To grzyby jadalne czy trujące? Sprawdź swoją wiedzę, zanim ruszysz do lasu [QUIZ]

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? Niektóre grzyby trujące na pierwszy rzut oka są łudząco podobne do tych jadalnych. Jednak jeśli bliżej im się przyjrzeć, okazuje się, że między podobnymi do siebie grzybami jadalnymi a trującymi są znaczne różnice. Rozwiąż nasz quiz i sprawdź na zdjęciach, jak odróżnić grzyby jadalne od trujących.

Grzyby jadalne czy trujące
Autor: Getty Images

Jak odróżnić grzyby jadalne od trujących? Niektóre grzyby trujące i niejadalne są tak bardzo podobne do tych jadalnych, że nawet doświadczeni grzybiarze mają wątpliwości. Jednak są pewne szczegóły, dzięki którym można rozpoznać różnicę między grzybami jadalnymi a trującymi.

Pamiętaj, że w razie problemów z rozpoznaniem zebranych grzybów, można przynieść je na bezpłatne badanie do najbliższej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej. Najlepiej przynieść całe grzyby. Jednak jeżeli będą suszone lub w kawałkach, to także będą sprawdzone przez specjalistów.

Wśród badanych grzybów zdarzają się te trujące, gdyż ludzie niestety zrywają grzyby, których nie znają lub mylą je z innymi. Nie powinno się zbierać, kupować, co do których są choćby najmniejsze wątpliwości.

Objawy zatrucia grzybami najczęściej pojawiają się od 8 u do 24 godzin po ich spozyciu. Są to biegunka, wymioty, bóle brzucha i nóg. Dochodzi do uszkodzenia wątroby. Niekiedy konieczny jest przeszczep wątroby, aby uratować życie chorego.

Jak odróżnić grzyby trujące od jadalnych - prawdy i mity