Nowotwory jamy ustnej i gardła: diagnoza i leczenie. Rokowania w raku jamy ustnej i gardła

2013-12-23 8:02 Monika Majewska

Leczenie nowotworów jamy ustnej i gardła zależy przede wszystkim od tego, ile czasu minęło do rozwoju choroby do jej zdiagnozowania. Im wcześniej rak zostanie rozpoznany, tym szanse na wyleczenie są większe. Niestety, z doświadczeń lekarzy wynika, że pacjenci zgłaszają się do nich już w zaawansowanym stadium choroby. Jak wówczas wygląda leczenie raka jamy ustnej i gardła? Jakie są rokowania pacjentów?

Leczenie nowotworów jamy ustnej i gardła zależy od kilku czynników: umiejscowienia i rozległości guza, a co za tym idzie - stopnia zaawansowania choroby, a także od występowania przerzutów, chorób współtowarzyszących (np. cukrzycy, nadciśnienia) i wieku chorego. Zanim lekarz podejmie decyzję o doborze metody leczenia, należy wykonać badania, na podstawie których postawi ostateczną diagnozę.

Nowotwory jamy ustnej i gardła - diagnostyka

Przy podejrzeniu raka jamy ustnej wykonuje się badanie przedmiotowe (fizykalne), polegające na oglądaniu i dotykaniu widocznych zmian. W przypadku podejrzenia raka gardła lekarz w pierwszej kolejności wykonuje badanie endoskopowe lub laryngoskopię. Jeśli istnieje podejrzenie nowotworu, lekarz pobiera wycinki tkanki zmienionej chorobowo do biopsji. W obu przypadkach ostateczne rozpoznanie stawia się na podstawie wyników badania histopatologicznego.

W przypadku raka gardła pomocne są także badania obrazowe, takie jak RTG, tomografia komputerowa (CT), rezonans magnetyczny (MRI) oraz pozytonowa emisyjna tomografia komputerowa (PET).

Nowotwory jamy ustnej i gardła - rokowania

Najlepiej rokują pacjenci, u których nowotwór został wykryty we wczesnej fazie rozwoju. Wówczas nawet 90 procent chorych ma szansę na wyleczenie. Liczba ta spada do około 50 procent, gdy pacjenci zgłaszają się do lekarza w zaawansowanym stadium choroby. Pozostali umierają po 5 latach od postawienia diagnozy.

Nowotwory jamy ustnej i gardła - leczenie

Zazwyczaj leczenie polega na usunięciu guza. Wycięcie zmiany nowotworowej może odbyć się podczas tradycyjnej operacji lub podczas krio- albo laseroterapii. Konieczna może być także chemio- i/lub radioterapia. W zaawansowanym stadium choroby może być konieczne wycięcie fragmentu ciała wraz z guzem, np. fragmentu języka, żuchwy czy krtani.

Warto wiedzieć, że radioterapia zwiększa ryzyko pojawienia się próchnicy. Dlatego w okresie leczenia chory powinien znajdować się pod opieką dentysty.

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE
kamaa
|

To co pisze gosia to prawda.Albo za wcześnie albo za późno z diagnozą.Lekarze zawsze znajdą powód . Jestem z Tobą gosiu . Pół roku temu pochowałam męża z rakiem jelita.

gosia
|

Prywatnie po omacku wykonuję badania co laborant lub znajomy podpowie. Lekarz rodzinny patrzy na mnie dużymi oczami. Pójdę więc do onkologa z tymi wynikami. Może ten uwierzy w moje dolegliwości i zaleci odpowiednie dodatkowe badania. Mąż ma zaawansowanego raka z przerzutami. Onkolog patrzy na nas z wyrzutem że za późno przyszliśmy, ale mąż był co rusz u tego i innych lekarzy i też patrzyli na niego że wymyśla. Dziś patrzę jak umiera. Bez komentarza.

Paweł
|

Taka prawda.Jak człowiek idzie do lekarza ,(jeśli się dostanie) i mówi o swoich odczuciach bólowych,zmianach na ciele,obawach zostaje zaraz sprowadzony na ziemię.Zostaje człowiek hipochondrykiem a tak poza tym pacjent przesadza,naciąga i dupę zawraca.Jaką mamy profilaktykę w kraju??Brak badań,długi okres oczekiwania do lekarza,błędne nieraz sprzeczne ze sobą wyniki i diagnozy.