Tak może wyglądać guzek w piersi. 8 nieoczywistych znaków ostrzegawczych

2022-10-04 13:38

Każda kobieta, która regularnie bada piersi wie, że niekiedy można w nich wyczuć dziwne zgrubienia. Nie wpadaj w panikę, jeśli i ty coś poczujesz - nie każdy guzek to nowotwór, ale każdy trzeba zbadać, dlatego wszelkie zmiany w piersiach zawsze musi obejrzeć lekarz. Eksperci wyjaśniają, co może budzić niepokój i zdecydowanie powinno zwrócić uwagę.

Tak może wyglądać guzek w piersi. 8 nieoczywistych znaków ostrzegawczych
Autor: Getty Images

Rak piersi to najczęstszy obecnie nowotwór złośliwy u kobiet. W Polsce stanowi on obecnie ok. 23 proc. wszystkich zachorowań. Na świecie co roku rozpoznaje się go u blisko 2 mln kobiet. Z szacunków wynika, że w USA zachoruje na niego jedna na osiem kobiet. Im wcześniej zostanie zdiagnozowany, tym łatwiej go wyleczyć - dlatego tak ważne jest, by regularnie badać piersi i co roku wykonywać USG piersi. 

Guzki w piersiach mogą mieć różną wielkość i kształt

Polscy eksperci są zdania, że jednym z najważniejszych elementów "czujności onkologicznej" w raku piersi jest comiesięczne samobadanie piersi. W USA z kolei część organizacji onkologicznych już go nie zaleca, gdyż uznano, że badania przesiewowe takie jak USG są znacznie skuteczniejsze, a poza tym wiele kobiet zauważa podejrzane zmiany w normalnych, codziennych sytuacjach - lub zauważa je ich partner. W obu przypadkach bardzo ważna jest jednak świadomość tego, jak zwykle wyglądają piersi i jak może wyglądać guzek piersi.

Jak wyjaśnia w rozmowie z Huffington Post dr Arif Kamal, główny specjalista ds. pacjentów w American Cancer Society, guzek piersi jest twardy, ale zazwyczaj nie jest bolesny. Może leżeć tuż pod skórą lub znajdować się nieco głębiej, może mieć okrągły lub nieregularny kształt. Różna jest także jego wielkość: jak zauważył dr Kamal, pacjenci opisują go jak groszek w łupinie lub kulka mrożonego groszku. Ale guzek może być równie dobrze znacznie większy i rozmiarem zbliżać się nawet do piłki golfowej.

Z kolei dr Alyssa Cubbison, adiunkt radiologii w Ohio State University Wexner Medical Center zauważa, że guzki nowotworowe w piersiach nie tylko wydają się twarde - trudno je również przesunąć z boku na bok. Jednak, jak podkreśla, zarówno tekstura, jak i kształt guzka mogą być bardzo różne, dlatego jeśli wyczujemy coś w piersiach, to warto to porównać z tkanką drugiej piersi w tym samym miejscu.

Tych objawów nigdy nie ignoruj

Amerykańska Breast Cancer Foundation udostępniła listę ośmiu "znaków ostrzegawczych", które mogą świadczyć o rozwoju raka piersi. Te znaki to:

  • zgrubienie w obrębie piersi lub pod pachami
  • obrzęk, ciepło, zaczerwienienie lub ciemnienie skóry na piersi
  • zmiana wielkości lub kształtu piersi
  • wgłębienie lub zmarszczenie skóry na piersi
  • swędzenie, wysypka lub ból brodawki
  • wciągnięcie brodawki sutkowej lub innych części piersi
  • wydzielina z brodawki
  • ból w jednym miejscu piersi, który nie ustępuje. 
Poradnik Zdrowie: Gadaj Zdrów, Rak piersi odc. 8

Jeśli zauważysz któryś z tych objawów, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. W przypadku podejrzanych zmian w piersiach lekarz zleca badania obrazowe, które zależą od wieku pacjentki - młodszym kobietom zwykle zalecane jest badanie USG piersi, starszym zaś mammografia. W niektórych przypadkach wykorzystywana jest również elastografia, która pozwala na ocenę twardości tkanek pod kontrolą badania USG, a także mammografia metodą rezonansu magnetycznego.