Prywatny abonament medyczny

2013-02-11 11:10

Dlaczego warto zastanowić się nad wykupieniem abonamentu medycznego? Kolejki w przychodniach, odległe terminy wizyt u specjalisty lub badań diagnostycznych w publicznych placówkach służby zdrowia zmuszają nas do korzystania z prywatnej opieki medycznej. Można zminimalizować jej koszty, wykupując abonament medyczny.

Prywatny abonament medyczny
Autor: Photos.com

W ramach obowiązkowego ubezpieczenia w NFZ mamy zagwarantowany bardzo szeroki zakres świadczeń medycznych. Problem w tym, że na ich realizację niejednokrotnie trzeba długo czekać, co uświadamiamy sobie w chwilach nagłego pogorszenia stanu zdrowia, gdy potrzebujemy szybkiej konsultacji specjalisty lub badań diagnostycznych.
Coraz częściej więc korzystamy z prywatnych lecznic oferujących krótsze terminy wizyt i wysoki standard pomocy medycznej. Warto wiedzieć czm jest abonament medyczny i kiedy można z niego skorzystać.

Abonamenty medyczne

Oferowane są przez prywatne centra medyczne. Mogą nam one zaproponować kilka wariantów abonamentu, różniących się między sobą zakresem świadczeń. Im jest on większy (może obejmować nawet leczenie szpitalne, stomatologiczne, rehabilitację), tym cena abonamentu jest wyższa. Jego koszt zależy także od tego, czy będzie miał on charakter indywidualny, czy
też rodzinny (opieką medyczną są objęci partner lub dzieci).Abonament upoważnia nas do
korzystania ze świadczeń zdrowotnych wyłącznie w lecznicy lub sieci lecznic, w której go wykupiliśmy, i w zakresie, który ona oferuje. Opłata za usługi jest zryczałtowana.
Oznacza to, że niezależnie od tego,jak często korzystamy z pomocy lekarskiej, składka nie ulega zmianie. Na jej wysokość nie wpływa nasz aktualny stan zdrowia, wiek, a także płeć, co jest dużym plusem abonamentu.

Ile to może kosztować

Abonament medyczny można wykupić już za ok. 330 zł za rok (czyli ok. 27 zł miesięcznie). Obejmuje on konsultacje u 16 specjalistów (z dopłatą 15 zł za wizytę), podstawową diagnostykę laboratoryjną i obrazową oraz podstawowe zabiegi ambulatoryjne. Za rozszerzony wariant, który zapewnia nam m.in. nielimitowany (bez konieczności dopłat) dostęp do większej liczby specjalistów, kompleksowy zakres zabiegów ambulatoryjnych i pozaambulatoryjnych, szeroki zakres diagnostyki obrazowej i laboratoryjnej, prowadzenie ciąży, profilaktykę stomatologiczną, rehabilitację (z reguły limitowaną!), trzeba jednak zapłacić blisko 3 tys. zł (suma ta może być rozłożona na raty).

Ubezpieczenie szpitalne

Można je wykupić w towarzystwach ubezpieczeniowych niezależnie od polisy zdrowotnej. Gwarantuje szybką operację, całodobową opiekę lekarską, pobyt w pokoju o podwyższonym standardzie, jedno- lub dwuosobowym z łazienką, wybór lekarza. W zależności od wybranego pakietu (podstawowy lub rozszerzony), płci, wieku miesięczna składka wynosi 40–150 zł.

miesięcznik "Zdrowie"