Jaskra młodzieńcza - przyczyny, objawy i leczenie [wideo]

2017-06-21 15:59 Monika Majewska

Jaskra młodzieńcza to choroba oczu, której objawy nie są charakterystyczne, w związku z tym często nie jest rozpoznawana na tyle wcześnie, by móc rozpocząć skuteczne leczenie. A przypadków zachorowań jest coraz więcej, co prawdopodobnie ma związek z gwałtownym rozwojem krótkowzroczności, która jest istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry, zwłaszcza u młodych osób. Jakie są przyczyny i pozostałe czynniki ryzyka rozwoju jaskry młodzieńczej? Jakie są objawy i jak wygląda leczenie?

Jaskra młodzieńcza (ang. juvenile glaucoma) należy do grupy jaskry pierwotnej otwartego kąta (primary open-angle glaucoma – POAG) i stanowi 0,7 proc. wszystkich przypadków jaskry (jednak dane te wydają się być mocno zaniżone). Według klasyfikacji Europejskiego Towarzystwa Jaskrowego, jaskra występująca u dzieci do 3. roku życia to jaskra wrodzona, między 3. i 10. rokiem - to jaskra dziecięca, a od 10. do 35. roku życia - to właśnie jaskra młodzieńcza. Z kolei jaskra diagnozowana po 35. roku życia to jaskra pierwotna.

Jaskra młodzieńcza – przyczyny i czynniki ryzyka

Przyczyny rozwoju jaskry młodzieńczej nie są znane. Wiadomo jedynie, że w jej przebiegu dochodzi do zmniejszonego odpływu cieczy wodnistej z powodu anomalii przedniego odcinka gałki ocznej. Powoduje to wzrost ciśnienia wewnątrzgałkowego, następstwem czego jest uszkodzenie i zanik nerwów wzrokowych, a dalej ślepota.

Istotnym czynnikiem ryzyka rozwoju jaskry młodzieńczej jest jej rodzinne występowanie. W około 20 proc. przypadków jaskra młodzieńcza jest bowiem uwarunkowana genetycznie. Gen odpowiedzialny za wystąpienie tego rodzaju jaskry - GLC1A - występuje na chromosomie 1 i dziedziczy się w sposób autosomalny dominujący. Oznacza to, że wystarczy odziedziczyć tylko jedną kopię genu, który decyduje o wystąpieniu choroby, aby pojawiły się jej objawy.

Poza tym ważnym czynnikiem ryzyka jest krótkowzroczność, która jest silnie związana z jaskrą młodzieńczą. Warto wiedzieć, że współistniejące ze sobą jaskra i krótkowzroczność mogą pogłębiać zmiany chorobowe.

Jak rozpoznać jaskrę?

Jaskra młodzieńcza – objawy

Jaskra młodzieńcza zwykle przebiega bezobjawowo. Czasem tylko pojawiają się:

SPRAWDŹ >> O czym świadczy BÓL OCZU? Przyczyny bólu oczu

 • okresowe  zaburzenia widzenia, np. przymglenia
 • przewlekłe, trudno poddające się leczeniu zapalenie spojówek

Objawem towarzyszącym często jest zespół naczynioskurczowy (zimne dłonie i stopy) oraz stres.

Niektórzy specjaliści donoszą o silnym związku jaskry młodzieńczej z psychozą maniakalno-depresyjną.

W związku z tym chorzy są kierowani na obserwację na oddziały pediatryczne, neurologiczne lub endokrynologiczne, ale rzadko na okulistyczne.

Ważne

Jaskra młodzieńcza daje złe rokowania

Szansa, że chory z jaskrą młodzieńczą zachowa dobrą ostrość wzroku do końca życia, jest niewielka. Nawet 40 proc. osób, które zachorowały na jaskrę w młodości, w wieku emerytalnym może całkowicie stracić wzrok.

Jaskra młodzieńcza – diagnoza

W przypadku podejrzenia jaskry wykonuje się następujące badania:

 • pomiar ciśnienia wewnątrzgałkowego pneumotonometrem i metodą aplanacyjną
 • badanie dna oka
 • gonioskopia (badanie kąta przesączania) z użyciem trójlustra Goldmanna lub laserowej tomografii AS-OCT
 • komputerowe pole widzenia FDT
 • tomograficzna ocena nerwu wzrokowego HRT
 • polarymetria warstwy włókien nerwowych GDx
 • tomografia warstwy komórek zwojowych GCL / GCC
 • optyczna tomografia nerwu wzrokowego OCT
 • pomiar grubości rogówki (pachymetria)

Poza tym w jaskrze młodzieńczej gałka oczna badana palpacyjnie (dotykana palcami) może być twarda.

