Masz takie przebarwienia na paznokciach? Pasma Meesa to m.in. objaw chłoniaka

2022-12-27 11:38

Przebarwienia widoczne na paznokciach to często ignorowany objaw. Jednak zmiany w tym obszarze powinny przykuwać uwagę, ponieważ mogą sygnalizować stany chorobowe. Tak właśnie jest w przypadku pasm Meesa, czyli charakterystycznych białych linii, które pojawiaj się na paznokciach rąk lub stóp. Łatwo je pomylić z urazem paznokcia, jednak nie należy ich bagatelizować, ponieważ mogą być objawem zatrucia lub różnych chorób, w tym także przewlekłych schorzeń.

Masz takie przebarwienia na paznokciach? Pasma Meesa to m.in. objaw chłoniaka
Autor: Getty Images Masz takie przebarwienia na paznokciach? Pasma Meesa to m.in. objaw chłoniaka

Pasma Meesa, zwane także liniami Meesa lub leukonychią, to równoległe linie, które biegną przez całą szerokość paznokcia. Zaczynają się od dołu, najbliżej skórek, a z czasem i wraz ze wzrostem tkanki, przesuwają się w kierunku górnej części paznokcia. Mogą wystąpić na jednym lub na wszystkich paznokciach jednocześnie.

Pasma Meesa nie mają żadnych wypukłości i są gładkie. Łatwo je rozpoznać naciskając na paznokieć, na którym się znajdują. Jeśli widoczne linie nie blakną pod wpływem nacisku, to prawdopodobnie pasma Meesa.

Pasma Meesa to objaw chorób przewlekłych

Cleveland Clinic podkreśla, że historycznie rzecz biorąc, linie Meesa były związane z zatruciem arszenikiem lub innymi metalami ciężkimi np. selenem. Jednak lekarze dziś już wiedzą, że charakterystyczne linie na paznokciach mogą być symptomem wielu innych schorzeń.

Pasma Meesa mogą być objawem chorób takich jak:

Co więcej, te zmiany na paznokciach mogą być wynikiem zatrucia tlenkiem węgla, chemioterapii czy podagry.

Niewydolność serca - na czym polega to schorzenie?

Kiedy pasma Meesa znikają?

W związku z tym, że pasma Meesa są oznaką problemów zdrowotnych, osoba, która zauważa je u siebie, powinna udać się do lekarza. Specjalista na podstawie wywiadu zleci konkretne badania.

Lekarz w celu określenia przyczyny problemu może zlecić badania krwi, a także testy wycinków włosów i paznokci, jeśli będzie podejrzewał zatrucie. Pasma Meesa nie wymagają leczenia, ponieważ są jedynie sygnałem, ale terapia może być potrzebna, jeśli lekarz stwierdzi, że przyczyna problemu tego wymaga.

Zazwyczaj, jeśli usunie się przyczynę lub wyleczy konkretny problem zdrowotny, paznokcie odrosną, a wraz z nimi znikną charakterystyczne białe linie.