CYBERKNIFE – nowoczesna metoda leczenia raka i innych nowotworów

2015-04-24 8:27 Monika Majewska

CyberKnife, czyli Nóż Cybernetyczny, to robot radiochirurgiczny, który znacznie ułatwia leczenie chorych na nowotwory. CyberKnife umożliwia bowiem leczenie nawet trudno dostępnych nowotworów bez interwencji chirurgicznej. Sprawdź, jak działa CyberKnife i kto może z niego skorzystać.

CyberKnife, czyli Nóż Cybernetyczny, to nowoczesna metoda radioterapii, dzięki której można bezinwazyjnie leczyć raka i inne nowotwory. CyberKnife pozwala na stosowanie leczenia promieniowaniem jonizującym w przypadku guzów niedostępnych lub trudno dostępnych chirurgicznie, zwłaszcza jeśli znajdują się one w pobliżu tzw. narządów krytycznych, czyli szczególnie ważnych życiowo.

CyberKnife – wskazania do zabiegu

Cyberknife jest przeznaczony do leczenia tylko wybranych nowotworów:

  • guzów pierwotnych i przerzutowych zlokalizowanych w układzie nerwowym (mózgowie, rdzeń kręgowy)
  • nawrotów i przerzutów nowotworów głowy i szyi (np. nowotwory jamy ustnej i gardła)
  • guzów  pierwotnych i przerzutowych zlokalizowanych w klatce piersiowej (płuco, śródpiersie)
  • guzów pierwotnych i przerzutowych zlokalizowanych w jamie brzusznej (wątroba, trzustka)
  • guzów pierwotnych, nawrotowych i przerzutów raka prostaty i pęcherza moczowego
To ci się przyda

W jakich szpitalach stosuje się leczenie metodą CyberKnife?

Obecnie w Polsce istnieją cztery ośrodki, które mają doświadczenie w zabiegach radiochirurgii onkologicznej przy użyciu technologii noża cybernetycznego.

Pierwszy w Polsce CyberKnife uruchomiono w 2010 r. w Instytucie Onkologii w Gliwicach. Drugi znajduje się w Zakładzie Radioterapii Wielkopolskiego Centrum Onkologii w Poznaniu. Ten nowoczesny sprzęt dostępny jest także w Instytucie Chirurgii Cybernetycznej w Wieliszewie pod Warszawą, a od kwietnia 2015 roku także w Centrum Onkologii - Instytutu im. Marii Skłodowskiej-Curie w Warszawie.

CyberKnife - jak działa?

Pacjent znajduje się na stole zabiegowym w pozycji leżącej. Lekarz lokalizuje zmiany nowotworowe, a fizyk programuje je w systemie komputerowym. Następnie dane o lokalizacji nowotworu są przesyłane do CyberKnife’a. Ten porusza się nad pacjentem w różnych kierunkach,  emitując wąskie, mocno skoncentrowane wiązki promieniowania rzędu 0,5 do 1 mm (może zadać różne dawki w różne obszary guza), którymi niszczy zmiany.

Inną metodą walki z najtrudniejszymi przypadkami nowotworów jest NanoKnife

System CyberKnife wykorzystuje kontrolę obrazową w czasie rzeczywistym, tzn. śledzi ruchy narządu (i znajdującego się na nim guza) w czasie zabiegu i w razie potrzeby automatycznie koryguje kierunek wiązki względem takiego przemieszczenia. Dzięki temu dawka promieniowania jest podana dokładnie w zmienione chorobowo miejsca, czyli tylko tam, gdzie jest to potrzebne. Natomiast dawka promieniowania, jaka dociera do zdrowych tkanek, które znajdują się w pobliżu guza, jest możliwe najmniejsza, dzięki czemu są one minimalnie narażone na uszkodzenie.

CZYTAJ TEŻ >> Robot da Vinci - jak działa? Jakie operacje pozwala wykonać?

Ważne

CyberKnife jest refundowany przez NFZ

Od  kwietnia  2015  roku radiochirurgia CyberKnife znajduje się w koszyku świadczeń NFZ. Do tej pory leczenie metodą CyberKnife nie było refundowane. Szpitale dostawałay od NFZ za użycie Noża Cybernetycznego tyle, ile za tradycyjną radioterapię, w związku z tym musiały dopłacać do leczenia. Jeden zabieg z zastosowaniem tego robota to koszt około 30 tysięcy złotych.

CyberKnife - zalety

Nóż Cybernetyczny pozwala napromieniować kilka guzów podczas jednego zabiegu i to dużą dawką, dzięki czemu skraca się ogólny czas leczenia (w porównaniu do alternatywnych metod leczenia). Zamiast nawet 8-9 tygodni naświetlanie może trwać tylko 4-5 dni.

Zaletami leczenia tą nowoczesną metodą radioterapii są także bezbolesność i nieinwazyjność (nie trzeba wykonywać nacięć itp.), a także brak konieczności stosowania znieczulenia ogólnego (dzieje się tak w większości przypadków). Dzięki temu zmniejsza się ryzyko wystąpienia krótko- i długoterminowych skutków ubocznych leczenia.

Poza tym zabieg robotem radiochirurgicznym można wykonać w trybie ambulatoryjnym, co oznacza, że po jego zakończeniu pacjent nie musi zostawać w szpitalu. Ponadto, co równie ważne dla pacjenta, ma on możliwość prowadzenia aktywnego życia w czasie leczenia (większość chorych powraca do normalnej życiowej i zawodowej aktywności).

Zauważona także, że w niektórych typach nowotworów leczenie metodą CyberKnife jest skuteczniejsze niż leczenie chirurgiczne i inne inwazyjne metody leczenia nowotworu (np. raka prostaty, w przypadku którego leczenie systemem CyberKnife zachowało czynność erekcji u większości pacjentów).

Czy artykuł był przydatny?
Przykro nam, że artykuł nie spełnił twoich oczekiwań.
KOMENTARZE