Niestety, niecharakterystyczne objawy lub ich brak sprawiają, że choroba bywa rozpoznawana przypadkowo, w czasie badań okulistycznych wykonywanych z innych powodów.

Jaskra młodzieńcza – leczenie

Pierwszym etapem w leczeniu jaskry zwykle jest leczenie farmakologiczne. Pacjent zapuszcza do oczu krople, których zadaniem jest obniżenie ciśnienia wewnątrzgałkowego i poprawienie ukrwienia nerwu wzrokowego. Niestety, jaskra młodzieńcza często nie poddaje się leczeniu kroplowemu. W związku z tym zaleca się leczenie operacyjne, które ma na celu udrożnienie drogi odpływu cieczy z oka.

Według wytycznych Polskiego Towarzystwa Okulistycznego z 2014 roku, w sprawie leczenia jaskry pierwotnej otwartego kąta, u pacjentów z jaskrą młodzieńczą nie jest wskazane wykonanie trabekuloplastyki laserowej.

Jaskra młodzieńcza [wideo]

Jaskra młodzieńcza jest bardzo trudna do zdiagnozowania, atakuje nawet 10-latków. Młodzieńczą odmianę jaskry ma 7 na 1000 chorych. Przyczyny nie są do końca znane, ale 20 proc. przypadków ma podłoże genetyczne. Zobacz fragment serialu "Sala operacyjna", w którym cierpiąca na jaskrę młodzieńczą Sylwia opowiada o swojej chorobie. Źródło: FOKUS TV

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
ona
|

Ja mam 30 lat mam ostry astygmatyzm a miesiac temu wykryto u mnie jaskre mam uszkodzone nerwy dopiero podjelam leczenie moze nie oslepne do konca

Dziewczyna z miasta
|

Mam 23 lata i zdiagnozowanio u mnie jaskrę. Zmartwiła mnie informacja, że taka duża liczba pacjentów nie zachowuje dobrego wzroku do końca życia. Z czego to wynika? Z tego, że leczenie nie przynosi rezultatów, czy że za późno jest diagnozowana? Ja mam bardzo wczesne stadium, nie mam ubytków w polu widzenia, ale nerw wzrokowy się pogarsza. I czemu trabekuloplastyka jest niepolecana? Ja zawsze słyszałam, że u młodych daje dobre rezultaty i dobrze jest nawet ją stosować od razu, bez brania kropli. Na mnie krople nie działają, teraz wypróbowuje kolejne i jeśli te nie obniżą mi ciśnienia, okulistka właśnie zaproponowała mi trabekuloplastykę laserową (SLT). Mam nadzieję, że jakoś uda się obniżyć to ciśnienie, bo chciałabym jeszcze popatrzeć na ten piękny świat i kochane mordy moich przyjaciół :) Pozdrawiam!

iwona36
|

syn chce pomagac ludziom i leczyc ich oczy a sam zachrował mimo to jestem z niego dumna

iwona36
|

Jaskra młodzieńcza jest straszna - mam 17 letniego syna u kturego rozpoznano poczatek jaskry jestem załamana boję sie strasznie wiem dużo na temat tej choroby bo syn jest na pierwszym roku okulistyki robie wszystko co moge ale mimo to boje sie

alinka
|

Dzis byłam u okulisty z moim 12-letnim synem, po badaniu stwierdził ze najprawdopodobniej ma jaskrę, skąd jaskra u dziecka? jestem przerażona, mój syn jeszcze bardziej, myślałam że ta choroba dopada człowieka dopiero w wieku dojrzały, napiszcie czy znacie przypadki zachorowań dzieci na jaskrę?

ALINKA9917
|

Oczywiście sa przypadki, że dzieci choruja na jaskre. Bardzo to smutne, dzieci teraz spotyka to samo co dorosłych , sama mam problem z oczami, nie widze juz na jedno a na drugie planuje sie powoli jaskra...a mam 20 lat:) pozdrawiam