Zęby można wyleczyć całkiem za darmo. Oto sposób na tanią wizytę u dentysty

2022-11-04 10:29

Zwlekanie z wizytą u dentysty nie poprawi stanu uzębienia i jamy ustnej, a tylko go pogorszy. Niektórzy omijają gabinet stomatologiczny ze strachu, a inni rezygnują z leczenia z powodów finansowych. Istnieje jednak sposób, dzięki któremu można wyleczyć zęby całkiem za darmo lub za grosze.

Zbliżenie na kobietę, którą boli ząb
Autor: Getty Images Zęby można wyleczyć całkiem za darmo. Oto sposób na tanią wizytę u dentysty

Właściwe dbanie o stan uzębienia i jamy ustnej są niezwykle ważne u ludzi w każdym wieku. Leczenie w prywatnym gabinecie stomatologicznym może sporo kosztować. Nie każdy może pozwolić sobie na taki wydatek.

Tani sposób na leczenie stomatologiczne. Gdzie się zgłosić?

Na szczęście jest sposób na niedrogie lub całkiem bezpłatne leczenie zębów. Jest nim wizyta u studentów stomatologów uczących się zawodu. Zabiegi, które wykonują, dostosowywane są do roku studiów, specjalizacji oraz ich aktualnych umiejętności. W ramach takiej wizyty młodzi dentyści robią przeglądy, leczą próchnicę, zakładają plomby, oczyszczają zęby oraz mogą też wykonywać protezy i aparaty ortodontyczne.

Warto dodać, że w trakcie zabiegu znajdują się pod stałym nadzorem lekarzy-opiekunów.

Na całkiem bezpłatne leczenie stomatologiczne można zgłosić się do klinik, które działają przy uczelniach medycznych. Wykładowczyni w Katedrze Stomatologii UJ CM dr n. med. Teresa Szupiany-Janeczek wyjaśniła, że "w dużych miastach mamy uniwersytety, które mają kierunki lekarsko-dentystyczne, jeżeli tak jest, to zawsze działa tam poradnia, która prowadzi zajęcia kliniczne". Na przykład leczenie zębów w ramach zajęć dydaktycznych studentów stomatologii odbywa się w Uniwersyteckiej Klinice Stomatologicznej PUM w Szczecinie. 

Jak dodała ekspertka, w tych miejscach można zrekrutować się na różne sposoby, aby zostać pacjentem dla studentów.

Zdrowo Odpytani: Nawet 2,5 tys. zł za wizytę u dentysty! Ekspert zdradza, dlaczego jest tak drogo

Leczenie zębów niemal za darmo lub za grosze

Zgłaszając się na leczenie do młodych dentystów, nie powinniśmy mieć powodów do obaw. "W historii, którą znam już od wielu lat na uniwersytecie, królikami doświadczalnymi zostaje rodzina" – żartobliwie stwierdziła ekspertka.

Wizyta u studenta stomatologa może być całkiem bezpłatna. Choć warto zaznaczyć, że nie wszystkie procedury są darmowe i w takich przypadkach zdarza się, że pacjent musi zapłacić. "Zazwyczaj jest to 1/3 ceny rynkowej, uśredniając" – dodała ekspertka.

Inną kwestią jest to, że leczenie u studenta stomatologii może trwać nieco dłużej niż gdyby je przeprowadzał doświadczony dentysta. Warto mieć to na uwadze i zarezerwować sobie więcej czasu na wizytę niż zwykle.