Połowa dorosłych nie umie wskazać nawet jednego objawu nowotworu krwi. Oto jego kluczowe sygnały
Znajomość objawów, jakie mogą dawać choroby, może uratować życie. Lekarze podkreślają, jak ważna jest obserwacja naszego organizmu i reagowanie na wszelkie zmiany oraz nowe sygnały. Badania przeprowadzone w Wielkiej Brytanii wykazały, że ponad połowa dorosłych nie jest w stanie wymienić nawet jednego objawu nowotworu krwi. Oto jego kluczowe sygnały.
Nowotwory krwi są spowodowane zmianami w komórkach krwi. Mutacje te powodują, że komórki krwi zaczynają zachowywać się nienormalnie np. rosnąć w sposób niekontrolowany. Istnieją różne rodzaje nowotworów krwi, w tym białaczka, chłoniak, szpiczak, zespoły mielodysplastyczne (MDS) oraz zespoły mieloproliferacyjne (MPN).
Zwykle lekarze nie są w stanie dokładnie określić, dlaczego dana osoba zachorowała na raka, ale istnieją pewne czynniki, które mogą zwiększać ryzyko zachorowania. Jednak to, jak te czynniki wpływają na prawdopodobieństwo zachorowania, jest zależne od rodzaju nowotworu krwi. Należą do nich wiek, pochodzenie etniczne, historia rodzinna, narażenie na promieniowanie lub chemikalia czy płeć.
W przypadku nowotworów krwi – w przeciwieństwie do większości nowotworów – czynniki związane ze stylem życia takie jak dieta i ćwiczenia mają niewielki wpływ na ryzyko zachorowania. Ale należy pamiętać, że styl życia ma znaczenie w przypadku rozwoju wielu chorób, także innych nowotworów i w ich przypadku można skutecznie zmniejszyć ryzyko zachorowania poprzez zmiany w diecie, ograniczeniu używek oraz aktywności fizycznej.
Kluczowe objawy nowotworu krwi
Badanie przeprowadzone przez organizację Blood Cancer UK wykazało, że ponad połowa Brytyjczyków nie ma pojęcia o symptomach wskazujących na rozwój nowotworu krwi. 55 proc. z nich nie było w stanie wymienić nawet jednego objawu tego nowotworu. Mimo tego, że w Wielkiej Brytanii nowotwory krwi są w czołówce chorób nowotworowych, które zabijają najwięcej osób.
Aż jedna czwarta badanych stwierdziła, że to mało prawdopodobne, aby skonsultowała się z lekarzem rodzinnym, gdyby dostrzegła którykolwiek z głównych objawów nowotworu krwi.
Objawy nowotworu krwi różnią się w zależności od jego rodzaju. Oto najczęstsze z nich:
- niewyjaśniona utrata masy ciała
- niewyjaśnione siniaki lub krwawienia
- duszność
- nocne poty
- guzki lub obrzęki
- nawracające lub ciężkie infekcje
- niewyjaśniona wysypka lub swędzenie skóry
- bóle w kościach, stawach, a także dyskomfort w okolicy żołądka
- gorączka
- zmęczenie, które nie ustępuje mimo odpoczynku
- bladość.
Jeśli zauważasz u siebie te objawy, udaj się do lekarza. Poniższe symptomy wcale nie muszą świadczyć o rozwoju nowotworu krwi, ale tylko specjalista będzie w stanie to ocenić.
Leczenie nowotworów krwi
Istnieje wiele różnych metod leczenia nowotworu krwi. Leczenie jest zależne m.in. od rodzaju nowotworu i ogólnego stanu zdrowia. Niektóre osoby mogą nie potrzebować natychmiastowego leczenia, inne powinny poddać się mu natychmiast – każdy przypadek jest inny.
W leczeniu nowotworów krwi stosuje się chemio- i radioterapię, przeszczep komórek macierzystych, immunoterapię, operację, terapię celowaną.