6 medycznych powodów zmęczenia. "To ci pomoże"

2023-07-01 9:11

Najczęstszym winowajcą zmęczenia jest brak snu. Ten ważny sygnał, jaki daje organizm, to także cenna wskazówka o stanie zdrowia danej osoby. Zmęczenie może bowiem sygnalizować wiele stanów, które mogą świadczyć o poważnych zdrowotnych problemach.

6 medycznych powodów zmęczenia. To ci pomoże
Autor: Getty Images 6 medycznych powodów zmęczenia. "To ci pomoże"

Sześć medycznych powodów zmęczenia

Z jednego z sondaży przeprowadzonych w 2021 roku w Wielkiej Brytanii wynika, że aż 13 proc. Brytyjczyków jest zmęczonych cały czas. O tym, dlaczego nie można ignorować tego stanu mówi dr Raja Mohan.

Lekarz wyjaśnia możliwe medyczne przyczyny zmęczenia, które wiele osób ignoruje. Są to:

  • bezdech senny – pogarsza jakość snu w nocy, a to może wpływać na samopoczucie w ciągu dnia;
  • niedokrwistość – powoduje osłabienie organizmu i zmęczenie;
  • problemy z tarczycą - zarówno nadczynność, jak i niedoczynność tarczycy mogą powodować zmęczenie;
  • zespół chronicznego zmęczenia – to złożone zaburzenie, a jego cechą charakterystyczną jest skrajne zmęczenie, którego nie łagodzi odpoczynek;
  • depresja – może powodować szereg fizycznych objawów w tym niski poziom energii i zmęczenie;
  • cukrzyca - wysoki poziom cukru we krwi może powodować zmęczenie, któremu często towarzyszą symptomy takie jak zwiększone pragnienie i częstomocz.

Zmęczenie może być skutkiem odwodnienia, diety bogatej w cukier i żywność przetworzoną oraz niewystarczającej ilość snu, a także wiele z groźnych stanów takich jak niektóre nowotwory, dlatego jeśli odczuwasz niewyjaśnione zmęczenie, powinieneś o tym porozmawiać z lekarzem.

Ciągle jesteś zmęczony? Przyjrzyj się swojej diecie i aktywności fizycznej

Psychiatra z Harvard Medical School dr Stephanie Tung wyjaśnia, kiedy zmęczenie powinno zaniepokoić. Ekspertka zaznacza, że odczuwanie zmęczenia, które trwa dłużej niż jeden lub dwa dni to ważny sygnał wymagający wyjaśnienia. Lekarka radzi, że by pokonać zmęczenie, warto zacząć od zmian w stylu życia.

Dr Tung podkreśla, że trzeba przyjrzeć się swojej diecie i aktywności fizycznej. - Podobnie jak w przypadku każdego rodzaju zmiany zachowania, zdaję sobie sprawę, że będzie to trudne – zaznacza psychiatra i zachęca do stopniowych, małych zmian.

Stres sprzyja zmęczeniu

Ekspertka radzi także, aby przyjrzeć się lekom, które zażywamy. Wiele z nich może powodować zmęczenie, a jeśli zaczęliśmy stosować nowy preparat i nagle odczuwamy ten objaw, należy skonsultować sytuację z lekarzem prowadzącym. Niepokój i stres również wywołują zmęczenie. To kolejny przykład wpływu zdrowia psychicznego na zdrowie fizyczne, dlatego należy pamiętać, że oba te aspekty są równie istotne.

Poradnik Zdrowie: Zdrowo Odpytani, odc. 12 Witamina B