To ważne znaki ostrzegawcze. Tak organizm daje znać, że nie nadąża za upałem

2023-06-30 19:48

Pogoda może płatać zdrowotne figle i nasilać wiele istniejących problemów. Dwa czynniki, czyli wysokie temperatury i wilgotność mogą utrudniać funkcjonowanie osobom cierpiącym m.in. na choroby serca. Oto znaki ostrzegawcze, które wskazują, że organizm nie radzi sobie z upałem.

To ważne znaki ostrzegawcze. Tak organizm daje znać, że nie nadąża za upałem
Autor: Getty Images To ważne znaki ostrzegawcze. Tak organizm daje znać, że nie nadąża za upałem

Ekstremalne upały mogą powodować poważne konsekwencje. Szczególnie groźny jest udar cieplny, do którego dochodzi w sytuacji, gdy organizm nie jest w stanie kontrolować temperatury, która gwałtownie rośnie. Wówczas mechanizm pocenia zawodzi, a organizm nie jest w stanie się ochłodzić.

Wysokie temperatury i ciepło nasilają pocenie, wówczas organizm traci wodę. Dlatego podczas upałów tak istotne jest nawodnienie, które może uchronić przed odwodnieniem. U każdego ten stan może powodować poważne konsekwencje, ale w szczególności ucierpieć mogą osoby starsze, narażone na choroby przewlekłe i dzieci.

Narażone na odwodnienie są również osoby mające problemy z nerkami, płucami i sercem oraz dorośli, którzy przyjmują leki moczopędne, środki uspokajające oraz preparaty obniżające ciśnienie krwi.

Udar cieplny to najpoważniejsze zaburzenia związane z upałem, ale istnieje wiele innych oznak ostrzegawczych, które powinny przykuć uwagę.

Tak organizm daje znać, że nie nadąża za upałem

Organizm może na różne sposoby sygnalizować, że nie radzi sobie najlepiej podczas wysokich temperatur. Eksperci z Mayo Clinic do najczęstszy oznak tego, że ciało nie nadąża za upałem, zaliczają:

  • dezorientację,
  • zawroty głowy,
  • przyspieszony puls,
  • nadmierne pocenie,
  • bóle głowy,
  • zmęczenie,
  • skurcze mięśni,
  • obrzęki rąk lub nóg,
  • mdłości.

Pamiętaj o odpowiednim przechowywaniu leków podczas upału

Gdy temperatura za oknem wzrasta, prócz ochrony organizmu, należy pamiętać o odpowiednim zabezpieczeniu leków. Medykamenty nie powinny być narażone na ekstremalne ciepło. Niektóre z nich mogą po prostu się zepsuć i nie spełniać swoich funkcji.

Przykładem jest insulina wykorzystywana w leczeniu cukrzycy. Leki należy przechowywać w chłodnym oraz suchym miejscu, najlepiej w przeznaczonym do tego opakowaniu.

Poradnik Zdrowie: udar słoneczny