Czy spożywanie posiłków w „oknie żywieniowym” pomoże schudnąć?

2018-09-18 12:05

Zmiana pór spożywania śniadania i kolacji może prowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej u osób z nadwagą i chorych na otyłość. Tak wynika z badania naukowców z University of Surrey w Wielkiej Brytanii opisanego na łamach „Journal of Nutritional Sciences”.

Czy spożywanie posiłków w „oknie żywieniowym” pomoże schudnąć?
Autor: GettyImages Zmiana pór spożywania śniadania i kolacji może prowadzić do redukcji tkanki tłuszczowej.

Brytyjscy naukowcy przeprowadzili 10 tygodniowy eksperyment oceniający skuteczność żywienia w modelu „time-restricted feeding” - konsumpcji w oknie ograniczonym czasowo, inaczej – oknie żywieniowym. Doświadczenie miało na celu określenie jak pory posiłków wpływają na ilość i rodzaj przyjmowanego pokarmu, skład ciała, a także na wskaźniki ryzyka cukrzycy typu 2 i chorób serca.

W badaniu wzięło udział 30 osób. Podzielono je na 2 grupy. Te z pierwszej, tzw. grupa kontrolna, jadły śniadania i kolacje o zwyczajowych dla siebie porach. Te z drugiej poproszono, aby spożywały śniadanie o 90 minut później, niż zwykle a kolację o 90 minut wcześniej, niż zwykle. Wszyscy uczestnicy wypełniali dzienniki diet przed badaniem i w jego trakcie oraz kwestionariusze po jego zakończeniu. Wszyscy także dostarczali próbki krwi – przed i po teście. Uczestnicy badania nie byli na ścisłej diecie. Mogli jeść to co zawsze, ale tylko w "oknie żywieniowym".

W wyniku eksperymentu okazało się, że osoby, które zmieniły pory swoich posiłków, w ciągu 9 tygodni straciły średnio dwa razy więcej tkanki tłuszczowej oraz spożywali na jeden posiłek mniej pokarmu, niż osoby z grupy kontrolnej.

Jeśli te wyniki potwierdzą się w kolejnych badaniach dotyczących żywienia ograniczonego czasowo, to możliwe, że dieta oparta na modelu "okna żywieniowego" przyniesie szerokie korzyści zdrowotne. Choć ten sposób odżywiania może być trudny do wprowadzenia do codziennego życia na dłuższy czas. 57 proc. osób biorących udział w badaniu stwierdziło, że nie mogłoby trzymać się nowych pór posiłków więcej niż 10 tygodni (czas trwania doświadczenia), ponieważ nie udałoby się tego pogodzić z obowiązkami rodzinnymi i społecznymi. Konieczne byłoby więc dopasowanie "okna żywieniowego" do współczesnego trybu życia.

Opracowano na podstawie: www.rynekzdrowia.pl