Zaćma: jak ją leczyć? Operacja usunięcia zaćmy

2012-12-03 10:08

Zaćmę leczy się operacyjnie. Operacja ta jednak jest obecnie traktowana jako zwykły zabieg – stosunkowo prosty i bezpieczny. A także szybki – trwa on zaledwie kilkanaście minut.

Zaćma: jak ją leczyć? Operacja usunięcia zaćmy
Autor: thinkstockphotos.com Operacja zaćmy jest obecnie traktowana jako zwykły zabieg – stosunkowo prosty i bezpieczny.

Obecnie operacje usunięcia zaćmy są coraz bezpieczniejsze i mniej obciążające dla pacjenta. Zabiegi często są przeprowadzane w znieczuleniu miejscowym: kroplowym. Co ważne, zabiegi w Polsce niczym nie różnią się od tych, które przeprowadzane są w Stanach Zjednoczonych czy w krajach Europy Zachodniej. Operacja usunięcia zaćmy jest procedurą standardowo wykonywaną w trybie ambulatoryjnym. Sam zabieg trwa kilkanaście minut. Przy zaćmie niepowikłanej pobyt w klinice trwa zaledwie kilka godzin, a przy bardziej powikłanej – dwa lub więcej dni. Po nim konieczne są wizyty kontrolne.

Operacja usunięcia zaćmy: Fakoemulsyfikacja

Operacja polega na wszczepieniu w miejsce chorej soczewki nowej, sztucznej. Podczas tego rutynowego zabiegu wykonuje się w oku niewielkie nacięcie. Za pomocą małego narzędzia o wielkości końcówki długopisu chirurg usuwa zmętniałą soczewkę. Można to wykonać metodą tzw. emulsyfikacji płynowej, bez udziału ultradźwięków, w której wykorzystuje się delikatne strumienie płynu do wypłukania zmętniałej soczewki. Zabieg może też być wykonywany za pomocą narzędzia ultradźwiękowego, które rozbija i delikatnie usuwa zmętniałą soczewkę. Metodę tę określa się mianem fakoemulsyfikacji.
Fakoemulsyfikacja to powszechnie stosowany obecnie zabieg usuwania zaćmy. Ten zabieg chirurgiczny usunięcia zaćmy, określany w skrócie jako "fako", jest wykonywany za pomocą specjalnego urządzenia. Jest ono wyposażone w wibrującą końcówkę ultradźwiękową wykorzystywaną w celu delikatnego rozdrobnienia zaćmy i usunięcia jej z oka.

Sztuczna soczewka

Po zakończeniu tego etapu zabiegu chirurg umieszcza w oku sztuczną soczewkę wewnątrzgałkową. Nowoczesne soczewki stosowane w chirurgii zaćmy są wykonane z bardzo wytrzymałych materiałów i ich aplikacja - dzięki temu, że są "zwinięte" - odbywa się przez małe cięcie (ok. 3 mm). Dopiero po umieszczeniu na właściwym miejscu przybierają one swój naturalny kształt. Sztuczne soczewki coraz doskonalej naśladują też funkcje zdrowej ludzkiej soczewki. Mają choćby filtry UV chroniące delikatne wnętrze oka przed szkodliwym promieniowaniem, odpowiednie parametry optyczne, które pozwalają widzieć ostry obraz w całym polu.

Powrót do zdrowia po usunięciu zaćmy

Po operacji ostrość wzroku stopniowo się poprawia. Większość pacjentów, którzy przeszli operację zaćmy ze wszczepieniem sztucznej soczewki, nie potrzebuje nosić okularów na co dzień. Natomiast do pracy z bliska niezbędne są im okulary z soczewkami skupiającymi ok. plus 4 dioptrii. Związane jest to z brakiem akomodacji w oku ze sztuczną soczewką. U osób z krótkowzrocznością (przyzwyczajonych do noszenia okularów do dali) oraz u osób pracujących głównie z bliska, wszczepia się soczewki wewnątrzgałkowe o mocy zapewniającej dobre widzenie z bliskich odległości. Do patrzenia w dal potrzebne im są wtedy okulary z soczewkami rozpraszającymi ok. minus 4 dioptrii.