Złamany ząb - co robić, gdy ząb jest pęknięty, ukruszony, złamany?

2018-08-30 12:45

Złamany ząb - co robić, gdy ząb jest pęknięty, ukruszony, złamany? Przede wszystkim nie należy wpadać w panikę - złamany ząb (niezależnie od tego, czy jest to złamany ząb przy dziąśle, leczony kanałowo, czy jedynka) można wyleczyć. Sprawdź, na czym polega leczenie, gdy ząb jest złamany, pęknięty lub ukruszony.

ZŁAMANY ZĄB - co robić, gdy ząb jest pęknięty, ukruszony, złamany?
Autor: Thinkstockphotos.com ZŁAMANY ZĄB - co robić, gdy ząb jest pęknięty, ukruszony, złamany?

Spis treści

 1. Złamany, pęknięty ząb - przyczyny
 2. Złamany, pęknięty ząb - co robić? Bonding, licówki, korony
 3. Złamany, pęknięty ząb - leczenie kanałowe, implant
 4. Przy defektach uzębienia rozwiązaniem stają się licówki dentystyczne

Złamany ząb - co robić, gdy ząb jest pęknięty, ukruszony, złamany? Przede wszystkim, należy jak najszybciej udać się do lekarza stomatologa. Im szybciej zostanie postawiona diagnoza, tym większe szanse na uratowanie zęba.

Stomatologia - krzywy zgryz

Nieleczony ząb będzie stopniowo coraz słabszy, grozi to też jego utratą. Jeśli ząb złamał się w obrębie szkliwa i zębiny, złamaną część można przykleić lub odbudować. Gorzej jeśli do złamania doszło w obrębie miazgi.

Złamany, pęknięty ząb - przyczyny

Szkliwo, które pokrywa ząb, jest najsilniejszą tkanką w ludzkim ciele, ale w dalszym ciągu może ono ulec uszkodzeniom. Zęby mogą być uszkodzone na wiele sposobów np. po upadku, podczas sportów kontaktowych, gry w piłkę, w poważnym wypadku samochodowym czy po uderzeniu.

Przyczyną złamania lub pęknięcia zębów, mogą być też niektóre pokarmy. Według American Dental Association do produktów, które mają najgorszy wpływ na zęby należą:

Po leczeniu kanałowym zęby są martwe, a co za tym idzie - słabsze od zdrowych. W związku z tym są bardziej narażone na pęknięcia i złamania.

 • twarde cukierki typu landrynki
 • cytrusy
 • kawa
 • suszone owoce
 • chipsy
 • napoje gazowane
 • alkohol
 • napoje energetyczne oraz izotoniczne

Tego typu produkty prowadzą do rozwoju próchnicy. - Próchnica zębów również osłabia ząb, ponieważ ząb z ubytkiem jest narażony na większe ryzyko złamania podczas nadgryzania twardych produktów.

Innym źródłem uszkodzeń zębów jest choroba okluzyjna, podczas której dochodzi do zaburzenia kontaktu dolnych zębów z górnymi. Nierównomiernie kontaktujące się łuki zębowe w wyniku zgrzytania stopniowo będą się kruszyć, ścierać i zużywać - mówi dr Marcin Kopeć, stomatolog z kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.

Zdaniem eksperta
lek. stom. Agnieszka Sicińska

Złamany ząb - co robić? Jakie rozwiązanie wybrać?

Witam, chciałam zasięgnąć porady. Od kilku dni rusza mi się korona na zębie. Okazało się, że ząb pod nią złamał się. Lekarz chwilowo przymocował mi moją starą koronę na zęba i jako jedyne rozwiązanie uznał usunięcie korzenia i wstawienie protezy. Przy czym miałaby być to tymczasowa proteza, a za jakieś 3 miesiące wstawienie czegoś na stałe. Chciałabym się dowiedzieć, czy jest to jedyne wyjście? Dodam, że ząb to przednia górna jedynka, leczenie ma miejsce w Anglii. Nie chciałabym usuwać zęba. Czytałam o implantach, koronach, mostach i wyszystkich tych dostęnych możliwościach. Nie wiem, jaki jest stan korzenia, ale chyba w porządku, bo dentysta nic o tym nie mówił. Z góry dziękuję za wszelkie informacje. Strasznie mnie to martwi i stresuje.

dr Agnieszka Sicińska, stomatolog: Sugeruję wykonać zdjęcie rtg (wewnątrzustne). Zdjęcie ujawni stan korzenia złamanego zęba. Od tego zależy postępowanie. Jeśli korzeń jest zdrowy, to po leczeniu endodontycznym (kanałowym) i włożeniu wkładu korzeniowo koronowego można osadzić koronę kosmetyczną. Jeśli korzeń nie nadaje się do leczenia, to wówczas najlepszym rozwiązaniem jest wszczepienie implantu.

