyną może być stres, ale także choroby takie jak nadciśnienie.

Duszności

Objawiają się poczuciem braku powietrza i trudnościami w oddychaniu. Jeśli występują często, mogą wskazywać na choroby układu oddechowego lub układu krążenia.

Zawroty głowy

Występują zazwyczaj w początkowej fazie nadciśnienia. Chorzy mają wrażenie braku równowagi ciała wobec otoczenia. Może być to uczucie kołysania, unoszenia czy wirowania. Zawrotom mogą towarzyszyć inne dolegliwości, jak na przykład nudności czy ból głowy.

Zmęczenie

Ciągłe uczucie zmęczenia: senność, znudzenie, ospałość może być objawem rozwijającej się choroby nadciśnieniowej.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
jakno
|

sprawdzić też poziom elektrolitów./ magnez, potas, wapń, sód itd)
niedobory magnezu wpływają na prace serca.(potasu również, ale magnez jest najważniejszy)
a jest go w diecie coraz mniej i np. w usa jest to powszechny problem.
ale trzeba go dobrze zbadać !
" zrobić badania magnezu RBC, który mierzy ilość magnezu w czerwonych ciałkach krwi. W surowicy krwi zwykle wyjdzie, że wszystko jest ok, bowiem ciało zrobi wszystko, aby we krwi był magnez."
uwaga na nadmiar soli/ sodu w diecie (sód jest b. ważny, ale pamietajmy, że sól jest teraz wszedzie, w pieczywie, wędlinach, serze, slodyczach)

madlene
|

kołatanie serca, bóle ,zawroty głowy ,szum w uszach to wszytsko może być migrena .Ja mam więc wiem dodatkowo skacze ciśnienie gdyby nie aura którą miałam raz w życiu do dziś beznadziejni lekarze by mi nic nie pomogli mimo że mówiłam o swoich dolegliwościach to nikt nie słuchał że ma czeste bóle głowy .

megal
|

ja też miałam niskie ciśnienie i dosłownie nagle pewnego dnia z niskiego zrobiło się wysokie,z tymi wszystkimi objawami ktore trwają do dziś,mimo brania leków..z mniejszym lub większym nasileniem :/ Wybierz sie do lekarza!

grzegorz
|

U mnie te objawy występują od jakiegoś czasu, jednak ja mam niedociśnienie, czy przy niedociśnieniu takie objawy to także normalna sprawa? czy przyczyny mogą być inne?