O tym musisz pamiętać, jeśli wybierasz się do sanatorium. Wszystko, co musisz wiedzieć

2023-06-05 12:02

Wyjazd do sanatorium to dla wielu osób nie lada wyzwanie logistyczne. Warto wiedzieć i zaplanować wcześniej, co zabrać ze sobą. To z pewnością pozwoli uniknąć niemiłych niespodzianek na miejscu, a kuracjusz będzie mógł całkowicie skupić się na odpoczynku i rehabilitacji. Podpowiadamy, co należy zabrać ze sobą, jeśli wybierasz się na leczenie uzdrowiskowe.

O tym musisz pamiętać, jeśli wybierasz się do sanatorium. Wszystko, co musisz wiedzieć
Autor: Getty Images O tym musisz pamiętać, jeśli wybierasz się do sanatorium. Wszystko, co musisz wiedzieć

Spis treści

 1. Co spakować do walizki do sanatorium?
 2. Ile kosztuje pokój w sanatorium?
 3. Za co płacimy w sanatorium?

Co spakować do walizki do sanatorium?

Pakowanie walizki na leczenie uzdrowiskowe w ramach NFZ warto rozpocząć od najważniejszego, czyli dokumentacji. Kuracjusz musi ze sobą mieć oficjalny dokument potwierdzający ubieganie się o leczenie, czyli skierowanie do sanatorium. Poza skierowaniem nie obędzie się bez dowodu osobistego oraz dokumentu potwierdzającego podleganie ubezpieczeniu zdrowotnemu, np. legitymacja emeryta-rencisty ZUS, a jeśli posiada to także orzeczenie o niepełnosprawności. Jeśli do sanatorium jedzie dziecko, jego rodzice powinni pamiętać o legitymacji szkolnej.

Każdy kuracjusz powinien ze sobą zabrać dokumentację medyczną, która poza wynikami badań diagnostycznych i zaleceniami lekarzy prowadzących, będzie zawierała wszelkie informacje związane z terapią takie jak przyjmowane leki czy informacje o uczuleniach. Kuracjusz odpowiednio wcześniej zna termin i miejsce pobytu leczenia, dlatego powinien również zaopatrzyć się w medykamenty, które przyjmuje na stałe. Ośrodki nie są bowiem zobligowane do zapewnienia kuracjuszom leków, które przyjmują regularnie.

Osoba, która wybiera się do sanatorium, powinna do swojej walizki zapakować potrzebne rzeczy osobiste, odpowiednią odzież dla danego sezonu i miejsca, w którym udaje się na leczenie.

Prócz ubrań i odpowiednich dodatków, kuracjusz powinien zabrać ze sobą:

 • strój kąpielowy, czepek, klapki na basen i okulary do pływania,
 • wszelkie wyroby i urządzenia, które ułatwiają mu funkcjonowanie takie jak okulary i aparat słuchowy,
 • wygodne obuwie do pieszych wędrówek,
 • dodatkowy ręcznik - sanatorium zapewnia kuracjuszowi ręcznik, ale warto mieć ze sobą przynajmniej jeden na zmianę, ponieważ częstość i ich wielkość może nie być optymalna dla wszystkich.

Przed wyjazdem warto również skontaktować się z placówką zapewniającą leczenie uzdrowiskowe i dowiedzieć się, jakie urządzenia są do dyspozycji kuracjusza. Jeśli kuracjusz ma zaburzenia snu, warto, aby zaopatrzył się w stopery i opaskę do spania. Wieczorami oraz w przerwach między zabiegami dobrze jest zadbać o zdrowie mózgu i poświęcić nieco wolnego czasu na czytanie, rozwiązywanie krzyżówek lub sudoku.

Jak wygląda rehabilitacja po COVID-19?

Ile kosztuje pokój w sanatorium?

Wybierając się do sanatorium , należy mieć na uwadze fakt, że Narodowy Fundusz Zdrowia nie ponosi wszystkich opłat za pobyt kuracjusza w danej placówce uzdrowiskowej. Przede wszystkim każdy pacjent, który przebywa w sanatorium, ponosi koszty wyżywienia i zakwaterowania. Wysokość kosztów z tym związanych jest zależna od standardu pokoju oraz sezonu, w którym przypada turnus.

Za jeden dzień w I sezonie rozliczeniowym, który trwa od 1 października do 30 kwietnia, trzeba zapłacić od 10,6 zł za wieloosobowy pokój bez pełnego węzła higieniczno-sanitarnego, a za pokój jednoosobowy z pełnym węzłem higieniczno-sanitarnym 32,6 zł. W II sezonie rozliczeniowym trwającym od 1 maja do 30 września za takie same pokoje należy zapłacić odpowiednio 11,9 zł oraz 40,9 zł za dzień pobytu.

Pełny wykaz opłat za pobyt i wyżywienie w sanatorium jest dostępny na stronie NFZ.

Za co płacimy w sanatorium?

Oprócz opłat za pobyt i wyżywienie, Narodowy Fundusz Zdrowia nie ponosi także poniższych kosztów:

 • wyżywienia i zakwaterowania w trakcie leczenia ambulatoryjnego,
 • dojazdu i powrotu z sanatorium,
 • pobytu opiekuna kuracjusza,
 • zabiegów, które nie są związane z chorobą podstawową, stanowiącą przyczynę skierowania chorego na leczenie uzdrowiskowe,
 • dodatkowych opłat w placówce, np. opłat klimatycznych, opłaty za rozrywkę, jak TV w pokoju.

W przypadku osób niepełnosprawnych oraz ich opiekunów warto dokumentować wszystkie wydatki związane z wyjazdem do sanatorium, jak np. bilety, które można odliczyć w ramach ulgi rehabilitacyjnej.