Złamany, pęknięty ząb - co robić? Bonding, licówki, korony

1. Bonding to zabieg odbudowy ukruszonych lub ułamanych zębów za pomocą kompozytu stomatologicznego, który sprawdzi się przy niewielkim pęknięciu, zębach przebarwionych, ukruszonych lub zniekształconych, ale również jako wypełnienie tymczasowe.

Dentysta najpierw wytrawia ząb specjalnym preparatem, następnie nadlewa go żywicą kompozytową i formuje odpowiedni kształt właściwym kompozytem. Następnie ząb jest utwardzany światłem oraz polerowany. Rozwiązanie to jest ekonomiczne oraz sprawdza się w pilnych przypadkach, kiedy pacjentowi zależy na czasie.

Przeczytaj także: Białe plamki na zębach - przyczyny. Jak się ich pozbyć?  

Jeśli ząb nie był leczony kanałowo, jest zatem jeszcze żywy, a złamanie nie nastąpiło zbyt głęboko, możena przeleczyć ząb i wykonać wkład koronowo-korzeniowy oraz koronę.

2.  Licówki to cienkie płatki wykonane np. z kompozytu lub porcelany, które mocuje się z przodu zęba, by stanowiły jego naturalne przedłużenie i zmieniły wygląd na bardziej estetyczny. – To uniwersalne rozwiązanie. Za pomocą licówek można skorygować przebarwione, starte oraz ułamane zęby np. na skutek urazów mechanicznych czy odwapnień szkliwa, dowolnie poszerzyć, wydłużyć lub skrócić koronę zęba. Licówka może posiadać dowolny odcień oraz kształt tak, aby była dopasowana do reszty uśmiechu. Można je stosować na jednym zębie lub kilku – wyjaśnia dr Marcin Kopeć, stomatolog.

Nie jest to metoda natychmiastowa, ponieważ najpierw dentysta szlifuje część zęba, następnie pobiera wycisk i zakłada pacjentowi licówkę tymczasową. W tym czasie właściwa licówka wykonywana jest w laboratorium protetycznym, a na 2 wizycie stomatolog mocuje ją za pomocą specjalnego cementu. Licówki, szczególnie te porcelanowe mogą nam służyć nawet 30 lat.

Przeczytaj też: Zęby: budowa zęba  

W przypadku martwego zęba należy sprawdzić, czy zdrowy jest korzeń zęba i czy brak jest zmian okołowierzchołkowych. Gdy tak jest, wówczas również można wykonać wkład koronowo-korzeniowy i koronę.

3. Korony – gdy ząb jest bardzo uszkodzony, może to wymagać założenia korony. Korony stomatologiczne są jedną z najczęstszych metod rekonstrukcji uzębienia.

Koronę zakłada się na zęba, aby go wzmocnić, uchronić przez utratą (bez korony ząb nie będzie na tyle wytrzymały, by znieść nacisk wynikający z rozkładu sił żucia) nadać pożądany kształt oraz zwiększyć jego estetykę.

Najbardziej estetyczne są korony porcelanowe oraz ceramiczne, które kolorem i strukturą są najbardziej zbliżone do naturalnego zęba. Aby założyć koronę, stosuje się znieczulenie stomatologiczne.

Następnie ząb może wymagać całkowitego usunięcia, po którym wykonuje się wycisk pod pracę protetyczną. Korona wykonywana jest przez laboratorium i zanim ostatecznie trafi do ust pacjenta, ten nosi zastępczo koronę tymczasową.

Zdaniem eksperta
lek. stom. Agnieszka Sicińska

Jak można odbudować złamany ząb?

