Polisa zdrowotna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego

2013-02-11 11:26

Dla kogo najlepsza będzie polisa zdrowotna? Coraz częściej korzystamy z prywatnych lecznic oferujących krótsze terminy wizyt i wysoki standard pomocy medycznej. Niestety, te usługi są drogie, jeśli każdą z nich wykupuje się oddzielnie. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykupienie pakietu świadczeń medycznych. Jedną z oferowanych opcji jest polisa zdrowotna.

Polisa zdrowotna w ramach ubezpieczenia zdrowotnego
Autor: thinkstockphotos.com Dla kogo najlepsza będzie polisa zdrowotna? Coraz częściej korzystamy z prywatnych lecznic oferujących krótsze terminy wizyt i wysoki standard pomocy medycznej. Niestety, te usługi są drogie, jeśli każdą z nich wykupuje się oddzielnie. Dlatego znacznie lepszym rozwiązaniem jest wykupienie pakietu świadczeń medycznych. Jedną z oferowanych opcji jest polisa zdrowotna.

Konsultacja specjalisty kosztuje 100–150 zł, a za diagnostykę obrazową trzeba czasami zapłacić 400–600 zł. Coraz cześciej decydujemy się więc na pakiety usług medycznych, które minimalizują koszty świadczeń medycznych. Wybierać możemy między ubezpieczeniami medycznymi a polisami zdrowotnymi. Czym jest polisa i na co zwrócić szczególną uwagę, przy jej wyborze?

Czym są polisy zdrowotne

Zapewniają względnie tanią ochronę zdrowia w zamian za wpłacane co miesiąc składki. Sprzedają je towarzystwa ubezpieczeniowe. Polisy zdrowotne mogą być dodatkiem do innego typu ubezpieczenia, np. na życie, lub samodzielnym ubezpieczeniem. Niektóre obejmują wąski zakres świadczeń i niewielką liczbę placówek medycznych, inne zaś bardzo szeroki i dają możliwość skorzystania z opieki zdrowotnej w wielulecznicach w całej Polsce. Zdarza się też, że ubezpieczyciel refunduje nam koszty leczenia w dowolnych przychodniach czy szpitalach, z którymi nie współpracuje. Wówczas jednak sami musimy zapłacić za wizytę, a pieniądze zostaną nam zwrócone po przedstawieniu rachunku. Możliwość korzystania z wielu lecznic to duża zaleta polisy zdrowotnej. Wysokość składki miesięcznej zależy nie tylko od wybranego przez nas zakresu świadczeń medycznych, ale też aktualnego stanu zdrowia, wieku, historii chorób w rodzinie, stylu życia, płci (dla kobiet jest droższa w związku z kosztami prowadzenia ciąży) oraz od tego, czy ubezpieczenie zdrowotne ma charakter indywidualny, czy rodzinny.Niestety liczba ofert dla osób po 60. roku życia, które chciałyby wykupić taką polisę, jest niewielka. Dla siedemdziesięciolatków nie ma ich w ogóle!

Ile może kosztować polisa zdrowotna?

Polisa zdrowotna w wersji podstawowej może nas kosztować ok. 50 zł miesięcznie. Obejmuje ona wizyty u lekarza rodzinnego, kilku specjalistów, przegląd stomatologiczny,pomoc ambulatoryjną i podstawowe badania diagnostyczne. Miesięczna składka w wysokości 250–450 zł umożliwia korzystanie z pomocy lekarzy wszystkich specjalności, wizyt domowych, leczenia stomatologicznego, szpitalnego, rehabilitacji, szerokiego zakresu badańdiagnostycznych i zabiegów ambulatoryjnych, leczenia szpitalnego. Jeśli nie stać nas na abonament lub polisę, przejrzyjmy uważnie oferty prywatnych lecznic. Niektóre z nich mają podpisane kontrakty z Narodowym Funduszem Zdrowia, co umożliwi nam dostęp do najnowocześniejszego sprzętu medycznego i wysokospecjalistycznych zabiegów.

Na co zwrócić uwagę, kupując polisę

Przede wszystkim na zakres świadczonych usług, liczbę i lokalizację placówek medycznych do dyspozycji oraz wysokość składki. Warto w tym celu porównać oferty różnych towarzystw ubezpieczeniowych (ułatwi to nam strona internetowa: www.zdrowiedirect.pl). Jeśli nasza polisa obejmuje hospitalizację, otrzymamy listę szpitali, z których możemy korzystać. Ale uwaga! Nie wszystkie procedury medyczne mogą być zrealizowane w każdym z nich, ponieważ towarzystwo ubezpieczeniowe mogło podpisać umowę z jednym z nich na leczenie okulistyczne, z drugim zaś ortopedyczne. Warto więc dokładnie przeczytać warunki polisy.

miesięcznik "Zdrowie"