Ile przykładowo kosztuje oraz jak się nazywa procedura naprawy bądź odbudowy obłamanego zęba (jedynki) około 1/3, 1/4 zęba? Czy jest to możliwe do wykonania metodą wypełnienia zęba techniką warstwową - odbudowy korony zęba. Czy jest jakaś inna możliwość?

dr Agnieszka Sicińska, stomatolog: Radzę wykonać najpierw zdjęcie RTG i ustalić, czy ząb jest żywy. Odbudowa zęba kompozytem to cena ok. 230 zł, za pomocą licówki to koszt 1500 zł. Takie rozwiązanie można zastosować w przypadku zęba żywego. Jeśli ząb jest martwy, wówczas sugeruję, aby zastosować rozwiązanie protetyczne wzmacniające ząb, czyli koronę protetyczną. Koszt takiego rozwiązania to 1500 zł.

Złamany, pęknięty ząb - leczenie kanałowe, implant

Leczenie kanałowe – czasami nawet w przypadku niewielkiego urazu zęba dochodzi do uszkodzenia miazgi, która jest żywą, silnie unerwioną częścią zęba. W takiej sytuacji uszkodzony ząb można poddać leczeniu endodontycznemu, które dosięga kanałów miazgi.

W ten sposób unikniemy możliwych powikłań jak choćby rozwoju ropnia zęba czy zaniku kości. Po leczeniu można założyć koronę lub wkład typu inlay lub onlay, co chroni ząb przed dalszymi uszkodzeniami.

Jeśli ząb po urazie boli lub występuje jego nadwrażliwość, może on wymagać takiej terapii. Aktualnie dzięki użyciu mikroskopów możliwe jest wyleczenie takiego zęba podczas jednej wizyty.

Po implanty należy sięgać wtedy, gdy badanie RTG pokaże, że korzeń zęba musi być usunięty. Gdy korzeń ma być usuwany z powodu głębokiego złamania, wówczas możemy usuwać i natychmiast wstawiać implant.

Implant stomatologiczny – implant to najbardziej radykalne rozwiązanie odbudowy zębów, ale też najbardziej trwałe. - Gdy ząb jest poważnie uszkodzony, np. w przypadku złamania, które rozciąga się poniżej linii dziąseł, jego leczenie może okazać się niemożliwe. Wtedy wymagana będzie ekstrakcja zęba, czyli jego usunięcie. W tym momencie można go zastąpić implantem stomatologicznym, który stomatolog mocuje w kościach szczęki. Implant składa się z tytanowej śrubki, która zastępuje korzeń zęba, łącznika oraz widocznej części – korony. Implant zastępuje utracony ząb, zarówno pod względem estetycznym oraz funkcjonalnym – wygląda naturalnie, a przy tym pozwala normalnie uśmiechać się i gryźć bez poczucia dyskomfortu – mówi dr Kopeć.

Po ok. 12-16 miesiącach implant ostatecznie się przyjmuje, przy czym – przy odpowiedniej trosce o zęby – może nam służyć nawet kilkadziesiąt lat.

Zdaniem eksperta
lek. stom. Agnieszka Sicińska

Pęknięty lub ukruszony ząb - co robić?

Witam, dzisiaj odłamał mi się ząb, wewnętrzna strona dolnej 6. Ząb odkruszył się tak głęboko, że trzyma go jeszcze dziąsło. Ząb był leczony kanałowo kilka lat temu i większa jego część to plomba. Czy da się go jeszcze uratować?

dr Agnieszka Sicińska, stomatolog: Są dwie możliwości. Jedna to założenie wkładu koronowo-korzeniowego. Warunkiem kwalifikacji zęba do wkładu koronowo-korzeniowego jest prawidłowo przeleczony kanał korzeniowy, a uszkodzenie korony nie powinno znajdować się poniżej brzegu dziąsła. Następnym etapem jest osadzenie korony kosmetycznej. Jeśli uszkodzenie nastąpiło poniżej linii dziąsła, to jedynym rozwiązaniem jest ekstrakcja zęba. W miejscu ubytku najlepszym rozwiązaniem jest wówczas wszczepienie implantu.

Dwa lata temu miałam robioną górną jedynkę, niestety teraz się ukruszyła prawie połowal. Czy da się ją jakoś wypełnić?

dr Agnieszka Sicińska, stomatolog: Jest możliwa odbudowa kompozytowa, ale jest to nietrwałe rozwiązanie. Lepszym rozwiązaniem jest osadzenie korony kosmetycznej. To rozwiązanie, które zabezpieczy ząb i będzie bardziej komfortowe.

Przy defektach uzębienia rozwiązaniem stają się licówki dentystyczne

Źródło: Lifestyle.newseria.pl

W artykule wykorzystano materiały kliniki Stankowscy & Białach Stomatologia w Poznaniu.